Howlův kráčející hrad

• Česko Zámek v oblacích (více)

spotczek

Nádherná pohádka, jíž to jen trochu kazí konec - tak nějak rychle odbytý a najednou moc vážný, ale celkově je film vizuálně úžasný. V podstatě všichni chválí zámek a nemohu než souhlasit. Připomněl mi tvorbu českého Amanita Designu, zvláště jejich hru Machinarium. ()

Nonna

První tři čtvrtiny filmu mě doslova uchvátily - už ten samotný zámek je tak trochu jak z počítačové hry Samorost, nebo ze snů křížených Vernem a režisérem Zemanem. Nádhera. O jednu hvězdu míň dávám za trochu nesrozumitelný a zbytečně rozvleklý konec. Hned jdu shánět do filmotéky. ()

klichem

Krásne fantasy prvky mali u mňa našliapnuté v prvých pár minútach na 5*. Ale tá lovely pointa a jej postupné prehlbovanie počas deja u mňa vyvolala len sériu monotónnych zívnutí. Tak romantické až nudné. ()

baron27

srdcovka, za mě je to jasně nejlepší dílo Mijazakiho. skvěle volené postavy a opět originálně zasazený děj. Jasná 5* ()

x_ander

Mijazaki přinesl další masterpiece, který se sice na první pohled může tvářit až pohádkově, ale skrývá netušené emociální hlubiny. Jeho filmy lze těžko popsat, ty se musí zažít. A Howlův zámek v oblacích není výjimkou. ()

maverick080

Spolu s Mononoke najlepší Mijazakiho animák. Opäť sa dočkáme skvelých postav, nádhernej animácie, úžasného príbehu a.. oplatí sa to vôbec ešte spomínať? V podstate to isté, ako u takmer všetkých Mijazakiho animákov. ()

dudo24

Neviem, čo na tomto filme ľudia vidia. Bol to pekný príbeh ale chýbal tomu obsah a súdržnosť. Postavy mi prišli slabo rozvinuté. Miestami som sa dokonca nudil. ()

JasonV

Total bizár. Možno po piatom pozretí by začali dávať všetky tie odkazy a náznaky zmysel, ale ja som mal pocit, že sa každých 10 minút pozerám na iný film, prípadne že som videl dvojhodinový zostrih z desať dielneho seriálu. Inak vizuálne a formálne pecka, ale to je u Mijazakiho samozrejmosť. ()

IZFNP

Kedysi v detstve som videla Princeznu Mononoke a potom prišla viac ako dekáda, v ktorej som nevidela jediný film Studia Ghibli. Rozhodla som sa napraviť svoje kinematografické hriechy, k čomu dopomohol hlavne Netflix, ktorý má veľa Miyazakiho aktuálne v ponuke. A prvý výber padol na tento príbeh a ja hneď na úvod musím pochváliť jeho úžasnú fantáziu, kresbu a hudbu. Avšak ako divák odchovaný prevážne na západnej animovanej tvorbe (s občasným anime na watchliste) si musím zvykať, pretože rozprávačské postupy rozprávok z dielne Ghibli sú niekde úplne inde. Očakávať, že pôjde o tradičný film pre deti, s tradičnými rozprávačskými štruktúrami, je na škodu veci, pretože potom divák vo všetkom hľadá zmysel a logiku. Ak som niečo po zhliadnutí teraz už troch Miyazakiho filmov pochopila, je to to, že zmysel a logika tu síce sú, ale nie také, aké divák čaká. A že film treba sledovať s otvorenou mysľou. To je niečo, čo nemusíte učiť deti, iba dospelých - deti si tento film rozodne užijú a ja sa k nim rada na tie dve hodiny pridám. Prvú polovicu filmu som sa každých pár minút usmievala, utopená v detskej radosti, nadchnutá nápadmi, rozkošnosťou a úprimnosťou snímku. Ktorý je hravý i vážny zároveň. V druhej polovici už na mňa doľahol vplyv západu, pretože som zrazu potrebovala jasné odpovede na svoje otázky a tie skrátka neprišli. Keď som potom na internete googlila "Howl's Moving Castle explained", našla som veľa príspevkov, ktoré len postupne popísali dej. A mne došlo, že keď otvorím myseľ, prestanem riešiť zápletku a nechám film na seba pôsobiť pocitovo, dá mi oveľa viac. ()

Fin_429

,,Mám radši hrané filmy." - věta, kterou říkám všem lidem, jenž mi doporučují anime. Já totiž ke všem japonským dílům přistupuji skepticky a vyloženě čekám, že se z toho v polovině stane nekoukatelná blbost. Tady jsem nic z toho necítil a nečekal, jelikož to bylo kouzelné. Propletený děj válkou a láskou. Vizuál, hudba, design postav - skvost. Co dále oceňuji je také fakt, že každá postava měla nějakou danou chybu, ať už to byla vada fyzická, mentální, nebo že jste duch, či zakletá holka. To, jak jsem slyšel, v anime není zvykem a tady to šlo cítit. Každopádně není to dokonalé dílo. Místy to bylo tiché, prázdné a konec byl neprožitý. Nebo jako jo, byl, ale ten absolutní závěr, kdy začala hrát hudba a z Tuřína se stal Princ z vedlejšího království, nebyl takový, jaký bych si představoval. Byl krátký. Moc. 8,5/10 ()

Agraynel

Vizuální zpracování filmu je i po 20ti letech na dnešní poměry opravdu úžasné ♥. Pohádkově se to začalo jevit už během prvních minut po dialogu: "A kdo vás najal?" "Já sama jsem se najala"... dream :). Postavy jdou svým sladkým vzezřením pěkně na srdíčko a ač v tom filmu nic nezapadá do sebe, tak to nějakým svým stylem funguje. Nejvíc mi na tom ale nesedělo, že je to jakožto pohádka strašně přemrštěný. I ve svých aktuálních 28 jsem měl problém vstřebat všechny vjemy, který se v tomhle filmu snažej až moc přestřelit a stihnout se to povnímat najednou prostě nedá. Takže sledovat to jako dítě, bych byl z tohoto 2 hodiny trvajícího myšmaše asi na měsíci. ()

lasida

Nechci opakovat to, co už tady bylo řečeno. Miyazakiho filmy Vás prostě chytnou u srdce, jeho příběhy jsou vždy silné a tenhle mě zasáhl a dostal se mi pod kůži tak hluboko, že si od doby co jsem ho viděla (asi týden) nemůžu přestat vybavovat různé scény a postavy a příběh si neustále připomínat a vychutnávat jej znovu a znovu. Doporučuju! ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana