Anatomie pekla

• Francie Anatomie de l'enfer (více)

Ona je dívka. Je krásná. Přesto ji ignorují. Na záchodech klubu si pořeže zápěstí. A tak se poznali. Jemu se ženy nelíbí, ona mu zaplatí, aby se na ni díval, jak ona říká: "Z úhlu, ze kterého by ji nikdy nikdo neměl vidět". "Bude to něco stát" říká on. Čtyři noci. V domě uprostřed ničeho. Čtyři noci na to, aby konfrontovali jeden druhého. Čtyři noci ke konfrontaci nevyslovitelného, k vyjádření toho, co nesmí být ukázáno: onoho tajemství. (oficiální text distributora)

Jansen

Andrea Dworkin pod vlivem rozhořčení nad snuff filmy odsuzovala jakoukoli pornografii jako dehumanizaci ženy a akt misogynie. Heterosexuální styk pak považovala za akt násilí a okupace. Mary Daly, světově nejvlivnější „filozofka feminismu“ známá svým vytříbeným použitím jazyka při boji s patriarchátem a religionismem, svou filozofii založila na zkoumání brutálního násilí proti ženám jako hony na čarodějnice nebo rituální mrzačení ženských pohlavních orgánů. Feminismus jako politická ideologie je dodnes živý a spolu s environmentalismem tvoří dva dominantní proudy současné „nové levice“. V nenápadnosti a skryté rafinovanosti s jakou se prosazuje je až cosi mystického. Ostatně to dokládá i fakt, že na Anatomii pekla jsem ve své době narazil i na regálech zapadlé vesnické videopůjčovny, kde se dotyčný film válel mezi fláky s Van Dammem a Stallonem a kultivoval svět místních mačů. Breillat pracuje s feministickým paradigmatem zajímavě co do šíře jeho symboličnosti, ale o to plytčeji se potýká s nějakým hlubším poselstvím, které jí použité znaky nesou. Mozaika použitých symbolů a znaků tak působí fragmentárně. Samotný heterosexuální akt je u ní „aktem zla“; pohrává si se symbolem ženy jako něčeho nečistého vyžadujícího spásu od muže, coby jejího nepřítele; symbol plodnosti a menstruace klade do kontrastních souvislostí a tak dále. Breillat vše relativizuje a prostřednictvím hlavní hrdinky se snaží vyvozovat východiska. Zajímavé také je, že voiceover, reprezentující mužovy myšlenky, je pronášen ženským hlasem. Nakonec to všechno působí až překombinovaně a podvratně vůči sobě samému. Ale když si uvědomím, kolik vesnických buranů to muselo šokovat, tak mě přece jenom hřeje u srdíčka. ()

bouncer odpad!

Romanci X jsem od této režisérky strávil jen s velkými obtížemi, ale stejně jsem si nedal řícta podíval se na další "skvost"...no a tohle je opravdu ještě horší. Bože tak nudné, rádoby šokující. Ani nevím jestli si ten film na něco snaží hrát nebo opravdu měl být tak hloupý... ()

hous.enka

Žaludy, kule a piky k dobrému filmu prostě nestačí. Rozehráno bylo zajímavě, ale myslím, že to celé skončilo remízou. Scény se skleničkou, kopáčkem (viď, Jitko :D) a rtěnkou byly skandální, ale dle mého názoru účelové. Oba herci jsou hezcí, tak mohli natočit koukatelné porno, a ne rádoby intelektuální erotické drama. Ale když je ve filmu vidět detail felace, jde ještě o eroticky laděny film, anebo už je to porno? ()

selfesteem odpad!

Ono to pomalu začíná vypadat, že erotické a rádoby "šokující" filmy u mě moc nebodují, ale ono to má svůj důvod. Ten film musí mít nějakou myšlenku, musí mě zasáhnout a zanechat ve mně pocit, že o něm musím přemýšlet. Například Snílci, Poslední tango v Paříži, Pianistka, Zvrácený, Buzíci - tyto filmy, přestože byly v jistých ohledech hodně odvážné, mně rozhodně daly víc než Anatomie pekla. I když je Amira Casar opravdu nádherná ženská a u Rocca Siffrediho mi vůbec nevadil jeho herecký projev (přiznám se, že neznám mnoho jeho filmů, kterými si vydělává :)), já prostě nemůžu s účastí a pochopením sledovat navzájem si ubližující dva tvory, jejichž představa o sexualitě se v mnohém odlišuje. Pohnutka ženy, na základě které se snaží prapodivným a občas nechutným způsobem dokázat, aby muž pochopil ženský prvek v tomto světě a vybere si k tomuto"mučení" homosexuála pro mě představuje skutečné peklo a zárověň i sadimus nejvyššího stupně. Vůbec z feministického pohledu na svět je mi občas trochu nevolno, protože já pro muže chci všechno, jen ne mu ubližovat :). Po destrukci nebohého ptáčátka jsem tento film dokoukala jen se sebezapřením a bohužel nebo bohudík si nepamatuji konec. Asi jsem to celé už vytěsnila a nemíním se k tomu vracet. Ono je asi někdy opravdu lepší jen o tom číst než se na to všechno dívat. Jsem asi slaboch, ale raději strávím večer v přítomnosti kvalitních filmů z Erotic City než abych znovu přivírala oči a zároveň se snažila neposlouchat bláboly obsažené v tomto "veledíle". ()

LV.Helter

Prednáška jednej uplakanej feministky. Je to vysoko uvedomelý shit. Niesom si istý, zda či pointe vôbec rozumejú samí tvorcovia. Takže neviem, čo s tým mám robiť, ak sa polovicu filmu pozeráte na jednu chlpatú francúzsku a druhú-počúvate fakt "uvedomelú" konverzáciu, čo nič nehovorí. Ale až tak zlé to nebolo, prestrihať to na kraťas, tak potenciál by tu bol. ()

UncleG

Přestože jsem nebyl schopen dokoukat tenhle antiblockbuster do konce, nedá se mu upřít určitá kvalita. Jakákoli kloudná myšlenka by se z toho sice nedala vykoukat ani Hubbelovým teleskopem, na druhou stranu, nejde o podívanou, která by se chtěla komukoli zavděčit a určité konkrétní obrazy v člověku zůstanou hodně dlouho. Pro někoho možná umění, pro někoho 80 minut nechutýho sexu proloženýho bezpříkladně nesmyslným pindáním... no a pro mě jednoduše véééélikánská nuda, kterou by zachránila leda skupinka veselých roztančených skřítků s malinkými roztmilounkými akordeonky. Asi po půl hodině jsem to vypnul, neboť jsem nabyl skálopevného přesvědčení, že skřítci nedorazí. ()

jajinka odpad!

Nechutná nevkusná kravina.. vydržela jsem se koukat po to, co malý chlapec vzteky rozdupal mrtvé vylíhlé ptáče.. ()

togaf

Ano, přesně takhle si představuju peklo. 80 minut koukat na film s nahými hezkými lidmi a být z toho znechucená. Rádoby šokojící scény totálně pohřbila děsivě nudná konverzace. Jedna hvězdička za Rocca, kapátko a nahotinky. ()

lioncel

Moc to tedy nechápu, bylo dost tristní, vidět nejlepšího evropského porno hřebce s přiblblým výrazem oduševnělého 4% borce .. a na víc, vždyť Catherine Breillat měla ve svém uměleckém životě v minulosti úžasnou možnost se profesně přiučit u takového mistra jako byl Bernardo Bertolucci, s kterým v roce 1972 úzce spolupracovala a přesto vypustí do světa něco takového .. hmm .. nejblíže bude asi : _ Crocuta _ … ()

maverick10 odpad!

Nezazivna patlanina o tak dulezitem tematu, ktery se probira napriklad na zasedanich o zpusobu vyuziti zavarovacich sklenicek. Neeroticka a nikterak poutava omacka dala samotnemu nepribehu punc hnusu o kterem se nikdo nebavi, ale kazdy ho zna. Ne prilis oblibene tema, ale autor se domnival ze kdyz bude kolem toho filozoficky placat nesmysly, stane se tento snimek prinejmensim zemyslenihodny. Tak to ani nahodou! Scenar me rozhodne nedonutil se v tom patlat a hledat v onech slovech smysl o absurdnosti byti a nekonecnem vesmiru. Nic takoveho tu totiz nehledejte, ztraceli byste jen cas, ktery byste smysluplneji stravili napriklad na sjezdu asijskych feministek! ()

kaposlav odpad!

Niekedy sa stane, že nepochopím zámer tvorcov a toto je ten prípad. Ako porno je to odpad! Ako erotika to nestojí ani za pozretie! Umenie? :), tak potom čo je to? Dráma? To hádam nie. Je to odpad! ()

cariada

Tak nák nevím jak hodnotit? Jestli to hodit do odpadu a nebo naopak vyzvednout. Neviděl jsem to celý ,ale většina to byla. Probudil jsem se v noci a projel programy a narazil na nahou ženskou ,tak jsem čekal co z toho vyleze a nevěřícně jsem kroutil hlavou. Čemu všemu se říká umění a co už hraničí s perverzností. A co vlastně ve filmu ukázat co už né. A tady jsou scény jak v pornu. A v mnohém i horší viz tampon a sklenička. Či soulož ,když má žena mentruaci a vše je vidět ,je dost nechutné a šokující. Myslím že tenhle film by v celoplošné tv asi nerošel. ()

Silverluv odpad!

Slátanina plná blbých plků o ničem, která se snaží šokovat, ale bohužel místy působí směšně a trapně. Pornoherec Rocco je zde toporný jak jeho úd a nezachraňuje to ani Amira Casar, která toho ve filmu dost prospí. ()

Flyer

Opravdu nevím, co si mám o tomto snímku myslet. Považovat ho za běžné porno se nedá, protože na to nemá ten správný účinek a jako snímek s vyššími uměleckými ambicemi se taktéž nedá brát moc vážně, na to je moc plytký a chvílemi i trapný. Sice během filmu zazní pár vět, které nejsou vyloženě bez myšlenky, ale i tak se mi zdá, že režisérka spíše chtěla za každou cenu šokovat, což je vidět z několika vskutku perverzních scén. ()