Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiální text distributora)

Katarine

Tady aspoň vidíme, že v jednoduchosti je síla. Výborný Ondřej Havelka, naprosto perfektní Oldřich Vízner a dokonalá Jana Synková alias teta Kateřina. Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů, který jsem si hodně oblíbila díky právě již zmíněné jednoduchosti a šikovnému stylu humoru. ()

raffspIn

Tuto geniálně legrační knihu je opravdu těžké převést na filmové plátno, protože je psána způsobem zcela unikátním a dokonale knižním. Podle mého názoru je film v rámci možností povedený. Zachycuje vtipně možná 1/10 z originálu, to kupodivu stačí. ()

Nuala

Úžasná kniha a stejně úžasný film :). Herecké obsazení je častokrát to hlavní, co z filmu dělá dobrý film, a tady to platí 100%. Oldřich Vízner je naprosto dokonalý a potkat někde tetu Kateřinu, jdu se raději zabít. :) ()

rakovnik

Ondřeje Havelku moc nemusím, nicméně, zde se celkem dobře doplňuje s naprosto skvělým Oldřichem Víznerem. Některé scény jsou opravdu velmi vtipné, především ty, kde se objevuje Lubomír Lipský, případně Jana Synková. Další jsou zase poněkud přitažené za vlasy, ostatně, podle předlohy. Celkem povedený film, ale opravdu ho cíleně nevyhledávám. ()

Elyssea

Miluju Jirotkovu předlohu a naprosto zbožňuji film. I když Oldřich Vízner podle popisu knihy nesplňuje Saturninovy fyzické parametry, lepšího sluhu pana Oulického si ani nedovedu představit. Teta Kateřina je naprosto brutální svými příslovými a i to poskakování by se našlo. Petr Vacek jako Milouš s knírkem, Lubomír Lipský je ten nejlepší možný dědeček. Hlavní pár se vyvedl a Milan Lasica to jen dovršil. Bezpochyby jeden z nejlepších filmů devadesátých let. Nestárnoucí komedie. P.S: Jak to sakra skládá ty lehátka? :)) ()

Attta

Pekelně skvělý film, ale asi největší zásluhu na tom všem má skvělé herecké obsazení, především pak tedy Vízner. Věřím sice že tento film není pro všechny, ale já už ho viděl snad 10x a stále mě baví čím dál víc! ()

Nach

Viděl jsem verzi dlouhou dvě hodiny a musím říci, že od cca poloviny jde o špičkovou a inteligentní komedii, která těží maximum z odlišných charakterů. Skvěle komorně natočeno i zahráno. Casting je navíc excelentní a tak to byla v podstatě luxusní jednohubka. Jeden ne z mnoha porevolučních filmů, který se fakticky povedl, což je u adaptace divadelní hry také hodno obdivu. 75% ()

DruidKarel

630. hodnocený film: Bál jsem se, že film nebude tak dobrý, jako kniha Zdeňka Jirotky. Nemůžu se divit lidem, kteří tento film zcela svrhnou, protože podle mě, buď budete Saturnina milovat, nebo nenávidět. Někomu přijde jeho chování naškrobené a povýšené, tedy i vyumělkovaně přehnané, ale někomu, jako mě, přijde naprosto dokonale vtipné a vždy aktuální vzhledem k situaci. Do toho i překvapivě dobré herecké výkony v podání nejen Odřicha Víznera, Lubomíra Lipského či Milana Lasici, ale Ondřeje Havelky, kterej fak překvapil. 5* ode mě snad ani nikdo nemohl čekat... 5* ()

boblig

Ukázkově povedená adaptace výborné knihy se skvělými hereckými výkony a dokonale vystihnutou atmosférou první republiky. ()

C0r0ner

Nepřeložitelný slovní humor, který je zde dohnán do extrému (Ví Bůh), je tím hlavním, na čem Saturnin staví. A že to jsou základy pořádně pevné.K tomu perfektně napsané a zahrané postavy a jednoduchý, ale zajímavý děj, dělají z tohoto filmu jeden z klenotů devadesátých let, který by nikdo neměl opomenout. 95% ()

tomtomtoma

Saturnin patří k mé oblíbené humoristické četbě. Lehké, svěží a opakovaně zábavné. Jirotkův Muž se psem na mě měl vždy rozvernější účinek, ale Saturnin je bezesporu slavnější. Dokáží si představit filmovou adaptaci kultovní zábavy v jiném formátu a ve výsledku by šlo dokonce hovořit o jistém druhu zklamání. Na druhou stranu zvolené herecké osazenstvo dělá zázraky a s nenucenou nonšalancí přibližuje atmosféru doby i humoru a zlidšťuje jemný slovní humor. Ústředním bodem rozjitřené nálady je Saturnin (vynikající Oldřich Vízner), svérázná figurka a na vše vždy připravený sluha. On je ukázkovým příkladem, že vše lze dělat se zaujetím a grácií. Saturnin se nebrání švejkovinám, zachovává si hrdost i lidskou důstojnost, oplývá sebevědomím i přizpůsobivostí a především neuvěřitelnou profesní zdatností a vynalézavostí. Nenechává se vláčet životem, ale sám životu udává rytmus i směr. On je tím, co dodává životu neopakovatelné kouzlo, zábrany nejsou na místě, s nimi je vše méně snesitelnější. Saturnin má koule a styl a životem se stále baví. Hlavní postavou vyprávění je Jiří Oulický (dobrý Ondřej Havelka), Saturninův zaměstnavatel, povlávající s očekáváním i zábavnou obavou ve sluhově nazírání na svět. Hlavní ženskou postavou je slečna Barbora (příjemná Lucie Bártová-Zedníčková), mladá moderní žena s důvtipem i jemným romantickým tónem. Důležitou postavou je dědeček (dobrý Lubomír Lipský st.), uznávaná společenská autorita a propagátor elektrifikace života. Nechává se unášet Saturninovou bezprostředností a stává se jeho nejvěrnějším zastáncem. Výraznou postavou je doktor Vlach (velmi zajímavý Milan Lasica), upřímný, laskavý a veselý rodinný přítel. Nejdotěrnější postavou je teta Kateřina (pozoruhodná Jana Synková). Každou možnou chvilku i situaci se snaží zvrátit na svou stranu. I za použití lidových říkadel a neodbytného vnucování se. Z dalších rolí: Kateřinin klackovitý syn Milouš (zajímavý Petr Vacek), povýšená dáma a potupená bývalá Saturninova zaměstnavatelka (příjemná Jitka Molavcová), zanícený vynálezce oboru chemického, Kateřinin zesnulý manžel a Jiřího strýc František (zajímavý Ota Jirák), literární továrník Dubský (příjemný Jiří Bruder), či odmaskovaný literární účetní Ivan Sláma (velmi zajímavý Jaromír Dulava). Mohu mít odlišnou představu o filmovém zpracování zábavné knižní předlohy, přesto nad tímto způsobem nelomím rukama a vychutnávám si vytříbenou atmosféru jemné elegance, se kterou se neúprosně útočí na bránice diváků. ()

iommi

Strašná nuda (skoro som pri tom zaspal, čo sa mi pri filmoch často nestáva), a ten humor mi absolútne nesadol. ()

gabin(a)

Moc milý film, i když nedosahuje kvalit knížky. Osobu Saturnina jsem si představovala úplně jinak. Taky jsem navíc od jednoho velmi moudrého pana profesora, co jeho příbuzní znali předobraz slečny Barbory věděla, že byla úplný antityp L. Zedníčkové, tedy jiskrná okatá černovláska s ďolíčky a tu bych tam určitě viděla radši. Ale kde ji u nás v té době vzít, že? Dnes by to mohla být asi Jitka Čvančarová, ta má snad jediná ze současných českých mladých hereček šťávu (nebo aspoň z těch, co znám), jenže ta si tehdy nejspíš hrála v uhláku na havíře. Ovšem Milouš, teta Kateřina a Ondřej Havelka naprosto přesní. Četla jsem teď velmi pochvalné kritiky na Saturnina jako divadlo v režii pana Havelky, ráda bych to viděla. ()

otík

Tento film mám rád, jsem do něj doslova zamilován. Je to skvělá humoriáda v čele s neodolatelným Saturninem Oldřicha Víznera. Ačkoliv jsem četl knihu, filmové zpracování je lepší a zábavnější, dokoncen snad i stylovější. Je to jeden z nejzábavnějších českých filmů, a i proto jej mám bezmezně rád. Hudba: Josef Spitzer ()

Rockwood

Tenhle film jsem viděl už hodněkrát, a stále ho nemám plný zuby. To je asi jeden z důvodů, proč sem mu dal plný počet. Ale jinak ten sluha Saturnin... takovýho jen tak nikde asi neuvidíte :-), každopádně mě pobavil ;-) ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica