Epizody(6)

Bůh opustil nebesa. Píše se rok 1985, v Bílém domě vládne Reagan a smrt swinguje v rytmu AIDS. Ve společnosti vládne pokrytectví, strach z odlišnosti a zahanbení, výčitky za minulé prohřešky, drogy a především sex.
Muž miluje muže. Mají se ke své sexuální orientaci přiznat, nebo je lépe ji skrývat, jako je tomu v případě právníků Roye Cohna a jeho kolegy Joa Pitta? Roy to dělá z obavy o svou kariéru, Joe proto, že se za ni stydí. Je dokonce ženatý s Harper. Ta se poté, co jí manžel odhalí pravdu, dostává na absolutní dno a začne být závislá na valiu. Léky, coby jediný utěšující prostředek, se stanou nejlepším společníkem i Roye, který má AIDS (okolí ovšem tvrdí, že má rakovinu jater). Umírá i Prior Walter, který se nakazil, když byl nevěrný svému milenci Louisovi. Louis jej proto opouští a setkává se s Joem.
Šestidílná minésrie HBO Andělé v Americe je považována za výjimečnou televizní událost - komorní a zároveň epickou podívanou, jež reflektuje dobovou politiku a morálku na příběhu šesti postav, jejichž osudy se vzájemně prolínají v bouřlivém prostředí New Yorku konce 80. let. Na hranici mezi komedií a tragédií, lásky a zrady, života a smrti sledují diváci jejich cestu krajinou zoufalství i naděje, která byla tak určující pro Ameriku konce 20. století.
„Je v tom vše, co si dovedete představit: láska, smrt, opuštění, zodpovědnost, pokrytectví. Ale díky představivosti Tonyho Kushnera také spousta smíchu a fantazie,“ vysvětluje představitel jedné z postav Jeffrey Wright.
Dramatické poselství příběhu, vynikající režie a účast slavných hereckých hvězd zaručily úspěch seriálu i při uvedení v Evropě, která je otevřena nejen otázkám politickým, společenským a náboženským, ale také problematice spjaté s homosexualitou a šířením nemoci AIDS.
Jedinečné na seriálu kromě jeho námětu a zpracování je i to, že někteří z herců ztělesňují (stejně jako tomu bylo na divadelní scéně) více postav. Zvláště obdivovatelé Emmy Thompson a Meryl Streep si těchto skvělých hereček užijí dosyta. Emma hraje postavy tři, Meryl čtyři: „Byla to opravdu velká legrace a bylo zábavné hrát více postav. Měla jsem původně hrát tři, ale nakonec mi Mike řekl, jestli nechci hrát čtyři. A já: ‘Jo, nemůže jich být pět?‘.“  Další postavy stejně brilantně ztvárnili Mary-Louise Parkerová, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson, James Cromwell, Michael Gambon a Simon Callow. (oficiální text distributora)

castor

„Nesnáším tuhle zemi. Je to jen snůška velkých myšlenek a příběhů, umírajících lidí a lidí jako jsi ty. Pojď se mnou do nemocnice a ukážu ti Ameriku. Smrtelně nemocnou, šílenou a krutou.“ Postavy melou a melou. Jsou hysterické, teatrální, frustrované. Hned zpočátku je patrné, že buď na tuhle (nepřímočarou) hru přistoupíme, nebo budeme dalších 300 minut trpět. Respektive to mnohem dřív vzdáme. Těžko budeme zároveň hledat postavu, ke které bychom měli blízko. Amerika je jiná, Amerika je svá. AIDS, homosexualita, víra, rasismus, korupce, politika, samota, vztahy. V Bílém domě sedí Ronald Reagan, za oceánem dokulhávají jevy jako adorace drog nebo promiskuity, mnozí se bojí být odlišnými (homosexualita), jiným je zřejmě jedno úplně všechno (uřvaný a skvělý právník Al Pacino). Nejen u dvou hlavních vztahových krizí – dva homosexuálové a manželský pár – je patrné vrzání divadelních prken. A divák se obtížně prokousává vším tím teologizováním, narážkami, dialogovým smrštím. A hlavně všechny ty halucinační stavy postav mírně drhnou, respektive vyžadují hodně divácké velkorysosti. Tvůrci jsou jízliví a škodolibí a vyloženě to chtějí svým ovečkám pořádně nandat. Ve výsledku seriál, který má několik skvostných detailů, ale jako celek úplně nefunguje. Exhibující herecké osazenstvo (kromě Pacina mě asi nejvíc bavili Justin Kirk a Mary-Louise Parker) naopak velmi slušné. ()

JANARYBA

Tak na tuhle televizní "minisérii" jsem se chystala skoro tři roky. Teď jsem ji viděla na třikrát a z toho se mi dvakrát podařilo usnout. Každopádně vynikající herecké obsazení, kterému jasně vévodí Al Pacino. Já osobně bych uvítala sestříhání do délky normálního filmu a úplně by mi to stačilo. Proti andělům osobně nic nemám, spíš naopak fandím jim. Občas i nějakého potkám, ale nikdy si nejsem jistá, jestli to přeci jen nebyl člověk. Ale tady mi naprosto unikl smysl té andělské dimenze o co to vlastně šlo a jaký to mělo mít význam. Nejvíc mě uspávaly ty politizující pasáže, ale jinak každopádně dílko, které je svým způsobem naprosto vyjjímečné. ()

gogo76

Veľkým sklamaním pre mňa bolo, keď som zistil, že veľká časť deja sa točí okolo homosexuálov. Dokonca i Pacino to rád do zadku...Nepoviem trochu, ale ak sa tomu venuje výrazná časť seriálu, navyše niektoré postavy musia byť z nejakého dôvodu opäť Židmi, napadá mi jedine, že niekto znova dostal nápad prostredníctvom filmu a známych tvárí kázať o morálke, zmierlivosti a ohľaduplnosti. Anjeli tu majú skôr vedľajší význam a pasáže s nimi sú aj tak nezáživné a jediný dôvod prečo som seriál nevzdal po prvej časti bol vzťah P. Wilsona s manželkou a Pacinom a postava matky v podaní M. Streep. Štvrtý diel bol pre mňa skutočným urpením a takmer som to vzdal. Dopozeral som to len preto, lebo som sériu načal, ale sklamanie to pre mňa je. Objektívne 3-4 hviezdy, ale ja filmy o buzerantoch moc nemusím. Výnimky sú (Philadelphia), ale jednoducho ma nebavilo pozerať sa na tie zamilované mužské pohľady a ich kecy o vzťahoch, ktoré sú mi proti srsti. 40%. ()

Mahalik

Věřím, že každý máme svého anděla. Ten můj vypadá určitě zdeptaně. Je stejně jako já furt ve stresu a myslí pesimisticky. Jenže Mike Nichols vysvětluje, že ten váš okřídlený strážce vám pomáhá na cestu poslední. Tedy smrti. Tenhle seriál by se možná lépe vyjímal jako film. Je sice pravda, že ta seriálová forma vás přinutí víc se sžít s postavami a ke konci už ani nedýcháte a chtěli byste jim nějak pomoct. Gayové, lidé bohatí, ženatí, svobodní, černí, bílí- v tomhle seriálu si najde opravdu vše. A je to jedině dobře. Zkrátka nemám výtek...snad jen že Patrick Wilson mi pil krev. ()

Reiniš

Andělé v Americe jsou unikátní a velkolepé televizní dílo. Složité, kontroverzní a místy zbytečně teatrální. Přesto nabízí působivou podívanou, takřka jedinou svého druhu. Herci podávájí jedny z nejzajímavějších výkonů své kariéry. Hlavním objevem seriálu je pro mě Mary-Louise Parker v roli nepředvídatelné Harper, které se daří ukrást si většinu scén pro sebe. Dojmů je hodně a proč popisovat nepopsatelné, to se musí vidět. ()

Aky

Mnohovýznamové, mnohovrstevnaté drama natočené s obrovskou režisérskou invencí a fantazií, vtěsnané do šesti hodinových kapitol. Skvělí herci. ()

Brygmi

Osmdesátá léta, kdy žít a milovat trochu jinou láskou se rovnalo takřka rozsudku smrti. AIDS tu bylo, ať jste mu říkali třeba rakovina jater. A zabíjelo... Andělé v Americe jsou prostě drama s velkým D. Reálné, mrazivé, zvláštně syrové a okořeněné mistrovskými hereckými výkony. Al Pacino, Meryl Streep... O těch už tu bylo napsáno hodně. Mě však obzvláště zaujal Justin Kirk, ve své roli Priora Walkera. Prorok? Nebo jen umírající člověk trpící halucinacemi? A co je vlastně sen a co realita? Odpovědi se nedočkáte, ale dozvíte se hodně silné poselství a jednu důležitou radu. Já jsem se ocitla na krátkou dobu v nadpozemských výšinách... A andělé? Ti jsou možná i mezi námi. ()

ChewieDC

Šestihodinový televizní epos stanice HBO, který neměl vůbec být v TV. Být totiž v kinech, jistojistě by bojoval o Oscary. Adaptace slavné divadelní hry o gayích a AIDS z roku 1993 nic neztratila na své aktuálnosti, televizní adaptace s rozpočtem 60 milionu dolarů se může pyšnit pěkně ubíhajícími, smutnými i vtipnými, dialogy a fenomenální herecké výkony Ala Pacina, Maryl Streep nebo Emmy Thompson se musí vidět. ()

Ant

Houpačková kvalita. Jednou jsem si říkala wow a podruhé jsem měla chuť přetáčet. Jako celek je to velmi dobré, ale rozhodně ne vynikající. ()

Slarque

Teda všechna čest, tohle je opravdu povedené dílo. Soupiska herců se opírá o respektovaná jména, ale v hlavních rolích přitom hrají Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson (debutant!) a Mary-Louise Parker, která je z nich nejzkušenější. A tihle čtyři se nijak neztrácejí vedle Ala Pacina či Meryl Streep. Dokonce jim oběma vyfoukl status nejzajímavějšího herce ve vedlejší roli Jeffrey Wright. A do toho castingové perličky, kdy Meryl Streep namaskovaná k nepoznání hraje v úvodní scéně prvního dílu rabína. Ale nestojí to celé jen na hercích. Opírá se to o silný scénář, režisér předvádí výborné kousky zejména se střihovou skladbou a báječná je hudba Thomase Newmana. Kdyby mi čtvrtý díl nepřipadal trochu slabší (málo prostoru pro Mary-Louise Parker a moc mávání křídel), bylo by to téměř dokonalé (90%). ()

Bachy

Ty, hele, spíš jako ne. Andělé v Americe nepochybně mají trošku informativní hodnoty, ale zase tolik jsem jí nevydlabal. Přitom by bylo z čeho tahat. Jenže jakmile jde o postavy, příběh a stylizaci, nezbavil jsem se za celou dobu dojmu, že po mně někdo chce, abych ze sebe vyždímal emoce a abych chápal, jak je to všechno důležité, velké a osudové. Jenže ono to pak je především nabubřelé. Nesžil jsem se s žádnou postavou, zase mě otravovala Streepová a až v posledních dílech jsem cítil lidskost a upřímnou touhu sdělit něco důležitého. Nejkrásnější scéna je závěrečný doslov z očí do očí, protože najednou se říkají věci věcně a ne vzletně. ()

FrodoF

Tento přepis divadelní hry mě opravdu mimořádně vzal, akorát podle mě trochu ztrácí na síle, když je vysílán se sedmidenní pauzou. Je celkem znát, že je to adaptace divadelní hry především díky těm dlouhým dialogům a monologům. Herecké výkony jsou veškeré skvělé, excelují především všichni gayové (včetně Pacina). Ale rozhodně Andělé v Americe nejsou pro každého. ()

Chrustyn

Pozoruhodná minisérie z produkce HBO zabývající se převážně problematikou AIDS v Americe 80. let. Mike Nichols uměl vždycky výborně pracovat s herci a jeho filmy stojí právě na hereckých výkonech. A zde měl k ruce opravdu výborný herecký ansámbl ve kterém kralují převážně Meryl Streep, Al Pacino a Emma Thompson. Pozadu však nezůstávají ani ostatní herci jako Mary-Louise Parker a Jeffrey Wright. Samozřejmě vše nezávisí jen na hercích a i ostatní aspekty jako je hudba, kamera a především režie jsou na výborné úrovni. Rozhodně toto dílo není pro každého a když jsem ho viděl před lety poprvé, po prvním dílu už jsem nechtěl pokračovat, jelikož jsem se neuvěřitelně nudil. Když se však necháte do příběhu vtáhnout jen tak od obrazovky neodejdete a necháte se unášet neuvěřitelnou atmosférou a geniálními herci. Náročný ale nezapomenutelný zážitek. ()

Stanislaus

Pro mě naprosto dechberoucí americká minisérie, která mě dostala hned na začátku krásnou úvodní znělkou a pustila mě až na konci. Ale na vydechnutí si budu muset ještě dost dlouho počkat. Dostal jsem kvanta kvalitního materiálu k přemýšlení. V tomto epickém vyprávění se kloubí a řeší hned několik problémů najednou a všechny jsou dost populární i dnes - náboženství, AIDS, homosexualita, ... Pokud chce někdo vědět více, jak probíhá AIDS, tak stačí zkouknout toto. Herecké obsazení a výkony jsou ohromující a Zlaté glóby a Emmy přistály roku 2004 ve správných rukách nefalšovaných umělců. Nevím, koho bych vyzdvihnul nad ostatní, protože všichni hráli přesvědčivě a hlavně od srdce. Možná jsem ale chvílemi nemusel Bena Shenkmana. Vizuální efekty jsou trošku laciné a příliš umělé, ale do minisérií naprosto vhodné a dostačující. Ke kameře nemám slov, protože některé záběry z hlavy jen tak nedostanu. Kupříkladu ohnivý sex s polygenitálním andělem. No a pak samozřejmě nepřeslechnutelná hudební stránka, ve které vynikla hlavně úvodní melodie Angels in America a pak jí dosti podobná The Mormons. Zkrátka pro mě dosti zásadní dílo, nezapomenutelné, plné emocí a mysterióznosti, na které budu vzpomínat ještě dost dlouho. A opravdu škoda pro ty, co AvA odsoudí hned na začátku, protože přichází o hodně. ()

rikitiki

Způsob vyprávění je tak patetický, že překročil moji míru tolerance. Homosexuály umírající na AIDS doprovází na jejich cestě ke smrti a sebepoznání halucinogenní přízraky v podobě příbuzných ze středověku nebo poněkud výhružného anděla zahraného Emmou Thompson a divadelní předloha z toho trčí jak zlomená kost. Nechutně rozmáchlé projevy plné rádoby vznešených frází dělají ze seriálu nesnesitelnou vyumělkovanou záležitost. ()

TheJokerCZ

Naprosto dokonalé herecké výkony, ale nejvíce vyčnívá ten Pacinův (alespoň pro mně). Kupodivu jsem zde našel i velmi dobře zvolené vtipné momenty, které odlehčují celkovou vážnost tématu. Těch pět hvězd není úplně zasloužených, ale já se nechal unést již právě zmiňovanými hereckými výkony. 8/10 ()

ScarPoul

Tento seriál predstavuje niečo úplne nové v celkovom ponímaní,seriálov. Jeho najväčšou výhodou je že sa tvári aj vyzerá ako film. Film ktorý je natiahnutý na 360 minút. Nichols si nevybral zrovna najlepšiu látku, pretože je nesmierne ťažké previesť divadelnú hru na plátno a nie vždy sa to podarí a Nichols nie je režisér ktorý by natáčal samé úžasné filmy ale musím podotknúť že anjelov zvládol na výbornú. Je to krásne, tiché, čarovné, skutočné, iné. Asi žiaden film mi nedal možnosť nazrieť do sveta homosexuálov týmto spôsobom. Síce mi trocha vadí že na lesbičky za zabúda ale celkovo mi tam tá homosexualita nevadila. Nič proti skrotenej hore anga leeho ale musíte uznať že teplý cowboyi sú preca len iné kafe. Herci sú to výsostne skvelý a najväčšia chvála putuje Pacinovi ako obvykle, ktoré ho som naozaj nemal rád ale aj mi ho boľo ľúto, Wright ktorý zahral charakterovo najlepšiu rolu vo svojom živote a ja som mu to zožral aj s navijákom, Kirkovi ktorého osud som sledoval s takým súcitom až som sa sám sebe čudoval a pre mňa je to práve Kirk čo spravil svojim herectvom s tohoto seriálu to čo je, no a Parkerová ktorej pomätenosť bola mätúca, vtipná a strašná zároveň a tiež preto lebo vo filme plnom homosexuálov bola ona jediná dievča a vedomá si toho dala do roli všetko. Thompsonová mi prišla neskutočne prehrávajúca ale len ako anjel, môj osobný pocit , možno že to tak malo byť ale na anjela mi to nesedelo. Postava doktorky bola úžasna. Streepová takisto. Jej Hannah typická američanka a to mi liezlo na nervy, ale ako rabín a duch sa zhostila svojej úlohy na výbornú. Newmanova hudba bola priam než dokonalá a krásne splynula s dejom. Od prehrávajúcich a absolútne nesympatických hercov ako Wilson a Shenkman ktorých vzťah bol síce opodstatnený ale pre príbeh nepotrebný a pre to ma ich scény nudili. Celkovo to nie je zlý seriál. tak isto nebo bolo nádherne zobrazené, ale okrem toho prehrávania mi tam vadili neustále rozhovory o politike. Američania možno rozumejú ale ja zásadne politiku neuznávam a jediné prečo v tomto seriáli bola aby pripomenula dobu, lenže voči príbehu je nepodstatná pretože príbeh sleduje osudy ľudí, ktorý majú problémy zo svojou sexualitov, rodinou, manželkou, AIDS, takže politika je tam celkovo rušivá. Koniec je vzhľadom na ameriku neamerický a preto poteší. zvláštne dielko, ktoré mi v pamäti bude dlho rezonovať ale kvôli spomínaným veciam nemôžem dať 5* ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols