Pouhá formalita

• Itálie Una pura formalità (více)

V tomto temném, kafkovském kriminálním thrilleru exceluje Gerard Depardieu v hlavní roli Onoffa, slavného spisovatele, z něhož se v poslední době stal samotář, který nevydal jedinou knihu. Jednou pozdě v noci je zadržen policisty, kteří ho přistihnou při zmateném pobíhání v dešti po francouzském venkově. Nemůže popadnout dech a zjevně trpí krátkodobou ztrátou paměti. V nedalekém lese došlo k vraždě a úřady se domnívají, že je do ní Onoff zapleten. Drží ho proto na zatuchlém, temném velitelském stanovišti, kde má vyčkat na příjezd inspektora (Roman Polanski), který je paradoxně fanouškem Onoffovy tvorby, a jenž má podezřelého vyslechnout a pokusit se z něj dostat pravdu. (Cinemax)

Disease

Podobnoá pointa už byla použitá xkrát, ale v případě Tormatoreho to napravuje parádní filmový zážitek. Gerarda Depardieu jsem snad takhle hrát nikdy neviděl. ()

Oralfabet

Pointa je rozhodně zajímavá, ale přišlo mi, že nebyla podaná úplně nejúčinějším způsobem (čímž samozřejmě myslím, že jsem blbej a nejdřív mi to nedošlo), ale pořád oceňuji tu originalitu a tak. Jinak na to, že je to vlastně dialogovka odehrávající se na jednom místě, je to docela lahůdka po stránce vizuální. Jo a Gerard možná podává nejlepší výkon, co jsem od něj viděl. 8/10 ()

Strike

Tornatore opět boduje. U tohoto filmu hlavně scénářem, protože vizuální podání je minimalistické a nelze se moc rozvášnit. Škoda pomalejších cca 20ti minut, jinak bych asi dal plnou palbu. Potom parádní psychlogická dialogovka (nezkažená českým dabingem) s překvapivým, a pro mě velmi příjemným, závěrem. Formalita je další film, kde Depardieu dokazuje, že někdy byl skvělým hercem a ne tím rusofilským ožralou z dnešní doby. Plus samozřejmě geniální Morricone...8,5/10 ()

blazir1

**** za vynikajici film, famozniho Depardieu a velmi dobre hrajiciho Romana. 4 jen proto, ze jsem tu pointu nepochopil. Za cas zkouknu znovu a pak snad uz pribyde i ta 5. Vynikajici vec! Pripomelo mi to nemensi pecku Svedek. ()

vtelenie

100% - skvely film, Depardieumu som prepacil, ze robil svojo casu (1998 myslim) kampan zločincovi Mečiarovi. Je to fakt skvely herec, Polanski je tiež nielen vynikajuci reziser. Pouha formalita ma dostala uplne celeho a hned na prvy krat, potom som to videl este aspon 10 krat a neprestaval som zasnut nad tym, ako je mozne natocit film o rozhovore (vysluchu) dvoch ludi a nenudit sa pri tom ani po 10. krat. Hlboky film, nic pre plytke duse. ()

Helldo

Přistoupil jsem k tomuto snímku jako ke každému jinému, obyčejnému. A to byla chyba! Na konci jsem pak jen marně tápal a až, když jsem zapojil všechnu šedou kůru mozkouvou, projel si v myšlenkách celý film znovu, pochopil jsem. A byl jsem tak ohromen, že jsem si Une pure formalité musel pustit znovu a jen se kochat mistrovskou kompozicí. A i přesto, že pan Polanski, nezvykle v herecké roli, pouze sekunduje panu Depardieumu, musím dát 5*. Každopádně pro potencionální filmové strávníky tohoto pokrmu tajuplné chuti upozorňuji! Není to jen tak ledajaký film, nalaďte se na velmi bystrou notu! A nenechte se jen tak odradit bezduchými dialogy. Kdo vydrží bude královsky odměňen. ()

Warhorr

Grandiózní mysteriózní thriller s pořádně hutnou hororovou atmosférou ( možná i jedna z nejlepších co jsem kdy viděl a přitom to není primárně horor ), ke kterému jsem přišel vlastně náhodou. Deparideu jak jsem ho nikdy předtím neviděl, snad ve své nejlepší herecké roli a bravurně mu tu asistuje Polanski v roli detektiva. Jedna noc, bouřka, zapadlá, polozbořená policejní stanice, kde kapky deště prosakují skrz každé prkno a dva hlavní protagonisté. Jeden se snaží dokázat vinu, druhý vše popírá. Je to protkáno různými záblesky a rychlými pohledy do minulosti. Divák tady musí dávat pozor co se kolem něj odehrává. Já se přiznám, že konec jsem moc nepobral a ihned jsem musel vlézt na net a trochu popátrat. Závěr je totiž nečekaným mindfuckem. Kdo má rád konverzačky ve stylu děl Smrt a dívka, Svědek, Pozemšťan atd, určitě nebude zklamán. ()

agassi68

Detektívka odohrávajúca sa v jednej miestnosti by nebol až taký problém pri účasti špičkových hercov, no to neustále klamanie, zahmlievanie, rozuzlovanie a znovu zauzlovanie bolo na mňa príliš únavné. A tiež som potom taký vysilený nezachytil záverečnú pointu. Zrejme treba vidieť ešte raz, ale kde zobrať na to silu?? ()

BOURQUE

Veľmi kvalitne natočený príbeh s bezchybnými hereckými výkonmi. Film, ktorý nás núti premýšľať a kde nakoniec prídeme na to, že tento film nie je iba „prostou formalitou“. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

GMVajgl odpad!

Dokonalý příklad, jak funguje klam přeživších a klam ztracených nákladů v praxi. Tento film tu hodnotí převážně jen ti, kteří ho dokoukali celý a rozkošně se tu rozplývají nad "hereckým koncertem" a "bravurní pointou". Ok, má to pointu - protagonista zemřel a prochází očistcem. Je dobrý nápad o tom natočit celovečerák a dvě hodiny jen přešlapovat na místě a snažit se budovat napětí? A ti, co po chvíli prohlédli onu nepřítomnost příběhu či jakékoli podstaty, nehodnotí vůbec. Je to průjem typu co psal Kafka nebo třeba "Čekání na Godota" → vtip na účet diváka. ()

Rockerman

Překvapivě silný komorní film, odehrávající se téměř celý v jedné místnosti. Na takový film musí mít člověk chuť a náladu. Nedá se na něj dívat příliš často ( obávám se že já se k němu nevrátím vůbec), protože je to film docela těžký na pochopení. Výkony herců byly vynikající a ten závěr? No, čekal jsem všechno, ale toto opravdu ne! Takže skvělý film, ale pro mne už je minulostí a v nenávratnu. ()

siloalampa

Niekedy na umelecké dielo stačí silná pointa. Potom dvaja herci, z ktorých je jeden viac režisér a nakoniec zopár ľudí, ktorí to dokážu oceniť... ()

junxi91

Další film s výslechovou tématikou, odehrávající se převážně v jedné místnosti. Film začíná tím, že spisovatel Onoff se potlouká v noci a v dešti u jedné francouzské vesničky, a je při tom zadržen policisty a odveden na policejní stanici, která se nachází v odlehlém zámečku. Onoff nemá tušení, proč ho zatkli, nemá u sebe doklady a působí dost zmateně – nepamatuje si, jak se mu podařilo ocitnout se venku uprostřed deštivé noci. Po chvíli přichází komisař a ptá se jej na jméno. Na odpověď, že se jmenuje Onoff a je spisovatel mu odvětí, že on je potom Leonardo DaVinci. Aby si to ověřit, tak cituje pasáž z Onoffovi knihy, na kterou si ale spisovatel nevzpomene, protože si přece nemůže pamatovat každou větu, kterou kdy napsal. Komisař je velkým Onoffovým fanouškem a začnou společně probírat jeho dílo, zatímco do místnosti vytrvale zatéká, takže ostatní policisté (především mladý André) musí neustále zachytávat vodu do mís a kbelíků, což je aspoň udržuje bdělé. Nechybí samozřejmě ani myši a krysy. Prostě dost zanedbaná, zchátralá a špinavá policejní stanice. Onoff má jasný důvod, proč se nachází na venkově – má zde své sídlo, na které může v klidu psát. Mezitím je v lese právě nedaleko Onoffova sídla nalezeno tělo zavražděné ženy, a tak je Onoff hlavním podezřelým z vraždy. Onoff je pak zavřen do cely, ze které se pokusí utéct zrovna, když venku vyšetřovatelé přenášejí mrtvolu. Útěk mu nevyjde, a tak výslech pokračuje. Při výslechu si protiřečí – tvrdí, že spal v posteli sám, ačkoliv pak řekne, že tam byl se svou ženou, a že nikdy nestřílel, ačkoliv pak říká, že hledal na půdě revolver. Také si plete svou druhou ženu s tou, se kterou spal v posteli a neví, kdo jej ten večer navštívil, zda to byl jeho agent nebo někdo jiný. Postupně si vzpomíná na to, co se dělo, ale měl jsem v tom celkem zmatek. Jasné je, že posledních šest let nic nenapsal – měl tvůrčí krizi. Musím uznat, že sám jsem v tom měl dost velký zmatek a komisaři jsem ten výslech fakt nezáviděl. Pletla se mi jeho prohlášení, úryvky z jeho díla a také vzpomínky. Nakonec je zřejmě jasné, že tu vraždu fakt spáchal, ale jeho další osud je neznámý – odvážejí jej dodávkou někam pryč. Nejvíce se mi líbily herecké výkony Gérarda Depardieu a Romana Polanského, těm ty role sedly naprosto perfektně. ()

John80

Príbeh chlapa, ktorý beží cez les v daždi , následne je odchyteni na policajnej stanici , kde čaká na komisára ,aby ho vyšetril z podozrenia vraždy , film sa odohráva hlavne v jednej miestnosti a je založený na konverzácii a spomienkach 2* ()

Pulper

Ach jo. Na konci jsem byl lehce překvapený a hodně zklamaný nevyužitým potenciálem. Obsazení Romana Polanskiho do role komisaře nebylo příliš šťastné, jelikož to není dobrý herec. Celou dobu režisér a scénárista v jedné osobě usilovně tlačil na pilu, střídal detaily kamery s naturalistickými prvky a flashbacky, a atmosféra žánru noir sice dobře ladila s pointou příběhu, ne tak už s jeho zpracováním. Z kaluže nijakosti vyplouvaly jen a pouze vymyšlené citace vymyšlených románů jako zajímavý nápad. Na zbytek vzít hadr a kbelík, vytřít, vyždímat, vylít a zapomenout. ()

altaica

PRO MUŽE:Neprávem zapomenutý klenot kinematografie. Bouřlivá noc, leje jako z konve. Vynikající kulisa pro horor i pro krimi. Četníci sbalí špinavého a dezorientovaného pobudu velikosti grizzlyho. Stanice ze staré barabizny, kde voda teče všude, všude kromě sprchy a umyvadla. Podezření vzrůstá a atmosféra houstne. Komisař a spisovatel. Zákon a podezřelý. Konverzační krimi, které až na pár scén je z jedné místnosti. Pánové, pokud přežijete inteligentní film , kde jedinou akcí je jedna rvačka a trocha těch policejních metod, pak mohu jen vřele doporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Gérard Depardieu naprosto uchvacujícím způsobem vás, madame, ukotví k obrazovce a pak už jede až do úplného konce. 2 hodiny výuky čistokrevného a dokonalého herectví pod taktovkou Polanského a s Polanskim jako nahrávačem. Bezchybný scénář, neskutečný závěr. To se vám musí líbit.          UKÁZKY:Abychom neumírali úzkostí a hanbou, jsme my lidé odsouzeni navěky zapomínat všechny nepříjemné okamžiky života, čím nepříjemnější, tím rychleji zapomeneme.// Není těžké věřit v Boha, už jsem v něj věřil stokrát. Byl by skvělej spisovatel, kdyby zůstal jen u popisu krajiny.//Řeč už nic neznamená, slouží jen k výslechu na policii// ČLověk by se neměl by se neměl setkávat s mýty, zblízka je vidět, že mají uhry. Riskujeme, že objevíme, že velká díla, nad kterými jsme tolik snili, vznikla na hajzlu, při stálém průjmu. ()

Rimland

Komorní drama: v hlavní roli intenzivní dialogový duel vyšetřujícího s vyšetřovaným (výteční Depardieu a Polanski - v tomto konkrétním případě i výtečně nadabovaní), noc, déšť, zatékající barabizna a divákova zvědavost/zmatenost. Pojetím a atmosférou to skutečně nejvíce připomíná Svědka (který se mi líbil přeci jen o něco víc). Ve finále je však nejdůležitější závěrečná pointa, díky které (pokud ji pochopíte) zjistíte, že tenhle film má daleko více společného s jedním pamětihodným americkým snímkem z roku 1999 (a který s ohledem na rok vzniku najednou nepůsobí tak originálně, jako když ho člověk prvně viděl), což vám potvrdí scéna s telefonátem. A právě pokud jste tento nejmenovaný snímek viděli a při sledování Pouhé formality a snaze přijít na to "v čem je zakopaný pes" si na něj vzpomenete jako jednu z možných variant vysvětlení, tak vás ta pointa zas tak neusadí. Což však jí a tomuto filmu nijak neubere na působivosti a celkové kvalitě. Oni totiž ti herci, scénář, atmosféra, vizuální zpracování, myšlenka, režie a Morriconeho divoká fidlovačka nejsou zas tak málo, že? ()

vozralec

Na mě moc intelektuální. Tady zřejmě Gérard odstartoval svůj současný pitný režim spočívající ve vypití až 14 lahví vína denně. ()