Půvabná komedie s Vlastou Burianem, která jako by připomínala zašlé časy jeho mamutí slávy. Nejlepší člověk je patrně nejvydařenější film s Burianem v hlavní roli, který nám československá poválečná kinematografie nabídla. Burian zde ale není středem pozornosti narozdíl od některých starších snímků. Jsme důkladně obeznámeni s místním městečkem, ale nejde o vycpávku, která by nudila. Postavy jsou půvabné a komické a je zajímavé vidět Buriana ve společnosti herců, jakými byli např. Miloš Kopecký, Lubomír Lipský, Josef Kemr nebo Dana Medřická. Za zmínku jistě stojí i pošťák Choura v Neumannově podání ( "Chouro, zavřete poštu, zavřete hubu a jdem" :). Pro mě zde Burian oplývá elánem a srší humorem, což se nedá říci o filmech předcházejících jako Ulice zpívá nebo Ryba na suchu.(14.1.2009)

• Sdoom

Nebýt to natočeno v té době, ve které to bylo natočeno, dalo by se to považovat za celkem povedenou satiru. Takhle si nemůžu prostě pomoct, ale vidím v tom antiměšťáckou, antikapitalistickou anti...nevimcoeště agitku. Ovšem ani děj není kdovíjak zábavný a ten závěr je totálně odfláknutý. Dvě hvězdičky za Miloše Kopeckého a Vlastu Buriana a vlastně i ostatní herce, kteří drží film jakžtakž nad vodou.(22.3.2012)

Docela podařená (až neuvěřitelně na dobu vzniku) satirická komedie, těžící ze (nezaslouženě zašlé) slávy největšího českého komika Vlasty Buriana. Vlastně až nadčasová groteskní sonda do honorace jednoho maloměsta, prolezlé zlodějinou, korupcí a pokrytectvím. Jak příznačné pro dnešní dobu, kdy nemorální >prasata ovládla společnost< a v lidském myšlení a chování stále víc vítězí ty nejhorší lidské vlastnosti. Tři hvězdičky za film - a jedna navíc právě za tu nadčasovost!(25.2.2006)

• ripo

Autoři „Nejlepšího člověka" obrátili pozornost na české maloměsto z přelomu století a vzali si v něm na mušku výkvět městské smetánky, usazené na radnici a starající se nikoliv o blaho a rozkvět města, ale o co nejpohodlnější a nejblahobytnější vlastní živobytí. Jejich svornost naruší zásilka z ciziny, adresovaná nejlepšímu člověku městečka, která způsobí, že se ctihodní radní o titul nejlepšího člověka doslova seperou. Scénáristé Neuberg a Vlček, zkušení a obratní kresliči nejrůznějších postav i postaviček našeho života, šli nepochybně ve stopách francouzských „Zvonokos", na něž i děj filmu nejednou upomene. Podařilo se jim kolem vtipné ústřední zápletky rozvířit řadu scén, v nichž postupně prostřednictvím lišáckého poštmistra odhalují prodejnost, chamtivost i tupost „lepších" lidí městečka. Těžkopádné a — zdá se — i chvatné scénáristické i režijní zpracování námětu však film citelně ochudilo o onu lehkost, svižnost, břitkou i jiskřivou ironii, jíž by měl film tohoto druhu překypovat a kterou jsme obdivovali právě u zfilmovaných „Zvonokos". Filmový přehled 52/1954(4.7.2009)

Vyborna satiricka komedie s hvezdnym obsazenim. Scenar sice neprichazi s nicim novym v nasem filmu ci literature, forma natoceni a stridmy humor me ale v tomto snimku potesil. Z hlavnich postav clovek nemuze s nikym sympatizovat, a tak se muzeme jen usmivat nad bidou lidske duse, ktera, jak videt se nemeni po desitky, mozna stovky let.(8.4.2009)

• - Natáčení probíhalo v ateliérech a v Prachaticích. (Terva)

• - Pri príležitosti 10. výročie Spoločnosti Vlasty Buriana v roku 2007 bolo vyrobené pamätné razidlo, kde je Vlasta Burian vyobrazený ako poštmajster Pliešok z tohto filmu. (Raccoon.city)