V roce 1954 za komunistů natočili pánové Wasserman a Vlček st. historii 1914 ck Rakouska netušili, že natočili i naši budoucnost. Poštmistr odposlouchává hovory, porušuje listovní tajemství jako pravý STBák a rozhoduje kdo s kým a za kolik na kterou kandidátku přímo skvělá ukázka české povahy . Při sledování x tém vidím naši součastnost . Češi se za 100 let vůbec nezměnili , návist nenávist protekce prostě skvělá vize budoucnosti. Mám za to že bychom měli jít znova zvonit klíči . Bravo!! Ještě děkuji všem hercům za skvělé herecké výkony. Bojím se podívat do zrcadla jestli se někomu nepodobám, všechny vlastnosti stejně nosíme v sobě, někdo víc někdo míň . S úsměvem až k pláči deda :-)(22.11.2014)

Krásná česká komedie s Vlastou Burianem. Nemálo se člověk zasměje. Ale nejlepší ze všeho je rvačka v hospodě, nebo-li "hlasování městské rady" :) Tyto staré české filmy jsou krásné, i když přiznávám, že tento patří k těm slabším. Né kvalitou, nebo herci, ale příběhem. I když film má krásný konec, kdy Vlasta Burian odjíždí z města, poté co dal vše do pořádku.(26.12.2009)

• ripo

Autoři „Nejlepšího člověka" obrátili pozornost na české maloměsto z přelomu století a vzali si v něm na mušku výkvět městské smetánky, usazené na radnici a starající se nikoliv o blaho a rozkvět města, ale o co nejpohodlnější a nejblahobytnější vlastní živobytí. Jejich svornost naruší zásilka z ciziny, adresovaná nejlepšímu člověku městečka, která způsobí, že se ctihodní radní o titul nejlepšího člověka doslova seperou. Scénáristé Neuberg a Vlček, zkušení a obratní kresliči nejrůznějších postav i postaviček našeho života, šli nepochybně ve stopách francouzských „Zvonokos", na něž i děj filmu nejednou upomene. Podařilo se jim kolem vtipné ústřední zápletky rozvířit řadu scén, v nichž postupně prostřednictvím lišáckého poštmistra odhalují prodejnost, chamtivost i tupost „lepších" lidí městečka. Těžkopádné a — zdá se — i chvatné scénáristické i režijní zpracování námětu však film citelně ochudilo o onu lehkost, svižnost, břitkou i jiskřivou ironii, jíž by měl film tohoto druhu překypovat a kterou jsme obdivovali právě u zfilmovaných „Zvonokos". Filmový přehled 52/1954(4.7.2009)

Velice nebezpečný film pro určité "lidi". Odhaluje totiž jejich nitro, jací jsou doopravdy, co je (bylo a bude) to za verbež a ksindl v zastupitelstvu a nejen tam. Jistě se v tom pár šmejdů z dnešní doby poznalo ... se divím, že to neskončilo po 89´ v trezoru :-DDD. 5* musím dát ... už jen proti těm zdejším pomateným blábolům o propagandě. Ne, tato satirická komedie si plný počet zaslouží právem. Kdyby to samé bylo natočeno o 20 let dříve, div by u toho ti samí neonanovali, jaký že to je kumšt.(22.5.2012)

Docela podařená (až neuvěřitelně na dobu vzniku) satirická komedie, těžící ze (nezaslouženě zašlé) slávy největšího českého komika Vlasty Buriana. Vlastně až nadčasová groteskní sonda do honorace jednoho maloměsta, prolezlé zlodějinou, korupcí a pokrytectvím. Jak příznačné pro dnešní dobu, kdy nemorální >prasata ovládla společnost< a v lidském myšlení a chování stále víc vítězí ty nejhorší lidské vlastnosti. Tři hvězdičky za film - a jedna navíc právě za tu nadčasovost!(25.2.2006)

• - Natáčení probíhalo v ateliérech a v Prachaticích. (Terva)

• - Pri príležitosti 10. výročie Spoločnosti Vlasty Buriana v roku 2007 bolo vyrobené pamätné razidlo, kde je Vlasta Burian vyobrazený ako poštmajster Pliešok z tohto filmu. (Raccoon.city)