Po dlouhém nedobrovolném odmlčení skvělý návrat Vlasty Buriana jako poštmistra Plíška v městečku Pětice v Rakousko - uherské monarchii. Poštmistr zde sehraje svou roli v souvislostech s předvolební kampaní do zastupitelstva městské rady. Nejlepší člověk je tak nejen svěží a vtipná komedie, nýbrž i nadčasová (a světe, div se!, natočená v pdesátých létech!). Výborná scéna: "Vy jste tam napsal sebe?!"... "A koho jsem měl volit? Vždyť jste tady jeden větší lump než druhej!"(6.12.2011)

• Sdoom

Nebýt to natočeno v té době, ve které to bylo natočeno, dalo by se to považovat za celkem povedenou satiru. Takhle si nemůžu prostě pomoct, ale vidím v tom antiměšťáckou, antikapitalistickou anti...nevimcoeště agitku. Ovšem ani děj není kdovíjak zábavný a ten závěr je totálně odfláknutý. Dvě hvězdičky za Miloše Kopeckého a Vlastu Buriana a vlastně i ostatní herce, kteří drží film jakžtakž nad vodou.(22.3.2012)

Docela podařená (až neuvěřitelně na dobu vzniku) satirická komedie, těžící ze (nezaslouženě zašlé) slávy největšího českého komika Vlasty Buriana. Vlastně až nadčasová groteskní sonda do honorace jednoho maloměsta, prolezlé zlodějinou, korupcí a pokrytectvím. Jak příznačné pro dnešní dobu, kdy nemorální >prasata ovládla společnost< a v lidském myšlení a chování stále víc vítězí ty nejhorší lidské vlastnosti. Tři hvězdičky za film - a jedna navíc právě za tu nadčasovost!(25.2.2006)

• ghatos

Neměl jsem tušení o této komedii. Hlavně jsem byl zvědavý na Vlastu Buriana a dostalo se mi velkého zklamání. I kdybych stokrát přehlížel politický podtón, nemohu se zbavit dojmu těžkopádnosti a nucenosti. Grandiózní komik je pouhým vlastním stínem v loutkovém maglajzu. Pokud se autoři snažili zesměšnit monarchistický politický systém, tak to nedokázali. 24%.(14.8.2010)

Politická satira par excellence. Vůbec se ani nechce věřit, že dobou jejího vzniku je počátek 50. let, tedy doba schematické tvorby socialistického realismu. Iluze prvorepublikové kinematografie je naprosto dokonalá. Tvůrci se jakoby zázrakem vyhnuli schematismu dobové tvorby a stvořili (především pak z dnešního pohledu) silně nadčasovou satiru beroucí si na paškál maloměstskou politickou scénu, jistě s aktuálním záměrem ideově zostudit prvorepublikovou éru (díky němuž vůbec takovýhle film mohl v roce 1954 vzniknout), ovšem celá ta prohnilá a zkorumpovaná maloměstská politická ,,elita" z fiktivních Pětic se bohužel až nebezpečně blíží osazení valné většiny současných obecních a městských zastupitelstev. Člověku až hořkne úsměv na rtech, kolik takových ,,nejlepších lidí" ve všech těch ODS, ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, KSČM, Věcí veřejných a všech nejrůznějších závislých ,,nezávislých" na radnicích máme... PS: Ano, je třeba doplnit ANO! :-)(26.12.2012)

• - Pri príležitosti 10. výročie Spoločnosti Vlasty Buriana v roku 2007 bolo vyrobené pamätné razidlo, kde je Vlasta Burian vyobrazený ako poštmajster Pliešok z tohto filmu. (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo v ateliérech a v Prachaticích. (Terva)