Steamboy

• Japonsko Steamboy (více)

Animovaný velkofilm režiséra Katsuhira Otomo propojení dvourozměrné a trojrozměrné grafiky, vyrobený za pomocí plně digitálních technologií byl konečně dokončen. 10 let práce a rozpočet téměř 22 milionů dolarů dělá ze Steamboye nejdražší japonský animovaný film historie. Režisérova úplná oddanost celému projektu je zřejmá z každého filmového záběru. Vědecko-fantastický retrofilm se odehrává v prostředí viktoriánské Anglie. Hlavní hrdina filmu a zázračný vynálezce jménem Ray Steam získal tajemnou kovovou kouli, která obsahuje novou formu energie schopnou zásobovat celou zemi. Tenhle mladý muž ji však musí využít, aby bojoval proti zlu, zachránil svou rodinu a ubránil Londýn před zničením. Přepychové viktoriánské interiéry a elegance tvarů tehdejších strojů dovolily Otomovi vytvořit oslňující obrazové pozadí i samotné stroje. Více než 180 000 obrázků a 400 scén počítačové grafiky dělá ze Steamboye jeden z nejpropracovanějších animovaných filmů. (oficiální text distributora)

tomeek

V češtině ukvičené a ukecané, věřím, že v originále bych si to užil víc. Jinak je ale tato steam-punková podívaná opravdu peklo pekloucí. ()

SoolenJV

Pára, trubky, ozubená kola, lodě, vlaky, podivné stroje, divná hejblata, ztělesněný svět "věku páry", tak jak by jej viděl Jules Verne. Příběh - asi nejslabší článek řetězu - je předvídatelný až hrůza. Bohatě to ale vynahrazuje naprosto jedinečný vizuál, postavený na kombinaci japonského anime a charakteristicky evropského, industriálního, prostředí. Velmi příjemné překvapení. ()

mr.filo

Klasik na steampunkovém filmovém poli. Kde jinde očekávat takové množství páry než v takto příhodně nazvané pohádce? Celkový dojem nekazil uřvaný a uhekaný dabing, ač i tento způsob dabování byl místy krajně nelidský. Spíše mě zaskočila neúroveň některých scén, kvalitou blízká Včelce Máje. Kladuli si otázku, co je větší sci-fi, zdali to je Temže širší než Balaton nebo Eiffelovka v Londýně a nebo létající zámek na páru, tak odpovědi raději nechávám na divákovi :) ()

Magneto

Príbeh vyznieva dosť duto a trápne.Akčné sekvencie to nezachránia,ajkeď sú výnimočné...Vydarila sa aj hudba.Celkovo z toho cítiť naivitu japonských manga príbehov.Japonci to nevedia spracovať tak citlivo ako amíci ;-) ()

LordSnape

Nejdražší animovaný film Japonska nijak výrazně nezklamal. Kombinace 2-D a 3-D počítačové animace je opravdu znát. Po grafické stránce není tedy co vytknout. Po stránce hudební také ne. Steve Jablonsky opět nezklamal. Jen ta zápletka to trochu kazí. Už od začátku bylo jasné kdo je hodný, kdo zlý a kdo to jen hraje na obě strany. Nicméně úchvatný pohled na potápící se parní věž to pěkně vyžehlil. A pravda je, že jsem od tvůrce Akiry takhle rodinný film vůbec nečekal... 8/10 ()

uiu

Tak trochu jiné anime, než jsem zvyklá. Především mě film zaujal svou akčností a skvělou animací. Následné myšlenky týkající se lidského rozvoje jsou jen třešnička na dortu. ()

July

Animačně na vysoké úrovni, příběhově jednoduché až místy nudné. Škoda, steampunk se dá zpracovat mnohem zajímavěji. Nebylo to sice vůbec špatné, ale nemám chuť Steamboye vidět podruhé. ()

Spock

Dějově netypický příběh diváka tentokrát zavede do doby viktoriánské Anglie. Děj se točí kolem zlotřilé „Nadace“, která zneužívá moderní vědu a vytváří smrtící zbraně. Tomu se samozřejmě musí zabránit a hlavní chlapecký hrdina se do tohoto úkolu pouští se svým dědečkem s vervou. Na tomto podkladu se ovšem rozvíjí i mnohem hlubší myšlenka, které se týkají role vědy v životě člověka a její úlohy v rozvoji celého lidstva. Celý film je ve své podstatě střed protichůdných názorů na tuto věc. Film je podle mě klidně možno vnímat jako apel na vědce a vynálezce, aby nepodlehli megalomanství a neopájeli se vědou odtržení od reality obyčejného světa. Člověk se nesmí stát otrokem pokroku a neustálou honbou za ním. Snaha dosáhnou velkoleposti za každou cenu končí nezdarem. ()

NALBERTik

Tu jednu hvezdicku davam jen za ty krasne animace, ale k cemu sou krasne animace, kdyz je pribeh absolutne NUDNÝÝÝ!! Varuju vas pred timdle filmem je to dokonala nuda, i pokemoni vtahnou vic do děje.... ()

Losik

Super film založený hlavně na obraze a zvuku, ale to naštěstí nebyla celá náplň a příběh se zde neztratil. Líbilo se mi, že všechno bylo založené na páře a mnoho vynálezů předčilo dnešní věci. Animace naprosto úžasná a design všech možných udělátek a nástrojů mě uchvátil. Akira byla na svojí dobu určitě skvělá, ale já ji viděl jen pár dní před tímto filmem a musím říct, že Steamboy překonává Akiru ve všem a hlavně se mi více líbilo prostředí a zasazení příběhu do doby. 95% ()

iXtr3m3

Zaujímavé steampunkové dobrodružstvo, ktoré je samozrejme napriek vizuálu viac určené "odrastenejším" ako priamo deťom, tie by nemuseli násilie v ňom vstrebať správnou formou. Ja som bol uchvátený jednak vizuálom a jednak myšlienkou. Malo to dve hodiny a ja by som chcel viac. Vynikajúce. Ležalo mi to dlhé predlhé roky na disku, kým som sa k tomu odhodlal a zbytočne. V dobe vzniku by som tomu možno bol naparil aj plný počet. Perfektné. Toto sfilmovať, tak rozpočet si nechcem ani predstaviť, ale v dnešnej dobe je možné už všetko. Mohlo by to byť taká kombinácia Ligy výnimočných (vozidlá a vynálezy) a Smrteľných strojov (pojazdné mestá). Vedel by som si to predstaviť. Samozrejme by to asi pohorelo finančne na celej čiare, ale ja by som to sebecky pre seba chcel... :) ()

Hopper

Steampunk v anime štýle odohrávajúci sa vo viktoriánskom Londýne, z ktorého veľa na konci neostane. Akcia je veľmi slušná, stopáž tiež z tých "na hranici únosnosti". Príbeh je originálny a nenudí v kombinácii so špičkovým technickým prevedením. Fakt je ten, že počúvať anglické mená v japončine je pomerne drsný zážitok, oproti ktorému je aj maďarský prízvuk uchu lahodiaca hudba. ()

Radim

Tak trochu jiný kreslený film, žánrově bych ho zařadil do restro sci-fi. Velice kvalitní animace, ty peníze do filmu vražené jsou vidět. Vadila mi zbytečně dlouhá stopáž, ve finále mě film nějak moc neobohatil. Doporučuji dívat se v dobrém zatemnění - celkové temné ladění filmu Vás jinak zbytečně připraví o zajímavé detaily. ()

willis

Steampunk nepatří k mým odblíbeným žánrům, ale u filmu jsem se docela dobře bavil. Animace je pěkná a efektní, ale již tradičně u japonských filmů, jsem nějak nepobral záměry některých postav. (27.11.2005) ()