Harry Cain je člen ochranky v obchodním domě. V něm se nedávno stala vražda, při které byla zabita jeho žena Claire. Harry se nemůže smířit se smrtí svojí ženy, je znechucen z vývoje vyšetřovaní policie, a tak začíná pátrat na vlastní pěst. Nejde mu na rozum kdo a proč by chtěl zastřelit jeho ženu. Vydává se vlastní cestou a přes svého kolegu a kamaráda si vypůjčuje videokazety se záznamem z kamerového systému z onoho osudného dne a sbírá informace. Den co den projíždí videokazety a fotí si tváře lidí, píše informace, až jednoho dne náhodou narazí v protějším domě na zvláštní rodinnou fotku. Po jejím důkladném prozkoumání zjistí, že byla focena před motorestem ve vzdáleném městečku, kde poznal svoji ženu Claire, ihned tam vydává v domnění že možná natrefil na horkou stopu. (Pishin)

KOZEL84

Ze startu napínavé,ale pak už mi celkem docházelo,že tu čekám na X.To by mi tak nevadilo,ale ty pocity co sem podle Refna a Selbyho Jr. (rekviem za tržby?) měl mít,se nedostavily.Asi sem měl zdeptaně čumět na závěrečné titulky do konce a něco tam hledat,že.Nečuměl!Sice serou na konvence jako Lynch,ale ten to umí mnohem líp a silněji.Stejně sem v tom ale viděl víc Hanekeho.Ten z člověka taky rád dělá takhle vola (taky líp).A taky si nemyslím,že tu byl Turturro nějak skvělý.Znova si to člověk asi nedá (není proč!),ale možná si to budu pamatovat.2aPůl ()

joudas

Jedna hvězda (takové moje minimum, protože odpad nedávám). Je mi to líto, ale jak jinak ohodnotit film, který se vleče jako týden před výplatou, kterému chybí jakákoliv gradace děje i nějaký použitelný konec a který ani pořádně nechápu, ()

warrenur

Zaujimavy, pomaly plynuci a dost depresivny film. Ochrankar travi noci sledovanim videozaznamov , hladajuc neznameho vraha svojej zeny. Ked sa uz zda, ze sa konecne blizi k odhaleniu, narazi na hradzu a ta s nim nema zlutovanie. Dost silny zazitok. Nie pre slabsie povahy. ()

Rokle

Škoda, že vrcholu je dosaženo někdy po hodině napínavého pátraní po důvodech smrti manželky. Subjektivně bych soudil, že tentokrát by bylo lepší dovyprávět cestu Harryho Caina v reálných obrazech než nechat každého z diváků na pochybách, jak tomu porozumí. ()

Brousitch

"Záleží na tom, jak se ten den zrovna probudím. Samozřejmě, že to spoustu lidí nasralo, protože nejsou zvyklí na film bez konce. Ale co je kur*a vlastně konec?" - Nicolas Winding Refn ()

GOREGASM

Pro někoho to bude nekoukatelná nuda, kterou po hodině uloží k ledu. Pro mě další střípek do žánrové pestrobarevnosti Refnovy tvorby. Ve Fear X si budete od začátku připadat jako v typické Lynchovině, v níž se vše děje hodně pomalu, ale režisér si vás precizně budovanou a mysterióznem nasáklou atmosférou omotá kolem prstu. Závěrečné titulky si následně nedovolíte vypnout. 80% ()

Rockerman

Tvůrci to divákům neulehčili a dá se říct, že na konci artového krimi o hledání vraha ženy nevědí o moc víc, než na začátku. Přes krátkou stopáž dost nudná záležitost. ()

Kingjiri

Sice jsem nikdy neviděl žádnej Lynchův film, ale jeho tvorba je většinou označovaná příměry jako divná nebo nepochopitelná. Po zkouknutí Fear X musim říct, že jeho označení mhohými diváky za "Lynchovský" opravdu sedí jako hrnec na prdel. Nevim, co pan scénárista při psaní scénáře papkal za dobroty, ale takovej silnej matroš bych chtěl taky vyzkoušet. Výsledkem jeho krutopřísnýho drogovýho deliria je absolutně nepochopitelný dílo bez sebemenšího smyslu, který ale právě díky svojí nesmyslnosti nedá spoustu místním nadšenejm filmovejm teoretikům spát. Nemám rád otevřený konce, který aspoň nenaznačej, o co ve filmu šlo. V případě Fear X se o závěru ani mluvit nedá, protože neměl vůbec žádnej. Ale právě to je na něm přece to nejlepší. Jedna silná hvězda za neokoukanýho Turturra v hlavní roli a pár náznaků slušný atmosféry. ()

dainio

Hodinu a půl, trvající deprese. Neobvykle pomalé tempo. Ponurá atmosféra. Halucinace. Komorní scény. Fear X není filmem pro každého. Spíše ho ocení, fandové promyšlených a zapeklitých thrillerů, které mají mravenčí styl vyprávění. Hlavní hrdina prochází těžkým obdobím. Někdo mu zavraždil ženu. Propitvává se záznamy z průmyslových kamer, za dojmu, že nalezne nějakou stopu. V domě naproti nalezne fotku, která se stává indicií. John Turturro posouvá minimalismus na úplně jinou úroveň. V hlavní roli exceluje. Divák je vtažen do jeho depresí, chmur, halucinací, beznadějnosti a zoufalství. Všechno dokonale podtrhuje, deprimující hudba a také zajímavé kamerové praktiky. ()

Whitebeard

Napětí je takový nevyšponovaný, ale přesto to udrží při životě. Ikdyž je to takový ubíjející. Atmosféře pomáhá asi postupný dávkování informací a taková ta nevědomost, čeho je vlastně Cain schopnej. Je třeba si na to počkat, jelikož film má fakt šnečí tempo. Někdy to filmu pomůže, většinou ho to sráží. Jinak takový těžce depresivní. Ale to je málo, pekelně málo. Lepší 2*, víc se nedá. ()

ttchor

Harry nedávno prišiel o svoju ženu, s ktorou čakal dieťa. Bola zastrelená v priestoroch obchodného domu, v ktorom pracuje ako ochranka. Policia si nevie rady a preto sa pustí do patrania sám...Banálny námet, Refn obalí triezvym scenárom, hypnotizujúcou atmosférou a pridá pár odkazov ako poctu tým ktorých má rád. Pre zachovanie čo najtajomnejšej atmosféry Refn volí hru na jednu postavu, vedlajšie postavy ostávajú v pozadí, aj keď sú rovnako doležité (oproti napr. Drive,či trilógii Dealer, kde sú charaktery vedlajších postáv viac rozvité). Spoločne s presvedčivým Johnom Turturrom, ktorý počas celého filmu má rovnako skeptický až odovzdaný výraz (až do momentu, kde ho stretnutie s vrahom prebudí a jeho fyziognómia v krátkom momente naberie diabloský výraz) ...je práve atmosféra to čo robí z filmu zážitok. Refn zámerne skoro úplne eliminoval akékoľvek násilie (oproti napr. Drive, Dealer, kde násilie a jeho často naturalistické zobrazenie dominuje) a pritom práve násilie je akousi hybnou silou a posúva príbeh ďalej zaujímavou formou. Násilie nasnímané bezpečnostnými kamerami na ktorých sa odohráva inkriminovaná scéna a dalšie pátranie podľa fotoindícii je poctou Antonioniho Zvetšenine. Hladanie pravdy je však obtiažne a niekedy nás to može stáť ďaleko viac ako sme ochotný prijať. Už spomínaná scéna Harry vs. vrah si tiež vystačí úplne bez násilia. Stačí sugestívny hudobný motív s abstraktnou obrazovou sekvenciou. Niektoré invečné zábery, pri krorých sa nám v jednom napr. odhalí zámerne rozmazaná podobizeň muža, podobne vyzerajúca ako fotografia vraha zo záberu bezpečnostnej kamery, budovanie atmosféry za pomoci flashbackových scén, tajomných postáv, znamenitej hudby, kontrastov krvavo červenej a čiernej až nápadne pripomínajú a vlastne odkazujú na filmy Davida Lyncha. Celkom na záver: Prečo je na jednom flashbackovom zábere scéna jak Harryho žena smeruje do domu, v ktorom toho času pobýval aj vrah...? Bolo by zaujímave sledovať tento film z pohľadu jak vraha, tak Harryho ženy:) ()

rivah

Ponurý, depresivní, pomalu vyprávěný příběh hledání vraha v USA. Pozoruhodné (evropské) postupy a atmosféra.(70%) ()

hero_bk

Nejjednodušší srovnání Fear X se nabízí s britským Red Roadem - záznamy bezpečnostních kamer, pomalé plynutí filmu, dlouhé záběry, ponurá atmosféra, hledání něčího vraha... Bohužel oba filmy byly úplně stejně nudné a tak je hodnotím oba stejně - 1 hvězdičkou... ()

john.h

Zajímavá deprese jednoho zoufalého vdovce, kterému byla jeho žena zavražděna. Srovnávání s Lynchem je na místě, co se týče vizuálu, zvukového podkresu v některých scénách a psychovložek s podivnými záběry mezi scénami. Každopádně na Lynche a jeho geniální filmy to samozřejmě nemá. Ale snaha se cení a Refna považuju za génia také, jen si říkám, že nemá přece potřebu kopírovat Lynchův styl (což může dopadnout nejlépe tak, jak to dopadlo v případě tohoto filmu a být pouze kopií Lynchova stylu), ale přijít s nečím vlastním. Vždyť jeho styl z Pusherů, Bronsona nebo Drive tady úplně chybí, žádná dynamická kamera, žádné plížení za hlavním hrdinou, ale spousta statických a dlouhých záběrů na jednotlivé scény, spousta záběrů, u kterých jsem měl pocit, že chtějí být jako od Lynche. Ovšem abych jen nekritizoval, tak originální nápady zde byly také. Například hned první záběr, kdy hlavní hrdina odkryje závěs a tím i obraz divákovi byla nápaditá lahůdka. Škoda, že tam té originality nebylo víc, protože Refn na to rozhodně má. Takhle jsem si celou dobu říkal, že kdyby se režie podle tohoto scénáře chopil Lynch, výsledek by byl kvalitativně ještě o hodně výš. ()

.killer.

Fear X opravdu nemá daleko k Lynchově tvorbě a skalní fanoušci si tu určitě přijdou na své. Prapodivný příběh se ke konci začne nelogicky zamotávat v jakési rádoby umění, kdy se detaily děje mají právo vytratit a je jen na divákovi, jestli hodlá ještě půl hoďky po projekci čumět do zdi a rozjímat nad tímto výtvorem, nebo se radši sebere a hodí film do koše, s tím, že ho nehodlá pochopit. Já se hrdě řadím do té druhé skupiny, protože zajímavý příběh, který se začne v posledních deseti minutách hroutit jak domeček z karet u mě nemá šanci. Zkušenějšímu divákovi po prvních pár minutách dojde, o jaký typ filmu asi půjde - minimum dialogů, rozvleklé záběry, vidiny hlavní postavy, místy nelogické chování postav, nesouvislosti, atd... Stopáž tohoto snímku je naštěstí relativně krátká, za to díky. Ale abych jenom nenadával, místy se objeví slušná práce s kamerou a také nelze upřít Windingův um pro zachycení atmosféry. ()

jos_sep

K Lynchovi bych asi nepřirovnával. Přesto se jedná o zajímavý a napínavý thriller, po jehož shlédnutí zůstanou nezodpovězené otázky. Což mě ani tak nevadí. Pořád lepší o filmu přemýšlet, jak to asi mohlo být a bylo, než když na film po pár minutách zapomenete. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: K nasrání takové filmy! Celou dobu to vypadalo tajemně, s výbornou atmosférou, už se těším na rozuzlení a hovno! konec! nic! ()

MyrnaAlec

Netřeba rozebírat logiku děje stačí se jen ponořit do temných vod zvuků a obrazů. Místy nezapomenutelné. Pomalost není na škodu zkuste se na chvíli vypnout. ()

Nightmare89

V kolónke hereckého obsadenia chýba jedno zásadné meno: Nicolas Winding Refn! On totiž tento film nielen napísal a zrežíroval ale zároveň sa zhostil aj role Davida Lyncha, čo sa mu podarilo na úctyhodných 80%. ()