poster

Byt

 • anglický

  The Flat

Animovaný / Krátkometrážní / Fantasy

Československo, 1968, 13 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý

Střih:

Hana Walachová
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (78)

 • Matty
  *****

  Za originalitu, za vtipnost, za pocity, za Herze (protipól Kulhavého ďábla?), za možnost domnívat se, že šlo o jméno „Josef K.“.(22.3.2009)

 • DaViD´82
  ***

  Být Byt, byť třeba jen trochu, umírněnější ve stopáži a nebýt Byt na Švankmajera tak přízemně normální, tak mohl být Byt i výtečný; takto je "pouze" nevšední.(31.7.2007)

 • Pohrobek
  ***

  Surrealistický příbytek, surrealistická strava a k tomu ke všemu surrealistická držka Ivana Krause a jeho podivné zabydlování.(18.6.2005)

 • pan Hnědý
  ****

  Pan Švankmajer je mistr v oboru, surreal postupy dokonalé, Kraus je perfektně zdeptán, ale i tak považuji Zahradu za Švankmajerův vrchol.(7.2.2016)

 • igi B.
  *****

  Taková malá domácí Kafkárna... Doma je doma, tož tak jako doma, Josefe... (K. ... ;-) - - - - - (Poprvé viděno v časech pseudokafkovských, několikáté repete pak 21.3.2009 v cyklu "Zlatá šedesátá" na ČT2, komentář zde jako třiatřicátý - 22.3.2009)(22.3.2009)

 • charlosina
  *****

  Rafinovaná, temná hříčka s groteskním nádechem a hororovým výdechem imaginativního mistra Švankmajera. Muž, nalákán křídovými šipkami, vejde do bytu, kde panuje jiný řád, kde člověk není pánem. Naopak, je obětí. Nábytek a různé předměty, které by měly sloužit lidem, zde nabývají jiných rozměrů. Třináct minut pasivního sledování a očekávání, co ještě je naopak, a to s otevřenou pusou a neutichajícím obdivem. K zhlédnutí a k vlastnímu posouzení zde: část 1 http://www.youtube.com/watch?v=m0Tu92I7CMA&feature=related část 2 http://www.youtube.com/watch?v=1WYwkoknino&feature=related(5.3.2009)

 • ORIN
  ****

  Jak říká Slávek Šimek v jedné scénce s Luďkem Sobotou: "Je to opačně, všechno opačně." Podobným způsobem funguje i Byt oživený Janem Švankmajerem, noční můra každé hospodyňky.(7.10.2007)

 • TheRaven
  ****

  Klasicky velmi dobré, ale něco tomu k dokonalosti chybí. (FNR Písek 2009)(9.8.2009)

 • troufalka
  *****

  Večer budu mít strach lehnout si do postele a zhasnout světlo!! :o) Výtečné! Kdo potřebuje vysvětlivky, ať vynechá Švankmajera a pustí si Krtečka.(24.7.2014)

 • belldandy
  *****

  Milé děti, uvádíme pro vás poučný a trochu taky animovaný film. Poučením, jež z tohoto filmu plyne je, že není vhodné loziti do cizích bytů, zvláště pak, když jsou staré a začarované. Nechoďte tam ani, když vás "malá" honí. Tohle je dobře míněná rada! Jestli chcete mermomocí vědět proč, podívejte se na tento film. Avšak vám dám ještě jedno varování: Nedívejte se na něj před usnutím. Sny, jež se vám potom budou zdát, zajisté nebudou příliš pěkné.(25.4.2004)

 • Mahalik
  ****

  Je vidět, že Švankmajer je český Buñuel. Byt je totální haluz, který je jako ty nejhorší sny. Vejce, které propadne stolem, lžíce á la cedník, všechno geniálně rozvržený a gradovaný (Liškova hudba by se měla poslat do vesmíru!). Navíc ksicht Ivana Krause ve vás umocní fakt, že svět je vlastně postavenej na hlavu a že Juraj Herz rád zabijí slepice (a tančí ze dvěří...). 80%(22.3.2009)

 • D.Moore
  ****

  Třináct minut Švankmajerových nápadů a Liškovy božské hudby, to je nabídka, která se neodmítá. Byt je navíc docela univerzální surrealistická metafora, kterou lze uplatnit na leccos, smolným životem počínaje a (jakoukoliv) totalitou konče.(17.11.2015)

 • hippyman
  ***

  jak už tomu u švankmajera bývá, je to zajímavé, řemeslně dobré, ale jako celek pro normálního smrtelníka poměrně prázdné... a když se k tomu přidala ještě ta opravdu špatně zvolená hudba, nemohlo to dopadnout líp než na 60%.(16.1.2009)

 • Deimos
  ****

  Google/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +animace, myšlenka, závěr -hudba, než si zvyknete, černobílé/// No tak to je mazec. Osobně bych se nechtěl nacházet na místě onoho muže, ale pro diváka je to báječný pohled s mrazivou atmosférou a mnoha hustými scénami. Fakt dobře vymyšlené a i v dnešní době dokáže snímek překvapit./// Celkem 72%///(24.11.2006)

 • Aky
  ***

  Je to pěkné, i když trošku nesrozumitelné a zmatené. Těžko říct, co přesně Švankmajer zamýšlel, všimněte si, že ani ve zdejších komentářích to nikdo nepojmenoval.(6.9.2009)

 • Ruut
  ****

  Tak v tomhle bytě bych opravdu nechtěl žít! Jedno z nejlepších Švankmajerových animátorských představení. Zvlášt scéna s objedem a těžkotonážním vajíčkem se opravdu povedla.(23.11.2006)

 • mchnk
  *****

  Měl bych tu byt. Chceš se podívat Od nějakýho Švankmajera. Ale jo, proč ne. Na jmenovce je jméno takové, jaké tam je, a proto je každému jasné, že rutinní činnosti, jako pohled do zrcadla či pověšení obrázku, se zde budou rovnat souboji s fyzikálními zákony a co teprve ty nenasytné zdi. Ale světlo nám ukazuje světlo....ho*no světlo, sedni a žer. Zdeněk Liška se sice předchozího Pikniku nezúčastnil, ovšem zde si to vynahradil neskutečně. Epické vokály nejvyšší kvality jen tak zasadit do krátkometrážního snímku, si může dovolit opravdu jen on. K tomu nádherné surrealistické absurdno a je tu slastná podívaná na to, jak mistr vnímá film s živými herci, jako umění.(22.7.2013)

 • Tomco
  ***

  celkom ma prekvapuju tie odvazne hodnotenia. pre tych co mali chut na druhu vydarenu zahradu len trpke sklamanie. ake take pokusy o sokovanie, ci to otrepane tajomno velmi krehko funguju, ako celok to vsak nevytvara potrebnu formu.(31.7.2007)

 • Slarque
  *****

  Tohle dílko by se dalo označit třeba jako hororová groteska. Krásně praštěné nápady, kterými Švankmajer deptá Ivana Krause, jsou opravdu patřičně surreálné. :-)))(22.3.2009)

 • Adam Bernau
  *****

  Podobně jako Dalí si Švankmajer po celý tvůrčí život vystačí s omezeným počtem oblíbených motivů. A znáš-li kontext jeho tvorby, působí přízračně pohled na připravené jídlo na stole. Ve finále je přinesena živá slepice... Po Rakvičkárně a Historii naturae do třetice analogie s jedním z předešlých snímků, tentokrát spíše formální než obsahová: po Fantasii druhý film s živým člověkem, druhý černobílý a opět jde o nemovitost. Ale tohle je trochu jiná káva. Ve fantasii zpodobňují domy a jejich podstatné prvky jednak magii životního prostoru, jednak jsou nositeli přetrvávání a zanikání. SPOILER Ale Byt je prostorem hrůzy – horor. Nikoli „vzpoura věcí“, nýbrž vzpoura reality (a to doslova: „reality“); když nic není tím, čím má být a všechno funguje přesně naopak. Uvězněn v tom, co se zdálo být domovem a ukázalo se být cizotou. Šílená past vybudovaná vlastním utvářením světa. Kouzelník se slepicí přináší záchranu v podobě staré dobré sekyry k rozsekání dveří, jimiž vstoupil. A ukazuje se, v čem záchrana spočívá: Nakonec se tu můžeš jen podepsat; aspoň podepsat. Sám. Sám ve svém bytě. Ve svém bytu. Ti před tebou měli týž a ti po tobě budou mít opět týž. Každý sám.(16.9.2011)

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace