Po dlouhém nedobrovolném odmlčení skvělý návrat Vlasty Buriana jako poštmistra Plíška v městečku Pětice v Rakousko - uherské monarchii. Poštmistr zde sehraje svou roli v souvislostech s předvolební kampaní do zastupitelstva městské rady. Nejlepší člověk je tak nejen svěží a vtipná komedie, nýbrž i nadčasová (a světe, div se!, natočená v pdesátých létech!). Výborná scéna: "Vy jste tam napsal sebe?!"... "A koho jsem měl volit? Vždyť jste tady jeden větší lump než druhej!"(6.12.2011)

Chouro, zavřete poštu, hubu a jdem! Neuvěřitelně nadčasová komedie, která zobrazuje pokřivený svět pánů na jedné radnici. Je až s podivem, že kreatury podobného ražení, navíc ve vysokých funkcích - kolem sebe můžeme vídat i dnes. Je to sice smutné, ale je to tak. Co se však filmu týká - podívaná je to náramná. Některé zdejší komentáře o smutném konci Burianovi kariéry dávají tušit, že spousta zdejších pisálků tuto černobílou satiru vůbec nepochopila (já se spíš divím, že tento film nevadil komunistům). Pro mě je to skvěle užitá hodinka a půl a snímek, který můžu vidět i třikrát za rok. A Buriana nechte stranou, ten je zde jen třešinkou na dortu (i s jednou jeho tradiční pěveckou vložkou).(10.4.2016)

Filmy s Vlastou Burianem mám rád a Nejlepší člověk spíše patří k tomu průměrnějšímu co natočil. Ale na dobu vzniku je je docela padařený film-není v něm toliko té vlezlé rudosti. Tehdejším soudruhům asi stačila ta jednoduchá satira maloměšťáctví z upadajícího oknce c. a k. mocnářství. Film dokáže pobavit hlavně díky hercům. Nejvíce je ona radost vidět na samotném Burianovi, že může hrát a navíc ve svém nejoblibenějším druhu filmu-v historickém, že má na sobě uniformu. Celkově je Nejlepší člověk zcela průměrným filmem. který člověk může bezproblému skouknout v sobotu po obědě a vůbec nemá v hubě tu zvláštní pachuť, jako ji třeba mám u starých komedií z 50tých let.(9.5.2007)

• kaylin

Vlasta Burian tu dostal minimum prostoru, i když on by měl být teoreticky hlavní postavou, a to nikoli jen pro své herecké a komediální schopnosti, ale primárně pro dějové rozložení filmu. Nakonec se ukazuje, že tu není hlavní postava, ale že tohle je jen variace na český Kocourkov, která není moc zdařilá.(11.1.2015)

Těžká satira nejen na poměry v obecním zastupitelstvu, ale vůbec na lidské pokrytectví a manipulovatelnost. Relativně nízké zdejší hodnocení mne překvapuje. Cožpak toto téma má být pouze komunistickou kritikou maloměšťácké společnosti první republiky? Ne, ne, tohle téma bylo a je aktuální ať v dobách totality, tak i dnes! Stále si ti "výše postavení" v čele s politiky nahrávají do vlastní kapsy a důvod jejich angažovanosti je často jiný než by měl být... Vlasta Burian zde hraje podstatně jinou postavu než v 99% svých filmů a myslím, že se jí důstojně zhostil, a já ji hodnotím vysoko!(22.11.2014)

• - Pri príležitosti 10. výročie Spoločnosti Vlasty Buriana v roku 2007 bolo vyrobené pamätné razidlo, kde je Vlasta Burian vyobrazený ako poštmajster Pliešok z tohto filmu. (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo v ateliérech a v Prachaticích. (Terva)