V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

Jendus

Pekna pohadka s peknou hereckou v hlavni roli v peknem jihoceskem prostredi nedaleko (asi 7 km) od nejpeknejsiho jihoceskyho mestecka-Netolice!!! ()

Emzet odpad!

"Tak Troška už mučí i ty nejmenší? Ach jo." myslel jsem si předem. Ne, tak hrozné jako Slunce seno, Kameňáky či pozdější z Pekla štěstí to není, ale na Jasněnku to taky ani zdaleka nemá. A ten čertík mě štval až strašlivým způsobem. ()

TheGunner

Já na téhle pohádce vyrostl, takže na ni nedám dopustit. Jedna z mých vůbec nejoblíbenějších se spoustou krásných písniček. ()

Stocki

Mám rád české pohádky, především však ze 70. a 80. let. Nemám vůbec nic proti režiséru Troškovi, jeho Jasněnka byla velice povedená, ale toto dílo považuji za vrchol. Především mi tento kousek znechutila ukňouraná čertice Blanarovičová, a i knížepán by zasloužil bičovat elektrickým kabelem. Od odpadu to zachránilo pouze to, že pokračování bylo ještě otřesnější. ()

Antaeus

Napriek môjmu hodnoteniu faktom ostáva, že ma viac-menej nezaujíma osud hlavných postáv, ale rozprávku mám kvôli čertovi a hastrmánkovi. Čo je trochu trapas. No i tak, keď to beží v krabici, neprepnem. ()

Hepy13

Nejlepší Troškova pohádka kterou už nikdy nedokázal překonat. Pro mě asi nejlepší po revoluční pohádka s pěknými písničkami. Také nezapomenutelný čert a jeho hlaška ''Jsem malej, ale šikovnej''. Není to sice až taková vánoční klasika, ale rád se na ni přes vánoce mrknu. ()

IvcaSammet

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek v dětství. I přesto, že už ze mě vyprchalo to dětské nadšení a i přes to, že v pohádce podvědomě hledám chyby (například mi hodně vadí předabování a zpívané části), se u Princezny ze mlejna dokážu stále skvěle pobavit. Některé hlášky a scény jsou tak skvělé, že se u nich prostě nemůžu nesmát. A navíc postavy čerta a vodníka v podání Yvetty a Jakuba stále patří mezi mé nejoblíbenější pohádkové postavy. ()

Chudobka odpad!

Nemá ráda Troškovy filmy. Když jsem jen zahlédla Elišku, která vypadala, jako by právě vylezla z pračky, těžko bych uvěřila, že je to nějaká pracovitá dívčina. A věta "Jsem malej, ale šikovnej"" mě málem přivedla k infarktu. A to jsem řadu let bydlela ve mlejně. ()

Vesecký

Osobní vztah k téhle pohádce mám, protože se vysílala v době, kdy jsem měl malou dceru, které se moc líbila a má opravdu skvělou, líbeznou a přitom českou průvodní písničku, která v několika textových variacích film provází, ten text přitom je ohromně poetický. Rozhodně mnohem lepší film než Z pekla štěstí, o druhých dílech obou dvou Troškových pohádek ani nemluvě. Andrea Černá byla vskutku milá dívenka, Yvetta se svým "já jsem malý, ale šikovný" - to se stalo skoro národním pořekadlem, skvělá čarodějnice Lucie Bílá. A kromě toho se zde objevila řada krásných národních písní, většinou původem z Troškova rodného kraje jižních Čech. Žádná další pohádka po"revolučního" období už takové úrovně nedosáhla, snad s výjimkou Lotranda a Zubejdy. ()

Grafito

Ještě relativně stravitelný Troška se vším všudy.. i když toho pitvořícího dementa, alias Blanarovičovou jako čerta bych bez milosti na potkání umlátil lopatou.. ()

Vilg

Troško, tebe bych tak rád viděl viset... Za to, co jsi udělal s českým pohádkovým odkazem, který byl na hodně vysoké úrovni, než jsi do něj narval svoje odporné, nevkusné chlupaté drápy. Trend demence, rozjetý a vydefinovaný naplno. Čert, jemuž bych za jeho "roztomilou infantilitu" a hlášky prostřelil hlavu brokovnicí. Úchylný vodník, kterého asi někdo v dětství znásilnil, soudě podle jeho chůze. Hrabě (nebo co), který si buduje pověst okresního pederasta. Alespoň na Andreu Černou se koukalo celkem hezky, což se o Radku Valentovi říct rozhodně nedá. Ble. ()

gonga odpad!

Toto je pohádka? Rádobyvtipná komedie s pohádkovými postavami bez jakékoliv zápletky. Zejména rozuzlení omletým moudrem, že největší poklady má člověk často přímo před nosem, je vskutku k popukání. ()

Pidzey

Co k tomu říct??Andrea Černá je šťabajzna, Blanarovičová rostomilí čertík,Valenta ten správný klaďas,ty písničky jsou pěkný..HM HM řekl bych že je to nejlepší Troškova pohádka ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje