V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

pend

Možná poslední pohádka, kde ještě většina postav mluví normálně. Ale čert, mimochodem výtečně zahraný, už předznamenává následující tvorbu. ()

Kajdous

Nijak zvlášť Trošku nezbožňuju, ale Princezna ze mlejna je prostě pohádka, na které jsem vyrůstal - Vím jedno oudolí... a Já jsem malej, ale šikovnej prostě patří k mému dětství, a proto se na ni kdykoli rád podívám znovu :) (75 %) ()

popelka595 odpad!

Téhle pohádce jsem letos (2015) musela ubrat i tu poslední hvězdu, co jsem ji kdysi nejspíš v poblouznění musela dát. Chápu, že někomu se to líbit může.. Já osobně jsem po 10 minutách sledování umírala trapností, až jsem si říkala, kam na ty slabý herce a debilní hlášky Troška chodí?! ()

zdeny99

Princezna ze mlejna je podle mě tou nejlepší českou pohádkou od dob rozdělení Československa. A to platí stále i po 25 letech od jejího natočení. Není to žádná princezna ze zámku, nýbrž obyčejná holka ze mlejna. Jindřich je tím prototypem klasického českého Honzy, co jde hledat štěstí do světa. V obou protagonistech našel Troška neznámé tváře, což si myslím, že byl také dobrý tah. Dodnes není ani jeden z těchto dvou herců spojován s žádným jiným filmem. Aby to byla pohádka se vším všudy, tak tu musí být i nadpřirozené bytosti. Těch je tu tak akorát, ani moc a ani málo a dostávají zhruba stejně prostoru. Jedním z nich je roztržitý čert. Zpravidla mi takový typ čertů vadí, ovšem tento je skutečně geniální. Blanarovičová si tuhle roli doslova užila a vcítila se do ní. Je to podle mě nejlepší čert ve filmu, ačkoliv je to spíše takové trdlo, šašek než čert, co by měl lidi děsit. Blanarovičové tahle role skutečně sedla. Ostatně podobnou roli měla už pod Troškou v pohádce O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI. Dalšími nadpřirozenými bytostmi jsou vodník, který vystupuje jako takový ťululum než vodník, jenž by měl topit lidi. Tou poslední je nedaleko žijící primitivně hloupá čarodějnice. Toho zlého tu hraje namyšlený seladon knížepán a mě se skutečně nelíbil tím, jak byl úlisný. Vedle dokonale zahraných těchto rolí stojí pohádka i na dokonalé vizuální stránce. Dá se říct, že každá scéna z filmu by se dala vyfotit a zarámovat jako obraz na stěnu. Je to moc pěkná podívaná. Humorná pohádka s krásnými až vlezlými písničkami, které se doslova vryjí do paměti. [33210. hodnocení, 581. komentář, 64%] ()

#47

Výborná klasická česká pohádka, která jenom díky něčí předpojatosti vůči režisérovi končí na CSFD v průměru. ()

Hopkins

Snad poslední pohádka co ještě stala za to. Myslím tím v po revoluční době. Masky byly senzační Blanaroičová v roli čerta zabodovala .Dokonce si tam střihla i malou roli Lucka Bílá která čarodějnici zvladna perfektně. ()

Ukubumbahoo odpad!

Malé děti věřím, že tento kousek zaujme, u mě se ovšem zařadil do TOP TEN nejhorších snímků jaké jsem kdy viděl. Srandu mám rád, na pohádky se za času vánoc také rád podívám, nicméně "mistr" Troška má, pro mě, velice vytříbený vkus humoru a vyprávění příběhů. Když slyším znělku z této pohádky , snažím se dostat tak daleko abych ji neslyšel a kdy mě opravdu zamrazí? Když se o těchto dílech mluví jako o klasických českých filmech, či jak to chcete nazývat. Neslyším, nevidím , nečechuji. ()

Kirman

Například pivo mám rád, ale někdy nesedne - stejné to je s pohádkami. Pak ale příjdete do hospody na pivo a oni točí jen Staropramen, tak říkáte: "hm, Staropramen, ale já bych si dal pivo, pivo nemáte?" - a s Princeznou ze mlejna to mám jako s tím Staropramenem, nepovažuji tuto "komedii" za pohádku. S respektem k režii a některým hercům ta *. A neskutečeně, ale opravdu neskutečně mě *ere čert, ostatní jsou...směšně divní. ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje