Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

PogoJoe

Od začátku roztahané, těžkotonážní, vážné... V kolonce žánru bych slovo 'komedie' vyškrtnul. Jack Nicholson válí. To je ale asi tak všechno. 5 Oscarů? Nechápu! Asi slabý ročník. Nejhorší je asi scénář - neoriginální a všední příběh jedné rodiny. Ocenění naprosto nezasloužené. Film je negativní, zbytečně protahovaný, nezajímavý, většinou mě nudil a zklamal. Hodnocení na imdb.com je rozhodně blíže pravdě než tady, na csfd.cz (že by stádní hodnocení?) Musím také přiznat, že jsem film viděl ne ve zrovna povedeném dabingu. Ale i přes něj - tenhle film se mi nelíbil a už ho nikdy nechci vidět. ()

Derek

debra winger i shirely maclaine su oba vynikajuce a hlavnou kvalitou ceny za neznost a ostatne postavy su viacmenej do poctu (vsetky muzske postavy su iba komicke figurky a to i jack nicholson). nemyslim si ze to patri medzi oskarove klasiky ale je to asi najlepsi film james l. brooksa (i ked televiznost je dost vidiet, co dava zmysel lebo v televizii prave zacinal) a potom to bolo coraz viac s jeho tvorbou horsie... ()

Aleee89

Na pomezí tří a čtyř hvězd, ale nakonec se přikláním ke třem, protože jsem holt čekala něco trochu jiného, a tudíž se u mě při sledování prvních dvou třetin filmu dostavilo spíše malé rozčarování. Jinak ale není Cena za něžnost, film plný kvalitních hereckých výkonů s křehkým a nenápadným příběhem, vůbec špatným snímkem. ()

major.warren

Něžný a laskavý film o lásce, rodinných vztazích a bolestivé ztrátě. James L. Brooks je výborný režisér a jsem rád, že si za Cenu za něžnost odnesl Oscara. V hlavních rolích matky a dcery se představují fantastická Shirley MacLaine (Aurora) a neméně výborná Debra Winger (její dcera Emma). A pak je tu samozřejmě Jack Nicholson v parádní roli astronauta Garretta, Aurořina nového přítele (také zasloužený Oscar). Lepší tragikomedii, než je Cena za něžnost jsem v americké kinematografie snad nikdy neviděl. Moje nejoblíbenější scéna je zřejmě projížďka Aurory s Garrettem na pláži. U mě to nejlepší hodnocení. Pět Oscarů za adaptovaný scénář, vedlejšího herce, hlavní herečku, režii a film. Krásný a dojemný příběh. ()

radektejkal

Podivné scény doprovázené nedomrlými dialogy (připomínaly mi rozhovory se sportovci). Vydžel jsem je sotva do poloviny. To už by bylo možná lepší obout boty a odskočit si pár kilometrů na biatlon do Nového Města. Za nedodívání dávám jako obvykle hvězdu navíc. ()

Fanucci

Výborný film postavený na zvláštním vztahu upjaté a hyperprotektivní matky a její dcery, která je jejím pravým opakem. Vtipný film o citech a vztazích postavený na skvělých dialozích a hereckých výkonech MacLaine, Winger a Nicholsona (ten snad ani nemusel hrát, takhle si ho představuju ve skutečnosti:-). Závěr extrémně smutný (plakal jsem:-), ale finální vyznění filmu v duchu "life goes on no matter what" mne dojal a nakupnul víc než celých 90 minut přeceňovaného "životabudičného" filmu Harold a Maude. ()

Violeta

Takhle nějak si představuju manželství dvou inteligentních lidí, klobouk dolů. A Shirley McLaine mě mile překvapila - po její afektovanosti tu nebylo skoro ani stopy. Pochopitelně se to neobešlo bez závěrečných slziček a nudle u nosu. ()

kagemush

Nechal jsem se na to sám sebou ukecat jen kvůli MacLaine a Nicholsonovi,-jakože snad v nějaký přeslazený limonádě by tihle dva nehráli.-No sladký to bylo dost,ale slušný jednoduchý příběh jednoduše odvyprávěný a nějaký ten sentiment,-jednou za čas ,proč ne? ()

Lischai

Jemná legrace, citové rodinné drama a troška melancholie - všechno ale příjemně vyváženo, bez tlačení na pilu a citového vydírání. ()

Martin741

Reziser James L. brooks zacinal vyborne, skoda ale ze skoncil biedne. Filmu kraluje najma vyborny Nicholson, vdacna tema na film je matka ktora chce byt silnejsia nez nastrahy toihoto sveta ... a ze ten ich ma v zalohe, viac nez dost . 85 % ()

Streeper

Film jsem viděla už několikrát a pamatuji si, že když jsem ho před lety viděla poprvé, byla jsem z toho naprosto unešená. Zamilovala jsem si herečku Shirley MacLaine, přišla mi jiná, originální a neuvěřitelná. Líbil se mi námět filmu, který se věnuje komplikovanému vztahu mezi dcerou a matkou. Když jsem ale film viděla s odstupem času nedávno, tak už mě to tolik nebavilo. Najednou se na to dívám asi úplně jiným okem než dříve. Viděla jsem tam několik nedostatků, například, kolik zbytečných scén film vlastně má, který ho dělají zbytečně zdlouhavým. Nebo, že si k postavě dcery divák nevytvoří takový vztah, aby s ní soucítili. I tak je to pořád velmi povedené drama, na které jsem se po letech moc ráda znovu podívala. ()

C0r0ner

Za klad se jednoznačně musí považovat špičkové obsazení, jehož výkony byly opravdu úžasné. Příběh jako takový je také moc dobře napsaný, takže si v podstatě není na co stěžovat. Ano, uhádli jste správně. Srala mě ta stopáž, která byla opět přestřelená, což občas znamenalo akutní záchvaty nudy. 70% ()

JohnRambo

Ani po druhom pokuse ma tento film nedokázal presvedčiť a ostáva pre mňa len ako ''Jack Nicholson v podivnom príbehu podivných ľudí''. Nesympatický guláš v ktorom nič nefungovalo. ()

danecek24

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Shirley MacLaine, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jack Nicholson, *Nejlepší scénář - James L. Brooks + nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Debra Winger, Nejlepší režie - James L. Brooks ()

pakobylka

Cena za něžnost ? Jednou je jen symbolická - tak milá, drobná a lehká - ani nepostřehnete, že platíte ... a podruhé je zatraceně krutá - a její velikost a tíha jsou nezměřitelné. Velice emotivní - a velice lidský příběh, který z vlídné a laskavé komedie poznenáhlu přeroste v drama netušených rozměrů. ()

zette

Film ma uvodnich 30 minut velmi pozvolne tempo, pak se Cena za neznost rozjede a divaka uvede do pozornosti az do konce. Zaver mozna zbytecne moc hraje na city a vydira divakovu dusi. Urcite se ale jedna o hezky a misty dost vystizny film o vztahu matky a dcery. Ze dvou dejovych linii me daleko vice bavil osud matky Aurory a jejiho pritele Garretta. Snad diky uzasnym hereckym vykonum Shirley MacLaine a az demonicky hrajiciho Nicholsona (skoda, ze nedostal vice prostoru). Myslim, ze se o komedii nejedna, jak je uvedeno. Hezka hudba, pekny film... ()

Carrie_3

Strhující snímek, který má vše, co kvalitní film vyžaduje. Opět jsem se nechala příběhem překvapit a nepřečetla jsem se stručný obsah, což mi přineslo překvapivý zážitek. Film pomalu proklouzává jednotlivými žánry, takže milovníci romantiky, komedie i dramat si snad přijdou na své. Cena za něžnost by se dala rozebrat z mnoha pohledů. Osobně musím pochválit vynikající herecké výkony, na které se jen tak často nenarazí. Excelentní party předvedl trojlístek Shirley MacLaine, Debra Winger a Jack Nicholson. Oscarové nominace byly skutečně namístě. Dále mě velice zaujal celý příběh, pojila mne k němu jakási melancholie a nostalgie, když si představím, že film je už téměř 30 let starý a já na něj narazila až dnes. Scénáristovi se podařilo zvláštním (ale pro mě příjemným) způsobem chopit vztahu matka-dcera, který dojde naplnění až o mnoho let později. Jedinou výtku, kterou bych u filmu měla, je jeho trochu patetický závěr. Nemám ráda klišé a situace, kdy je hlavním cílem snímku hrát ve velké míře na city diváka. Obvykle, když se setkám u snímku s podobným koncem, snižuji hodnocení, ale v tomto případě tak neudělám, protože mě film jako celek velice zaujal, vše do sebe krásně zapadalo. Jen si říkám, že je škoda, že se podobné "kousky" netočí dnes nebo možná točí, ale je jich jako šafránu a těžko se je hledá.... ()