Děj se odehrává v česko-německém pohraničí v roce 1938. Hrdina Tomáš Jakl se ožení, ale manželství není příliš šťasné a rozpadá se. Jeho německý přítel ho donutí ke vstupu do nacistické strany. (oficiální text distributora)

brooklyn73

Absolutni unikat natoceny v zaveru komunisticke ery. Film mi pripada z 90% byti nacistickou propagandou, o to vice je zarazejici fakt ,tedy cas kdy byl natocen. Skvele zahrane psychologicke drama pribehu tri kamaradu z naseho pohranici,kratce pred druhou svetovou valkou. V hlavni roli Tomase Jakla - famozni Emil Horvath, roli jeho manzelky zahrala neuveritelne krehce kouzelna Petronela Vancikova (kam se jenom podela?),dale hraji Radoslav Brozbohaty,Milan Knazko,Magda Vasaryova,Jana Svandova, Fratnisek Husak ci Frantisek Rehak. Pet hvezd za absolutne extremni namet, herecke vykony a skvelou atmosferu. "Pamatuj si kamarade! Od tedka muzes vsechno,jsi jeden z nas...." ()

LudeCZek

Téměř neznámý, téměř psychologický a téměř skvělý film. Nevím zda bylo absence kladných postav měla ukázat "prohnilost prvorepublikové vyšší třídy" nebo je to osobní pesimismus autora předlohy. Občas mi přišlo chování postav trochu nelogické a bezdůvodu, ale některé scény mě uchvátily svou syrovostí. Hm, těžké hodnocení, dávám 4 za zapomenutost snímku. ()

MickeyStuma

Příběh o zločinu, vině a trestu. Tak je uveden literární počin Miloslava Nohejla, který byl použit pro tento snímek, pojednávající o nadřazenosti nad nadržeností, především v rámci ponižování, v pohraničí těsně před válkou.  Sociální průzkum jednotlivce, kterého srazí na kolena vlastní charakter po srážce se změnou doby v rámci politické situace. Snímek snažící se o drama však nesměle drhne vlivem přílišné divadelní atmosféře, navíc ozvláštněné tzv. snovou kamerou. V podstatě se jedná o krapet výpravnější inscenaci hodící se leda tak pro televizi. Takže příběh o tom, jak lidskou namyšlenost srazí na kolena nástup německého nacismu. Nic víc, nic míň. Snímek pozapomenutý a v tomto případě vlastně ani není divu. Jediné, co by mohlo zaujmout, je na český film neobvykle přítomen nemalý počet slovenských herců. ()

Schlierkamp

Československé drama, v němž můžeme sledovat morální úpadek a zvrácenost hlavního hrdiny nejen během nešťastných dob předmnichovských, ale i mnohem dříve před nimi. V první polovině snímku si morálně zpustlý mladík Tomáš Jakl užívá alkoholových sezení s děvčaty a kamarády (člen SdP M. Kňažko a budoucí emigrant J. Ornest) a zdálo by se, že po výhodném sňatku už nic nebrání jeho cestě vzhůru. Postupně se však objevuje jiná, politická rovina snímku a agresivita Sudetských Němců v pohraničním městečku nabývá stále více na intenzitě. Emil Horváth ml., jenž velmi drobře zvládl svou roli bezcharakterního zhýralce zejména po dramatické stránce a podle dle mého názoru předvedl životní výkon, se až příliš pozdě zorientoval v situaci, kdy se člověk musí rozhodnout na kterou stranu se přidá a octl se bezvýchodné pozici. Jako velmi pozoruhodnou a mnohé vysvětlující shledávám scénu o návštěvě Jakše a jeho ženy u svých rodičů na venkově. Snímek obahuje i typické Svobodovy psychologicky snové, nejednoznačné scény (dvojité úmrtí jeho ženy?) a nejen těmito scénami a zvráceným charakterem a dokonce téměř úplnou totožností (P. Vančíková, R. Brzobohatý, E. Steimarová) hlavních postav je velmi podobný jeho o rok mladšímu dílu Prokletí domu Hajnů. Oproti skvělému psychologickému dílu podle Havlíčkovy předlohy je tento snímek obohacen o pomalu se objevující politický element, a právě proto hodnotím Svět nic neví ještě výš a jako jedno z nejlepších Svobodových děl vůbec. ()

rivah

Nákladná inscenace se spoustou dobrých herců, záměr pranýřovat nacismus a osud těch, kteří se k němu přidali z prospěchářství a komplexu méněcennosti je záslužný, ale výsledkem je bohužel nepřesvědčivý černobílý obraz reality. Mainsteram místo umění. ()

vox_populi

námet slušný, réžia dobrá, hudba mimoriadne dobrá a výprava výborná - s takou mierou autenticity sa v českých filmoch málokedy stretávam. Problém je v obsadení hlavných predstaviteľov - slovenských hercoch a v ich komickej češtine. Myslím si, že ako Česi tak i Slováci mali (a z časti i majú) plejádu výborných charakterových hercov a nie je potreba plátať obsadenie niekým, kto cudziu reč dokonale neovláda. Väčšinou sa to rieši dabingom, čo je riešenie lepšie, ale tiež nedokonalé. Je to tak na jednorázové zhliadnutie... ()

Nalimator

Podle mne velmi precizně zvládnuté psychologické drama na pozadí nárůstu nacismu v českém pohraničí. Perfektně provedené, včetně detailů, také některé hlášky měly doslova filosofický rozměr. Mladý, ambiciozní, zhýralý muž s neujasněnýma životníma hodnotama se nejdříve výhodně ožení a pak se zaplete sudeťáky. Nicméně (a tady se s většinou recenzentů neshodnu) si to začne uvědomovat a snaží se z celé mašinérie vycouvat, avšak už je pozdě. Den před shlédnutím jsem viděl jiný Svobodův film - Prokletí domu Hajnů a zajímavé je téměř totožné obsazení a dokonce do charakterově podobných rolí! ()

Pitryx

Tohle bylo hodně těžké. Tedy pro mne. Neznaje té doby, musel jsem dost často vyhledávat co a jak. V každém případě mne snímek donutil k zamyšlení, a to ne jen o zrůdnosti lidského fanatismu, který se neštítí naprosto ničeho. Velmi dobré herecké výkony to vše umocnily, jen tem scénář byl místy „mdlý“ a někdy trochu zarážející. Takže za mínus, a dost velké považuji pár zbytečných scén, a nedostatek těch, které by diváka navedly směrem k vysvětlení. Například vraždy Violy. Nu, snímek mohu doporučit jako dost nadprůměrný. I já možná někdy v budoucnu zhlédnu znovu. ()

Phex

Jsem rád, že jsem objevil filmy Jiřího Svobody a jsem rád, že k tomu došlo až teď. Jako mladší bych je tolik nedocenil. !!! POZOR - SPOILER !!! Jak se bezpáteřní líný křivák dočká zaslouženého. Hlavní postava Tomáš Jakl je budižkničemu, které s dvěma kamarády v okresním městě třicátých let proflákává nejlepší léta života. Pálí ho jeho průměrný život a tak dělá vše aby se jeho situace změnila. Neví ale pořádně co chce - prachy, moc, postavení? Každopádně vždy za tím jde cestou nejmenšího odporu. Šrouby se ale utahují až ho nakonec okolnosti doženou k nehoršímu - vraždě, následně pokusu o sebevraždu a pak loutkové existenci v područí chlapců z NSDAP. ()

kokofek

Hrdina filmu si v úvodu filmu užívá s kamarády tak jako spousta mladých lidí,kteří si užívají vždy tak jak to doba dovoluje.Pochází z velmi skromných poměrů a není jasné zda jeho výchova vůbec proběhla.Má v sobě základy dobra a zla,ale touha mít se lépe než jeho rodina vede k nemorálnímu sňatku a bohužel i ke kolaboraci.Ocitá se ve složité době a i když rozpozná nerozumnost svého chování je už příliš pozdě. ()

Kozlowski8

Příběh tří kamarádů, jejichž hlavní náplní volného času je balení ženských a večery, trávené v jejich oblíbeném nočním klubu. Vše se však odehrává v česko-německém pohraničí v roce 1938, kdy německá armáda vstupuje bez odporu na naše území. Tyto skutečnosti silně poznamenají jejich přátelství a odhalí jejich charaktery...Film je především psychologickým dramatem o lidském charakteru, svědomí a přetvářce. Příběh je dobře napsaný a dává značný prostor pro herce v hlavních rolích. Mám na mysli především Milana Kňažka a Emila Horvátha ml. Oba zaslouží za svůj výkon velkou pochvalu. Přesto si myslím, že by se našli stejně dobří čeští herci, kteří by role čechů zvládli stejně dobře a hlavně s čistou češtinou bez měkkého slovenského přízvuku a šišlání, které Kňažko a Horváth předváděli. Zvláště v takovémto filmu, kde jsou konverzace a dialogy zásadní složkou, mi tato skutečnost vadila. Jinak by byl film jasně čtyřhvězdičkový. 65%. ()

Pepi74

Tak nějak jako velké zklamání. Filmů o roku 38 máme hodně málo a tak jsem dostal avízo, že tenhle je jedním z nich. Kňažko hraje svou šarži jako obvykle ať stojí na "dobré" či "špatné" straně. Bohužel u p. Horvátha ml. jsem byl velmi zklamán. Já mu to prostě nevěřil. Myslím, že v té době kdy se film točil by se našlo mnoho herců, kteří by to dali mnohem věrohodnotněji. A zápletka toho jak se floutek mění do fanatika? To tady bylo tisíckrát předtím a i potom. Ona vůbec zápletka byla taková divná. V době, kdy bylo pohraničí plné fanatiků odprásknout kohokoliv, proč protěžovat člověka, který má problémů se sebou víc jak dost? Taktéž roli Švandové (pokud opominu obligátní scénu ve vaně) jsem nepochopil a vůbec i důvod proč tu Magdu zabíjet. Čili za mě jedna hvězda za to že někdo natočil něco z roku 38 a nebyl to Habermannův mlýn. ()

Winster

Je to natoceno tak podivne, temne a hnusne. Jinak namet filmu a zpracování špatné není, ale vyberem toho "jak se to totcilo" to spoustu lidi od shlédnutí odradí, což je skoda. Ja si E.Horvátha pamatuju hlavne z majora zemana, tady hraje bezcitnou šplhající osobu, ktera se ke vsemu )hlavne k svoji zene) chova od zacatku jak je kusu hadru. Je zde velice pekne zachycena houstnoucí atmosfera sudet. (NSDAP, SOSÁCI) ()

Johgas

Vynikající film, ovšem málo známý. Přičítám to nejen určité (dle mě neoprávněné) polistopadové nechuti vůči režisérovi, tak i dobou vzniku - v roce 1987 v mém okolí všichni chtěli bydlet na Západě (kdekoliv :-) a na zdánlivě protiněmecké filmy nikdo neměl náladu. S odstupem času film hodnotím jako nedoceněné, velmi silné dílo s výbornými hereckými výkony. Mladý ambiciózní muž s podrazáckým charakterem chce "něčeho" dosáhnout, to se mu ovšem nedaří. Myslí si, že sňatkem s dcerou bohatého emigranta si získá úctu a respekt, ale ani to nevyjde, v očích místních je pořád nula. Tak kde mne budou uznávat - v NSDAP? Tak já to teda zkusím s vstoupím k vám...ale pak už není cesty zpět. Není. Vyhnání českého obyvatelstva z pohraničí už začal...Skvělý Emil Horváth i Magda Vašáryová. Z Kňažka, Husáka a Švandové šla hrůza. Výborně zahráno. Odsun obyvatelstva jen naznačen, ale mrazí z toho dodnes...scéna, kdy jako soundtrack zní Má vlast, v pohraničním městečku vyvěšují hákové kříže a vyhnaní lidé nakládají svůj majetek na kárky je hodně dojemná. ()

Felsenberg

Skvělý nedoceněný film. Vynikající výkony Horvátha, Vančíkové, Kňažka, Brzobohatého, Vašáryové. Další výborný film Jiřího Svobody. Ta atmosféra... ()