Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

proda

Skvělý příběh všedního dne. Velmi dobře charakterově vykreslené hlavní postavy a citlivě popsané vzájemné vztahy dovolí divákům prožít jejich ne vždy veselý osud s nimi ()

Mr. Movie

NUDA, Nicholson tentokrát nevýrazný nebo pořád stejný? Ostatní herci jsou na tom podobně. Akademici se museli před udělováním Oscarů zhulit. ()

Misterioso

Oskary nepochopitelně ověnčené drama střihnuté trochou romantiky, které zachraňují herecké výkony (hlavně Debra Winger válí, ironií je, že zrovna ona si musela vystačit pouze s nominací). Obyčejný příběh (což pro někoho může být výhoda, pro mě však u tohohle snímku rozhodně ne), který mě měl emocionálně zasáhnout, ovšem ani to se mu nepodařilo, a to přitom tlačil tolik na pilu! A přitom nejsem ten typ, co by se za každou cenu bránil citovýmu vydírání, ale prostě příběh - problémy rodičů s dětmi, nevěra, láska kvete v každém věku, krutá nemoc... - šel dalece mimo mě. Navíc průměrná režie a hlavně otřesná přinejlepším béčková hudba tenhle film degradují ještě níž. A navíc jsem se právě podíval na prsty a zjišťuju, že mám okousaný nehty :-) (od nudy)... ()

haack

Film na pomezí slaďáku, ale i přes to příjemná plynoucí zábava. Nevýhodou filmu podle mě ale je, že film mapuje dobu třiceti let, což mu neumožní dostat se do hloubky. Nemohu se tedy zbavit pocitu, že v mnoha věcech jde záměr filmu dosti po povrchu a neřeší nic do hloubky. Někdy účelové, jindy zábavné, ale ani náhodou ne kultovní, nebo nadčasové. Dle mého názoru přehnaně nadhodnocený film (ale netvrdím, že špatný). 6/10 ()

LucMosss

Pokud je tento film silný, či dojemný, nepocítila jsem nic takového. Snímek se slibným námětem, dějem ubíhajícím úměrně scénám, ovšem několika zasádními chybami. Sic mne zde příjemně překvapil Jack Nicholson, jenž (tentokrát) nesázel jen na své zjevné americké charisma a jen zažitě nepřehrával a kdybych zde měla rozebírat výkon Shirley MacLaine, rozplývala bych se ještě notnou minutu, ovšem! a to naneštěstí, scénárista a režisér moc citu pro děj neposbírali. Náhlý začátek je pochopitelnou záležitostí, avšak přílišně ukvapené rozuzlení by se příště mohlo stát spolu s nezáživně dlouhým středem sobě rovným, či alespoň trochu vyváženějším. ()

confuoco

Možno najvydarenejšia súhra komédie a drámy, akú som videl. Film plný sentimentu, ktorý však od žánru sentimentálnej melodrámy bezpečne delia minimálne dva prvky - farebne vykreslené, neodolateľným spôsobom nedokonalé charaktery a humor, nie vždy iba láskavý. Úžasný film, ktorý sa dotýka tých najpodstatnejších vecí v živote. ()

lepo

Niečo non - chalantné a krásné...Smutné a prívetivé... Zo života ľudského pravdivéé.. Dávno som tak krásný film nevidel a dúfam , že ani neuvidím, lebo slzy by boli posledné , čo som na tomto svete mal . Najsmutnejší film mojej filmovej Odysey........ ()

fafejt001

KOSMONAUT TO BY JSI ZAPSAL , JAK ŘÍKAL SLÁVEK ŠIMEK . ANO TO BYCH ZAPSAL - PĚT HVĚZD , NEBOT JE TO NÁDHERNÝ BIJÁK . A TEN KONEC , SLZY JDOU DO OČÍ A NESTYDÍM SE ZA TO , NAOPAK , JSEM ČLOVĚK , OBČAS CITLIVÝ . A VY NE ?? JÁ VÍM , ŽE ANO . ()

paradoxman

Z počátku se tento snímek tváří všelijak, ovšem po jeho shlédnutí si musí každý divák položit otázku: "Co je v životě opravdu důležité?" ()

Desmi

No, přes všechen ten les superlativů, co tu čtu, je to hlavně a především docela nuda. Vlastně bych tomu dal o hvězdičku méně nebýt konce. V tomhle smyslu by filmu vůbec neuškodilo, kdyby vynechal první hodinu a půl. Celkově ten film působil hrozně monotóně a chyběly mi tam prvky jakéhokoliv překvapení, které by to trochu oživily... ()

zigy

Tady nemůžu dát míň než čtyři, i když začátek s uřvanou Shirley jsem nepobral a vypadalo ta na průšvih a blbost....jenže druhá půle, kdy přijde nemoc dcery, změnila můj náhled. Něco podobného jsem zažil....Tohle prosté drama, které se odehrává ve spoustě nešťastných rodin, zasažených těžkou nemocí, v různých obměnách, mě psychicky rozložilo. ()

Kozlowski8

Toto je přesně ten typ filmu (podobně jako novější snímek režiséra Brookse Lepší už to nebude), který nestojí na obzvláště zajímavé, dějově členité a jedinečné příběhové zápletce, ale přesto dokáže diváka vtáhnout a dopřát mu hezký zážitek. Toto potěšení zajišťují hlavně skvěle napsané postavy hlavních i vedlejších hrdinů a úžasní herci, kteří v nich vystupují. Debra Winger je neuvěřitelně přirozená a milá (možná měla sošku dostat ona), Shirley McLaine jí skvěle sekunduje a Jack Nicholson - to je prostě pan herec, který to ukazuje v každé své roli. Neztratili se ale ani ostatní herci a pochvalu zaslouží také hezká hudba. Krásný film. 85%. ()

F2003F

Nudná vyumelkovanosť, ktorá naplno nevyužíva ani jedinú prednosť čo má - Nicholsona. Ten, keď sa na obraze objaví zaručene strhne celú dovtedy tápajúcu pozornosť bezohľadne na seba. A ja mu to vždy rád žerem lebo zas raz skvelo dokazuje ako chyba dostatočnej pútavosti neni vo mne. Príbeh je podaný nehorázne rutinným štýlom bez atmosféry, s predvídateľný dejom a v závere samoúčelne nefungujúcom tlaku na city. Ďalšie sklamanie v podobe Best Picture od Akadémie, tie filmy hodnotili podľa toho ako dobre sa pri nich vyspali? Zaujímavosť č. 1: Jeff Daniels vo vážnej úlohe 10 rokov pred Dumb & Dumber, kariérne sa medzi tým ani doteraz nikam neposunul. Zaujímavosť č. 2: po tomto Oscarovom kroku (omyle) dostal za spomenutú úlohu zaplatené iba 50tis, zatiaľ čo jeho kolega Jim vyfasoval až 7 miliónov aj keď išlo pre neho o prvú známu rolu. Niet čo dodať. ()

Petal76

Tak tento film mě dostal a přesně takové zpracování miluju. Takový příběh obyčejného života, nenásilný, přesto plný nepřehnaných emocí. Všichni herci si zde zalouží ocenění, prostě Bravo ()

Jeer

Trochu mi to připomínalo Rosamunde Pilcher. Hrozně mě to nudilo, tak jsem to ani nezvládla dokoukat. ()