Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiální text distributora)

Saur.us

Příjemná, lehká komedie, z které čpí duch čtyřicátých let a ta neuvěřitelně hravá bezstarostnost všech postav. Životní role O. Víznera a jeho nazapomenutelného Saturnina. ()

zdeny99

Zachycení atmosféry první republiky je brilantní, herci hrají famózně. Doslova si to užívají. Ovšem stejně to hlavní je precizně napsaný scénář podle literární předlohy, která u nás byla vydána už několikrát. Ale stejně i tak to není ten film, který by bavil jako komedie ze současnosti. Možná je to až moc inteligentní humor... [15248. hodnocení, 404. komentář, 82%, 927. nejlepší film, 399. nejoblíbenější film] ()

PDcz

4**** hvězdičky Zfilmování úžasné a úspěšné knihy je vždy problém. Vypořádat se s rozsáhlým obsahem knihy, zachytit podstatu a trefit správné herce. Myslíme si, že u toho filmu se s tím poprali úžasně. Herci jsou vyjmuti přímo z knihy a sedí tam naprosto bravurně. Myšlenka je tam taky.. jediné co bychom vytkli jsou.... [X] Minus 1* hvězdička ...jsou pro neznalého knihy občasné záběry, které asi nepobere. Bez širší znalosti toho co provádí Saturnin, vypadají jako vytržené z kontextu. Jelikož ale sám nevím, jak by to šlo udělat lépe, netočím filmy, ale jen je kritizuji :-D Je to tak snadnééé. [X] Chtěli bychom takový klid a umět nic nedělat. ()

Radek.SCH

Místy to až moc připomínalo televizní inscenaci (hlavně bylo patrné umělé osvětlení v jedné ze scén v lese) a i když jsem nečetl předlohu, tak bych řekl, že některé vtipné momenty nebyly dotáhnuté do dokonalosti, ale i přesto: velmi slušné. ()

alambert

Je pro mě nesmírně těžké něco takového vyslovit, ale musím. V tomhle případě je opravdu lepší přečíst si knihu, než se podívat na film. A je to venku. :-D Jsem sice vášnivý nečtenář, ale čtení téhle knížky jsem si opravdu užil. A i když film není vysloveně špatný, na knihu zdaleka nedosahuje. Mám pocit, že se tvůrci až příliš snažili přenést na plátno specifickou atmosféru knihy. Takový specifický tón, kterým je kniha psaná a který způsobuje takovou zvláštní lehkost textu. Film ale ve finále působí přesně naopak, tak nemotorně a strnule. Navíc odlišností je víc, některé geniální scénky z knihy chybí (třeba výlet v autě), některé tam sice jsou ale nevyznívají ani zdaleka tak vtipně jako v knize (elektrický proud) a některé jsou vyloženě odbyté (závěrečné šílenství, nebudu říkat koho). Aspoň že Barborku sehnali pěknou :-D Jo a pokud jste snad maturanti a přemýšlíte, jestli si Saturnina vybrat k maturitě, tak neváhejte. Nicméně pokud vám zbývá trochu času, přečtěte si raději knihu (trvá přečíst max 2 dny) :-D ()

martiq.1

Málokterý film/seriál se tolik přiblíží předloze jako tohle...klobouk dolů,všem. Jako puberťačka jsem to četla a tlemila se nahlas a filmové zpracování mě nikterak nezklamalo, ba naopak. ()

Rokle

Jsem masochista. Po divadelním představení, ze kterého jsem odešel po první polovině, jsem dal na doporučení zkouknout filmové zpracování. A ejhle, ono to bylo stejně příšerné. Po tomhle "zážitku" už mě nic nedonutí, abych dal příležitost knižní předloze :) ()

Kirman

Tato komedie se neochodí. Mám rád takovou tu prázdninovou atmosféru plnou očekávaných dobrodružství, nejen těch milostných. Humor na úrovni. Knihu jsem četl, film znám zpaměti, ale často si rád pustím namluvenou verzi panem Svatoplukem Benešem. ()

Evander

Spousta dobrých hlášek, nahusto naplácaných za sebe, dobrý film nevytvoří. Věřím, že i sami tvůrci se o tomto faktu přesvědčili. Nicméně jako "pozvánka" k přečtení knihy tento snímek zafungoval na jedničku. ()

Ydrosten

Kniha je lepší, a dokážu uznat že se kniha na plátno převádí jen obtížně. Tady se to povedlo i nepovedlo. Vadí mi někteří herci a děj je prostě moc upraven. Dám přesto 4 hvězdy. Knihu určitě doporučuju. ()

bif

Nevím čím to je, ale tento druh hůmoru prostě nechápu a proto se neodvažuji Saturnina ohodnotit... ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica