Kokosy na sněhu

Studená jazda

Kokosy na snehu

Dobrodružný / Komedie / Sportovní

USA, 1993, 98 min

Řekl bych, možná kultovní komedie - ve svém žánru rozhodně silný nadprůměr. Možná by výsledek byl ještě lepší, kdyby se nesnažila moralizovat, ale i tak nemám Kokosům co vytknout. Zábava od začátku do konce, neokoukaný námět údajně inspirovaný skutečnými událostmi a celá řada hlášek, které téměř zlidověly...(23.9.2005)

Pro mě kultovní film! A vůbec ne oddychovka na jedno zkouknutí. Znám mraky lidí, kteří znají většinu scének nazpamět. I já mezi ně patřím a vždy, když si film pustím udělá mi radost. Zasměju se, i když vše už mi je jasné, znám děj, vím co přijde a kolikrát si již s předstihem nahlas řeknu, co ten či ten herec následovně vypustí z pusy. Byl natočený v roce 1993 a i teď, v roce 2011 neztratil ze svého humoru. Ano, sice tam je pár dojemných a sentimentálních momentů, ale přiznejme si - to ke sportu prostě patří.(31.8.2011)

Tak tohle je naprosto perfektní sportovní komedie.Je to hlavně díky čtyřem sympatickým představitelům jamajčanů , díky Johnu Candymu , výborné hudbě Hanse Zimmera nebo dobrým hláškám.Od začátku až do konce je to film ,který pobaví.Jinak , většinou u filmů byvají zkažené konce ale tento konec je ......moc dobrý! Tento film doporučuji(12.8.2006)

„Vieš... ono je to vlastne zimný šport.“ Jon Turteltaub je čudný režisér. Pracuje s originálnymi zápletkami a dobrými hercami, ale jeho filmy sú také akési... čudné. KÝM SI SPAL, FENOMÉN, KID... a KOKOSY NA SNEHU (v roku 1994 vzniklo čosi ako extrémne voľné pokračovanie – KOKOSY V PRALESE s Kevinom Baconom). Inšpirujú sa skutočnou udalosťou, ale nebyť trénera Johna Candyho v jednej z jeho posledných rolí, nestál by film za veľa. Sneh ma nezaujíma, ale najlepšie športové filmy (ROCKY, PRIRODZENÝ TALENT, MAGICKÁ HLBOČINA) nemajú byť o ňom. Iste, i v KOKOSOCH NA SNEHU je bobovanie na Olympiáde brané ako metafora na „dôveruj si a nevzdávaj sa“, ale kvôli černošským hercom (s čestnou výnimkou vtipného basketbalistu Douga E. Douga) pôsobí amatérsky, detinsky naivne až primitívne plytko. Takto sa filmy o "prekonávaní samého seba" nenakrúcajú. Priemer á la PRVÁ LIGA 1 - 2.(8.12.2004)

Moje hodně oblíbená komedie - a nejen proto, že je opravdu vtipná...Kokosy na sněhu jsou totiž o něčem, vyprávějí příběh o tom, že opravdu nic není nemožné. A vyprávějí o tom s nadhledem a bez přílišného sentimentu...Navíc humor je místy zcela odzbrojující - ScreamJayem citovaná hláška se v mém okolí uchytila již natrvalo.(24.3.2005)

• - Když jedou závodnicí poslední jízdu a jdou roztlačit boby, Dereck (Leon) má bezpečnostní brýle na přilbě, ale hned když se podíva dolů, má je na hlavě. (jirijost)

• - Film je natočený podle skutečnosti jen z malé části. Ve skutečnosti jamajský čtyřbob nouzí o finance netrpěl,  trenérů bylo více a tým trénoval v Rakousku a Kanadě. Ani rivalita není skutečná, ve skutečnosti ostatní bobisté (Švýcaři a Němci) půjčovali jamajskému týmu své vybavení. Scenáristé si dále vymysleli, že po druhé jízdě posádka útočila na medaile. Ve skutečnosti byl jamajský bob pětadvacátý. I závěrečná scéna s osudnou havárii, která ukončila jejich snažení, pak nezpůsobil uvolněný šroub, nýbrž obyčejná chyba řízení bobu. Ve filmu, kdy bobisté nepojízdný bob odnášejí do cíle na ramenou, je také fikcí. Bobisté byli odvezeni rovnou do nemocnice, pilot Dudley Stokes měl zlomenou klíční kost a bob odnesli do cíle pořadatelé. (zdeny99)

• - Na rozdíl od příběhu filmu se jamajský tým setkal s otevřenou náručí ostatních týmů. Jeden z týmů dokonce šel tak daleko, že jamajské posádce půjčit své sáně, aby se mohli kvalifikovat. (Maulincio)