Cujo, vzteklý pes

Vic Trenton (Daniel Hugh-Kelly) je reklamář a má problém. Reklamní kampaň na snídaně pro děti se hroutí, protože výrobek je závadný a tak musí Vic odjet z města. Jeho žena Donna (Dee Wallace) se synem Tadem (Danny Pintauro), kteří zůstali doma, se rozhodnou odvézt porouchané auto ke známému opraváři, který vlastní krásného bernardýna. Jenže nikdo netuší, že psa nedávno pokousal netopýr nakažený vzteklinou a proměnil jej tak ve smrtící nástrahu pro cokoliv živé... (monolog)

Aurus

5,5/10. Tento horor je sice nadprůměrný ale je to docela fajn hororový slasher. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou docela sympatické, hudba je výborná, atmosféru tento film má povedenou, napětí je zde docela časté, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je docela povedená. ()

Ukubumbahoo

Cujo jako kniha se mi líbila moc, filmy bývají horší a v případě Cuja tomu je dvojnásob. Film se děje poměrně drží, jsou zde sice mírné odchylky, které by se snad i dali zanedbat. Bohužel, ale co se týče napětí a vtažení do děje, se kniha a film srovnávat nedají. Příkladem toho je konec filmu, který mi přišel odfláknutý úplně nejvíc, což je škoda, protože Kingovi knihy mívají konce naprosto nejlepší. ()

MickeyStuma

Bernardýn je zvíře veliké a hravé. O to víc je děsivější, když takové zvíře chytne amok a stane se z něj útočné zvíře plné nenávisti a chutí po krvi. Stephen King má na hororové momenty velmi různorodou fantazii, kterou se filmově ztvárnit filmovým tvůrcům ve většině případů nedaří. Snímek ´Cujo´ je světlou výjimkou a asi je to i tím, že se jedná o tzv. natural horor, což znamená, že nebylo potřeba použít všelijaké nákladné speciální efekty. Tady se hraje na přirozenost a zvířecí pud. Snímek z počátku 80. let se ještě bere vážně. Fantazie ´vzteklého´ psa je vyobrazena skutečně plně naturalisticky a věrně. Dějově však nejde jen o to. Máme tu rodinu s klasickým rodinným problémem, takže je událost se psem vlastně takovým doplněným obyčejného rodinného dramatu. Film jako takový se však klasikou nikdy nestal, byť má mnoho silných stránek. Přirozený lidský aspekt je velmi dobře zvýrazněn. Velmi jednoduchý příběh se podařilo udržet ve středu zájmu po celou danou stopáž, což se dá považovat za skutečné filmové umění, když, co se týče zvratů a dějového vývoje, není dohromady o co stát. Na dnešní dobu už asi pro hororové fanoušky chybí hlavně gore scény, takže může po tolika letech připadat nudný. Divák mající v životě zkušenost  s útokem psa, však při sledování jistojistě zamrazí. Ano, jedná se o lepší průměr, neboť po dějové stránce mohl být příběh přeci jen o něco bohatší, ale buď jak buď. Sice snímek není tak zábavný jak by se mohlo očekávat, ale v rámci žánru naopak solidní je a to stačí. ()

Faila

Báječný film podle báječné knihy. Tvůrcům se zde podle mého názoru perfektně podařila zachytit dusná a trýznivá atmosféra, film nesklouzával do trapných akčních klišé a celé to bylo úžasně napjaté. [SPOILER] Film se mi líbil tak moc, že mu odpouštím i konec velmi odlišný od knižní předlohy. Dobrých konců je třeba. [/SPOILER] ()

helloween93

"Throwback Thursday #76" - Cujo je dnes už zapomenutá béčková adaptace Kingovy knihy. Tu jsem sice nečetl, ale samotný námět zní hrozně lacině, resp. neumím si představit seriózně napsanou hororou knihu s tématikou psa, který má vzteklinu a pokud jsou teorie, že byl pes posedlý, tak to je snad ještě horší varianta. Film natočil Lewis Teague známý především filmy Honba za klenotem Nilu nebo Navy Seals. Cujo má zajímavý snad jen soundtrack a první polovinu filmu, ale od kempení v autě je to docela ubíjející nuda. Shlédnuto na SkyShowtime. 2* ()

Al44...

Film mě bavil od začátku až do konce. Je jasné, že se nám tu postavy občas nechovají příliš chytře, ale to se dá omluvit tím, že v případě paniky si málokterý člověk dokáže udržet logické uvažování. Scény s rozzuřeným psem, který hlídá nepojízdné auto byly velmi zajímavé. Na svou dobu určitě dobrý film. ()

Kadas97

Toto prevedenie Kingovej knihy neurazí, ale sú tam zmenené veci, ktoré som v porovnaní s knihou považoval za zásadné a podstatné. Popravde keby na mňa vybehne besný bernardín tak sa poserem v lufte. Herci tu sú sympatický a v podstate vierohodný. Keby som predtým nečítal knihu tak je hodnotenie vyššie takto je to len 6 z 10. ()

Vabr

Adaptace Kingových knih nedopadají většinou dobře, ale právě Cujo se řadí mezi tu výjimku. Pes Cujo je přesně takový, jakého jsem si ho představoval - zuřivého, krvelačného a realistického (ne žádnou obludu). Potěší, že příběh není až tak plochý, jak by se mohlo zdát, a nabídne nám i téma nevěry v manželství a vztahových problémů. Postavy nejsou nějak zvlášť hluboce prokreslené, ale lze s nimi dobře sympatizovat. Vytkl bych však nejasné motivace a úmysly hlavních hrdinů, neboť to film téměř vůbec nepopisuje, a tak potom dojde k tomu, že nechápu, proč postavy třeba jedou autem zrovna tam a tam a nebo jejich jiné činy. Intenzivní a uvěřitelné to bylo, jen finále za mě mohlo být vyostřenější (nějaký finální střet s Cujem nebo otevřený konec). Ale to už se odvíjí na předloze, kterou jsem nečetl. Vyhodnocení: Na to, že se velká část stopáže odehrává v autě, to je nečekaně akční ()

Odpadlik

Jsem si jistý, že to tu bude samé srovnávání s knižní předlohou. Rovnou uvedu, že knihy Kinga nečtu, tak se vyjádřím jen k samotnému filmu. S odstupem více jak dvaceti let bych řekl, že ta osmdesátá léta jsou na filmu hodně znát. Úsporná, hudba nenápadaná hudba, velký důraz na atmosféru strachu, horka a opuštěnosti. Dějová linie je vcelku triviální, proto mě zaráží poměrně dlouhá stopáž. Zejména celá první polovina filmu je "o ničem". Abyste rozuměli - děj se dá shrnout do jediné věty - "ženská se synem uvíznou v porouchaném autě, kde je terorizuje vzteklý pes". To je zhruba druhá půlka filmu, možná dokonce i pouhá třetina. A i zde by se našlo ještě mnoho rezerv (např. proč nevyzkoušet zaparkovaná ostatní auta, pokus dostat se do domu apod.). Určitě bychom se obešli bez faktu, že hlavní hrdinka nasazuje parohy manželovi, že malý Tad se bojí jakýchsi příšer v komoře či že jde reklamní kampaň Tadova otce ke dnu. A zatímco posledně zmíněná zápletka snad má objasnit, proč není v kritickém okamžiku Tadův táta se svou rodinou (musí řešit krizi na poradě kdesi v jiném městě), zápletka s milencem je naprosto zbytečná. Co tedy zůstává? Tak dvě hvězdičky za dobrou práci při výcviku "zlého" bernardýna (rozhodně zapomeňte na nějakého Bohouše). Tu ostatně neměl na svědomí nikdo jiný než K.L.Miller, který trénoval mj. vlčáka pro film K9 či společně se svou dcerou i představitele známého Rexe. Poslední hvězdička patří atmosféře filmu. O hereckých výkonech se toho mnoho napsat nedá, hrají tu vesměs neznámí herci, snad kromě D-H. Kellyho, kterého známe ze seriálu Hardcastle & McCormick (a i zde jezdí v červeném sportovním voze). A na závěr malý dovětek - asi budu vypadat jako Herodes, ale to věčné řvaní a kňourání toho kluka mi už lezlo pěkně na nervy. ()

ifes

Kniha byla skvělá, film je nudný, herci nudní, do rolí se nehodí. Donnu jsem si představoval jako krásnou ženu a to co vidím ve filmu je průměrná "Mařka". ()

danny_21

Filmová verze se poměrně věrně drží knižní předlohy, která patří k lepšímu průměru tvorby mistra napětí. Vzteklý bernardýn byl věrohodný, dvojička v autě dovedla vyšroubovat napětí - škoda jen, že filmoví tvůrci neměli dostatek odvahy na knižní zakončení, no nejspíš to bude těma osmdesátkama :-) - 60 % ()

Hellknight12

Nedávna premiéra . Predlohu som nečítal. Takže nebudem porovnávať s knihou. Na to aký je to jednoduchý príbeh to nebolo, zle spracovanie. Mohli to trošku natiahnuť v niektorých úsekoch. Podľa mňa sa v tomto filme strúhadlo aj tam kde sa nemuselo. Dĺžka 91 min je málo. Ak by to bolo o 10 min dlhšie bolo by to lepšie. Každopádne po hereckej stránke za mňa obyčajný priemer rovnako ako aj celý príbeh. Film mal potenciál ale mohlo to byť o niečo desivejšie. Aj keď musím uznať, že na rok výroby to bolo desivé pre niekoho až moc. Celkové hodnotenie za mňa je 50%. ()

hero_bk

Byla to kvalitní adaptace, o tom žádná, ale tím happyendovým koncem mi teda pohli žlučí! V knize to končí mnohem zajímavěji! ()

Knor

První polovina filmu je těžká nuda, ale opravdu těžká. A až když Cujo uvězní pár obětí v autě se dá mluvit o nějakým napětí a čím dál víc zkrvavený Cujo začíná bejt děsivej a vzteklej. Takže slabej průměr, jednou a dost. ()

beso74

Aj vzorné manželky majú svoje zlé dni Jedna taká, pani Trentonova, sa v jednej slabšej chvíľke rozhodla že ukončí milostnú aféru. A to spustí koleso náhlych rozhodnutí, ktoré uväznia nešťastnú ženu a jej synčeka v obstarožnom Forde Pinto na schátranej farme, ktorej vládne besný bernardín. Divák tak dostal solídne vybudovaný príbeh, ktorý má však smolu hlavne v tom, že ho porovnávajú so slávnou knižnou predlohou. Medzi jeho svetlé stránky patrí starostlivo, aj keď možno zdĺhavejšie, budovanie zápletky a scény plné úzkosti z pokazeného auta. Navyše tu kameraman Jan de Bont potvrdil svoj cit pre kompozíciu - dynamické nájazdy kamery pri útoku Cuja, či parádny záber na pokazené auto izolované od všetkej pomoci prekvapivo práve otvoreným prázdnym priestorom. Samozrejme, vidieť to 34 rokov po premiére je už trochu iné kafe ako vidieť ho dnes. Aj tak určite stojí za zhliadnutie, v porovnaní s podobne ladenými oveľa mladšími kúskami ako The Breed (2006) alebo The Pack, vyhráva Cujo minimálne na body. ()