Ježek Sonic 2

• USA Sonic the Hedgehog 2 (více)

Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik (Jim Carrey) osudově uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného opravdu schopného nepřítele. A začal se hodně nudit. Občas vypomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů, ale jinak nemá svou modrou energii do čeho vrhnout, což jeho největšího kámoše, šerifa Toma (James Marsden), docela stresuje. Mnohem víc než škody, které za něj musí platit. Jenže vynalézavý Robotnik dokázal nalézt způsob, jak ze svého houbového vězení uniknout a vrátit se na Zemi, a navíc se spojil s ježurou jménem Knuckles, což je chlupatá červená koule plná zloby a unikátních schopností, které jsou podobné těm Sonicovým. Tahle nebezpečná dvojka sleduje dva hlavní cíle. Prvním je pomsta Sonicovi a druhým nalezení a ovládnutí nekonečného zdroje energie, který by z Robotnika udělal vládce celé planety. Přesile naštěstí nebude Sonic čelit sám, ale s podporou dvouocasého lišáka Tailse, který mu přišel na pomoc z jiné dimenze, protože tady jde o všechno. (CinemArt)

Lucasion

Zdá se to skoro jako jedna životní etapa, co byl první Sonic v kinech. Přitom zdání klame a od prvního dílu nás dělí pouhé dva roky. Sonic vběhl tehdy do kin těsně předtím, než začala celosvětová pandemie. Tvůrci však nelenili a na základě dobré vůle mu nechali na konci prvního dílu otevřená vrátka na pokračování. A zatímco první film jsem si užil plnými doušky a hodnotil ho velmi kladně, tak u pokračování jsem skoro prosil pana promítače, aby film už ukončil. Začneme ale od začátku a ne od konce, jako to zkusil první film. Ten byl svěží, zábavný a hlavně stavěl na úspěšné videohře. Film si tak mohl užít mladý adolescent i dospívající divák. O nás starých pardálech nemluvě. Vlastně jsem si i přál, aby pokračování vzniklo, protože sami víme, že Sonic je látka, kterou lze čerpat a vytvořit z ní celou filmovou řadu. Dvojka měla opět potenciál vytvořit zábavnou akční pohádku, plnou hlášek a třeskutého humoru. A zároveň se tak i vyvarovat chyb, které tvůrci v prvním díle napáchali. Což se jim i vlastně povedlo. Kdyby ovšem nevytvořili chyby nové. Příběh začíná prakticky tam kde první skončil. Doktor Robotnik je na Planetě hub, kde se snaží vytvořit kvalitní kávu. Neúspěšně. Druhá věc, která řídí jeho celý den, je plánování útěku zpět na planetu Zemi, což se mu nakonec díky svému geniálnímu plánu podaří. A dokonce získá speciálního spojence. Červeného ježuru, Knucklese. Ježek Sonic naopak na Zemi páchá víc škody než hrdinských činů. Přesto se však snaží být kladným a hlavně super rychlým hrdinou. Spolu se svoji adoptivní rodinou stále žije ve stejném malém americkém městečku. Problém nastává ve chvíli, kdy si Robotnik přijde se svým spojencem pro odplatu. Naštěstí i Sonic získává nového člena do týmu – a to dvouocasou geniální lištičku Tailse. Zbytek příběhu čeká na vás, abyste ho odkryli. Bohužel se však nejedná o kvalitní zábavu jako v případě prvního filmu. Ačkoliv má film dvě hodiny, tak působí mnohem delším dojmem. Obzvláště v druhé polovině, kdy je závěr filmu několikrát natahován. Vtipy i humor jsou více přiblíženy dětskému publiku a je to škoda. Jednička v tomhle dokázala skvěle vychytat hranici mezi infantilním a dospělým humorem. Jednu věc však dělá film dobře. Zaměřuje se více na animované hrdiny a méně na herecké kolegy. Což byla jedna z věcí, kterou jsem si od pokračování vlastně přál. Ovšem i ten menší prostor, co herečtí kolegové mají, dokáží z filmu udělat zcela jiný žánr, který je nacpaný hloupým a naprosto zbytečným humorem. Což je vskutku nemilé. Ze všech pilířů filmu mohu pochválit grafické zpracování, které je opět velmi kvalitní. Dabing jistě funguje stejně dobře jako v případě prvním filmu, ačkoliv jsem bohužel měl možnost vidět verzi pouze s českým dabingem. Knuckles s hlasem Idrise Elby bude jistě velmi povedený. V české verzi alespoň potěší Bohdan Tůma jako Jim Carrey. Carrey opět zběsile přehrává a jeho Robotnik je správně groteskní postavou i podruhé. A je vlastně jedním z mála světlých bodů na celém filmu. Celkově totiž dvojka působí neuvěřitelně utahaně. Ztratila drive i šťávu, která dělala z prvního filmu velmi podařený snímek. Tvůrci si však věří i do třetice a nechybí titulková scéna, která nám rovnou předkládá případné pokračování. Nezbývá, než tedy čekat s čím se tvůrci vytasí i do třetice. (55 %) () (méně) (více)

blackJag

Málokdy se stává, že je dvojka lepší jedničky, ale tady to fakt platí. Není to sice nějaký zásadní rozdíl, přesto díky rozšířené bázi použitých charakterů přihazuje slušnou várku zábavy navíc. Saozřejmě hlavně pro děti :-) A Jim Carrey? Ten se v podstatě jako Eggman dokonale etabloval. 65% ()

stitch7

/// Mám Sonica rád, ale nevidím důvod, proč by film s ním měl mít dvě hodiny. Navíc když jsou animovaní hrdinové často upozaďování na úkor nezajímavých a otravných lidských postav. Vím, že jde o rodinný film, ale dvojka se mi zdála podstatně dětinštější než jednička. Nejvíc trapně mi bylo při tanečním souboji a dr. Robotnik čáru trapnosti několikrát překročil. Romantická scéna o porušení prvního pravidla tajných agentů úplně navíc. A proboha, kdo v roce 2022 dělá floss dance? ()

B!shop

Takova ta klasicka dvojka vseho vic. Vic akce, vic trikovejch zaberu, vic lokaci a vic digitalnich potvor, ale ve vysledku min zabavy. Porad je to fajn, jenze samotnej pribeh je az prilis jednoduchej, fory se tak nejak okoukaly uz v prvnim dilu, Marsden a Carrey maji mnohem min prostoru a vsechno se to toci kolem Sonica. Sem tam tu je fajn akce, sem tam se clovek pousmeje a vlastne je to takovy nicim neurazejici pokracovani. Ale znovu bych si to uz asi nemel potrebu pustit, to radsi znovu mrknu na prvni dil. ()

Stanislaus

Druhý "modrý bodlináč" mi přišel kvalitativně srovnatelný s jedničkou a vlastně bych mohl u dvojky napsat takřka to samé jako u jejího předchůdce. Ježec Sonic 2 je oddychovka se vším všudy, cílená především na mladší publikum, přesto dokáže oslovit i dospělého diváka. Jim Carrey coby Robotnik sice změnil knír, ale jeho (místy otravná) afektovanost přetrvala. Mimozemská rodinka se rozrostla o dva další charaktery (Tails a Knuckles), které však nebyly tak zábavné jako Sonic. O značnou porci humoru se opět postarala Natasha Rothwell coby hodně bad-ass nevěsta. V poslední třetině filmu tvůrci okatě pomrkávali po MCU - Magneto a Captain Marvel, mrk-mrk. Děti v kině se bavily nahlas, já spíše jen tak vnitřně. Na další díl, k němuž závěr dvojky lákal, ale milerád zajdu. Lepší tři hvězdičky! ()

• Poté, co byl chrám smaragdu zaplaven vodou a Sonic se snaží zachránit Knucklese zavaleného ruinami, dochází mu pod vodou dech. V ten moment se objeví ikonická vzduchová bublinka, kterou Sonic slupne a umožní mu další čas vydržet pod vodou. Přesně takové vzduchové bublinky musel Sonic sbírat ve hře, aby se neutopil. Neumí totiž plavat. (krtek6)
  • Kavárna „Mean Bean“ je pojmenována po hře „Dr. Robotnik's Mean Bean Machine“ z roku 1993. (petr.koca)
  • Hlavním motivem filmu bylo hledání arci smaragdu. V originálním znění a ve všech hrách se tento drahokam nazývá Chaos Emerald. Spojení s chaosem použil Robotnik (Jim Carrey), když ze smaragdu zmocnil. (krtek6)

Nový Sonic drtí všechny rekordy

Nový Sonic drtí všechny rekordy