Během hezkého letního dne v Krkonoších si na zahradě svého dědy v blízkosti včelína hraje malý pětiletý Petřík. Zakopne o žebřík u stromu, na kterém se usadil roj včel a ten chlapce napadne. Lékař nařizuje okamžitý převoz do nemocnice. Chlapcův stav je velmi vážný, a tak je zorganizována náročná záchranná akce, do které se zapojují nejen zdravotníci, ale i včelaři, policisté, celníci a pracovníci rozhlasu, aby nalezli vhodného dárce krve s protilátkami po včelím bodnutí… Dramatický příběh o lidské solidaritě a obětavosti lékařů natočil režisér Jaromír Borek podle scénáře Pavla Hajného v roce 1986. Byl inspirován skutečnou událostí, k níž došlo v roce 1984 ve východoněmeckém Greifswaldu a při níž pětiletého chlapce pobodalo přibližně pět set včelích žihadel. Vedle Oldřicha Vlacha, Petra Pospíchala, Marty Hrachovinové, Jiřího Vondráčka a Jiřího Němečka se v ústřední dětské roli představil Jakub Zdeněk. Důležitou roli ve filmu sehrály i včely, „kompars“ ovladatelný jen s obtížemi. Jak si s tímto faktem poradil režisér Jaromír Borek? „Pomohli odborníci, radili jsme se ve včelařské ústavu. Filmováni to rozhodně nebylo snadné, zvláště místo, kde roj spadne do tváře malému hrdinovi. Původně jsme nechtěli riskovat, proto jsme pořídili latexový odlitek chlapcovy tváře, ale pak se ukázalo, že by to divák poznal. Proto jsme použili jiné metody, takže včely z roje skutečně nalétávají na jeho obličej. (Česká televize)

Nerajohn

Zajímavé téma není vůbec zpracováno nijak tragicky. Po letech se mi líbí vykreslení doby. Třeba závěr, kdy (mimochodem velmi dobrý O. Vlach) nemůže nastartovat Wartburga a do toho jsou z rádia čteny ranní zprávy s informacemi z Etiopie a Indie. ()

blackoutt

Velmi silný a dojemný příběh, jehož děj se odehrává z větší části v nemocnici. Skutečné přiblížení toho, jak to chodí.. věci se nazývají pravými jmény..a přesná ukázka toho, že čím více se snažíte a chcete pomoct, tím více klacků pod nohy vám padá.. Hledání včelaře bylo sice zdlouhavé a dalo se zkrátit - ale vždyť v tom byla ta pointa. Pro někoho sice nudná zápletka, ale já jsem z toho cítila to zoufalství, tu beznaděj, která tam cítit být měla.. Pro někoho obyčejný a nudný příběh o záchraně chlapce, pro mě jako zdravotníka.. perfektní. ()

LadyRainier

Osobně hodnotím z dojmu, který na mne film tak před 15 lety ...chápu, že dnešní generace jej již neocení ...Mě se to líbí, už kvůli obsazení. Určitě stojí za shlédnutí ...pamatuji si, jak jsme kdysi byli všichni napjatí jak to dopadne ... ()

rigby

Hodně velké drama, ale také nedostatečně odvedená práce na scénáři. Z tohoto příběhu se dalo vytěžit mnohem víc, než jen mezinárodní zátah na aktivní včelaře. ()

demovka

Malý chlapec zavadí o zapomenutý žebřík a spadne na něj celé hejno včel. Umírá. Jediná možnost záchrany tkví v nalezení dárce se stejnou krevní skupinou, který je včelař, dostal letos žihadla a kolují mu tedy v krvi protilátky proti včelímu jedu. Je to postup proti pravidlům, ztížený tím, že minule se malému děvčátku život zachránit nepodařilo. Rozbíhá se velká akce, nemocniční, policejní, pohraniční, ale hlavně lidská. Nelze ho bohužel přiřadit ke kvalitním filmům, jako např. Skalpel prosím nebo Operace mé dcery. Je těžkopádný a nemá spád. Nápad je dobrý a herecké výkony nic nezkazily. Myslím, že lepší mohl být scénář a režie. Film vystihuje, jak tehdy fungovala vesnice, malá nemocnice a hlavně malá transfúzní laboratoř: bezradná laborantka, oprsklý a všudypřítomný saniťák, rivalita mezi doktory, některé příjemné a některé nepříjemné sestřičky, starý hodný policajt, mladí unudění policajti, bodří hrubí vesničané, bezradný děda a rozhádaní rodiče. Na malých nemocnicích a vesnicích tací lidé opravdu byli. Byli schopní se domluvit, ale papírování a pravidla jim to mnohdy hodně ztěžovala. Dala bych 50%. ()

Sa.sa

Hezký a zajímavě natočený film o pomoci a bezmoci z nemocničního prostředí... Na film se člověk musí koukat očima natočení a ne současným časem... Jj přesně ukazuje jaké to dříve bylo a musím uznat, že to rozhodně nebylo zlé... ()

pleva

Na filmu je cenný pohled na to, jak by asi vypadalo zdravotnictví, kdyby nebyl rok 89. Tísnivé a s nedostatkem všeho. Jinak film moc nestojí za pozornost a s časem se z něj stal bezcenný materiál. Vše je schematické, samé klišé, bez nápadu a zápletky, pokud za zápletku nepovažuji hledání dárce. Přesto nemohu odpad, neb jsou i do dost slabší kousky a pan Vlach (a další herci) hrají slušně (pro režiséra a scénář naprostý odpad) Trochu tragédie, bohužel nikoliv jako zvládnutý žánr tragédia, ale jako výsledek, především pak režií (hudba dobová a strašná). Chybí tomu příběh a myšlenka, než jen výkřiky, "už nepijte", "dáme adrenalin" "tlak?", na komorní drama to nemá. Promrhaná šance. (fakticky je to taky blábol, neb dítě AB může dostat výměnnou transfuzi jiné krve s relativně malým rizikem) . ()

Udet

Dramatický boj lékařů o život malého chlapce těžce pobodaného včelím rojem.. ..výborný námět, filmy z lékařského prostředí mám velmi rád. Divák má možnost prožívat s chlapcovou matkou, dědečkem a lékaři mučivé čekání, ůzkost a pochyby i doufání.. ..chlapec je, jak se zdá i jednomu z lékařů vlastně již ztracen. ..ale primář ARO oddělení MUDr.Vrba/Oldřich Vlach se odhodlá uchýlit k novému, leč oficiálně vlastně neexistujícímu způsobu léčby.. ..i když si je vědom chlapcova kritického stavu a možných rizik pro něj- i pro sebe- rozhodne se jej aplikovat jelikož skýtá aspon, nějakou naději. Hlavní zápletka se sice točí kolem obtížného a složitého získání krve včelařů obsahujících pro chlapce životně důležité protilátky, ale děj je rozveden dále do několika minipříběhů navazujících na ten ůstřední. Je sice pravda že z námětu mohlo být vytěženo více, ale přesto je to dobrá napínavá podívaná která nijak nenudí. Oldřich Vlach v roli zarytého, pedantického profesionála se mi velmi líbil, sympatická byla i Hana Vávrová coby praktikující medička. ()

lineker

Soudruzi hledají soudruha s krví, která může zachránit malé dítě. Myslím, že v té době by se na to plno soudruhů vysralo. ()

Lonelybiker

Dovolím si tentokrát nehodnotit kvalitu filmu a práci filmařů, ale spíš obsah a citovou stránku. Pro mě jako několikanásobného tátu je sledování příběhu dost emocionální. Zajímalo by mě, kolik telefonátů mezi doktory, policajty a dalšími lidmi proběhlo, než se povedlo kloučkovi zachránit život. ()

Trucker

Film, v němž se kromě úvodní scény neděje už vůbec nic. Strašná nuda o ničem, která by se dala vydržet jedině kdyby se "srazila" na dvacetiminutovou bakalářskou povídku. ()

xtraffic

Za mě dobrý. Příroda. Lesy, louky, pěkné chalupy. Odpočinkový příběh, který není tuctový. Tak auf wiedersehen! ()