Tajuplný ostrov

Epizody(6)

Nebezpečné dobrodružství trosečníků na neobydleném ostrově v Tichém oceánu. V průběhu války severu proti jihu v r. 1865 uprchne z obklíčeného města Richmondu pětičlenná skupinka uvězněných seveřanských mužů. Vede ji vědec a major Grantovy armády Cyrus Smith, kterého doprovází jeho černošský sluha Nab, novinář Gedeon Spilet, námořník Pencroff, patnáctiletý sirotek Herbert Brown a pes Top. Uprchlíci se zmocní balónu jižanské armády a odstartují, pak se však rozpoutá vichřice a ta neřiditelný balón spolu s pasažéry zanáší nad širý divoký běsnící oceán, balon klesá a oni spadnou na pobřeží neznámé pevniny nebo ostrova? Začíná pro ně nebezpečné dobrodružství, při němž budou muset vynaložit veškerý svůj um, aby přežili. Podaří se jim to? (TV Barrandov)

martyxa

Celkově vydařený film, ale oproti knižní předloze, kterou jsem se v tom snažila najít, je to nic moc. Chyběly mi tam důležité momenty a zlomy, které knižní předloze dodávají tu správnou atmosféru, a kdyby tam byly, byl by to ještě lepší film. Bez ohledu na předlohu bych asi dala vyšší hodnocení, ale musím dát 3*. ()

japekli

Protože "verneovky" u mě byly vejš jak "májovky", hltal jsem taky tento seriál, i když kvalitu knížky zdaleka nepředčil. Vybavuju si zoufalství, který přišlo s koncem každýho dílu a muselo se čekat tejden na další. ()

VeraF

Seriál mého dětství, na který jsem se vždy těšila a milovala jsem jeho tajemnou úvodní melodii. V té době úžasné scifi. ()

PeteBuck

Môj otec o tomto pred 25 rokmi povedal, že je to kravina. Teraz som si to pozrel. Musím súhlasiť. Riadne prekrútené oproti knihe, príbehovú kostru nechali, ale veľa vecí pomenili. Komíny neboli. Žulový palác vyzeral ako diera v skale, Pencroff nadávajúci Nabovi do negrov, Nemo experimentujúci s uránom, ani sa mi nechce pokračovať vo výpočte blbostí. Fakt som krútil hlavou. Páči sa mi, ako v týchto adaptáciách v podstate hneď povedia, že za Tajomným ostrovom stojí v podstate kapitán Nemo, ktorý v tomto prípade skôr pripomína prof. Orfanika z Tajomného hradu v Karpatoch. Ako som povedal už pri inej adaptácii Tajomného ostrov. Natočiť aspoň trochu film podľa knihy, by vyžadovalo iné prachy a iné exteriéry. ()

CID7

Nejlepší kapitán Nemo v podání O. Sharifa, a tento seriál klasika, nádhera-dal bych 4, ale přidám 1* za nostalgii. ()

badajajuak

První polovina série velmi dobrá a dá se říct, že docela věrně kopíruje knihu, pak už přišlo jen celkové rozčarování, prostě takhle to být nemělo. Ale pro příznivce knižní předlohy Tajuplného ostrova nutnost. Nicméně knize se to opravdu nevyrovná. ()

PEPR

Tím že se film moc nedrží knižní předlohy docela ubralo filmu kouzlo Verneovy ale zároveň divák úplně přesně netuší, co se bude dál ... ()

ankkk

Když před 40 lety běžel v televizi, fascinoval mne tak, že jsem nevydržel a šel si do kina (kde zrovna běžel sestřih) to "dokoukat". Líbí se mi pořád, ale jsem u vytržení, jak se mi tenkrát mohli líbit ty příšerné kostýmy. ()

Orbitus

Letos jsem tento seriál viděl poprvé, natočili ho daleko dříve než jsem se vůbec narodil a i přes to se mi velice líbil. Příběh byl poutavý příjemně utíkal a Omar Sharif ztvárnil kapitána Nema opravdu úžasně. Celkově se mi ztvárnění líbí, není tady ani žádný násilně nastrčený milostný románek což je v současné kinematografii velice otravným zvykem. V závěru i ta slzička ukápla. ()

futislav

Před čtyřiceti lety jsme na to jako čtenáři Verna užasle civěli. Bohužel čas pokročil a dnes celý seriál vyznívá hodně lacině. Efekty a kostýmy jsou až komické. Vzít ten scénář dnes do ruky kterýkoliv z dobrých akčních režisérů, tak by to byla pecka. Nostalgické tři hvězdy. ()

wdo

Jako dítě jsem tento seriál miloval, pokud se na něj podívám ovšem teď, tak nemohu jinak ani z nostalgie. Průhledné triky, nulové herecké výkony, nelogičnosti (náruživý kuřák Pencroff kupuje od jižanů sirky a na zdi za ním hoří petrolejka), Vernova předloha dostala pěkně na frak. Myslím, že tenhle román si zasloužil lepší zpracování. ()

wodnar

Úžasná klasika, pre mňa nezabudnuteľný seriál. Potom natočili aj filmovú skrátenú verziu, tá už taká dobrá nebola. Keď som osdobne stretol Omara Sharifa-kapitána Nema na Art Film feste v Trenčianskych Tepliciach-mal som zimomriavky na celom tele. A navyše-skvelá hudba -Gianni Ferrio načrel do dokonalosti filmovej hudby. To sú pre mňa ďalšie príjemné zimomriavky, keď túto hudbu počujem. Neodolateľná vec pre ušné bubienky. ()

lactarius

Absolutní nostalgie. Tenhle seriál jsem viděl ve věku, kdy dítě věří, že Otto von Stierlitz existuje a je nesmrtelný. Matně si dnes při sledování Tajuplného ostrova vzpomínám, jak jsem to hltal na černobílé televizi... Až to vzpomínání najednou přerušila stížnost na Nesnesitelný zápach z mojí pračky a Zaručeně nejlevnější plyn. Ten emocionální úder už je tentam - ale geniální ústřední motiv zůstává! :) ()

KiR0

Jojo, kde jsou ty časy, kdy jsem spolu s kamarádem "zrušil" dvoje hodinky a pokoušel se udělat čočku a pomocí ní rozdělat oheň.... ()

lordofrvhp

Jedna z nejlepších adaptací Verneho děl,i když se občas nedrží předlohy.A Omar Scharrif coby Nemo je totální bůh celého seriálu,i když má pro sebe vyhrazený jen jeden díl. ()

u_vox

Vzpomínka přetrvala věky. S odstupem více jak čtvrtstoletí mi záleželo skutečně na tom, aby při dalším zhlédnutí zůstala ta atmosféra trvale silná. Nicméně je milé vidět ta hodnocení z hlediska doby, kdy dětská duše mohla i skrze televizní obrazovku objevit nádech velkého tajemství a romantiky hned po zpravodajství o jednocení řepy na Plzeňsku. Ale už jsem tu chybu udělal. A přivodil si svár mezi ryzím sentimentem a prostou objektivitou. Ale ta hudba! Stále nadčasová nad všechny pochybnosti! Přesně, jak to napsala Rosalinda - vskutku velká škoda, že většina snímků, pro které Gianni Ferrio komponoval, si cestu k domácímu divákovi nenašla. ()

Gnomo

Velmi vděčný námět podle románu p. Verna. Filmové zpracování bohužel nemá tu sílu, kterou má knížka.Děj je místy zbytečně rozvláčný, místy zase jsou tam podivné dějové "skoky". Občas se objeví nějaká ta chybka. Podle mého by seriálu prospělo, kdyby byl zhuštěn do tří dílů.Úchylky od díla pana Verna bych tomu odpustil, ale celkově to hodnotím na průměr.Původně jsem čtvrtou hvězdu přidal v podstatě z nostalgie - viděl jsem to kdysi dávno, když to k nám přišlo, a pamatuji se, že jsem to sice odkoukal, ale byl jsem z toho poněkud otrávený. Hlavně proto, že jsem se nemohl ubránit neustálému srovnávání s románem, který mám rád dodnes. Například mi značně vadily ty podivné skafandry a pozorovací a obranná zařízení na kopci - přehnaná snaha o něco podivného a záhadného.Někdy méně znamená více. Rovněž jsem nechápal, proč je jako hlavní postava uváděn kapitán Nemo, který podle mého je sice důležitou, ale nikoliv hlavní postavou románu. Možná to udělali proto, že Omar Sharif byl hvězda.Také Pencroftových zpěvánek mohlo být méně. Ale to je pochopitelně věc názoru.Dnes jsem se na to po mnoha letech díval ze zvědavosti - jak se mi to po tolika letech bude jevit.Není to taková slátanina, jako některé jiné verze Tajuplného ostrova, které jsem mezitím měl také možnost vidět (a které raději ani nebudu hodnotit), ale bohužel, na knížku to nemá.Když jsem shlédl sovětskou verzi z roku 1941, byl jsem nucen se vrátit sem a hodnocení opravit.Takže 3 hvězdy. ()