Kokosy na sněhu

Studená jazda

Kokosy na snehu

Dobrodružný / Komedie / Sportovní

USA, 1993, 98 min

Myslím, že jde o jednu z nejpovedenějších komedií toho žánru. Co se mě týče, tak dojemný začátek (tréning a nepostup na LOH) i dojemný konec mi vůbec nevadí. Ba naopak. Někomu to může připadat přehnané, sentimentální a bůhví co ještě, ale já si myslím že klidně i v té nejvtipnější komedii bych neodsuzoval takto procítěný závěr. Je to sice komedie, ale má moc hezký příběh na to aby se řadila do béčkových komedií! Celé je to moc hezky zpracované. Sprinteři, trénují, kvalifikace na olympiádu, zklamání po nedokončení závodu. Ze sprinterů jsou nejlepší bobsité a už to jede. Trenéra se povedlo přemluvit aby trénoval vůbec první jamajský bob, tak jak bylo dříve jeho snem. Malý problém je ovšem v tom, že Jamajka jakožto tropická a exotická země v životě neviděla led a sníh. ("Problém je v tom Sanko, že ten bob pojede po ledě." Sanka:"Led"? "No.." Sanka:"Jako zima a led??" No...." "Jako zima, tučňáci, iglů, eskymáci a led??") Zajímavý je také fakt, že na začátku filmu, se snaží ti ještě sprinteři probojovat na Letní olympijské hry (atletika) a když se to nepovedlo, tak se snaží získat trenéra a všemu se rychle naučit aby se jest stihli dostat a úspěšně se kvalifikovat na Zimní olympijské hry :) (čtyřbob). Moc doporučuji! Jednoduché, uvolňující vtipné vtipy ("Když ti namaluju na hlavu čáru budeš vypadat ty jako pr*del." "Sanko..." "Coe?" "Seš mrtvej?" "Joo vole..." Nestyděl bych se dát ani plný počet.(31.12.2005)

Skvělá komedička, která i po desítkách zhlédnutí nenudí, naopak právě stále ujebává. Scéna jako - Dennis: "Co to kouříš Sanko?" "Já nekouřím....já dejchám." odvětil zmrzle Sanka, je prostě čistý život, kerý napsal sám. Vepředu je kurva Dennis, za ním fracek Džunior, frajer Jul a kokot(ale taky frajer:D) Sanka = Fakin epic story ze země Džamajka. P.S.:Tento film nám také dal jednu z nejchytlavějších filmových písní a to - NĚKTEŘÍ LIDI NEVĚŘÍ, ŽE JAMAJSKEJ BOB ZVÍTĚZÍ! Fuckin hard lyrics!(4.4.2013)

Nechcem byť hnusný, alebo vulgárny, ale skúste si zameniť jedno písmeno v prvom slove názvu a dostanete možno najlepšiu charakteristiku hlavnej štvorice. Ale tak to nemyslím až tak úplne vážne. Problémom, alebo možno pre niekoho výhodou filmu bude jeho voľné narábanie s realitou olympiády v Calgary. Škoda, že to tam nevyhrali, z toho by potom mohli byť Oscary. Alebo jeden kolektívny.(4.10.2012)

Jednou obrovskou výhodou tohto príjemného filmíku je hlavne jeho originalita a vsadenie do atraktívneho prostredia, filmovo akosi tabuizovaného. Z úplných protikladov, ktoré sa ako dôsledok scenára vo filme dostávajú do kontaktu, vznikajú fakt úsmevné scénky stojace za povšimnutie. No a záveru nemôžem tiež nič vytknúť. 80%.(24.9.2006)

To je Josef Grool, jeden z nejlepších řidičů. - A taky jeden z největších vocasů! Představuje se sympatická posádka jamajského bobu, který kdysi upoutal celý svět. Nejen na skutečné Olympiádě, ale především na filmovém pásu, kde mu dnes v rámci sportovní komedie, rozhodně patří stupeň vítězů. Je to vtipné, místy trošku napínavé, dojemné, hezky to odsýpá a nemá to klasický hollywoodský happyend, takže u mě mají kokosy to nejlepší hodnocení. Jinak - John Candy byl opravdu skvělý a je veliká škoda, že odešel do filmového nebe tak brzy. P.S. Legendární hlášku o hrdosti a síle, si taky občas nacvičuji před zrcadlem.(19.2.2018)

• - Posádka jamajského bobu skutečně na ZOH v Calgary 1988 startovala, a to ve složení: pilot Dudley Stokes, brzdař Christian Stokes, Devon Harris, Michael White. Trenérem byl Američan Howard Siler. Brzdař Christian Stokes, který se pokusil kvalifikovat i na LOH v Soulu 1988, byl jediným, kdo měl něco společného se sprintem, jelikož ostatní členové posádky včetně něj byli vojáci. (zdeny99)

• - Na začátku filmu při kvalifikaci na LOH hlásí ředitel, že jen čtyři nejlepší budou reprezentovat. Do cíle doběhnou ale jen tři běžci. (bali97)

• - Film je natočený podle skutečnosti jen z malé části. Ve skutečnosti jamajský čtyřbob nouzí o finance netrpěl,  trenérů bylo více a tým trénoval v Rakousku a Kanadě. Ani rivalita není skutečná, ve skutečnosti ostatní bobisté (Švýcaři a Němci) půjčovali jamajskému týmu své vybavení. Scenáristé si dále vymysleli, že po druhé jízdě posádka útočila na medaile. Ve skutečnosti byl jamajský bob pětadvacátý. I závěrečná scéna s osudnou havárii, která ukončila jejich snažení, pak nezpůsobil uvolněný šroub, nýbrž obyčejná chyba řízení bobu. Ve filmu, kdy bobisté nepojízdný bob odnášejí do cíle na ramenou, je také fikcí. Bobisté byli odvezeni rovnou do nemocnice, pilot Dudley Stokes měl zlomenou klíční kost a bob odnesli do cíle pořadatelé. (zdeny99)