• honajz

Takový pokus o další Skalpel, prosím nebo Hru o jablko, Den pro mou lásku, Operace mé dcery... Nemocniční téma i tehdy táhlo řadu diváků, o čemž svědčí i seriály té doby (Nemocnice na kraji města, Sanitka) - a jde o oblíbené téma i dnes. Žel film sleduje spíše dva policisty, kteří jezdí po okrese a shánějí včelaře s imunitou a protilátkou v krvi. Tu zajdou do hospody, tu na divadelní představení, chytí mezitím kapsáře... Ale z nemocnice je scén minimum a nejsou ani pořádně rozehrány. Ale zase je to retro, vidět tehdejší dobu.(14.7.2012)

Malý chlapec zavadí o zapomenutý žebřík a spadne na něj celé hejno včel. Umírá. Jediná možnost záchrany tkví v nalezení dárce se stejnou krevní skupinou, který je včelař, dostal letos žihadla a kolují mu tedy v krvi protilátky proti včelímu jedu. Je to postup proti pravidlům, ztížený tím, že minule se malému děvčátku život zachránit nepodařilo. Rozbíhá se velká akce, nemocniční, policejní, pohraniční, ale hlavně lidská. Film z českých 80-90.sátých let. Nelze ho bohužel přiřadit ke kvalitním filmům, jako např. Skalpel prosím nebo Operace mé dcery, ale i tak bych ho úplně neodsuzovala. Je těžkopádný a nemá spád. Vylepšila bych i masku postiženého kluka. Nápad je dobrý a herecké výkony nic nezkazily. Myslím, že lepší mohl být scénář a režie. Je otázkou, zda se nedržely přesně skutečné události. Každopádně jsem musela připustit, že naprosto vystihly, jak tehdy fungovala vesnice, malá nemocnice a hlavně malá transfúzní laboratoř: bezradná laborantka, oprsklý a všudypřítomný saniťák, rivalita mezi doktory, některé příjemné a některé nepříjemné sestřičky, starý hodný policajt, mladí unudění policajti, bodří hrubí vesničané, bezradný děda a rozhádaní rodiče. Na malých nemocnicích a vesnicích tací lidé opravdu byli. Byli schopní se domluvit, ale papírování a pravidla jim to mnohdy hodně ztěžovala. Dala bych 50%.(30.7.2014)

Dramatický boj lékařů o život malého chlapce těžce pobodaného včelím rojem.. ..výborný námět, filmy z lékařského prostředí mám velmi rád. Divák má možnost prožívat s chlapcovou matkou, dědečkem a lékaři mučivé čekání, ůzkost a pochyby i doufání.. ..chlapec je, jak se zdá i jednomu z lékařů vlastně již ztracen. ..ale primář ARO oddělení MUDr.Vrba/Oldřich Vlach se odhodlá uchýlit k novému, leč oficiálně vlastně neexistujícímu způsobu léčby.. ..i když si je vědom chlapcova kritického stavu a možných rizik pro něj- i pro sebe- rozhodne se jej aplikovat jelikož skýtá aspon, nějakou naději. Hlavní zápletka se sice točí kolem obtížného a složitého získání krve včelařů obsahujících pro chlapce životně důležité protilátky, ale děj je rozveden dále do několika minipříběhů navazujících na ten ůstřední. Je sice pravda že z námětu mohlo být vytěženo více, ale přesto je to dobrá napínavá podívaná která nijak nenudí. Oldřich Vlach v roli zarytého, pedantického profesionála se mi velmi líbil, sympatická byla i Hana Vávrová coby praktikující medička.(22.6.2014)

• Jufonka

Hrozná a tísnivá deprese. Deprese zatuchlýho socialismu. Atmosférou mi Cena medu trochu přopomínala Dým bramborové natě, ale schází tomu Hrušínský. Vlastně mě tak napadá, že kdyby v tomhle filmu hrál jednoho z doktorů Hrušínský, hned by to bylo o něčem jinym. Za 1. nesnáším jakejkoliv žlutočernej poletující hmyz, takže jsem měla problém už s úvodní scénou, kdy roj na chlapce spadne. Za 2. se celej film opakuje základní problém - najít včelaře s krví AB. Nic novýho, furt stejný. 3. Hrozně nesympatický chování doktorů. Nečekala jsem, že to bude jako v Pohotovosti nebo Chicago Hope, ale tohle je vážně moc. 4. Herecký výkony jsou zde opravdu bída. Suma sumárum chtělo by to víc akce, možná méně deprese (ano, vím, že to je podle pravdy a že na tomhle tématu není nic úsměvného. Také neříkám, že to má bejt komedie!) a zřejmě zvolit jiné herce. Ale stejně ve mně vždycky tyhle socialistický temný filmy něco zanechaj a já na ně jen tak nezapomenu. Určitym způsobem je to podobný i Fany, snad tim chovánim doktorů.(15.7.2012)

O malym klukovi, na kteryho spadne vceli roj a dostane pres 400 zihadel...tak to bych nechtel. Doktori delaji vse pro to, aby ho zachranili pomoci krevni transfuze od vcelaru. Jako ze maj nejaky protilatky, nebo co...doktor nejsem, tak nevim. Film neni uplne spatnej, takova bezna sedmdesatiminutovka.(21.4.2015)

• - Natáčeno v nemocnici ve Vrchlabí. (M.B)

• - Pobodaný chlapec má krevní skupinu AB pozitivní, což zazní ve filmu. Celé se to točí kolem toho, že musejí najít včelaře se stejnou krevní skupinou, aby mohli dát transfuzi... jenže člověk se skupinou AB (RH)pozitivní je tzv.univerzální příjemce, tj. může dostat jakoukoliv krevní skupinu a jeho tělo ji přijme. (Blondybaby)

• - Ve filmu jsou vidět záběry z Pece pod Sněžkou a jeho okolí. (M.B)