Království koček

• Japonsko Neko no ongaeši (více)

Dívka Haru zachrání kocoura, který přecházel rušnou ulici. Tím ale uvede do chodu sérii fantaskních událostí, které ji přivedou až do království koček. Onen kocour totiž byl kočičí princ a jeho otec, aby projevil vděk, za něj chce Haru provdat. Pomoc před nedobrovolným osudem Haru nalézá v Kočičí obchodní kanceláři. Ta sídlí ve světě bytostí, které mají duši, tedy výtvorů lidské představivosti. Jedním z nich je i elegantní Baron, který se spolu s přízemním kocourem Mutou a chrličem Totem pokusí plánované svatbě zabránit.
Film Království koček vytvořilo věhlasné japonské animační studio Ghibli založené světově uznávanými velikány Hajaem Mijazakim a Isaem Takahatou. Vyprávění volně vychází ze staršího snímku společnosti Šepot srdce. Zde se poprvé objevily postavy antikvární figurky Barona a kocoura Muty, byť jen coby vedlejší motivy v civilním vyprávění. Diváci si je ale natolik oblíbili, že studio Ghibli dostalo nabídku vytvořit film, kde budou hlavními postavami. Z původního plánu na středometrážní snímek se nakonec projekt rozrostl do celovečerního filmu, když se ukázalo, že další dramaticky i charakterově nosnou postavou bude středoškolačka Haru, která musí čelit víru nechtěných událostí.
Režie byla svěřena animátorovi Hirojukimu Moritovi, který předtím pracoval na filmech Doručovací služba čarodějky Kiki a Naši sousedé Jamadovi. Scénář napsala Reiko Jošida podle komiksu od Aoi Hiiragi, autorky předlohy k filmu Šepot srdce. Království koček bylo po Šepotu srdce druhým filmem studia Ghibli, který nerežíroval žádný z jeho zakladatelů. Výsledné okouzlující dobrodružství to ale v žádném případě neochuzuje a civilnější či rozvernější tóny ve vyprávění přinášejí svěží ozvláštnění do jinak charakteristického rukopisu značky Ghibli. Království koček se stalo nejnavštěvovanějším japonským filmem roku 2002. (Česká televize)

Campbell

Jak jsem už párkrát zmínil, anime či manga či bůh ví ještě co moc nemusím. Ale filmy od Miyazakiho mám celkem rád, a jeho produkce je též dobrá. Proto jsem se u tohohle filmu dost bavil, ale i tak má film pár neduhů jako třeba některé slaboduché dialogi či pokus o vtip který tam párkrát nevyšel. Nicméně film jsem si celkem zamiloval a líbil se mi. Dokonce více než Mononoke. ()

FrodoF

Vysoce nadprůměrná pohádka, ale přesto je to jiná liga než Myazaki nebo GITS. Je to takové víc pro děti, ale to neznamená že se na to hezky nedívá a ještě k tomu má krátkou stopáž, takže to docela rychle uteče. ()

Jirka_Šč

Kdybychom toto vytvořili u nás, říkali bychom si, jak jsme dobří, jaké to je lehké (a paradoxně na některých místech pozoruhodně nenápadně pochmurné), krásně animované, nápadité a občas i vtipné a satirické (naše tříletá prťata viděla poprvé předevčírem - a dnes viděly už pětkrát). Jenže to nevzniklo u nás, ale v japonském studiu Ghibli. Z pohledu tohoto studia se jedná o nejslabší kus (prostě proto, protože ostatní věci od Ghibli jsou tak dobré). Není to fantasy, není to sci-fi, není to romance, ba ani drama, je to čistá pohádka. Vyprávění o dívce, která zachrání kočičího prince a následně začne být zahrnována dary, o které ani nestojí, aby měla být nakonec za prince provdána. Zajímavý je prvek kočičího barona a tlustého bílého kocoura, který se objevil už ve Whisper of the Heart (tam se však jednalo o obyčejnou sošku a obyčejného kocoura). ()

Flego

Prvá polovica filmu mi pripadala prepracovanejšia, je na škodu, že v podobnom duchu sa nepokračovalo aj v kráľovstve mačiek. ()

GigaPudding

Příběh o středoškolačce Haru, která jednoho dne zachrání kocourka, co nese v tlamičce dárek a následkem toho se začnou dít zvláštní věci vedoucí až do kočičího království je jasná pětka už jen díky všem těm kočkám, ale příběh to není hloupý a jako pohádka funguje moc pěkně. Kočičí království má sympatické postavy, zvlášť pokud jde o Haru a tlustého bílého kocoura jménem Muto, a všechny svoje postavy využívá velmi svižně k posouvání přímého a zábavného děje, který navíc přináší i spoustu vtipu. Vtípky jsou většinou roztomilé, pár možná trošku laciných, ale hlavně jeden úplná pecka, když se odhalí pravá identita tlustého bílého kocoura :). Na takhle jednoduchou pohádku, která navíc asi ani neměla ambice být nějakým supersnímkem, který by měl vydělat a zapsat se do historie největších animé filmů na světě, je tu ale překvapivě pěkná animace se spoustou plynulého pohybu a hlavně pokud jde o ladné kočičí pohyby. To je vidět i v takových detailech jako kočičí securiťáci nebo různé skákání a pobíhání po kočičím království, protože tahle pohádka je spíš z těch "dobrodružnějších" než dialogových. Nakonec se v tom najde i nějaké ponaučení nebo spíš proměna hlavní postavy Haru, takže překvapivě to není až tak moc pro nejmenší, jak to celou dobu vypadá. Jiná takhle příjemná a milá pohádka o kočkách asi není takže prostě nemůže nedostat pětku, protože je prostě super a se spoustou koček :). ()

ARI50

To je přesně typ filmu který mě překvapí a zalíbí pouze jeden asi že 100, kočka kam se podíváš slečna zvláštní a příběh mě nebral úplně moc. Jednou to stačilo. ()

Tommassi3

"A nevede tam k vám nějaká přístupnější cesta, kočičko ?? To má být pomsta ?? Za to, že jsem řekla, že jsi tlustá ??" ;) ()

bouncer

Je pravdou, že se jedná o volné pokračování (a pokračování jsou většinou horší) a jeden ze slabších filmů studia Ghibli (snad volbou režiséra...), ale stále je to krásná pohádková podívaná na úrovni, o které si většina západních animáků může nechat jen zdát. ()

Terva

Je to prostě mango, leč spíše pro náctileté hudebně podpořené Tokijskou filmarmonií s dirigentem Hiroshi Kugamaiem. ()

Karlas

Pohádkově něžná pohoda s příjemnou japonskou uctivostí, ke které získávám čím dál větší obdiv, zvláště v době, kdy nám vulgární americké animované blbiny cpou horem dolem. ()

MikO_NR_1909

Ďalšia orientálna cesta ríšou fantázie. Už o niečo menej nápaditejšia a doslovnejšia. Je však zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa dá profilovať charaktery ľudí prostredníctvom mačiek. Ako z nejakej Ezopovej bájky. Škoda, že som takéto animáky nevidel v detských časoch, mohli mi zostať viac v srdci. Je treba ale podotknúť, že obsahovo tejto rozprávke chýbajú hutnejšie prepracované postavy či dajaký silnejší myšlienkový náboj. Z tých prázdnejších obrazov sa dalo vytasiť hlbšie divácke potešenie a tie moje spomenuté klady v prvých dvoch vetách sa nevyužili v miere, akej by som požadoval. ()

togaf

Příběh je dost jednoduchý a celé zpracování je spíše pro děti. Ale Baron a hlavně Muto oživují celkem průměrný snímek. Krátká stopáž je v tomto případě plusem. ()

Skip

Animace byla vcelku dobrá, ale co je to platné, když příběh nedokáže zaujmout. Až na pár zajímavých scén je to povětšinou nuda okořeněná sem tam hysterickými výkřiky. Fantazie tvůrcům sice nechybí, ale asi by to chtělo spíš propracovat příběh než přeplácat plátno rozpohybovanými postavičkami. ()

fmash

Hezké, nekomplikované, pohodové, vhodné pro děti. A ty kočičky, jak tam všude chodily po dvou... Tak ty mi kapku lezly na nervy. Příběh zábavný spíš průměrně, atmosféra vyhovující — normálně bych se přiklonil nejspíš k trojce, ale vzhledem nenatahované délce filmu jen něco přes hodinu zaokrouhlím nahoru. ()

Hennes

Příjemný snímek o školačce Haru, která se dostane do kočičí říše. Baron a tlustý Muto pomáhají dívence od nechtěné svatby s královským synem, který má nakonec stejně svou milou již vyvolenou. Poučné, vtipné i milé. ()

Silverluv

Příště si moc dobře rozmyslím, jestli zachránit kocourka před rozjetým autem anebo mu pod to auto spíše pomoct. Moc pěkné, vtipné a klasicky japonsky roztomilé. ()

Numinek

Mě to prostě nenadchlo... Když jsem film viděla poprvý s českým dabingem, byla jsem rozhodnutá dát 2*. Potom jsem si sehnala i japonskou verzi, která výsledek alespoň trochu vylepšila... ()