Purpurová barva

The Color Purple

• slovenský

Purpurová farba

USA, 1985, 154 min

Jeden zo starších Spielbergových filmov, kde sa tématicky odklonil od vzrušujúcich dobrodružných či divácky príťažlivejších tém a vrhol sa troška na menej preskúmanú pôdu černošského prostredia amerického Juhu. (Neskôr si to vyskúšal ešte raz z nezabudnuteľným Hopkinsom v Amistade) Tu mu hrala prím squelá Whoopi. Posadená do prostredia, kde černosi vyobliekaní v belošských šitých odevoch farmárčili kdesi v americkom juhu, a žili svojský život. Mysliac si že tak to má byť. Chlapi bili svoje ženy znásilňovali svoje deti, chľastali, šukali cudzie a z manželiek si robili slúžky. A to v prostredí tabakových, kukuričných či slnečnicových polí či rozkvitnutých purpurových kvetov hlaváčika letného (normálne som rozmýšľal, kde takú kulisu ten Spielberg našiel ... hihi ... A v takom prostredí žila aj malá Celie. Dlhé roky sužovaná a bitá a znásilňovaná. Prvá štvrť filmu mala pomalý postup takmer odradzujúci od ďalšieho sledovania. Až keď sa objavil prenádherný obraz oblohy s plávajúcimi bielymi oblakmi nad starou ošúchanou poštovou schránkou (tá bude celý film hrať dôležitú úlohu) sa film stával viac a viac príťažlivejším. Osud mladej Whoopi Goldberg – pardon Celie - sa začal akosi vyvíjať inak dokonca aj hudba vo filme sa mení (tá nádherná harmonika v jednej pasáži kde sa hral supper Blues – Ms. Celie’s Blues bola špicová) . Napriek tomu, že Celie bola, chudá, čierna, možno oškliva ... predsa len BOLA TU V poslednej časti sa pán Spielberg veľmi nevyznamenal. Pritlačil na pilu (asi kvôli divákom nežnejšieho pohlavia, a pohral sa so sladkavým sentimentálnym romantickým prokresťanským všetkoodpúšťajúcim koncom, podporeným hromadným prespbytorianskym Gospel Soulom. Za to by som mu asi strhol jeden bod. Ale Whoopi Goldberg a ostatní herci ma prehovorili a že mam soul rád , napokon aj hudba a tých 5 bodov tam nechám. Veď ako bolo vo filme povedané „čím je život snažejší, tím je stejnejší ,, a přec stale v čosi doufame“. :)(3.10.2015)

Purpurová farba sa svojim spôsobom stala nadčasovým filmom. Dnes je určená pre všetky ženy, ktoré plačú nad ťažkým osudom žien v modernej spoločnosti. Hej, majú to ťažké, ale čo je to v porovnaní s tým, ak žijete v nedávnej minulosti na americkom juhu, ste žena, ste ku všetkému černoška a nie veľmi pohľadná. Neostáva vám nič iné, iba sa s tým zmieriť, alebo s tým bojovať. Spielberg natočil film, ktrorý by dnes mohol byť prehlásený za rasistický, lenže on je iba pravdivý a realistický. Bohužial v mnohých kultúrach je aj dnes podobné zaobchádzanie so ženami považované za normálne. Glover a Goldberg v najlepších rolách svojich kariér.(12.7.2012)

Oscarom nedocenený krásny film, ktorý mi predviedol neskonalú sesterskú lásku. Vo všetkých smeroch brilantne zrežírovaný, hereckými výkonmi nadľudský zahraný a jemnou hudbou úžasne sprevádzaný. Scenár, kostýmy, masky, hudba, výprava, herci, kamera, réžia, to všetko si zaslúžilo jasného oscara a nie len nomináciu. Keby bolo na mne, dal by som ho každému. Všetci si ho jednoznačne zaslúžili. A to nehovoriac o Whoopi Goldbergovej, ktorá podala heroický výkon. Určite sa jedná o jeden z najlepších a najkrajších filmov 80. rokov.(9.9.2012)

• Snorlax

Neskonale dlouhý film, kterému by na odvyprávění příběhu ušlápnuté puťky, která téměř ke sklonku života objeví kouzlo emancipace, stačilo tak půl hodiny. A ten závěr dodává snímku už jen ránu z milosti. Velmi zdařilá je hudba, ale v tomto případě jsem ovlivněna tím, že se mi líbí všechna černošská muzika z doby, kdy černoši byli černoši a ne Afroameričané.(10.3.2012)

Herecké výkony skvělé, ale jinak je tohle tak hnusně schematické a patetické, až mám pocit, že je to neuvěřitelné, že ten film má tak vysoké hodnocení. Skoro si myslím, že je to opravdu mnou, ale na druhou stranu, nebude to tím, že Spielberg natočil film o černoších pro bílé, aby bílí mohli říct, že tohle tu chybělo? Popravdě takový "Komorník" je lepší a v emocích uvěřitelnější.(9.12.2015)

• - Laurence Fishburne, který zde ztvárnil roli hudebně nadaného Harpova (Willard E. Pugh) přítele Swaina, je v titulcích uveden ještě pod jménem Larry, které používal do začátku 90. let minulého století. (Tommassi3)

• - Film režiséra Stevena Spielberga získal 11 nominací na Oscara, ale ani jednu sošku nezískal. (EMMY)

• - Nářek dítěte v porodní scéně ve skutečnosti patří Spielbergovu synovi, který se narodil právě v průběhu natáčení. (Lavran)