Jeden z posledních dobrých filmů Vlasty Buriana. Tady je dobře ,že to tvůri hodili na začátek století což tomu jenom prospělo. Pošták Choura dostane zapeklitou zásilku pro nejlepšíjo člověka ,ale kdo to je, To je ale otázka. Městská rada se muže přetrhnou ,až se jako vždy poperou ,když schůzujou a musí zasahovat hasičí. Hercké obsazení je pěkné. Hlavně složení rady J.Hlinomaz,M.Kopecký,V.Vydra a jiný k tomu jim sekunduje J.Kemr.(24.12.2007)

Velice nebezpečný film pro určité "lidi". Odhaluje totiž jejich nitro, jací jsou doopravdy, co je (bylo a bude) to za verbež a ksindl v zastupitelstvu a nejen tam. Jistě se v tom pár šmejdů z dnešní doby poznalo ... se divím, že to neskončilo po 89´ v trezoru :-DDD. 5* musím dát ... už jen proti těm zdejším pomateným blábolům o propagandě. Ne, tato satirická komedie si plný počet zaslouží právem. Kdyby to samé bylo natočeno o 20 let dříve, div by u toho ti samí neonanovali, jaký že to je kumšt.(22.5.2012)

Na Buriana rozhodně slabý odvárek. Většina jeho komického temperamentu bohužel zmizela za zdmi věznice. Čeho se ale chopil excelentně, to byla satira na elitářství. Paradoxně se figura poštmistra Plíška mohla otočit proti režimu, který tak trochu propagovala. Pokud si divák udrží nadhled, pochopí, že příběh, ač je komicky, je až neuvěřitelně pravdivý. A ruku na srdce, kdo z nás by čas od času neobjednal celou flotilu hasičských vozů.(5.11.2013)

• ghatos

Neměl jsem tušení o této komedii. Hlavně jsem byl zvědavý na Vlastu Buriana a dostalo se mi velkého zklamání. I kdybych stokrát přehlížel politický podtón, nemohu se zbavit dojmu těžkopádnosti a nucenosti. Grandiózní komik je pouhým vlastním stínem v loutkovém maglajzu. Pokud se autoři snažili zesměšnit monarchistický politický systém, tak to nedokázali. 24%.(14.8.2010)

Politická satira par excellence. Vůbec se ani nechce věřit, že dobou jejího vzniku je počátek 50. let, tedy doba schematické tvorby socialistického realismu. Iluze prvorepublikové kinematografie je naprosto dokonalá. Tvůrci se jakoby zázrakem vyhnuli schematismu dobové tvorby a stvořili (především pak z dnešního pohledu) silně nadčasovou satiru beroucí si na paškál maloměstskou politickou scénu, jistě s aktuálním záměrem ideově zostudit prvorepublikovou éru (díky němuž vůbec takovýhle film mohl v roce 1954 vzniknout), ovšem celá ta prohnilá a zkorumpovaná maloměstská politická ,,elita" z fiktivních Pětic se bohužel až nebezpečně blíží osazení valné většiny současných obecních a městských zastupitelstev. Člověku až hořkne úsměv na rtech, kolik takových ,,nejlepších lidí" ve všech těch ODS, ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, KSČM, Věcí veřejných a všech nejrůznějších závislých ,,nezávislých" na radnicích máme... PS: Ano, je třeba doplnit ANO! :-)(26.12.2012)

• Eman Fiala

• - Natáčení probíhalo v ateliérech a v Prachaticích. (Terva)

• - Pri príležitosti 10. výročie Spoločnosti Vlasty Buriana v roku 2007 bolo vyrobené pamätné razidlo, kde je Vlasta Burian vyobrazený ako poštmajster Pliešok z tohto filmu. (Raccoon.city)