Žena od vedle

• Francie La Femme d'à côté (více)

Madame Jouve vypráví příběh Mathildy a Bernarda, který žil šťastně se svou ženou Arlette a jejich synem Thomasem. Jednoho dne se přestěhovala do sousedství dvojice Mathilde a Phillippe Bachardovi. Bernard a Mathilde prožili před lety vášnivý vztah...a ten znovu ožívá. (oficiální text distributora)

Pink.Panther

Milenecké drama s koncovkou hodnou nikoliv rozervané duše ale těžkého psychotika. Možná příliš fatalistické, ale zručně natočené. Přesto zůstává kritický dojem, že jsme to všechno od autora už jednou viděli a v reálnější formě. ()

Bubble74

Když se láska změní v sebedestruktivní posedlost, tak balancování na téměř nulové hranici mezi zkázou a spásou je vyčerpávajícím utrpením. Kdo nezažil, nemůže pochopit. Vysvětlit natož pomoci nedokáže nikdo. Ani čas už nehojí a ani řešení „sejde z očí, sejde z mysli“ nezabírá. Pak zbývá jen jediné východisko... Truffaut opět prokázal svůj mistrovský um ve vyprávění. Svému oblíbenému tématu komplikovaného, extrémního milostného vztahu se věnuje subtilně, bez žádných spektáklů a výsledek je výrazně pronikavý a citelně reálný. ()

kaylin

Co se stane, když máte spokojený rodinný vztah, ale do vašeho života vpadne minulost v podobě vášně? Dovede se vášni ubránit? Zvládne to Gérardův hrdina, který se náhodou znovu setkává se svou minulou láskou? Truffaut měl k ruce výborné herce a dobrý námět, který je podán lidsky a přitom dramaticky. ()

dyfur

......žena od vedle alebo ako sa mladá manželka staršieho manžela rozhodne znovu si začať s bývalým milencom...keď už sú teda susedia tak čo už....a ide na to veľmi rýchlo a veľmi aktívne......možno vtedy to bolo novum,možno to francúzske prevedenie a meno režiséra z toho robia to čo spôsobuje toľký obdiv tohoto filmu....pre mňa nič extrovné - značne nadhodnotená povesť filmu.....Depardieu je možno charakterný herec ale ako osudový muž ?.....i v mladom veku pôsobí ako klifgon......záverom škoda,že si mládenec neudržal v kľude poklopec -mohlo to mať iný koniec,lebo dievčina bol prípad pre psychiatrov.....áno presne ten typ filmu,ktorý stačí vidieť raz v živote. ()

Violeta

Pokud vás tohle potká (nemusí to být nutně s tímto koncem), je to obrovské štěstí, nebo obrovský průser? K samotnému filmu: Je to celé takové kostrbaté.. Kostrbatě natočené, kostrbatá Fanny i Gérard, Mathilda i Bernard a celá kostrbatá jsem z toho byla i já. Příběh je to ale nádherný, srdceryvný a dojemný, plný neovladatelné vášně - vůlí neovladatelného lidského pudu. Není nad dobré sousedské vztahy! ()

Martin741

Perfektna tema od Truffauta o laske ona + on, ktora ma ale destrukcne vplyvy a je to nieco na sposob - "ani so mnou ale ani bez o mna". Perfektna rezia je u Truffauta samozrejmostou, Fanny Ardant bola vyborna, Depardieu stihal. Absolutorium nedam, lebo prilis vela deja sa odohrava len v kulisach, exteriery su zastupene len minimalne. No ale treba vysdrzat do konca, ten koniec je fakt masakrozny. Vidno, ze velkou Truffautovou inspiraciou bol Hitchcock : 87 % ()

tomtomtoma

Přepsáno v dubnu 2018. Žena od vedle je poslední Truffautovou romantickou baladou. Žena od vedle je úplné podlehnutí pudům a živočišné vášni se všemi důsledky rozkladu, který přesahuje význam jedince. Tématem je osudovost s lehce omamnou mystickou vůní. Žena od vedle je absolutní rozkoš, strach, naléhání i nezvratná gesta zoufalosti. Žena od vedle je uhranutí a neschopnost vymanit se z destruktivní závislosti. Žena od vedle je nejbytostnějším i nejbolestivějším dotykem života. Chtíč vášně se zaryl pod kůži a postupně ovládl každý nervový spoj. Nálada vnitřní rozervanosti je tím nejskvostnějším momentem, co Truffautův styl filmové estetiky nabízí. Mystická tajuplnost niterné podstaty vystupuje do světa a zpívá svou verzi Písně písní. Hlavní postavou rozkladné osudovosti je Bernard Coudray (dobrý Gérard Depardieu), živočišný typ muže. Strach je na počátku, ale osudu se nelze donekonečna vyhýbat. Rozvratná tendence se pohybuje v sinusoidní křivce, rozum je střídavě zaslepen elektrizujícím chvěním a neuspokojivým výkřikem. A osudovost má svou další hračku. Hlavní ženskou postavou je Mathilde Bauchard (velmi dobrá Fanny Ardant), křehká ilustrátorka. Minulost se vrátila nenápadně a především nečekaně. Na první pohled silnější osobnost je zesilující se intenzitou pudové vášně postupně zcela pohlcena a vnitřní bolest lze tišit jen podpůrnými prostředky. Balada se vším všudy. Výraznou postavou je Philippe Bauchard (zajímavý Henri Garcin), Mathildin spořádaný manžel. Pochopení není i přes vrozenou šlechetnost možné a naléhavě se brání vysněná představa osobního štěstí. Výraznější postavou je také Arlette Coudray (příjemná Michèle Baumgartner), Bernardova laskavá a spokojená manželka. Neodsuzuje. Z dalších rolí: osudem poznamenaná správkyně tenisového klubu Odile Jouve (sympatická Véronique Silver), dávný Philippův kamarád Roland Duguet (Roger van Hool), či malý Bernardův synek Thomas (Olivier Becquaert). Žena od vedle dokáže uchvátit odkrytím vnitřního pnutí osudovosti a rozpolcenosti. V tomto směru mě Truffaut nikdy nezklame, bytostnost je pevně nastolena a já si užívám jedinečné hlasy života.. ()

Topco

Ďalšia Truffautova štúdia sebadeštruktívnej lásky. Prichádzanie a odchádzanie. "Ani spolu, ani bez seba". Fanny Ardant nádherná a uhrančivá, Depardieu výborný. ()

mortak

Banální příběh o dávných milencích, kteří se znovu potkávají, prochází lidskými dějinami a přitahuje umělce všech žánrů, kteří si na něm chtějí vyzkoušet svůj um. Jako každý herec chce zahrát Hamleta tak, že se zapomene na ty všechny předchozí, snaží se i režisér natočit stokrát viděné, čtené a slyšené tak, že se i to největší klišé bude zdát jako převratný objev. A myslím si, že se to Truffautovi docela povedlo. I díky hereckému umu G. Depardieua a kráse F. Ardant. ()

Courtemanche

Tak tento je parádní příběh, ale taky zvláštní snímání a Truffaut sem-tam mi lezl na nervy. Občas totiž tak na silu rozehráli něco, že jsem se nestačil koukat. Ale dnes myslím si že to bylo záměrně, i přes ,,negativa,, tento film je víc než dobrý. 4/5 ()

farmnf

Tedy moc dobré, Romeo a Julie jak by je Shakespeare nečekal. Najdete tam sami sebe, vy co jste to prožili. Nemusíte se ale střílet do hlavy, čas napravuje. ()

rockwoman

"Dovol mi stát se stínem tvého stínu,bez lásky nejsme vůbec nic. Ani s tebou, ani bez tebe." .... Byla jeho Femme Fatalle předtím i potom..... ()

JohnSmith

Pozor na bejvalky, může vás to stát život. Kdyby to bylo kratší a zajímavější, tak bych dal i lepší hodnocení, ale takhle jsem jen nudně čekal, co se nakonec semele. ()

Almásy

neuveritelne silny pribeh. jeden z truffautovych najlepsich. i ked mi miestami vadila mensia emocionalna hlbka nez aku som zazil pri julesovi a jimovi, ci dvoch anglicankach, finale ma skutocne dostalo. fanny ardant maximalne boduje. ()

Rozjimatel

"Ani s tebou, ani bez teba."     Príbeh jednej nesmierne intenzívnej, neovládateľnej vášne (miestami hraničiacej až s posadnutosťou), ktorá je schopná priviesť ľudí až do šialenstva. Príbeh pútavý, zdrvujúci, s viacerými zvratmi - obaja protagonisti Bernard a Mathilde sú vo svojom spaľujúcom vzťahu ako na hojdačke. Podporený je skvelými hereckými výkonmi (hlavne maniodepresívneho Gérarda Depardieuho (Bernard), dokonalej femme fatale Fanny Ardant (Mathilde), ale trebárs aj umiernenej Michèle Baumgartner v role Bernardovej manželky) a aj výbornou hudbou (Georges Delerue).     "Vraví mi: Obráť nový list. Lenže ten list váži tonu!" ()

Mikino00

Mám rád Truffauta i Ardantovou, takže očekávání byla veliká, ale dostal jsem docela obyčejný osudový příběh dvou lidí, bojujících se svou vzájemnou přitažlivostí, která je ničí a zároveň naplňuje. Nic víc. ()

Renfield

Hold můj pohled na filmy o zničujících vztazích je poněkud jiný... mám rád pocit dusna, snad i beznaděje, ať je možno s hlavními hrdiny alespoň trochu soucítit. Žena od vedle překvapivě nenabízí ani jedno, až na několik scén, je to "drsněji" natočená červená knihovna, které v tomto dopomáhá i podivně "přeslazená" hudba. Nezachrání to ani jinak výborné herecké obsazení. Totiž, postavy jsou zase jakoby "bez života", cestu jsem si k nim po celý film nenašel. Ono to ani nelze, vždyť jejich chování je podivné až příliš, svým způsobem by spolu nemuseli mít problém, kdyby alespoň jednu schůzku věnovali důkladnému rozhovoru. I díky tomu závěr překvapí, ale zase, proč? Ten vztah nebyl tak komplikovaný, tohle řešení bylo poněkud přes čáru. Přesto je beru jako klad filmu, bylo opravu překvapivé. 60% ()

aLPaC

Výtečný film se skvělými hereckými výkony dvou hlavních hvězd. Nicméně ničím překvapivým. Teda pokud znáte Truffauta a viděli jste některé jeho filmy, konec vás opravdu nepřekvapí. ()

HanaM.

Také jste nechápali frázi "nemohou žít ani spolu, ani bez sebe"? Podívejte se na Ženu od vedle a pochopíte. Všechno nám jakoby mimochodem vypráví jedna stará dáma. Vypráví příběh muže a jakési ženy od vedle. Ženy, kterou ten muž kdysi znal. Ženy, kterou miloval. To vše se dovídáme jaksi podivně a po částech. Pro hlavní role snad ani nešlo vybrat živočišnější a podivně charismatické představitele, než je Ardant a Depardieu. Jako konec nešlo vymyslet nic syrovějšího a impulzivnějšího. Člověk pak musí sedět, jako zařezaný a dívat se na obrazovku s titulky. ()