Kokosy na sněhu

Studená jazda

Kokosy na snehu

Dobrodružný / Komedie / Sportovní

USA, 1993, 98 min

Originální a ve své době velmi populární sportovní komedie. Není co dodat, vždyť v ní hraje můj velký oblíbenec a sympaťák John Candy a kromě nápaditého příběhu, řady vtipných hlášek a dojemného konce, si člověk jaksi podprahově uvědomuje, že není nic nemožné a že není nutné zrovna zvítězit, ale jenom se třeba o to pokusit. V této souvislosti se mi vybavuje britský skokan na lyžích „orel“ Eddie Edwards, který na olympiádě v Calgary v roce 1988 byl sice beznadějně poslední, ale stal se díky své odvaze největším miláčkem publika.(21.3.2014)

Český dabing a kokosy na snehu. "Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí." To mi zostalo dodnes a vždy keď vidím nejakého exotického športovca v pre neho vo všeobecnosti dosť neobvyklej disciplíne votrie sa mi to do hlavy. Tento film bola zábava s poučením od začiatku až po koniec. Bolo to tiež tak pekne zimné a pritom podľa skutočnosti. Taktiež oblečenie a účesy 90. rokov v podaní Karibiku a jeho ľudí z toho urobili poriadny kontrast a športovú komédiu, ktorá sa mi dodnes veľmi páči. Nevidím v nej nejaké veľké chyby v scenári, deji, hudbe, či postavách, nuda nebola, malo to štýl.(3.9.2012)

„Vieš... ono je to vlastne zimný šport.“ Jon Turteltaub je čudný režisér. Pracuje s originálnymi zápletkami a dobrými hercami, ale jeho filmy sú také akési... čudné. KÝM SI SPAL, FENOMÉN, KID... a KOKOSY NA SNEHU (v roku 1994 vzniklo čosi ako extrémne voľné pokračovanie – KOKOSY V PRALESE s Kevinom Baconom). Inšpirujú sa skutočnou udalosťou, ale nebyť trénera Johna Candyho v jednej z jeho posledných rolí, nestál by film za veľa. Sneh ma nezaujíma, ale najlepšie športové filmy (ROCKY, PRIRODZENÝ TALENT, MAGICKÁ HLBOČINA) nemajú byť o ňom. Iste, i v KOKOSOCH NA SNEHU je bobovanie na Olympiáde brané ako metafora na „dôveruj si a nevzdávaj sa“, ale kvôli černošským hercom (s čestnou výnimkou vtipného basketbalistu Douga E. Douga) pôsobí amatérsky, detinsky naivne až primitívne plytko. Takto sa filmy o "prekonávaní samého seba" nenakrúcajú. Priemer á la PRVÁ LIGA 1 - 2.(8.12.2004)

Sanka: ,,Jaký bude mít náš bob jméno?" Junior: ,,Co třeba Taula?" Sanka: ,,Taula? To je jako jméno dolarový štětky. Jak jsi na to přišel?" Junior: ,,Je to jméno mý mámy." Sanka: ,,Jooo, to je hezký jméno." Film mého dětství, na který se prostě nezapomíná. Ty hlášky, atmosféra, herci. Neuvěřitelné, prostě skvělý film, bez výjimky.(30.10.2013)

"Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí.Ve předu je Denis a za ním Junior, Yul a Sanka... Vyhraje Jamajka." / "Myslím, že kdyby Švýcar viděl pěknou holku, řekl by: Ein, zwei, drei... a přejel by ji bobem."/ Irv: "Bob je v celku jednoduchá věc". Černoch v hledišti: "To je hajzl taky!... xD A to je jen zlomek kultovních hlášek z tohoto filmu mého dětství, hlavně z nostalgie musim dát 5*.(18.8.2012)

• - Denzel Washington odmítl roli Derice a Eddie Murphy odmítl roli Sanka. (Maulincio)

• - Posádka jamajského bobu skutečně na ZOH v Calgary 1988 startovala, a to ve složení: pilot Dudley Stokes, brzdař Christian Stokes, Devon Harris, Michael White. Trenérem byl Američan Howard Siler. Brzdař Christian Stokes, který se pokusil kvalifikovat i na LOH v Soulu 1988, byl jediným, kdo měl něco společného se sprintem, jelikož ostatní členové posádky včetně něj byli vojáci. (zdeny99)

• - Když Dereck (Leon) shání spozora pro jamajský bob, podle zadní stěny lze poznat, že bylo vše natočeno v jedné kanceláři s přestěhovaným nábytkem. (jirijost)