Rozpočet $-miliónovTržby USA $6,834,525Tržby Celosvetovo $-(19.1.2010)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $6,834,525(13.6.2007)

Black Panther Party byla v rámci boje proti americkému apartheidu podobným fenoménem jako Martin Luther King Jr. nebo Malcolm X, a také jedním z nejikoničtějších momentů kontrakultury 60. let. Ve snaze zachytit její historii Van Peebles, přes všechnu snahu, selhává - ale zcela vlastní vinou (a protože jsem nečetl Melvinovu knihu, netroufnu si hádat, kterému ze zúčatněných Van Peeblesů přičíst za toto selhání větší díl zodpovědnosti). Začátek, který ukazuje zrod BPP, vypracování její strategie a její první akce - to všechno funguje. Ale od chvíle kdy se do středu dění dostává Judge se svou "tajnou misí", všechno je špatně. "Biografie" BPP se bastardizuje ve standartní kriminální žánrovku, pouze s tím rozdílem, že hrdina zde jako informátor neinfiltruje zločineckou organizaci, ale policejní sbor. Žánrová schémata se čím dál více utvrzují (např. až komicky padoušký černý agent FBI zrazující své bratry nebo nedůvěra v Judge a následné smíření a společnou akci) a končí ve finální přestřelce ve skladišti, která jako by vypadla z libovolného půměrného akčního filmu přelomu '80 a '90. Nijak nepomáhá, že přístup státních institucí k Panterům (tedy hlavně program COINTELPRO, tedy povětšinou ilegální operace FBI, zahrnující akce desinformační, psychologické, ale i nezákonné násilí a politické vraždy, proti domácím politickým organizacím), je i ve své zkratkovitosti (řvoucí Hoover) zobrazen vlastně poměrně přesně, posun k žánrové podívané nanejvýš prostřední kvality do značné míry otupuje možnost jak politické reflexe tak kritického zhodnocení celé éry BPP. Panteři na svůj "velký" film pořád čekají (co vlastně dělá Spike Lee?).(21.3.2011)

Řemeslně špičkový, ale poněkud tendenční snímek, ve kterém se nás Mario Van Peebles snaží za každou cenu přesvědčit, že ty černošský klucí, který si říkali Černí panteři, byli vlastně hozně prima. Je to zábavné, malou roli v tom má Michael Wincott a napsal to Melvin Van Peebles, Mariův táta. Prostě film, co má zvednout sebevědomí černošské poulace. Nevím jak amíci, ale čech se u toho jen zlehka pousměje a bude celou dobu dumat, proč ten Mario plýtvá časem na takový kokotiny, když je velmi zručnej režisér.(1.2.2010)