Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiální text distributora)

ikilledjenny

Včera jsem tento film viděla úplně poprvé. A byl sentimentální, dojemný a bavil mě. Malý Kolya ve vaně se sprchou, do které mluvil jako do telefonu, scéna v metru...skvělé, ale něco mi chybělo nebo mi možná vadila ta ironie toho, mít malého ruského chlapce doma a okolo projížděly ruské tanky. *Kolja, něboj se a hlavně nikam něuběgaj. Normálně ostáň v metro i my tě najdem. Zdrávstvuj. Konec hlášení v ruském jazyce.* ()

MaxForValue

Nedivím sa, že Kolya vyhral Oscara. keďže akademici vedia oceniť takéto drámy. Ale podobne ako píše Lima či Djkoma, je to vsádzka na istotu. Film sa snaží vyvolať u divákov hlboké emocionálne pocity, pričom posolstvo filmu zostáva akosi ukryté kdesi na hraniciach. ()

lake-lake

roky mě to lehce míjelo, navíc svěrákovský humor mi do běžného života tak úplně nesedí ... a přesto to má své kouzlo, slovní hříčky a výpovědi, které už se navíc "mohou" říkat: "takoví vy jste prevíti ... rozpínaví" "naš krasnyj" "než si pro pro nás přijde Zubatá" přes všechnu kýčovitost a vykalkulovanost musím dát pět hvězd - nakonec, který film není kalkul ? ()

Maja238

Tohle je jeden z těch filmů, na které se nezapomíná. Naprosto úžasné a srdceryvné! Málokdo se u nás ubránil slzám. :) ()

Havala

Za oskara díky, jinak zase takové terno to nebylo. Téma před/po listopad už se začíná pomalinku vyčerpávat. ()

Romeroo

Hezké, chytlavé, místy citlivé, převážně veselé, poctivě Svěrákovské, usměvavé, ale i chvílemi mírně nudící. 84%. ()

J*A*M*B*O

Kolja bola humorne prevedená, dramatická a dojemná. Ale to nie je môj šálok čaja. V podstate toho na filme veľa zlého nie je, ale kedže som ho videl len raz, nechcem ho veľmi skritizovať. Čo sa týka českých filmov, tak je jedným z najlepších. Pekné prevedenie, dobrý klasický herci, a zaujímavý koniec. Dávam 8/10 bodov. ()

Wooke

Tento príbeh ma chytil za srdce. Neviem prečo a možno to vyznie divne, ale vzťah tohto staršieho muža s malým chlapcom mi vôbec neprišiel divný, ba práve naopak, bol krásny a tragický zároveň. Človek sa pri tomto filme zasmeje aj zaplače a to je na ňom super. ()

DaleCoper

Nevím ale přijde mi že starý i mladý Svěrák měli mnohem lepší filmy třeba Obecnou školu. Po revoluci a Zdeněk ještě bez syna i za komunistů. Oscara v kategorii Best Foreign Language Film měl dostat Kavkazskiy plennik což je vzhledem k tématu obou filmů docela úsměvné. ()

sannyve

Áno, život to proste vie dobre zariadiť. Sú okamihy, ktoré nám zasiahnu do života rýchlosťou blesku. Práve keď si myslíme, že život je usporiadaný, sme šťastný a na staré kolená chceme mať už len svoj pevný režim dňa. Ups, a potom tento stereotyp naruší malý ruský chlapec. Úsmevná komédia, ktorá má stále chytí za srdce. A ako tam tak blúdi po Moskovskej ulici.... Bravó, Svěrákovci. ()

marek29

"Čemodan", "náš-váš", lístky do kina na Vlka a zajíce několikrát v týdnu - to je jen hrstka situací z této kultovní záležitosti. Tu je prostě nutno vidět. Pro všechny náctileté též vhodný vzdělávací film s tématem okupace v r. '68. František Louka 4ever, #mustsee, pusť-si-to-a-uvidíš, @TOP ()

Guran

Také patřím mezi ty uživatele, kteří čekali od tohoto snímku víc. Úvod je protáhlý, nudný, pak se to trošku rozjede a Chalimon bude žít se Svěrákem, ale opravdu nevím, za co ten oskar? Za co, pro Boha? Také se mi moc nelíbyl ten výkon zdeňka Svěráka a vlastně celý film jsem moc nepobral. Od oskarového českého filmu jsem čekal asi moc. Opravdu byl pro mě snímek zklamáním. ()

adamix

Kolja je krásny príbeh o priateľstve a láske dvoch veľkosťou rozdielnych ľudí. Príbeh o starom pánovi Svěrákovi a malom päťročnom Koljovi. Tento príbeh ma fakt dokázal dojať, a to musím obom Svěrákom opäť prekvapivo poďakovať. Tento film dojme každého, kto má v sebe city, inak nie je človek. Herci sú vynikajúci, o tom niet pochýb, veď ide o českých hercov. Zdeněk to zvláda perfektne, ako vždy a malý Kolja je takisto skvelý. Jeho jemný detský hlások je rado počuť. Hudba je pekná a k filmu sa moc hodí. Divákovi film môže viac sadnúť ako dráma, než komédia, ale máme tu zopár vtipných momentov. No a nemôžem zabudnúť aj na staré filmové legendy, ako Zázvorková, Šafránková, Sovák,..., ktoré sa vo filme vyskytli. No a veľké plus pre Svěrákov výborný scenár. Už dlho som nevidel nič dojemné, a práve dnes to bol Kolja. Takže sa opäť kláňam majstrom filmu. Dávam 5* a 90%. ()

niska98

Nádhera. Na co by jsme měli být více pyšní než na film, za který nám tleskali ti nejlepší světoví umělci ? ()

majky19

Myslím si, že jakékoliv zdlouhavé komentáře a hodnocení jsou u tohoto snímku naprosto zbytečná. Je to zkrátka vynikající film tvůrčí dvojice "Svěrák a syn", kteří si za svou práci ocenění nejvyšší v podobě Oscara plně zasloužili. Ve filmu nejsou hluchá místa a divák se v průběhu necelých dvou hodin bude určitě skvěle bavit. Oba hlavní protagonisté filmu k sobě zpočátku velice těžko hledají cestu, avšak postupně jsme svědky úžasné podívané, jejich vzájemného sbližování a samozřejmě sledujeme situace komické i méně veselé. Zároveň je ve snímku zobrazena historie nedávno minulá, kdy socialismus u nás vládl velmi tvrdou rukou. Největší dojem na mě zanechal ovšem samotný závěr filmu. Byl smutný i radostný zároveň. Smutný proto, že se pro Kolju vrátila jeho maminka a tím došlo k odloučení hlavních postav, radostný proto, že padl komunistický režim a František Louka se vrátil zpět do Filharmonie, kde dosáhl největšího věhlasu. Snímek nelze hodnotit jinak než pozitivně a i vzhledem k nejvyššímu ocenění, tj, Oscaru, nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Zdeňku a Jane, děkujeme, jste esa !!! ()

ostravak30

I já se přidávám k nejvyššímu hodnocení. Kolja zkrátka je s největší pravděpodobností náš nejlepší film v historii. Já osobně mám rád filmy obou Svěráků. Jan Svěrák je vynikající režisér, který svůj cit vyznačuje hlavně při samotném natáčení. Cit pro vybírání námětů mu ale trochu chybí. Z. Svěrák jej musel dlouho přemlouvat, aby se pustil do Vratných lahví. Ale to jsem odbočil. Zdeněk S. je zase herec, který se vyznačuje neobyčejně talentovaným herectvím. Kolikrát působí tak přirozeně, že člověk často uvažuje, zda takový ve skutečnosti je, či opět skvěle zahrál. Jeho herectví je nesmírně jednoduché, za to však naprosto účinné a přirozené. Koljův příběh je dojímavý a chytí za srdce asi i největšího tvrďáka. Hlavně, když pak chlapeček volá ve vaně babušku. K tomu si přidejme dalšího vynikajícího herce jako O. Vetchý, S. Zázvorková nebo L. Šafránková. Kromě vynikajícího scénáře se snímek vyznačuje i skvělou hudbou. Není asi co dodat. Nevím, jaké další cizojazyčné snímky byly nominované na Oscara, ale Kolja ho dostal zaslouženě. Tento film můžu vidět tisíckrát a po tisíci prvé jej shlédnu opět a rád. ()

johnny01

Scény s Koljou a o vzájemném hledání cesty k sobě patří k tomu lepšímu, ale zbytek filmu jim nestačí. Záběry z hraní, hřbitovů a návštěv maminky sklouzávají k fádnosti, někdy až trapnosti. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,8/10 (?!) | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 96% (Yesss), Audience Score - 92% (!) | FDb.cz - 82,4% | Ten oscar byl na místě!!!! Tohle je nevýslovně úžasný film!!!!! Plný tragiky a komedie jak to máme od pana Svěráka rádi. Na konci a nejen tehdy jsme měli pocit, že je to jeden z nejlepších filmů, ale to není "jen" pocit, ale je to čistá pravda! Herci byli úžasní o scénáři a režií ani nemluvě. Tohle je prostě vrchol naší kinematografie, kam se hrabou Pelíšky, s tímto filmem se to fakt nedá srovnávat! Ta hrdost na český národ, kterou jsme pociťovali na konci, je u nás vzácná! 100% ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu