Reklama

Reklama

Král sokolů

  • Slovensko Sokoliar Tomáš (více)
TV spot

Obsahy(1)

Královský sokol, co hrdě létá v modrých výškách nad hřebeny divokých hor, učaroval hradnímu pánu Baladorovi. Kdo toho sokola chytí a vycvičí, ten dostane zámek na Dunaji… Nechme se společně zavést do středověku, do prostředí krásných, ale divokých hor, kde žije čtrnáctiletý Tomáš (B. Holiček) se statečným srdcem, v němž se právě probouzí doposud nepoznaný cit i touha po svobodě a volnosti. V lesích pod hradem mocného Baladora (J. Kukura) žije společně se svým otcem (V. Jedlovský), panským podkoním, dědečkem Metodějem a sestřičkou Agátou klidně až do chvíle, než otec tragicky zemře. Proto musí odejít prosit o práci na hrad, kde právě probíhají zásnuby Baladorovy dcery, půvabné Forminy (K. Jandová) a mladého šlechtice Ostrika (J. Žvásta). Nechtěně se zaplete do intriky, kterou připravil zlý Iver (J. Langmajer) svému odvěkému rivalovi, sokolníku Vaganovi (W. Kownacki). Ten je pomluven a musí prchnout. Má ale za spojence Tomáše, který rozumí řeči zvířat a ptáků a zná nejedno tajemství přírody… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (150)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Velká středoevropská (úplně se mi chce napsat vysegrádská) koprodukce je ukázkovou promarněnou příležitostí a nenaplněním vysokých ambicí, které tento projekt jistě ve stádiu zrodu měl. Celkem slušná literární předloha, velmi renovovaný režisér, vysoký rozpočet, herecké hvězdy...a výsledkem je sterilní a fádní pohádka, která za srdce tedy skutečně nechytne... Režie silně kulhá, příběh je plný klišé, herci jsou tak nevýrazní (nostalgicky vzpomínám na éru Menšíkovy nezkrotné vitality či třeba nonšalantního Sovákova kralování...). A nejotřesnějším faktorem je ten příšerný dabing skoro poloviny všech postav... Smutné pokoukání... ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Pohádka, která by tuze moc chtěla být výpravná, ale chudý vizuál a naprosto tuctová až nudná režie jí to neumožňují. A cosi budeme nalhávat, on ani scénář či herci ve výsledku nestojí ani za tu pomyslnou zlámanou grešli. Na brzké víkendové pohádkové dopoledne je to ovšem takřka ideální pohádka, není totiž nijak nesnesitelná. Prostě je jen zcela zbytečná. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Kupoval som českú Cinemu približne od polovice 90. rokov do roku, keď nový majiteľ vyrazil starú redakciu a nahradil ju novou. Názor pôvodnej redakcie som si vždy vážil a často sa mi stávalo, že sme sa v názoroch zhodli. Prečo ale táto slabá rozprávka od nej dostala 80%, som nikdy nepochopil. Práca s hercami je v podstate strašná, Braňo Holíček je ako hlavný hrdina o ničom, podporné roličky detto. Zábavný pohľad je v tomto smere snáď len na vtedy ešte mladučkého Ľuboša Kostelného v menšej úlohe. Zďaleka najlepší je Juraj Kukura ako kráľ, čo je hrozné, lebo tohto herca nemám rád a keď ON je najlepším z celého filmu, ten film stojí za prd. Snímka síce má peknú lesnú výpravu a určite treba pochváliť sokoliarov, ale príbeh je hrozný, tucty klišé striedajú ďalšie tucty klišé a akonáhle má dôjsť na akčnú scénu, je to stará slovenská/česká klasika – hnus najamatérskejšieho zrna. Bojím sa chvíle, keď si tento film budem musieť pozrieť ešte raz. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na Štědrý den to s pohádkami na českých televizích bylo nějaké na štíru. Zkusil jsem tedy slovenskou Jednotku a ejhle, rozjela se tam tato výpravná pohádka Král sokolů. Škoda ale, že na onu výpravnost, vypadá neuvěřitelně televizně. Prostředí nádherné, o tom žádná. Příběh už trošku slabší, to si přiznejme. A herecky? Pořád přemýšlím, jestli ten oboustranný dabing filmu spíš neuškodil, než nepřidal. Koukal jsem na to ve slovenštině a Jirka Langmajer tu zněl děsně divně. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Král Sokolů je vcelku zajímavý historický příběh. Není to pohádka - kdyby nebylo lehce nadpřirozených schopností hlavního hrdiny v komunikaci se zvířaty, šlo by o příběh z obvyklé naivní verze středověkého světa (krom toho, že Juraj Kukura je reálný v tom, že není všechno osobně řešící král, ale panovník spoléhající se na soudce a podobné osoby). Nevěřil jsem, že je to dlouhé jen 94 minut, tempo vyprávění a odvíjení příběhu je zoufalé. Pokud nejste aktivní sokolník nebo přímo Sokol, najdete si skoro vždy v TV lepší zábavu. 60% - a je smutné, že proti "následující" Saxáně 2 je to veledílo... ()

Galerie (12)

Zajímavosti (19)

  • Do filmu sa nakoniec nedostali všetky zvieratá, ktoré predpisoval scenár - napr. Tomášovým dôverníkom pôvodne mal byť plch, ale ukázal sa ako absolútne neudržateľné a nekontrolovateľné zviera. Nahradila ho kuna. (krasomama)
  • Vhodnú čriedu koní sa podarilo nájsť až v Odoríne vzdialenom 200 km. 40 koní nemali filmári kde ustajniť, tak boli týždeň v ohrade a poľovníci ich museli strážiť, lebo sa tam potuloval medveď. Vyplatilo sa - zábery bežiacich koní patria vo filme k tým najpôsobivejším. (krasomama)
  • Letecké zábery pre film zabezpečovala firma AIR - TRANSPORT EUROPE. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

Reklama

Reklama