Steamboy

• Japonsko Steamboy (více)

Animovaný velkofilm režiséra Katsuhira Otomo propojení dvourozměrné a trojrozměrné grafiky, vyrobený za pomocí plně digitálních technologií byl konečně dokončen. 10 let práce a rozpočet téměř 22 milionů dolarů dělá ze Steamboye nejdražší japonský animovaný film historie. Režisérova úplná oddanost celému projektu je zřejmá z každého filmového záběru. Vědecko-fantastický retrofilm se odehrává v prostředí viktoriánské Anglie. Hlavní hrdina filmu a zázračný vynálezce jménem Ray Steam získal tajemnou kovovou kouli, která obsahuje novou formu energie schopnou zásobovat celou zemi. Tenhle mladý muž ji však musí využít, aby bojoval proti zlu, zachránil svou rodinu a ubránil Londýn před zničením. Přepychové viktoriánské interiéry a elegance tvarů tehdejších strojů dovolily Otomovi vytvořit oslňující obrazové pozadí i samotné stroje. Více než 180 000 obrázků a 400 scén počítačové grafiky dělá ze Steamboye jeden z nejpropracovanějších animovaných filmů. (oficiální text distributora)

Kerbello

Je to naprostá pecka. Ať mě klidně kamenují, tímto řadím Steamboye k Miyazakiho filmům. Je to epické, je tam obrovská spousta nápadů, kolosální stroje, hektolitry páry, tuny oceli a mědi, prostředí výborné, pomáhá i občasná pohyblivá kamera a hlavně, je to přesně to, co fanoušek Steampunku chce vidět. Bohužel, hvězda dolů prostě jít musí, za ten natahovaný a idylický konec. Jediný film svého druhu. ()

Klajnik odpad!

Animovaný velkofilm, ale těch 20 miliónů na tom vůbec nejde vidět. Je to dětská hloupá nevěrohodná pohádka se špatnými dialogy. Vychvaluje se tu vizuál, ale vypadá to jako klasické generické anime. Opět mě štve ten rozdíl mezi kresbou postav a kresbou pozadí, který klasicky po vzoru anime nekoresponduje a vrhá odfláklý dojem. Kvalit Akiry to samozřejmě nedosahuje. ()

scarfacer

Nakonec musim prehodnotit ze 3 na 4 hvezdy. Sice "mechanika" pribehu je casto jen o otaceni ventilu a pridavani tlaku,ale ve finale v tom vidim zajimavou ukazku lidsky hlouposti a precuravani se,kdo je mocnejsi. Dneska se toho vlastne moc nezmenilo,jen tolik nevyuzivame paru. Animace a stroje jsou taky super a tvurci nezaprou svoji uzasnou fantazii. 70% ()

Puol

Zaujímavý nápad, japonské anime odohrávajúce sa v Londýne. Inak Londýn dostane pekne zabrať v typyckom monumentálnom akčnom závere. Animácia je uchvatná. ()

Zalost

Tak nakonec jsem viděl i dokonalý příklad v animovaném žánru, jak má vypadat dobrodružný film. Solidní děj (tři generace vynálezců, snaha zbohatnout na vynálezech, posedlost výzkumem) v alternativní viktoriánské Anglii, dobře nastíněné postavy, a už téměř od začátku úžasná, svižná, adrenalinová jízda, směrem ke konci jen stále gradující. Můžu říct, že ve finále jsem zapomínal i dýchat. Samozřejmě tomu všemu výrazně napomůže fakt, že úroveň animace je takřka bezchybná a hudební doprovod velmi atmosférický. Navíc příběh není ani tak moc domotaný, jako bývá u asijských filmů zvykem. ()

Radek.SCH

Hodně průměrná podívaná, která nemá moc artefaktů, typických pro anime svět. Scénář je až moc tuctový, dobro a zlo až příliš čitelné, snaha fantastické výjevy tu byla, ale drželo se to až příliš konvencí hollywoodského blockbusteru. - 60 % ()

strikeman

Omšelé téma zneužití vědeckotechnických vynálezů je vcelku originálně uchopeno, nicméně snímek potápí sterilnost, přepálená stopáž a všudypřítomná nuda. Animace jsou perfekcionalistické, to bez debat... 55% ()

Sorry

Skvela atmosfera a naprosto dechberouci visualni stranka. Ovsem pribehove a vlastne "filmove" nic vyznamneho. Kvuli vizualu davam 4 misto 3. ()

MEW2

pridavam jednu hvezdicku za nadhernou animaci. bez te by se jednalo pouze o lehce nadprumerny anime film s pretazenou stopazi. ()

Threepwood

Výborná animace,parádní hudba,pěkná verneovská atmosféra,slušný příběh.Druhá polovina filmu je jedno velké finále.Není to nejlepší anime co jsem kdy viděl,ale určitě se na něj zase někdy sradostí podívám.Dávám slabších 5*. ()

Lobotommy

Bývalo-li by to trošku kratší, náramně bych se pobavil. Takhle už mě to ke konci moc nebralo a z toho věčnýho sezení se mi začal dělat na zadku pěknej steampunk. Co se dá ale dělat, dokoukat jsem to musel, protože se to aspoň sluší. A asi jsem udělal aj dobře, protože závěr tomu trochu vrátil páru. ()

GudMen

Snad to byl Verne, kdo prohlásil, že co si jeden dokáže představit, může jiný uskutečnit. Ótomo, drže prst na tepu doby, k tomu dodává, že co jednou bylo viděno, nelze již odmyslit. Nemohl jsem si nevzpomenout na notorický frazeologismus o dobrém sluhovi a zlém pánovi, neboť přesně takovou se věda jeví. Ač tedy autor nesděluje světu žádnou novinu, mějme jeho slova na paměti a stále si je opakujme. ()

2scha

Já se královsky bavil. zpracování vynikající, vše pravda ve stylu amerického velkofilmu (hudba, vlastně i kresba nejede moc v duchu japonských anime). A příběh byl vynikající, líbí se mi fascinace technikou (to co jsem obdivoval v Moorově comicsu Liga vyjimečných-a ve filmu potom nedostal) a v podstatě "neškodnost" celého dílka, ve kterém muselo zemřít spousta lidiček, ale ani jednu smrt nevidíte. ()

LukeSharp

Tak to byla síla.Po grafické stránce skvělé,po dějové stránce skvělé,hudební doprovod skvělý,celkový dojem fantastický.Tenhle film se mi teda vryl hluboko do paměti.Nedokážu si představit,že tohle by někdy vzniklo jako hraný film,to se asi nedá a je to dobře,protože jako anime to má to správné kouzlo.Těch 10 let poctivé práce co film vznikal i ty vražené prachy jsou tady zatraceně vidět a já dávám zasloužených 95% ()

pajapal

Struktůrou je film Akiře hodně podobný.Zejména poslední akční čtvrtina svou extrémní pompézností a vyhroceností ji hodně připomíná.Animace a vůbec celkový vizuální dojem je super, stejně jako hudba.Nápad je taky fajn, jenže kde Akira předvedla dokonalé spojení zábavy a pseudo filosofických témat má Steamboy jen několik zmatených dialogů a monologů o významu a cílech bádání, které do filmu nějak nepasují. ()