Král sokolů

Thomas le fauconnier

Pohádka / Dobrodružný

Slovensko / Česko / Polsko / Maďarsko / Německo / Francie, 2000, 96 min

• moviefilm

Nudná réžia, nudný dej, vlastne nudné skoro všetko. Vynikajúce kostýmy a to je asi tak všetko, čo môžem vyslovene pochváliť. Hrozný výkon hlavného predstaviteľa (smútok po smrti jeho otca), celkom príjemná výprava, ale občas gýčová, neuveriteľne provokujúca hudba, nelogickosti, jednoducho zlý slovenský film...(10.3.2009)

Král Sokolů je vcelku zajímavý historický příběh. Není to pohádka - kdyby nebylo lehce nadpřirozených schopností hlavního hrdiny v komunikaci se zvířaty, šlo by o příběh z obvyklé naivní verze středověkého světa (krom toho, že Juraj Kukura je reálný v tom, že není všechno osobně řešící král, ale panovník spoléhající se na soudce a podobné osoby). Nevěřil jsem, že je to dlouhé jen 94 minut, tempo vyprávění a odvíjení příběhu je zoufalé. Pokud nejste aktivní sokolník nebo přímo Sokol, najdete si skoro vždy v TV lepší zábavu. 60% - a je smutné, že proti "následující" Saxáně 2 je to veledílo...(25.5.2005)

Pohádka, která neurazí, ani nenadchne. Důkazem toho je i fakt, že jsem zabedněně tvrdil, že jsem jí neviděl a pak jdu sem zohodnotit... a jsou tu průměrné 3*. A předpokládám, že až příští rok zase náhodou Krále sokolů uvidím, nebudu si ho vůbec pamatovat. Průměr. Jediný, kdo mě zaujal z herců byl Braňo Holiček.(5.1.2013)

Pro mě je Král Sokolů jedna z mála povedených pohádek od roku 2000. Ať už jde o herecké obsazení, příběh nebo prostředí, je pohádka propracovaná velmi působivě. I když je příběh poměrně jednoduchý, tím, že Tomáš rozumí řeči zvířat, získává nový rozměr, který se již mnohem více blíží pohádce. Určitá střídmost pokud jde o kostýmy doplňuje prostředí hor, kde lidé nežili v přepychu a drží linii typicky pohádkového - chudý chlapec a princezna (urozená dáma). Zároveň však nenechá příběh spadnout do klišé, kde by "chudák k bohatství přišel". Král Sokolů rozhodně stojí za to, a to i několikrát. 80%(16.12.2012)

Na naše (a tým myslím aj české) pomery skvelá výprava - málokedy vidím v tunajších filmoch uveriteľne pôsobiace stredoveké mestečko. Ďalšie plus sú cvičené zvieratá (samozrejme sokoly, kone a psy, ale aj kuna a malý maco) a dobre obsadené postavy. Hlavne predstaviteľ hlavnej postavy je sympaťák s tou správnou chlapčenskou drzosťou. Potešil ma aj Kukurov vladár, ktorý nie je typický rozprávkový trtko, ale rázny vodca. Celé zasadenie má vlastne od rozprávok celkom ďaleko, lebo tomuto svetu takmer úplne chýba ich naivita a čiernobielosť (hoci v Langmajerovom zlosynovi nie je ani štipka cti). Škoda, že príbeh - ktorý je inak celkom slušný - je rozprávaný takým kodrcavým a málo zaujímavým spôsobom s mizerným tempom. Kvôli tomu nemôžem ísť s hodnotením vyššie, hoci by som aj rád. 7-/10(28.12.2017)

• - Povesť o sokoliarovi Tomášovi pochádza zo 14. storočia a Jozef Cíger-Hronský ju literárne spracoval. (krasomama)

• - Vhodnú čriedu koní sa podarilo nájsť až v Odoríne vzdialenom 200 km. 40 koní nemali filmári kde ustajniť, tak boli týždeň v ohrade a poľovníci ich museli strážiť, lebo sa tam potuloval medveď. Vyplatilo sa - zábery bežiacich koní patria vo filme k tým najpôsobivejším. (krasomama)

• - Letecké zábery pre film zabezpečovala firma AIR - TRANSPORT EUROPE. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)