Kdo je, nebo co symbolizuje postava Otesánka? To je základní otázka po smyslu tohoto filmu. Je Otesánek personifikací přírody, která nemá humanistické zábrany, která je naší láskou, přítelem ale i vrahem? Nebo je Otesánek naše temné nevědomí, které nás ovládá, ale i ničí, a s kterým dokážou komunikovat pouze děti a blázni? Možná obojí dohromady. Režisér Jan Švankmajer o svém filmu říká: Jak víme, lidové pohádky jsou převyprávěné staré mýty. Jaký mýtus je ukryt v pohádce o Otesánkovi? Bezdětní manželé se vzepřou svému osudu a dítě si na přírodě vyvzdorují. Doslova jí vyrvou její tajemství zrození. Za tuto vzpouru proti přírodě pak hořce pykají, ale nejen oni, ale i jejich okolí. Jak vidíme, dostali jsme se do bezprostřední blízkosti jednomu ze základních mýtů této civilizace: mýtu o Adamovi a Evě nebo chcete-li analogickému mýtu o Faustovi. Myslím, že teď po přečtení lidského genomu tyto mýty nabývají na zvláštní aktuálnosti. (Česká televize)

Lokran

Film je zajímavý především velice dobrým hereckým projevem Veroniky Žilkové a početnými výtvarnými sekvencemi a záběry (autor sám je velice známý výtvarník a animátor). Co se týče děje, místy je poněkud rozvláčný a méně uvěřitelný. Kritizovány byly i některé animované záběry, jež se opakují po celou dobu filmu a znázorňují jednu a tutéž věc stále dokola jen s nepatrnými obměnami (např. jakékoliv jídlo na talíři je animováno a zabíráno vždy stejně, atd.), byť na mě to nepůsobilo až tak rušivým dojmem. celý film je pojat jako víceméně komorní drama odehrávající se jen v jednom činžáku a na jedné chalupě, možná by neuškodil vetší záběr, možná ano... V celku souhlasím s hodnocením někde kolem 75%. ()

xenopus odpad!

Záblesky geniality se střídají s absolutní dekadencí. Černý humor mám rád, absurdita mi nevadí, mrtvoly kočky, pošťáka či sociální pracovnice přejdu s klidným srdcem a vůbec se při tom netřesu hrůzou. Za originalitu a dílčí momenty ale - i když by si to film zasloužil - nemůžu dát ani jednu *, když jako celek to prostě na mě vůbec nefunguje. ()

lisa.ginmi

Na tenhle film nás kdysi, naprosto nepochopitelně, vzali se základkou. Přestože nepovažuji výběr za právě vhodný pro diváky mladší dvanácti let, pamatuju si, že to pro mě byl opravdu silný zážitek a mnohé role si vybavuji dodnes. A možná právě proto, že jsem byla dítě, mi film nepřišel nijak nechutný. Zato postava holčičky, rozhodující o životě a smrti svých sousedů, mě pronásledovala ještě dlouho. ()

IvonaK

Určitě to bylo dobře zpracované. A dala bych i pátou hvězdičku, ale nemohla jsem protože za to nezaplatila ta malá zrůda, která se s otesánkem spolčila. No, alespoň byl pokoj od Žilkové která tím otesánkem opravdu byla duševně nemocná a neuvědomovala si kolik už zničil životů. Takže za to nakonec objektivně zaplatila. Jinak Jan Hartl docela fešák. Třeba se mi bude líbit i v jiných filmech. ()

topi80

Natočit Otesánka v hrané podobě a ještě k tomu ze současnosti, to je značně potrhlý nápad, který se nemůže zrodit v normální v hlavě. Aspoň jsem si to tedy myslel, přičemž bych se byl ochoten vsadit takřka o cokoli, že z toho nemůže vylézt nic jiného než trapná nekoukatelná blbost. Jenže to jsem podcenil Jana Švankmajera. Ten film je samozřejmě hodně ujetý a absurdní, ale také je skvěle natočený a korunovaný excelentními hereckými výkony Veroniky Žilkové a Jana Hartla. Vlastně nakonec budu Janu Švankmajerovi vyčítat, že tam nehodil víc lekaček a hororových záběrů, protože tady vidím obrovský potenciál, že z toho mohl být vytěžen echtovní český horor. ()

Homerking

Spostu diváku určitě odradí díky svojí rozdílnostíi od bežných filmů ale pokud jste fanoušci Švankmajerova surrealistického světa tak je pro vás Otesánek poviností, za mě se jedná o jeden z nejoriginálnějších českých filmů. Pohádka o Otesánkovi natočená jedinečným pohledem Jana Švankmajera. Veronika Žilková a Jan Hartl předvedli výborné herecké výkony a Otík vypadal taky solidně, navíc mě slušně překvapila gore scéna se sociální pracovnicí. Little Otik není špatný film, jen ta stopáž trochu vadila. ()

LuNaj

Žádné překvapení, že tento film získal Českého lva. Výkon Veroniky Žilkové se mi taky docela zamlouval. A Jarka Kretschmerová byla taky parádní. ()

ondey

Typický Švankmajerův rukopis - záběry mluvících úst, talířů s jídlem, dialogy mířené přímo do kamery a strašidelné stoptrikové animace, jazyk, zuby... mňam mňam :P Bohužel bylo toho nějak málo, chvílema se drama trochu vleče a hlavní dětská postava dost přehrává. Ale těžko se chválí cokoliv po Něčem z Alenky :) Takže každopádně mistrovi zas tleskám a tleskám :) ()

Pitryx

Rozporuplný snímek, kterému na hodnocení ubírá zbytečně dlouhá stopáž, opakované záběry a zbytečné zdržování přímé linie děje. Mne to moc nebavilo i když jsem se jednou či dvakrát zasmál. Zpočátku také velmi nudné. ()

nejmka

"Ty ho vůbec nemáš rád! Kdy jsi ho třeba naposled lakoval?" První hodina mě naprosto vzala, potom už se to zbytečně táhlo. Samotný Otesánek jako synáček důkladně vykosťující každého, kdo vstoupil do bytu byl ovšem úchvatný. ()

arkis

Starý dobrý zvrátený Švankmajer po štvrtý raz! Dokonale vystavaný scenár prešpikoval odkazmi na české národné mýty a čiernym humorom. S animáciou pracuje menej než zvyčajne, o to viac však využíva náznaky, ktoré správne gradujú napätie a nedegradujú hororové prvky na frašku. Šťastnú ruku mal aj pri výbere hercov, strhujúce sú výkony ústrednej dvojice (Žilková + Hartl), ale svoje malé koncerty skvelo rozohrávajú aj vedľajšie postavy. Mňam, mňam, zožral som mu túto bizarnú hororovú komédiu aj s navijakom. :) ()

kubilov

Bylo to nutné? Takováhle blbost... Švankmajer u mě tímto bohužel klesnul. Kde jsou ty jeho krátkometrážní kvalitní filmy? ()