Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Gortyna

Spielberg je velmistr kýče, což potvrdil i tady. Jenže umí ty kýče točit jako nikdo jiný. Obrazy, práce s kamerou, práce s davy, málokdo se mu vyrovná. Jeden člověk tady snížil hvězdičku kvůli nesympatické postavě hlavního hrdiny. I když jsem tam tu hvězdičku nechal, musím s ním souhlasit. Nejen že byl nesympatický, ale byl i příšerně nadabovaný. To pubertyho vřískání "Mami, mami!!" mi zaznělo v uších, hned jak jsem se druhý den ráno vzbudil. Proč kýč? Třeba pro scénu, kde Jimovi japonští letci salutují. Ale filmy asi takhle mají vypadat - teď se mi vybavil text Pospíšilovy písničky Biograf na předměstí, tak to je a proto jsem mu dal tolik hvězd. ()

Daggeron

Neviem, či som Ríšu slnku pozeral v nesprávnej nálade alebo som bol nejakým spôsobom ovplyvnený mne v tom čase neznámymi vonkajšími okolnosťami, ale už niekoľko dní od projekcie úpenlivo premýšľam nad tým, čo divákov vzhľadom na hodnotenie tak veľmi zaujalo. Bohužiaľ, nenachádzam žiaden dôvod a ani nemám veľkú chuť dať tomuto filmu ešte jednu šancu. Na môj vkus absolútne, ale absolútne prepálená stopáž, ktorej výsledkom sú príliš rozťahané alebo úplne zbytočné scény, čím sa snímok preťahuje do v určitých miestach neúnosnej miery. Scenár to vôbec nezachraňuje, skôr naopak. Príbeh je nezáživný, zobrazenie životnej línie chlapca poznačeného vojnou nevzbudzuje žiadne emócie a nenúti človeka zamyslieť sa nad videným a súcitiť s osudom hlavného hrdinu. Prvými pocitmi už po niekoľkých desiatkach minút sú nuda, pozeranie na hodinky a nekonečné očakávanie záverečných tituliek. Napriek tomu, človek stále zachováva v kútiku duše nádej, že film predsa len prinesie nejaký zvrat, dramatizáciu deja, výdatnejšiu porciu akcie či emocionálnu explóziu. Bohužiaľ, nič z toho neprichádza. A tak jedinými pozitívami zostávajú kamera, ktorá prináša miestami až poeticky krásne zábery, a herecké obsadenie. Christian Bale už vo svojich trinástich rokoch preukázal nesporný herecký talent a schopnosť verne prezentovať rozličné stavy ľudskej duše. Aspoň pre neho bol film veľkou školou, veď len málokto mal už v tak mladom veku možnosť spolupracovať s takým režisérskym esom, akým Steven Spielberg nepochybne je. Nezaostávajú ani John Malkovich, Joe Pantoliano i ostatní, ale tým sa súčet kladov u mňa končí. Je mi to ľúto, pretože meno režiséra, herci i tunajšie hodnotenie boli pre mňa predzvesťou kvality, ale tentoraz bohužiaľ nemôžem inak. ()

Reiner

Není to sice extra, ale jako takové se mi to líbí. Režie je slušná a kamera také. Některé chvíle mi přijdou ale dost zvláštní. Zejména někdy chování "domácích" a samotného ´hrdiny´.... Není to na plný počet. Přesto si tento film ale diváky najde. ()

pafka

Velkopodívaná od Spilberga, co nakonec nenecha oko suche - mj. scena perfektne zvladnuta, spousta filmu by se mohla ucit. Bale, Malkovich nemaji sebemensi chybu. Nechapu, jak me to mohlo tak dlouho mijet. Zkratka skvele. ()

Matamoroz

Těžká deprese a smutek. To je první co mě v průběhu sledování napadlo. I přesto že tohle nebyl úplně můj šálek čaje musím uznat, že film je to působivý. Trochu zvláštní postava chlapce ztvárněná Chrisem Balem, byla místy ,,forestogumpovská,, ale přesvědčivá, exteriéry monumentální a hudba skvělá. ()

pollstro

Válečný konflikt a život v zajateckém táboře očima dítěte. Spielberg s tvůrčím respektem odkazuje na Leanovo tvorbu o druhé světové válce. Jeho filmový počin se tak snaží přiblížit velkoleposti, přičemž v samotném jádru se jedná o hluboké filmové dílo o ztrátě nevinnosti, která je reprezentována rostoucím odcizením mladého hrdiny od kulturní předválečné společnosti. Narativní aspekt filmu je v každém svém okamžiku zajímavým a poutavým prvkem, který jenom dokazuje, jak skvělý je Spielberg filmový vypravěč, který však není po celou dobu bohužel schopen citově zasáhnout. Propracované, strhující a monumentální davové scény vytváří působivý podklad příběhu, do kterého je vložen osud dítěte, jehož vyznění a perspektivu důsledně přejímá a předává divákovi, který přesto dostává nevyvážené velkolepé válečné drama, které především nejvíce zaujme mladistvým, takřka dokonalým herectvím mladého Balea. Přesto film nabízí mimořádný a zajímavý příběh o konfrontaci dětského světa se světem válečným. ()

gédé

Vzrušující dílo plné vizuálně interesantních scén a vypjatých emocionálních výstupů, prostě další srágora k nepřežití. Jímavé kníkání ("... kníí-kní-kni-kníííí, kní-kní-kni-knííí...") toho anglického smrada mě bude pronásledovat v mých nejstrašnějších snech. ()

ElFifo

Filmy Stevena Spilberga mám ze srdce rád, ale tento mi opravdu moc nesedl. Christian Bale hraje opravdu výtečně, ale nějak mě ten film nedokázal vtáhnout do děje, tak jako je zvykem u jiných počinů Pana Režiséra. Obrázky hezké to ano, ale při téhle stopáži to byla občas pěkná nuda a za srdce mě to tedy nevzalo..škoda..průměr. ()

HollyMolly

Nádhera. Zobrazení dětského světa zastiženého válkou má v sobě neskutečnou hloubku. Ch. Bale je jako Jim naprosto skvělá postava. Mohla bych na to koukat pořád dokola, bez toho, aby to Říši Slunce ubralo na lesku nebo poutavosti. ()

FandaF

Mohl to být super film. Nebýt občasných uměleckých úletů. Nevím kdo za to může víc jestli scénarista nebo režisér. Ch. Bale hrál skvěle a rozhodně nemůže za to co "musel" hrát (v tom věku to určitě nebyla jeho improvizace). Samozřejmě i ostatní hráli skvěle, kamera, hudba, atd. - vše nadstandardně dobré... Ale... ()

patti8

Steven Spielberg vie, ako na to, čo už dokázal veľakrát. Tento film sa mu skutočne vydaril. Po Schindlerovom zozname sa u mňa v tesnom závese umiestňuje na druhom mieste. V Ríši slnka predviedol malý Bale veľký výkon. Stratený, opustený, statočný a vynaliezavý chlapec, ktorý sa nevzdáva a svojou vytrvalosťou a odvahou je príkladom prežitia v tých najhorších podmienkach, aké si vieme predstaviť. A čerešničkou na torte je pre mňa jednoznačne najlepšia scéna filmu, keď Jim spoza ostnatého plotu salutujúc spieva pieseň Suo Gan. Zimomriavkujúca hudba Johna Williamsa podčiarkuje výnimočnosť tohto filmu. ()

p.a.douch

Ballardova kniha je velmi, velmi dobrá. Film se snaží přiblížit se jí a daří se mu to. Velká zásluha Stevena Spielberga. Herecké výkony na úrovni. Mladý Christian Bale už ve 13 letech ukazoval, že bude doopravdy dobrej. 85 %. ()

vofo

Jeden z mála filmů, který je ve filmografii Spielberga přehlížen. Myslím si, že neprávem, stejně jako Purpurová barva, se jedná o skvělý film, který ale lidé ocení až postupem času. ()

ludovit14

Steven Spielberg ma vo filme Ríša slnka,trochu(dosť) sklamal-vizuál vojnovej doby bol síce autenticky.Príbeh tiež nebol najhorší,ale celé to Spielberg veľmi nudne podal(priam nezáživne)-bola to len akási naháňačka-presúvanie z miesta na miesto,a bol to boj o každý,, zemiak’’.Celé to malo pri dlhú stopáž v ktorej príbeh nemal toľko veľa výborného čo ponúknuť!(chcelo by to poriadne prestrihať!).Najviac ma tu zaujal herecky výkon mladého Christiana Baleho-skorého sa stala hviezda filmového plátna.HOD:75%.Tento film mal byť o emóciách,ale pri tomto filme som nič nepocítil-kedže to bolo celé predvídateľné a po tejto nude už som nemal ani chuť slzu vynoriť.PS:teraz už vieme,že tento film bol pre Stevena Spielberga,len akousi rozcvičkou pred filmom Schindlerov zoznam ! ()

jjjerry

Trošku zapomenutý film, alespoň pro mě. Přesto velmi příjemný a řekl bych nevšední film. Vylodění v Normandii, válka američanů v tichomoří je už moc opakující se, tohle je jiné, zajímavé, vidět dění v Číně očima malého chlapce je zajímavé. Patrně zásluhou skvělé autobiografické předlohy J.G.Ballarda. Christian Bale, skvělý, zprvu mně trošku lezl na nervy, ale to bylo jeho rolí, kterou ztvárnil skvěle, přechod od rozmazleného fracka v muže je perfektní. Rozpor kdo jsou přátelé, komu fandit je krásně protiválečný. John Malkovich skvěle doplňuje. Možná bych trošku zkratil stopáž, ale možná někdo ocení kameru v dlouhých pasážích. ()

Ironhead

Podle mne velmi nedoceneny film a mozna nejlepsi dilo S. Spilberga. A kdo by rek, ze z toho maleho vyhubleho kluciny bude jednoho dne tak uzasny BATMAN :_) ()

r007

Tak nevím, váhám s komentářem, ale tohle je podle mě jeden z nejslabších Spielbergových filmů. Vadí mi především jeho délka. Některé scény jsou velmi působivé a kamera je vynikající.Ale vyprávění mezi nimi je bohužel místy nudné. John Malkovich sice hraje výborně, ale jeho postava je odporná. Hlavní hrdina je protivný svým neustálým mluvením, hlavně ze začátku filmu. Nebudu Spielbergovi nic vyčítat, ale podle mě by měl zůstat u Čelistí a Jurského parku. to mu jde líp. I tak stojí za to film shlédnout kvůli atmosféře v Japonsku. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci