Král sokolů

• Francie

Thomas le fauconnier

Pohádka / Dobrodružný

Slovensko / Česko / Polsko / Maďarsko / Německo / Francie, 2000, 96 min

Křivdil jsem ti, sokolníku... Není to ani zdaleka tak špatné, jak by se mohlo podle místního hodnocení zdát. (Pro zajímavost: na IMDB to má 6,9.)Scénář je někdy zbytečně zkratkovitý, občas se stane, že hrdina je někde, střih, hrdina je jinde a má koně, aniž bychom tušili, kde ho sehnal, ale Braňo Holiček byl v té době sympatický klučina a Juraj Kukura důstojnost sama. Jeho oční konfrontační scéna s pokořeným sokolníkem Vaganem je pro mě nejlepším na filmu. Krom nádherných slovenských lokací.(4.1.2008)

Já sem na tento film kápl náhodou až nedávno. Pustil sem si ho s klukama a těm se to tak zalíbilo,že si ho potom během roku ještě párkrát s chutí pustili. V rolích těch ušlápnutejch hráli herci mě neznámí,ale nic jim nechybělo k tomu se to snažit zahrát co nejlíp. Kameru bych též pochválil,žádná větší hrubice tam nebyla.Je to o sokolech,jak je níže zmíněno,ale děj je pochopitelnej. Film nenudí ani nestrhuje a pokud někdo nenpochází z tvrdších poměrů venkova nebo hor asi těžko ho osloví. Já sem ho zkouknul s chutí a to ve slovenčině,ale rozhodně bych ho už nějak výrazněji nevyhledával,pokud by byl ale v TV klidně ho zkouknu znova(25.12.2014)

Král Sokolů je vcelku zajímavý historický příběh. Není to pohádka - kdyby nebylo lehce nadpřirozených schopností hlavního hrdiny v komunikaci se zvířaty, šlo by o příběh z obvyklé naivní verze středověkého světa (krom toho, že Juraj Kukura je reálný v tom, že není všechno osobně řešící král, ale panovník spoléhající se na soudce a podobné osoby). Nevěřil jsem, že je to dlouhé jen 94 minut, tempo vyprávění a odvíjení příběhu je zoufalé. Pokud nejste aktivní sokolník nebo přímo Sokol, najdete si skoro vždy v TV lepší zábavu. 60% - a je smutné, že proti "následující" Saxáně 2 je to veledílo...(25.5.2005)

Na poli české pohádkové moderny je to jednooký král mezi slepými,aspoň do doby Anděla Páně. Příběh ujde až na Tomášovu všehoschopnost, ale možná jen žárlím, že neumím pískat, a nesmyslný charakter Baladora. Takový nafoukaný milosti, která poslouchá Langmajerovy klepy, týrá a skoro věší lidi a přitom je za sokola schopnej vysázet na stůl zámek, bych nesloužil ani hovno. A omluví se leda pohledem alá nech brouka žít. Bejt já Vagan, pošlu ho na konci zadní bradou. Smutnej je dabing i herecký výkony milostnýho trojúhelníku. Nejlepší výkon podal za kamerou schovanej mistr světa v trojhodu bahnem při narozeninový tancovačce, takhle trefit dva ksichty najednou, to se hodí víc než pískání.(30.7.2015)

Na Štědrý den to s pohádkami na českých televizích bylo nějaké na štíru. Zkusil jsem tedy slovenskou Jednotku a ejhle, rozjela se tam tato výpravná pohádka Král sokolů. Škoda ale, že na onu výpravnost, vypadá neuvěřitelně televizně. Prostředí nádherné, o tom žádná. Příběh už trošku slabší, to si přiznejme. A herecky? Pořád přemýšlím, jestli ten oboustranný dabing filmu spíš neuškodil, než nepřidal. Koukal jsem na to ve slovenštině a Jirka Langmajer tu zněl děsně divně.(25.12.2018)

• - Rozpočet filmu 1 mil. SK. (Smok)

• - Film sa natáčal na Oravskom hrade v obci Oravský Podzámok. (ash99)

• - Film sa natáčal od júna do augusta v roku 1999. Kinopremiéru mal 26.2.2000 v Bratislave a televíznu premiéru mal na Vianoce roku 2000. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)