Kokosy na sněhu

Studená jazda

Kokosy na snehu

Dobrodružný / Komedie / Sportovní

USA, 1993, 98 min

Tak pro tenhle film mám od mala slabost. Tohle je pro mě jednoznačně nejlepší rodinná komedie, film, kterej mi udží úsměv po celou hoďku a půl, ale kterej když chce, tak dokáže bejt vážnej. Výborná hudba Hanse Zimmera je myslim jasná věc. :) Příběh je hodně sympatickej, někomu se může zdát klišovitej a po technický stánce asi film ne zrovna tak dokonalej, ale koho to sere, když se tenhle film nese na tak pohodový vlně. Když jsem byl malej, byl to pro mě kult a vono to nějak nestárne. :)(24.11.2007)

Kdyby byl The End ověnčen vítězstvím jamajského bobu, tak bych možná peskoval nad naivním závěrem, ale i přesto, že nakonec se všichni mají rádi a hlavní čtveřice se dočká neutuchajících ovací, je konec snesitelný. Ani bych si jiný než dobrý konec nepřál. Možná jsem idealista, ale rád bych, aby se vše zlé v dobré obrátilo :).(28.12.2005)

Poté, co jsou díky pádu tři největší jamajské ambice na letní olympiádu vyloučeny, nezbývá než najít nějaký alternativní sport. A tím jsou zimní olympijské hry, a konkrétně čtyřbob. I když Jamajskému bobu nikdo nevěří, trenér Irv Blitzer (John Candy) si stojí za svým, a své svěřence do Calgary dokope. A i přes počáteční neúspěchy (kdo by se taky divil, když chlapci až tady poprvé vidí sníh) začínají být pro své soupeře hrozbou ... Když nedávno probíhala olympiáda (Vancouver 2010), schválně jsem pozoroval, jestli Jamajskej bob bude přítomen i tady, ale bohužel nebyl. A tak jako náplast nabídla česká televize znovu tento filmeček, a stejně jako kdykoliv předtím jsem si jej znovu plně vychutnal. I když člověk po padesátým shlédnutí ví, jak vše dopadne, stejně drží palce bobistům, aby jim to protentokrát vyšlo. Vše je podpořeno bezvadnou hudbou Hanse Zimmera...(17.1.2004)

Jako dítě jsem všude prohlašoval, že Kokosy jsou má nejoblíbenější komedie. Dnes už je to sice jen oblíbená komedie, ale stále to stačí na hardcore zážitek á la doom of my diaphragm! Samotný nápad je povedený (pošlete grupu "rastafariánů" na zimní olympijské zimy, i když je jim zima už při + 15°). Mistr John Candy jako úderný trenér ovládající dokonale ve svých pařátech tágo je absolutně fantastický. Jen z toho Salkova vajíčka bych neudělal omeletu ani jamajskému psovi. "Jsem dospělej chlap!" :)(2.10.2008)

Po ZOH Calgary 1988 bylo největším komerčním trhákem tričko s "Orlem" Eddie Edwardsem a čtyřbobem Jamajky. Orla Eddieho neviděl nikdo z přítomných skákat na lyžích, protože se svými asi deseti dioptriemi dopadal nahoře do emblému olympiády a když se kopec začal naklánět, tak Eddie už jen odvážně plužil dolů. To byl můj hrdina, ale tyhle mírně netypické bobaře netrénující ve Švýcarsku taky nebylo možno přehlédnout. A na tomhle filmu já prostě žádnou chybu vidět nechci.(8.1.2009)

• - Když jedou závodnicí poslední jízdu a jdou roztlačit boby, Dereck (Leon) má bezpečnostní brýle na přilbě, ale hned když se podíva dolů, má je na hlavě. (jirijost)

• - Ve filmu se postupně používala různá auta. Auto, které vlastnil Junior (Rawle D. Lewis) a prodal jej, je MG A Mk. I 1600 (1959), jeho otec mu přijel oznámit zprávu o zaměstnání v Jaguaru XJ6 z roku 1969, policisté, do kterých při tréninku na Jamajce narazili, jezdí v Toyotě Land Cruiser z roku 1984) a zrovna kontrolují posádku vozu Hillman Hunter z roku 1967. Sankovo (Doug E. Doug) pomalované autíčko je VW Sedan (typ 1) z roku 1968, z letiště v Calgery odjížděli na hotel v Chevroletu Chevy Van z roku 1983 a za zpěvu: "Někteří lidi nevěří..." přijížděli na svou druhou testovací jízdu s bobem na valníku Chevroletu C-30 z roku 1973. (ajaxx)

• - Při slavnostním zahájení má Blitzer (John Candy) bílý kovbojský klobouk, tzv. Smithbilt. Bílý Smithbilt je jedním ze znaků města Calgary, kde se ZOH XV v roce 1988 konaly. (Maulincio)