Kamarádi Rudy (M. Probosz) a Vašek (Z. Suszyński) jsou místním hajným (M. Macháček) přistiženi při skolení srnce. Hajného na místě zabijí a v lese zahrabou. Během svého nevyhnutelného útěku před spravedlností se následně dopouštějí dalšího násilí, ale jejich prvotní opojný pocit ze získané svobody vyprchává a hlásí se svědomí a strach… V roce 1930 překvapil Josef Čapek novelou, odlišujícím se od dvou předešlých samostatných próz svou epičností a baladickou sevřeností – "Stínem Kapradiny". Vznikal téměř současně s "Povídkami z jedné a druhé kapsy" Karla Čapka, v nichž lze sledovat zaujatost obou bratrů stejným tématem – kriminálním případem, pátráním po vinících a otázce viny a trestu. Po více jak padesáti letech se pak v roce 1984 dočkala vlastního filmového zpracování. Režisér František Vláčil nezůstal nic dlužen své pověsti básníka filmového obrazu a adaptace tohoto díla, jež do podoby filmového scénáře zpracoval spolu s Vladimírem Körnerem, nese všechny znaky jeho uměleckého rukopisu. Je filmovou poezií, symbiózou hlubokého filozofického a vpravdě humanistického myšlení s vynikající uměleckou formou, jejímž hlavním rysem je poetické vyjádření a výtvarná krása filmového obrazu... Na to, proč se režisér Vláčil obrátil právě k této předloze odpověděl v rozhovoru pro časopis Kino: „Už na střední škole jsem měl z české literatury rád dvě díla – Vančurovu "Marketu Lazarovou" a "Stín kapradiny" Josefa Čapka. Samozřejmě jsem netušil, že budu filmařem a jednou se k těmto dílům vrátím svou profesí. Scénář k filmu jsme napsali spolu s Körnerem před jedenácti lety a jsem rád, že ho mohu točit. Je to vlastně báseň, postavená sice na poměrně plytkém příběhu, který ale dává možnost rozvinout celou řadu myšlenkových proudů, jež ona vnějšková plytkost nijak nesvazuje. Podstata je v té platformě, z jaké pozice je příběh vyprávěn a co se z toho dedukuje. Ti dva chlapci, jednodušší a primitivní, z nichž jeden je citlivější a druhý tvrdý, tvoří jeden element. A proti nim příroda, která je zpočátku přijme, ale pak vyvrhne, když přestanou být jejím organickým pojivem…“ Za kamerou stál Vláčilův stálý spolupracovník František Uldrich a o hudbu s výrazným křídlovkovým motivem se postaral Jiří F. Svoboda, za níž byl oceněn na festivalu v Mariánských lázních. Do hlavních rolí režisér obsadil dva polské herce – Marka Probosze a Zbigniewa Suszyńského, kteří se českým divákům představili již v koprodukčním snímku Jiřího Svobody Zánik samoty Berhof (1983). (Česká televize)

franya69

Ten idiot Ruda mi celou dobu pil takovým způsobem krev, že jsem snad kvůli tomu dal o hvězdičku méně než by si film zasloužil. ()

kkarx

Další skvělý film Vláčila. Ironicky mě zatím nebavily jen jeho nejznámější díla Markéta Lazarová a Údolí včel. Trochu mi to připomnělo italský film Young, Violent, Dangerous, který je na podobné téma. Herci jsou typově vybráni dobře, ale jelikož to jsou Poláci, tak na věrohodnosti filmu ubírá znatelný český dabing. ()

Biopler

Chlapci z Poľska sa do hlavných rolí hodili vcelku dobre, ale čo z toho keď sa zo scenáru nedalo vytlačiť viac a nepomohla ani Vláčilova ospalá atmosféra. Aj tak si myslím, že Vláčil ako málokto iný vedel ako sa má autenticky zachytiť príroda. Veľmi dobrá réžia. ()

Rodin

Svobodův o rok starší Zánik samoty Berhof se mi sice zdál být silnější, nicméně tento obdobně laděný Vláčilův film má své nesporné kvality. Možná i tím, že do rolí těch syčáků obsadil neznámé polské tváře (opět Probosz, jako v Berhofu), čímž dodal filmu na autenticitě. Jako vždy se Vláčilovi podařilo dosáhnout jednotné nálady, v rámci které člověk od počátku až do konce nečeká žádný happy end. Ovšem na to, že stopáž je jen 90 minut, je film přece jen příliš rozvláčný, na rozdíl od atmosféry se tempo udržet nepodařilo. ()

Amonasr

Vláčilova poetika tu nějak nezafungovala, hodně kazil nepovedený dabing obou hlavních postav, který jako by se s nimi míjel a působil proto rušivě. Ani prolínání skutečnosti a představ nepůsobilo organicky, bylo podivně násilné. I vzhledem k předloze jsem čekal umělečtější zážitek, který se bohužel příliš nedostavil.  Film nepřesáhl tehdejší průměr. ()

Jehan

Tento film už je jen taková hra na starého dobrého Vláčila. Vzpomínka na doby, kdy filmy skutečně točil on - a ne štáb skrytý za jeho jménem, zatímco mistr zkoušel, kolik destilátu ještě jeho tělo vydrží. Bohužel, protože takových režisérů jako Vláčil nikdy moc nebylo. Expresivní náboj knihy zcela vymizel, ale pořád je to dobrý film. ()

Pitryx

Já nevím, že z normálního a vděčného tématu musí někdo vždy udělat nějakou debilní psycho studii. Někdy jsem fakt netušil, co je fakt, a co jen vidina. Dvacet procent mínus. Hlavní herci byli naprosto nevýrazní, dalších dvacet mínus. Příběh to byl ovšem zajímavý, i když chudý na zvraty a spád. Musím přiznat, že trošičku nadhodnocuji, protože mi to něco živě připomínalo. Plus panu Macháčkovi, ten tam fakt „seděl“. ()

cinema_cz

Předposlední titul Vláčilovy filmografie, inspirovaný kniho Josefa Čapka, v rámci české kinematografie první poloviny 80. let představuje naprůměr. (Alena Prokopová, Ci 09/2008) ()

ostravak30

Jedno z posledních děl Františka Vláčila a já dodávám, že už měl za sebou mnohem lepší filmy. Jeho Pasáček z doliny (výborný) a povedený Adelheid, Markétu Lazarovou jsem ještě neviděl, jsou výjimečné filmy. Neviděl jsem všechny jeho filmy, ale možná prvně vypráví příběh lidí z druhé strany. Kriminální živly, vrahy. Mladíci, kteří dobře ví, co provedli a co bude následovat. Snaží se tomu uniknout, ale jako by tušili, co přijde a chtěli si ještě užít vše plnými doušky páchají další zlo. K tomu filozofují o lepším životě. Sami by přitom mohli být lepší a k páchanému zlu nejsou nijak nuceni ačkoli se snaží sami sebe přesvědčit, že společnost a doba je donutili. Jejich cesta ale nepůsobí až tak věrohodně a nezdá se mi, že by postavy procházely nějakým vývojem. ()

honzic

Trochu ponurý film, na Vláčila spíše podprůměr, herecké výkony nepřesvědčivé, volil bych jiné herce a celkově se to dost vleče, i hudba mohla být lepší. Hodnocení: 55 % ()

DonFrolimo

Unikatni snimek. Naprosto nechapu, ze se takovy skvost vali po archivech a takrka nikdo jej nezna. Genialni kamera, osudove drama (bez patosu), nenasilne nauceni. Pokud ovsem chcete videt detektivku, tak nedoporucuji, pres psychologickou propracovanost. Tohle neni detektivka. Spise intimni studie hranic mozneho a dovoleneho, vule a svevole, cinu a zlocinu, individualismu a samoty, v neposledni rade take fantasticka perspektiva uteku pred vsim vcetne sebe sameho, sebevydedovani se ze spolecnosti, aniz je to zamerem - jaky vyznam ma najednou les (bezpeci), jaky ves (korist) a jaky pes (imunitni system koristi) atd. - v tomto ohledu predci mnoha obsahla a suchoparna pojednani sociologu. ()

brasek

Mierne sklamanie... pointu, záver a koniec som videl v ukážkach na film, zvyšok boli len kecy medzi hlavnými postavami. ()

kedluben

nic. možná trochu obrazově povedenější televizní inscenace. chvílema trapné herecké výkony (takové ty citově vypjaté scény), chvílema trapné řeči. ale je to vláčil, žejo... ()

Pepi74

Tak hlavně proč o hvězdičku míň. Jednu dobu jsem na pana Pavlatu byl opravdu v dabingu alergický, neboť daboval naprosto vše. A tady mi k tomu klukovi opravdu nesedí. A milý četník si za svou smrt mohl i sám - bylo zakázáno zkracovat si obchůzku cestou po trati. Většina smrtelných úrazů ve službě vznikla sražením vlakem.Čili kdyby nešel po trati třebas by se minuli. Ale to už je takové zbytečné šťouralství. Jinak skvělý film.. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. Netradiční zpracování literární předlohy. ()

david.exe

Za tři a půl... Rád bych dal víc, film není špatný- ale: bohužel oba hlavní herci (Suszynski a Probosz) "hrají" totiž úplně stejně jako v -Zánik samoty Berhof-, konkrétně v scéně po vykradení statku, jak jsou v nových šatech... Je to až zarážející, ta podobnost- schválně, kdo máte oba filmy tak porovnejte. A klidně mi napište, pokud se pletu. A taky ten český "dabing", a ne jenom u polských herců.. Mám sto chutí dát plné čtyři hvězdy, ale nějak to nejde... ()

Pan_Sady

Poutavý příběh mladých vrahů na útěku. Hlavní představitelé nikdy nemůžou s klidem usnout bez pocitu, že jim nikdo není v patách. Zhýralí život v úkrytech nelze praktikovat věčně a tak přichází i problémy se stravou a penězi. Velice zajímavá je myšlenka četníka na závěr. Smrt zločinců nevykoupí jejich sebevražda, otázka však tkví v tom, co jejich zločiny vykoupí? ()

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (více)