Cesta z města

• angličtina Out of the City
TV spot

Může počítačový expert najít štěstí v lůně přírody? Lyrická komedie režiséra Tomáše Vorla s humorem líčí pokus programátora Honzy nalézt smysl života v návratu k přírodě. Když Honza bere na výlet do přírody svého předpubertálního syna z rozvedeného manželství, nezapomene samozřejmě přibalit mobil, notebook a digitální kameru. Všechnu techniku ale postupně odhodí. Víkendový výlet do malé podhorské vesničky se protáhne na několikatýdenní pobyt. Postupně se oba spřátelí s místními figurkami a zejména s půvabnou rebelující Markétkou. Honza propadá nejen dívčímu kouzlu, ale i vábivé vůni domácích likérů její babičky, drsnému přátelství venkovské rodiny Ludvy a Vlastičky a koloritu svérázného venkovského života. Tomáše Hanáka v hlavní roli provázejí Barbora Nimcová, Bolek Polívka, Eva Holubová a další herci. (Česká televize)

Jello Biafra

Spoločne s filmom Kouř z roku 1990 považujem Cestu z Města za jeden z najlepších filmov Tomáša Vorla. Mám k tomuto filmu špecifický vzťah, pretože som ho mal pred mnohými rokmi nahratý na VHS a často som ho sledovával. Dodnes mňa fascinuje vizuálna stránka filmu a hlavne jeho hudba, ktorá dotvára úžasnú poetickú stránku i atmosféru filmu. ()

Looser

Nečekal jsem nic zavratného, ale i tak jsem byl zklamán...všechno je tak nějak uměle nahuštěné, Hanák je dost nepřirozený a jeho občasné bonmoty v aj jsou víc než trapné. ()

solskjaer

Mě se to docela líbilo, i když pár scén bylo hodně ujetých a mimo mísu. Přesto si myslím že jde o mírně nadprůměrný snímek. ()

slovan1

"IČO, DIČO... PI*O!" Film plný hlášek a černého humoru... Po jeho shlédnuti jsem byl veselý, protože tenhle film mám fakt hodně rád a dycky bych se na něj rád znovu kouknul....Hanák v něm hledá sám sebe a asi to i našel... Vesnice plná různorodých lidi s babkou kořenářkou a jejími lektvray... "Husa, husa, husaaaa... " :-))) ()

G.W.Bush

Stěhování z betonu do kopřiv není pro workoholického programátora dlouhodobým řešením. Láska vychladne, alergie vykoná svoje a opilí jezeďáci taky omrzí. ()

Kejdlo

Vorla i sklepáky mám rád, ale tohle se jim podle mě moc nepovedlo. Začalo to u dobrého obsazení, sem tam to nabídlo vtipnější scénku (hlavně kvůli hercům) ale po příběhové stránce mě to ničím nezaujalo. Příliš divné, příliš mimózní. Na tenhle film zdá se nemám myšlení. A ta prvoplánová COOL řeč je taky mimo. 5/10 ()

bari68

Som pevne presvedčený, že keby sa tohto krásneho a skvelého námetu chytil niekto iný než Tomáš Vorel, mohol byť z toho aj krásny a skvelý film. ()

Zagros

Sklepáky sice respektuji, některé jejich počiny jsou skvělé, ale jejich přechod na filmovou tvorbu z mého pohledu selhává. Co funguje jako krátké výstupy v divadle, nemusí fungovat v kině. Cesta z města je toho jasným důkazem. Film se rozpadá do nudných scének, které navíc ani nejsou vtipné. K tomu je film plný méně sympatických a zcela nesympatických postav, navíc bídně zahraných (možná je to skrytý úmysl, u sklepáků člověk nikdy neví). Každopádně se mi to moc nelíbilo a na Cestu do lesa se rozhodně nevydám. ()

Devadesát Dva

"...IČO, DIČO..." "Pičo!" Vorel se nezapře, má svůj styl, vždycky ho měl a tady k tomuhle příběhu to děsně sedí, je to bezstarostné, sprosté, ulítlé, obyčejné, jaksi odnikud nikam se flákající (taky mě děsně baví ta vždy typická 'schizoidní' kamera a úhly, kdy vám často připadá, jakoby vám postavy groteskně řvaly přímo do ucha). Vorel je úleťák, často si u jeho filmů říkám, že je museli všichni natáčet zdunění jak psi, protože jinak to nedává smysl, to spektrum emocí, scén, nápadů... život, lesy, sklizeň, smrt, recepty ze všeho, co roste okolo, zpěv, láska. Kdysi jsem v TV viděl snad konec tohohle filmu (hodnoceno původně 19.10.2012), ten ale umí magicky ihned vtáhnout do své reality.... ale pořádně jsem se tomu jaksi roky vyhýbal (vím, že tohle je kultovka, ale to se dá říct o všem od pana režiséra) a mezitím on "tajně" natočil celou trilogii. Nedá se upřít i jistá inspirace (či snad "v kanclu mi hrabe" mentalita doby), v i třeba o rok mladším 'Office Space' (1999), zejména celá počítačová/městská/urban vs. nature tématika. Dialogy jsou samozřejmě prkenné, vtipné, divadelně nadsazené, stejně jalo realita filmu, který jakoby si sám ze sebe i ze všeho utahoval... "...no skvělý, takže budeš teacher." "Nebudu." "Nebudeš? "Nebudu." "Nebudeš? "Nebudu." "A co budeš?" "Nic budu" Barbora Nimcová je samozřejmě lesní femme fatale total package, co víc od ženy chtít? Je ulítlá, upřímná, tripuje na houbách, pěstuje si trávu, trajdá lesem a všichni ji chtějí, pro její svobodu a ženskost a Hanák jí zdatně sekunduje svojí otevřenou povahou (odtud věřím, že cesta nevede přes pochlebování a mantry, kdy lidem opakujete, co chtějí slyšet, pravá osoba si cení pravosti a tu nikdy nelze "pouze" definovat, či "pouze" vyslovit), bezstarostná svoboda tohohle filmu je zkrátka mocná. Feel good a ne jen tak jaký feel good, na takový vibes nenarazíte a respekt Vorlovi, že to vše nabízí i zadara na youtube, s odstupem času je tohle opravdu FILM s velkým F. (vole) "Já se nechci živit, já chci žít." Polívkovy vesnický moudra vidláckýho člověka jsou taky zajímavý element k zamyšlení (připomínají mi našeho dědka, tou mentalitou), protože, ano odpoutáváme se od půdy, práce, věcí, na kterých taky záleží. Ono, nedávno jsem taky tak trochu vypadl z toho svého "nově" městského života, vypadl jsem z toho stereotypu a na pár chvil se šel jen tak flákat jinam... chvílemi jsem si řekl, ne, že bych našel klid, nebo, že bych "neznal dědinu", když jsem v ní žil většinu života, ale je to zajímavá meditace, žít úplně jinak, slavnosti, pivo, ale nebylo to vidlácké, vůbec... je důležité si tohle připomenout, že někdy můžete zmizet, třeba jen pryč, dál od vší té falešné špíny a hrabat se v hlíně jinde a říct, si, kdo vlastně jsem... a možná zmizet, zmizet kompletně. Do tohohle filmu se dá snadno zamilovat. ()

cold

Jo jo pořád se něco děje. Když jednou vypadnu z města, tak to takhle nedopadne, což je možná chyba. Pohodový filmek, který vám určitě zvedne náladu. ()

Romario

V dnešní přetechnizované době by si každý měl udržet kontakt s přírodou.Paní Skořepová a její lidová moudra mají něco do sebe-"na co elektrika? ve dne je světlo a v noci se má spát"...Celkově však na vyšší hodnocení snímek opravdu nemá... ()