Říše drog

New Jack City

Ríša drog

Akční / Krimi / Drama

USA, 1991, 97 min

Nikdo nepřekročí svůj stín a nedokáže to ani černoušek z New Yorku. Pokouší se povýšit svůj gang na úroveň skutečné mafie, aniž by kdy slyšel o tzv. třetí úrovni zločinu, kdy zkorumpovaný politik zcela legálně přihrává malou domů v podobě stovek milionů dolarů. A tak se náš černoušek usilovně snaží získávat vliv za značného obveselení již zavedených mafiánských struktur. Není divu, že veškerá námaha končí totálním fiaskem, rozpadem černošského gangu a vzájemným povražděním jednotlivých členů. Půlkilové zlaté prsteny, volské řetězy z téhož kovu, jakožto i sedmimetrové limuzíny, jen podtrhují zmíněnou marnost nad marnost.(16.12.2010)

• Han22

V jedné chvíli sleduje drogový kápo film Scarface a představuje si, že je Tony Montana. Bohužel Snipes není Pacino a tenhle film se Scarface nebo podobným gangsterkám ani neblíží. Snipes se na mafiána nehodí stejně jako Ice-T na kladného poldu, celý film je prázdný, povrchní a "vylepšený" béčkovými přestřelkami ve finále. Celá rovina s policajty, kteří gangstery sledují, ale celý film nemůžou nic dělat mi přišla úplně navíc. A když k tomu přidám nesnesitelnou hudbu a to že všichni melou a melou svým černošským slangem a dělají gesta jak z přiblblých hiphopových klipů, tak se divím, že jsem to vůbec dokázal dokoukat.(24.8.2009)

Tento film má rozhodně své kvality. Zaujme svou atmosférou, příběhem, který se v 90% nedá odhadnout, zajímavé a i vcelku přesvědčivé herce, a sem tam nabídne i nějakou tu moralitku, které kupodivu nejsou nijak přitažené za vlasy a filmu neubližují. Co zas tak košér nebylo, byla režie - místy opravdu působila zaostale - a také zklamal ten největší tahák - Wesley Snipes. Toho drogového bose jsem mu nevěřil, nepůsobil suverénně, nešel z něho strach ani respekt, tohle nebyla role pro něj. Každopádně film ani na sekundu nenudil. Hodnotím 72,45%(25.7.2007)

Jsem si celkem jistej, že v telce to šlo jako Město drog. A není to vůbec špatný!! Svýho času to měla vcelku atmosféru, a pohled do bloku, kde to začíná výrobou, a končí prodejem a nahulením se crackem ještě uvnitř, v tzv. Enterprise (protože crack člověka údajně celkem vystřelí do kosmu - haha... ), byl docela zajímavej. K tomu kulisa hořících ohňů v sudech, kolem nich postávající si nad ním nahřívají ruce, kamera se vzdaluje a zabírá to hodně z výšky... na scénu padají velké bílé vločky a čtveřice černejch kluků si jede takový to jejich improvizační hlasový blues...(13.1.2012)

"Yo whassup, my brotha." Film černější, než projížďka po herním městě San Andreas. Wesley Snipes si střihl roli bosse tajné černošské organizace mající nadvládu nad městem a zotročující nevinné černé bratry bílou drogou. Ta je ovšem trnem v oku tvrďáckýho černýho poldy, kterýho hraje Ice-T. Souboj na život a na smrt začiná. (...) Člověk by se vším tím dealováním, fetováním, střílením a tvrďáckejma kecama téměř nechal zmást, že má před sebou Scarface v nigga podání. Chyba lávky. Tenhle film je tak přitaženej za vlasy a vyhnanej do extrému, až v některých okamžicích působí vtipně a dětinsky - o tři čísla větší pestrobarevný obleky, nástěnný hodiny pověšený na krku a moralistický kecy o ďáblovy a spasisiteli. New Jack City sice buduje příjemnou atmosféru a zobrazuje kvalitní herecké duo Snipes vs Ice-T, zamrzí ovšem neoriginální příběh a nulový přesah.(22.5.2014)

• - Nino Brown (Wesley Snipes) nosí hodinky značky Rolex a Don Armeteo (John Aprea) nosí Rolex Datejust. (dyfur)

• - Ice-T soutěžil o cenu MTV Movie v kategorii nejlepší herecký průlomový výkon. (Terva)

• - Barry Michael Cooper je v historii amerického filmu první Afroameričan, který napsal scénář k filmům, které byly natočeny v jednom roce. Dalším snímkem ze stejného roku byl film Sugar Hill (1994), který se však po problémech dostal do kin až o tři roky později. (Terva)