Rocco a jeho bratři

• Francie

Rocco et ses frères

Rocco and His Brothers

Rocco a jeho bratia

Itálie / Francie, 1960, 175 min (SE: 168 min)

5/10 Diky rozesekani osudu rodiny do samostatnych povidek je stopaz snesitelnejsi nez byt to v jednom kuse, takze se vysledek da oznacit za divatelny. Samotne tema konfliktu v rodine bude nejspis vsem az na jedinacky a sirotky blizke a omladina pilujici sve herecke umeni presvedciva, takze jednou a dost.(21.10.2009)

Rocco a jeho bratři je filmem plně vykreslujícím sociální, vztahovou i psychologickou (a částečně i politickou) rovinu společnosti své doby. Vzhledem k "jednoduše zobecnitelnému" obsahu a díky závěrečné myšlence, která je v souladu s emocí (viz Dionysos a jeho komentář), je film navíc divácky vstřícný. Po více než padesáti letech navíc neztratil nic ze své obsahové závažnosti a naléhavosti, a ani formálně nijak nezestárnul. Obsah i forma tu jdou ruku v ruce a obě míří přímo k podstatě věci. A jako většina neorealistických filmů i tento částečně naplňuje Zavattiniho definici neorealismu, tedy zanechává v divákovi řadu otázek, směřovaných do budoucnosti, "po filmu" (co bude s tou a tou postavou? / jak dopadne ten a ten děj? / co, kdy, jak a zda vůbec se změní? atd.)(22.11.2014)

Taliansky film o talianskej rodine. Čo od toho očakávať? Samozrejme veľké emócie, klačiacu a plačiacu matku pri nepodarenom synovi, pomstu, bitku medzi bratmi, emotívnu vraždu s dohrou, krásne osudové ženy atď. Čistá melodráma ako vyšitá. Natočiť film pred 50 rokmi, ktorý mi utečie ako voda, je umenie. Výkony ústrednej trojice sú, neviem, ako to povedať originálne, takže famózne.(18.5.2012)

Nástrahy velkoměsta jsou nevyzpytatelné. Jednomu bratrovi můžou prachy, chlast a děvky zničit slibnou kariéru, život i charakter, u druhého se může naopak projevit jeho gigantický altruismus, který však s sebou paradoxně nakonec přináší sebedestrukci a více zla než užitku (ne nadarmo všichni starověcí a středověcí světci končí ukřižovaní/ rozčtvrcení/ bez hlavy atd.). Samotný závěr filmu však nepatří ani jednomu z nich ( i přes tragické vyvrcholení jejich milostného trojúhelníku), ale nenápadnému bratrovi vzadu, jež byl do té doby asi nejnevýraznější figurou celého dramatu. Právě on nese poselství, které bylo pro tehdejší Itálii v jejích těžkých poválečných "neo-realistických" časech velmi užitečné - zůstat u poctivé práce, nevymýšlet riskantní pokusy na zbohatnutí, neztratit vůli a naději, nezapomínat na rodinu, zatnout zuby a čekat až přijde ten lepší svět.(12.6.2012)

Film se sociální tématikou, který mě oslovil v několika směrech – výměna tradičního způsobu života lidí z vesnic za život ve městech. Oslnění neóny, transparenty, manipulativní reklamou a další pozlátková lákadla mohou zlomit i nejtvrdší muže a jiné postavit vynuceně do rolí, o kterých by dříve ani neuvažovali. Působivě na mě působila sepjatost rodiny, což je dnes spíše archaismus. Třetím momentem bylo pojetí dobra, které vynikajícím způsobem ztvárnil AlainDelon, který svou nekonečnou dobrotou zaváděl celou rodinu na pokraj propasti. V té souvislosti mě napadlo rčení „Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly“. Neuvěřitelná stopáž už mi v závěru začínala trochu vadit, ale jsem rád, že jsem vydržel. Nicméně jsem se trochu nemohl zbavit dojmu, že film není natolik nadčasový, aby dokázal svým sdělením oslovit současného diváka přimět ho k zamyšlení.(7.2.2010)

• - Renato Salvatori a Annie Girardot se po filmu stali milenci. (Monco)

• - Francis Ford Coppola si skladatele Nina Rotu přizval k natáčení snímku Kmotr (1972) právě díky jeho práci na tomto filmu. (Monco)

• - Snímek získal v Dánsku cenu Bodil pro nejlepší evropský film. (Terva)