Český film o lásce, vášni a nenávisti královny Kunhuty a Záviše z Falkenštejna... Čechy, polovina 13. století. Českému království panuje Přemysl Otakar II. (F. Němec), jenž připravuje politicky motivovaný sňatek s vnučkou uherského krále Kunhutou (H. Maciuchová). Na slavnosti v královském paláci se Kunhuta setká s pohledným českým šlechticem Závišem z Falkenštejna (R. Brzobohatý), kterého poznala už doma v Uhersku. Oba se do sebe zamilují, avšak své lásce pochopitelně nemohou dát průchod. Po deseti letech stojí Záviš na straně odbojné české šlechty, z níž má král obavy. Přemysl dá proto zpupného Falkenštejna vypovědět ze země. Sám vzápětí čelí papežské klatbě a hrozící válce s císařem Rudolfem I. Habsburským. Schyluje se k bitvě na Moravském poli. A tehdy se královna Kunhuta rozhodne vzít věci do svých rukou... (Česká televize)

Brinkley

Je to komedie, parodie, apokryf, love story? V každém případě nuda. Mno, o historickou přesnost Karlu Steklému zjevně nešlo. Nejen jemu, ba ani kostymérce (jeansy, ženská v kalhotech ve středověku?). Zůstalo aspoň slušné herecké obsazení a jiskření mezi Maciuchovou a Brzobohatým. ()

PaRi odpad!

Příšerný paskvil jednoho z nejtvrdších komunistických režisérů na tehdejším Barrandově. U vědomí toho, že z této pohnuté doby české historie chybí seriózní historický film, připadá mě zcela nechutné a nevkusné dělat komedii z období zcela rozvrácené země, po bitvě na Moravském poli (1278), kde byl zabit král železný a zlatý Přemysl Otakar II., kdy v zemi bylo i lidojedství. To lze opravdu očekávat jen od komouše Steklého. Navíc Maciuchová v roli královny Kunhuty byla zcela trapná (připomínající spíše ženu za pultem, než královnu), stejně tak jako Němec v roli Přemysla Otakara II., nemluvě o Brzobohatým hrajícím Záviše z Falkenštejna. Maně si vzpomínám, jak se tehdejší tisk rozplýval nad tím, jak věrohodné a finančně nákladné gotické interiéry nechal Steklý vytvořit v barrandovských ateliérech (skutečně byly v gotickém slohu, i když působily poněkud papundeklově) a pak ve filmu vidíte dva žoviálně se bavící Vítkovce před stoprocentní renesancí Roztockého zámku! Vrchol všeho bylo, vidět ve 13. století porcelánové koflíky s barevnými puntíky na svatebním stole a to nemluvím o barokním relikviáři. Bez uzardění též Steklý použil ve filmu hrad Křivoklát v současné zromantizované podobě z 19. století. To vše je v komedii jistě možné. Proč potom ty dokonalé gotické interiéry v ateliéru? Nehledě na to, že film je spíš zmatením žánrů, než čistou komedií. Tu komediálnost, dle Steklého, měly zřejmě zajišťovat pokleslé figurky zbrojnošů, které si Steklý vypůjčil ze Švejka. No, skoro až škoda tak dlouhého textu k tomuto odpadu, ale vzhledem k tomu, že to různé TV stále cpou divákům, tak jsem se neudržel. ()

Ele(a)nora odpad!

Aktualizace moderní doby v historickém filmu si Steklý vyzkoušel již dříve. Určitě ve filmech o panu Vokovi (Slasti Otce vlasti a další si momentálně dopodrobna nevybavuji). U Voka to ale nepůsobí tak trapně, spíš naopak. Naproti tomu tenhle film je tak nekonzistenstní a divný, až se z něho stala přehlídka trapností. Jediná slušná scéna trvá cca půl minuty (výstup uherského krále Bély se synem Štěpánem). Zbytek je... Divný. Podrobně se k tomu rozepisují ostatní uživatelé, za sebe dodám excelentní zobrazení Přemysla Otakara II. jako středověkého Tyrše před Moravským polem. ("Jak se u nás doma říká: Ve zdravém těle, zdravý duch!") ()

Hawaj

Trapnější konec sem fakt dlouho neviděl. Vodporný kostýmy, ochotnický kulisy, scénář na pytel. Opravdu neodolatelná pozitiva, která donutila Českou televizi tento "klenot" české kultury naskenovat v HD kvalitě a odvysílat. ()

Pitryx

To bylo jako co v té 28. minutě? Probíhá hovor a najednou do toho elektrická hudba. Zcela bezdůvodu. Body dolů. Nejsem historik tak nevím, zda mohla být Kunhuta na svého manžela tak drzá. Mi by to udělala jednou, a nechal bych jí setnou tu škaredou palici, kterou stejně měla na krku jen proto, aby jí do něho nepršelo. Celkový dojem z filmu je velmi špatný. Děj chvíli vypráví dění na v jedné krátké časové linii, a najednou udělá skok a o deset let. Pak zase. Kdo nezná historii, bude mít chvíli problém orientace právě v ději. Herci nehrají nic moc, řekl bych že se flákají. Autor asi tušil, že s takovým filmem neprorazí, a tak přidal ty dva vojáky, kteří jediní v celém filmu za něco stáli a také dostávají každý po desíti. Jinak nedávám nic, protože není za co. ()

seba

Jedním slovem - divno strašné. A teď detailněji. Scénář a režie - opravdový mix historického blábolu a nevtipné komedie (že by senilní demence Karla Steklého?), hudba - divná, kostýmy - strašné, herci - divní, zřejmě vytušili v jakém paskvilu to hrají a film sabotovali (např. František Němec hrál Přemysla Otakara II. jakoby prodělal lobotomii mozku, Brzobohatý s Vinklářem nechali své nesporné charizma někde v šatně, Maciuchová přehrávala, ale úplně nejstrašnější byly komické výstupy dua Sloup a Štekl a jejich hlášky ze Švejka - styděl jsem se, snad jedině Martin Růžek jako Rudolf Habsburský mi sedl). Jestli tohle viděl Oldřich Daněk, musel se buď strašně smát nebo neskutečně nasrat. Kdo má rád historické filmy, dejte si raději posedmé Oldřich a Boženu, Břetislava a Jitku, když chcete Steklého tak podvacáté Švejky, Slasti otce vlasti, Voky, ale TOTO opravdu NE. ()

honzic

Spíše podprůměrně zpracovaný a zahraný a historicky málo věrohodný film, který se marně pokouší o humor a komedii. Škoda. Hodnocení: 30 % ()

carl.oesch odpad!

Dal jsem tomu spektáklu ještě šanci, ale znovu mně to přesvědčilo, že historické filmy (a nejen je) jsme nikdy neuměli. Jak správně napsal Crocuta, na frak dostalo úplně všechno. Mně dostaly kroje (či jak to nazvat), nicméně film dělá scénář - Steklý už asi trpěl dost velkou mírou senility, když vypotil a ještě stihl zrežírovat takovejhle paskvil....škoda, české dějin poskytují řadu vzrušujících a pozoruhodných momentů, ale tohle je horší než Hollywood. Tam to byla vždycky aspoň pořádná show a perfektní řemeslo, tady je to jen šmíra maskovaná "uměleckostí". Ty pohádky jsou většinou skutečně lepší. Myslím tedy ty televizní. Teď se jenom děsím z toho Husa z pera disidentky Kantůrkové a Mládí Jana Žižky od Jákla..... ()

lizardking odpad!

Hrozně nepodařený snímek.Měla to být prý komedie, ale komedie to nebyla, historický film to taky nebyl. Co to bylo? Zmetek. Na výsledku se možná podepsalo i to, že režisérovi bylo v době natáčení už skoro 80 let a zřejmě nebyl v perfektní formě. Ale protože to nebyl obyčejný režisér, ale soudruh režisér, a to velmi uvědomělý a "zasloužilý" režisér možnost natočit tento film dostal a dokonce točil i po tomto propadáku další propadáky. ()

saillor

Čím začít...kostýmy děsivé, nejen bez souvislosti s odíváním ve 13.století, ale dokonce džíny??Myslela jsem, že mě šálí zrak. Hudba se ozvývala zničehonic, připomínala spíš diskotéku a zřejmě měla svým nástupem upozornit na nějakou zásadní událost, ke které se zrovna schylovalo(ale kterou??). O historické věrnosti ani nemluvě, tohle byl příběh, který ze skutečných událostí použil maximálně jména postav, všechno ostatní bylo převrácené na hlavu. Ale dobrá, byla bych ochotná to respektovat, pokud by tvůrci použili výchozí historický rámec, tím se volně inspirovali a vytvořili třeba silný milostný příběh...ale co bylo tohle? Brzobohatý se vždycky jen přiblížil ke kterékoliv ženské postavě na 10cm, na chvíli udělali oba štronzo a zřejmě vášnivě na sebe hleděli. Ani jsem nepochopila, jestli Záviš byl kladná nebo záporná postava. Bylo to tak bezkrevné, hloupé, rozvleklé...a největší utrpení dvě figurky vojáků procházející celým příběhem, jejichž smysl mi také unikl. Mám pro postavu Záviše z Falkenštejna slabost už léta, jeho příběh v české historii, vztah k Přemyslu Otakarovi i Kunhutě mě fascinuje a myslím, že je přímo ideálním námětem na silný historický příběh, tím spíše uráží tenhle historicko-komediální patvar...ani nevim, proč nedávám odpad, snad jen z lásky k Závišovi. ()

jessic

Prapodivná historická fraška, která si rozhodně s historickou věrností hlavu neláme. Otřesné byly hlavně rádoby komické výstupy dvou švejkovkých vojáků. Podivné herecké výkony včetně přehrávající Maciuchové v roli Kunhuty, papundeklové kulisy, srandovní kostými s nášivkami erbů. ()

katapultova odpad!

Vůbec jsem nepochopila, o čem měl film být - mělo jít o komedii? Tragédii? Historický film? Ptám se z toho důvodu, že je všechno a není nic. Děj je zasazen mj. do jednoho z nejtragičtějších období našich dějin (tzv. Zlých let, po bitvě na Moravském poli), takže by divák očekával spíše drama podložené fakty. Fakta jsou ovšem zcela překroucena, z Kunhuty je hysterka, takže jí Záviš musí občas ukázat co proto, do toho je země v rozkladu, král někde v Braniborsku, ale Václav Sloup si užívá někde v hospodě. U Steklého jsme na překrucování historie zvyklí, ovšem některé jeho filmy jsou alespoň vtipné a drží dohromady. U filmu je špatně snad všechno včetně kostýmů (na výšivky se erby, aby se všichni šlechtici poznali, přišli proboha kde?), proto jednoznačně do odpadu. ()

moorks

Komedie to určitě není. Daleko spíše se to hodí k žánru dramatu. Film je výborně herecky obsazen, vyčnívají hlavně Maciuochová s Růžkem. Další devízou jsou kostýmy a hudba. Samotný děj je spíše konverzační bitvou s odlehčenými prvky než historickým dílem. Asi jen sám režisér věděl, co tím chtěl vlastně říci. Škoda promarněné šance, mohl z tématu i filmu dostat víc. Ne vždy se podaří, aby tolik vynikajících herců hrálo pohromadě. ()

ssarka

"Zadrželi jsme podezřelou osobu"...." Poslušně hlásím".....no ty vole....to je taky umění stvořit takovéto dialogy...o hercích se bavit nebudu, ti uměli zahrát cokoli výborně ()

ArtLucie

Nadšená hereckým obsazením, asi nebudu příliš objektivní.. nutno říct, že si nemyslím, že by tohle v jakémkoli smyslu byla komedie, spíš naopak. S již zmíněným zmatením žánrů musím souhlasit.. Ale nejsem odborník a o žánr mi ani tak nešlo, celé mi to přišlo tak nějak na půli cesty, ale že bych se vyloženě nudila, to se říct nedá. Hlasuju pro zlatý střed. ()

PORTER44

Dost nudná historická podívaná ,nechybí sice plejáda známích herců ale nijak zvlášť mě příběh nezaujal.Pobavila akorát dvojce putovních vojáků Sloup,Štekl. ()

Justii15

Tak tenhle film má od historie a čehokoliv dalšího hodně daleko. Už v půlce jsem prosila, aby to skončilo. Absolutně náhodné skoky v čase, které si musel člověk domyslet, půlka herců hrála stylem, jako by tam snad ani hrát nechtěli. Hodně postav mi tam přišlo náhodných a doteď nevím, proč tam vlastně byli. Po tom všem člověk doufal, že když už nic, tak se to bude držet aspoň trochu historie. A ani to nakonec nedopadlo. ()