Křižáci

Režie:

Aleksander Ford

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Urszula Modrzyńska, Grażyna Staniszewska, Andrzej Szalawski, Henryk Borowski, Aleksander Fogiel, Mieczysław Kalenik, Emil Karewicz, Tadeusz Kosudarski (více)

Děj filmu se odehrává v 15. stol. Zachycuje obranné bitvy Polských rytířů proti křižákům. Sledujeme vlastně boj dvou odlišných kultur: proti polské společnost, která přísně dodržuje rytířské zákony i humánní zásady křesťanství, stojí křižáci, kteří užívají kříže jen k maskování svých válečnických výbojů… Původní záměr, totiž šíření křesťanství mezi pohanskými slovanskými kmeny na východě Evropy, je v době děje slavného románu a filmu jen zástěrkou surové dobyvačné politiky řádu německých rytířů. Film vrcholí slavnou bitvou u Grünwaldu v roce 1410, kdy spojená slovanská vojska přivodila křižákům zdrcující porážku. Bitvy se zúčastnily vedle polských, ukrajinských a litevských vojsk i české bojové houfy vedené Janem Žižkou z Trocnova. (oficiální text distributora)

lucascus

Scenáristicky poměrně nudný snímek, ale za podívanou rozhodně stojí závěrečné ztvárnění bitvy u Grunwaldu - která by byla i na dnešní poměry nadprůměrně zpracovaná. Škoda, že s postavami se divák nemůže ztotožnit, plynou si takovým svým životem, divákem nerušeným. Zato výborné jsou kostýmy, které zde dosahují podobné úrovně, jako ve Vávrově husitské trilogii. ()

Nuf

Velmi kvalitní a obsáhlý historický epos se vším všudy. Hlavně pokud si člověk uvědomí místo vzniku filmu a především jeho stáří, tak teprve náležitě ocení jeho výpravnost. Kvalitu má totiž pojištěnou tím, že čerpá ze slavné předlohy nositele Nobelovy ceny za literaturu Henryka Sienkiewicze, která má i dnes mnohé co nabídnout. Neopovážil bych se Křižáky srovnávat s Vávrovou trilogií, protože tohle je trochu jiná a minimálně o stupeň lepší třída. Musím si ovšem postěžovat na nehoráznou kvalitu DVD firmy Urania. Na obalu se nejdříve z úplně maximálního spoileru dozvíme co se komu stane a to rozhodně nepotěší. Po skončení filmu jsme zase vyjevení, protože on ten spoiler na obalu díky bohu není prakticky vůbec pravdivý. Z čehož mi vychází pouze to, že člověk co psal popis se neobtěžoval film ani vidět. (Tato část byla již ze zdejšího obsahu vystřižena.) No tím tato lapálie s Uranií ale nekončí. Tak otřesný ořez filmu jsem ještě nikdy nezažil a to jsem zažil hodně. Věřím, že mnoha lidem zkazí celý dojem z filmu, protože scény kdy hlavní postava minutu mluví "bez hlavy", rozhovor z očí do očí se odehrává z "nosu do nosu" a některé věci na plátně postřehneme třeba pouze podle stínu, který vrhá zástup jízdy na strniště mi opravdu na prožitku nepřidaly. Přes tyto a další úskalí ubohého DVD mě ale Křižáci skvěle převedli a já nemohu jinak než jim za to dát plných *****. ()

jatamansi

Převést Sienkiewicze na plátno není jen tak. Jeho tlusté romány se úžasně čtou, ale těžce se vejdou do jednoho filmu. Nutně okleštěný děj i vykreslení postav a přitom je těch 166 minut k uzoufání nudných. Moc jednoznačné, křižáci ti špatní, podlí, zákeřní, nepoctiví, moc černí. Poláci zase moc sněhobílí. Maně mi chyběl pan Zagloba a Wolodyjovski. A můj nejoblíbenější, Kmicic z potopy. Poláci se příliš shlédli ve svých křivdách a neoprostili se od fanatismu, škoda. ()

vitekpe

Pro zavile milovniky historickych pribehu a kulis je to asi fajn. Pro me to je strasne zdlouhavy a nezabavny film. Uz jsem ho nacal asi potreti a opet nedokoukal vic jak do 2/3... Mozna, ze kdyby to zkratili na beznou stopaz, bylo by to divacky stravitelnejsi. ()

wosho

Tak Křižáci jsou pro mě velmi rozporupluní. První hodinu asi režírovalo nějaké prase, co vůbec nic neví o filmové řeči!!! Něco tak diletanckého se jen tak, nevidí. Ale s příchodem sněhové bouře se film jaksi pomalu zpamatovává a závěrečná bitva je na svou dobu velmi podařená. ()

Alf

po letech viděný film mě vůbec nepřesvědčil o svých kvalitách, herecké výkony často jakoby z éry němých filmů, většina epizod asi režiséra moc nebavila, protože je opouští nečekaně, aniž by je dotáhl do konce a skáče do další, celkově naprosto nevyužitý potenciál předlohy, bohužel hodně mizerná prezentace na DVD (strašné barvy, neostré záběry a hlavně ořízlý formát, takže občas v dialogu není vidět hovořící), která zcela jasně vypovídá o tom, jak Poláci podobně jako Češi pečují o své kulturní dědictví, to vše dohromady mi znemožnilo brát film alespoň jako "podívanou" ()

Mikino00

Možná kdybych znal danou historickou problematiku lépe, tak bych si film více užil. Nicméně platí to, že je to národní polský epos zabývající se okolnostmi bitvy u Grunwaldu. Zklamala mě jediná věc a to, že samotná bitva vyplňuje pouze posledních deset minut filmu. ()

DuanBerry

Skvělý zážitek. I přes tříhodinovou projekci nebylo ve filmu výrazně slabších momentů. Oslava humanismu, intrikaření, válečné běsnění a ještě navrch romance a to vše podáno velmi vyváženým způsobem! Některé souboje sice občas působily úsměvně, ale s ohledem na dobu vzniku nám nezbývá než přihmouřit oko. ()

Pawlisman

Nelíbilo, špatné polské ztvárnění. Myslím si že špatné obsazení hlavních postav, stejně jako děsivé herecké výkony. S knihou se to nedá srovnávat. I výběr scén je takový podivně navazující. Závěrečná bitva docela slušný. 5/10 ()

ypres.bass

Jsem rád že moji oblíbenou knížku zfilmoval národ jejího autora a národ o kterém to je. Vyvážený příběh cti, lásky, hrdosti, ale i zatvrzelosti intrik a neuznání. Věcí které naplňovaly denní život slechtice. Zbrklost a nerozvážnost sympaťáka Zbyška a krása panen Danuše a Jagienky se nedá popsat. Obě jsou nádherné, každá však jinak. Danuše je takové naivní roztomilé děcko. Jaga je holka krev a mlíko - k sežrání. V celém filmu je cítit polská hrdost, ale také národní tradice. Jediné co lze filmu vytknout je až přehnaná pompéznost a především tupost některých dialogů. ()

pipapa

Kniha je o dost zajímavější než film, ale film má určitě také svoji kvalitu. Uživatelé, kteří tu dávají "odpad", by se měli přestat věnovat filmovému umění a začít si vařit "perník", pokud to už dávno nedělají, a mají tak už úplně vypláchnutý mozek...Ovšem to, co předvedli čeští vydavatelé tohoto filmu na dvd, je opravdu zkáza - obraz, zvuk i dabing v příšerné kvalitě. Po nějakém čase jsem tohle vydání vyřadila z filmotéky, protože jsem úplně ztratila chut´ se na to dívat. Nedávno jsem ale náhodou narazila na "polské" youtube na Křižáky v HD v původním znění, nevadí, polština mi nedělá větší problémy rozumět. Z youtube jsem to stáhla na dvd v HD a hodila na velkou obrazovku - a to už je jiné kafe! Takže se k tomuto dílku budu opět ráda občas vracet. ()

strikeman

Henryk Szenkiewicz patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele a historický román a v návaznosti na to historický velkofilm mezi mé nejoblíbenější žánry. Tato adaptace se však dle mého soudu velmi nepovedla - vadí mi zejména otrocký přepis, nedynamičnost děje a nepříliš šťastně natočené bojové scény... ()

hororwatch

film měl zajímavé téma ke zpracování a proto mě v celku zaujal. Ale jinak to zas taková sláva až nebyla. necítil jsem tu hrozbu ze strany řádu německých rytířů. mladému šlechtici jsem až zas tolik nefandil když si protloukal cestičku ke své milované. Vlastně ve mě film nevzbudil žádné pocity, možná že je to tak dobře a já jsem si díky tomu vychutnal nezaujatě dobry historický film. ()

Kharsh

Knížní předloha se obrací v pomyslné knihovně. Vše postavené na hlavu. Téměř potlačená hlavní linie - pátrání hlavní postavy Zbyška po Danuši. A ten závěr měl být co? Chápu, že ve filmu nemůže být vše, ale tohle mne velmi zklamalo. Už nikdy více. ()

MickeyStuma

Polská věhlasná klasika po technické stránce rovnající se s Vávrovou Husitskou trilogií. Snímek poukazuje na průplavy a bitvu u Grunwaldu. Pro našince je povznášející zmínka o Janu Žiškovi. Vzhledem k době vzniku je diskutabilní jakýkoliv zásah režimu do příběhu, ale faktem zůstává neocenitelná kvalita tohoto počinu. Dnes už jsou určitá místa pomalejší a krapet rozvláčnější. U klasiky to však na kvalitě neubírá. Dílo je to stále velkolepé. ()

fraktal

Době velmi poplatný "historický" velkofilm. Chvílemi poměrně zmatené, často zdlouhavé, dialogy vtipně prosté (opravdu to netočili coby komedii??), množství "budovatelských" záběrů... A přímo tragická kvalita českého DVD vydání (fa Urania se skutečně předvedla) prostě nedovolí potěšit oko. Tehdy to mohlo mít hvězdy 4 (za historickou věrnost), z dnešního pohledu ale chabé 2. Zajímavé komentáře: Fr , Jim_Beam, July, Sašenka165 , Mariin. ()