Ali - Baba a 40 loupežníků

• český

Alí Baba a čtyřicet loupežníků

• Francie

Ali-Baba et les quarante voleurs

• slovenský

Ali Baba a štyridsať zbojníkov

Ali Baba and the Forty Thieves

Pohádka / Komedie / Romantický / Dobrodružný

Francie, 1954, 90 min

U nás už dnes takřka polozapomenutý film, vysílaný ČT naposledy někdy na počátku osmdesátých let, jednalo se o pohádkovou komedii na motivy pohádek z "Tisíce a jedné noci" se sympatickým zubatým Fernandelem v titulní roli. Jaká to škoda že tento film už dnes nikde nedávají. No ono nová doba si žádá nové filmy a na tyto klasické se již pomalu po zapomíná..Malá filmová ukázka, která určitě stojí za připomenutí:http://www.youtube.com/watch?v=NSkiOaNwkHM.(21.4.2007)

Jedna ze starších verzí pohádky na motivy Tisíce a jedné noci. Zajímavostí je, že v hlavní roli mimo Fernandela se objevila známá egyptská tanečnice a herečka Samia Gamal, roz. Zeinab Ali Khalil Ibrahim Mahfouz Zeinab. Narodila se 22.2.1922 v Bani Swaif v Egyptě a zemřela 1.12.1994 v Kahiře. Za svého života vytvořila desítky filmových rolí. Po celém světě se proslavila hlavně svým osobitým tanečním uměním. Egyptský král Farouk prohlásil v r. 1949 Samii Gamal národní egyptskou tanečnicí.(25.12.2010)

Diváci těšící se na klasický velmi známý příběh budou velice zklamáni. Tohle je zcela něco jiného a z původní předlohou to nemá pranic společného. Na výpravě, kostýmech a vůbec celé atmosféře se nešetřilo a tak alespoň v tomto směru docela zaujme. I ta arabská kultura je zvýrazněna dobře. Na dobrodružný žánr však tady toho dobrodružství zase tolik není a byť se Aladin neustále culí od ucha k uchu, k pobavení tu není takřka nic. Jako historický příběh z arabské země pojednávající tehdejší zvyklosti a mravy by mohl být snímek hodný k pochvale, ale protože se jedná o úpravu příběhu ze sbírky lidových pohádek ‘Tisíc a jedna noc’, spíše se setká s nepochopením.(22.8.2017)

Na Francúzsku produkciu je to podarené ale len v určitých medziach, len keby menej ceril zuby herec Fernandel dalo by sa na to lepšie pozerať. Možno by to chcelo aj zaujímavejšie spracovanie aspoň po obsahovej stránke oproti tomu čo nám tento film ponúka.(4.1.2008)

Obsahově dosti změněné, takže příběh neodpovídá literární předloze. Zde Ali Baba na závěr rozdává poklad chudým a zůstává mu jeho "poklad", milovaná tanečnice Morgiana. Výrazná velká tvář Fernandelova s koňskými zuby se do hlavní role Ali Baby dobře hodí. Jinak pěkné, neobyčejně barevné, v orientálním prostředí (točeno v Maroku) a s nádhernými kostýmy.(28.2.2009)