Krásná česká komedie s Vlastou Burianem. Nemálo se člověk zasměje. Ale nejlepší ze všeho je rvačka v hospodě, nebo-li "hlasování městské rady" :) Tyto staré české filmy jsou krásné, i když přiznávám, že tento patří k těm slabším. Né kvalitou, nebo herci, ale příběhem. I když film má krásný konec, kdy Vlasta Burian odjíždí z města, poté co dal vše do pořádku.(26.12.2009)

Film Nejlepší člověk v určitém úhlu pohledu lze využít k potřebám budovatelského agitátorství komunistického uspořádání světa. Je to ovšem pohled krátkozraký, neboť jde o nadčasovou společensko-politickou satiru, která je aktuální v každé době a za každého režimu. Rozdělení na pracující lid a buržoazní smetánku je podružné a zavádějící, to hlavní rozdělení přináší konflikt mezi představiteli moci a poddaným lidem. Mocenská struktura je pevně propojena s ekonomickou nadřazeností, korupčnictvím a zneužíváním moci. Odpor se potírá direktivně, prospěchářsky a bez slitování. Jednotlivé figurky jsou barevně prokresleny ve svých slabostech a přešlapech. Je to svižné, hravé, odvážné a nad vším vládne cynický výsměch, který baví a děsí zároveň. Hlavní postavou šibalské satirické komedie je C. a k. poštmistr Čeněk Plíšek (dobrý Vlasta Burian). Nebojácně a jízlivě začíná vířit zatuchlé radniční vody, prolezlé nenasytností a opojením moci v nebezpečných obrazcích, které ohýbají kdeco a kdekoho. Pokud je silná vůle, touha po spravedlnosti a eso v rukávě, lze s uhlazenou elegancí provětrat i nevyvětratelné. Za sebou zanechává zemětřesení a naprosté prozření všech. Hlavou mocenské hierarchie je starosta města Pětic Bublich (velmi dobrý Václav Vydra ml.), který sebevědomě a přirozeně udává tón a směr prospěchářství mocensko-ekonomické elity. Dalším v pořadí je první radní a stavitel Josef Kopr (dobrý Felix le Breux), ctižádostivý politik a zlodějský ředitel Živnobanky. Ukázkově pokryteckou postavou je lékárník a radní Valerián Kýla (vynikající Miloš Kopecký) ve snaživé přetvářce mravní a společenské vážnosti a bezúhonnosti. Velmi výraznou postavou je obecní tajemník Cukner (skvělý Josef Kemr), patolízal a přitakávač s vlastním invenčním přístupem v ohýbání a zneužívání moci. Důležitou postavou je soukromník a náhradní radní Šerpán (dobrý Gustav Hilmar), uštěpačný komentátor se zdravým rozumem a morálně zneklidňující pozorovatel stavu elitářského uskupení. Z dalších rolí: zvědavý, nenechavý a poslušný poštovní zřízenec a pošťák Choura (zajímavý Stanislav Neumann), našeptávající starostova manželka (dobrá Jiřina Šejbalová), ostýchavý stavitelův syn Arnošt Kopr (okouzlující Lubomír Lipský st.), další vypečené kvítko, řezník a radní Josef Kaněra (zajímavý Oldřich Musil), povýšenecký statkář a radní Halaburda (příjemný Josef Hlinomaz), afektovaná majitelka krejčovství Malvína Kolenatá (dobrá Dana Medřická), snaživý obecní strážník Truneček (skvělý Eman Fiala), čestný hodinář František Vích (sympatický Jaroslav Mareš), starostova vdavekchtivá dcera Otylka (Věra Bublíková), popichující stavitelova manželka (Světla Svozilová), mladá a zamilovaná švadlena Květa Marčanová (zajímavá Míla Myslíková), připravený i zaskočený nájemce Besedy Špaček (Ladislav Herbert Struna). Je to stále aktuální, adresné, výstižné, neposedné, rozverné, vtipné, vrtošivé, provokativní. A ještě k tomu přináší příjemnou náladu, veselí a námět k zamyšlení.(17.1.2017)

Vyborna satiricka komedie s hvezdnym obsazenim. Scenar sice neprichazi s nicim novym v nasem filmu ci literature, forma natoceni a stridmy humor me ale v tomto snimku potesil. Z hlavnich postav clovek nemuze s nikym sympatizovat, a tak se muzeme jen usmivat nad bidou lidske duse, ktera, jak videt se nemeni po desitky, mozna stovky let.(8.4.2009)

Výborná komedie, vůbec jsem nečekal, že bude až takto vydařená. Navíc Vlasta Burian nebyl ve své kůži, zato nemocný. Prostě to už nebyl ten herec, kterého diváci znali dřív. Ale výkon odvedl opět parádní. I tady nám naservíruje pár bezvadných hlášek a nezapomenutelných scén. Velice pěkný je i styl kamery, život na maloměstě tu je velmi dobře ukázán. Kvalitní je i scénář a o to šlo v té době asi nejvíc. Jinak mě moc potěšili další známí herci, nejvíc Miloš Kopecký v další ,, záporné" roli své kariéry. Tato komedie je velmi vydařená a podle mě patří s králem komiků k tomu nejlepšímu. 80%.(29.1.2012)

Politická satira par excellence. Vůbec se ani nechce věřit, že dobou jejího vzniku je počátek 50. let, tedy doba schematické tvorby socialistického realismu. Iluze prvorepublikové kinematografie je naprosto dokonalá. Tvůrci se jakoby zázrakem vyhnuli schematismu dobové tvorby a stvořili (především pak z dnešního pohledu) silně nadčasovou satiru beroucí si na paškál maloměstskou politickou scénu, jistě s aktuálním záměrem ideově zostudit prvorepublikovou éru (díky němuž vůbec takovýhle film mohl v roce 1954 vzniknout), ovšem celá ta prohnilá a zkorumpovaná maloměstská politická ,,elita" z fiktivních Pětic se bohužel až nebezpečně blíží osazení valné většiny současných obecních a městských zastupitelstev. Člověku až hořkne úsměv na rtech, kolik takových ,,nejlepších lidí" ve všech těch ODS, ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, KSČM, Věcí veřejných a všech nejrůznějších závislých ,,nezávislých" na radnicích máme... PS: Ano, je třeba doplnit ANO! :-)(26.12.2012)

• - Natáčení probíhalo v ateliérech a v Prachaticích. (Terva)

• - Pri príležitosti 10. výročie Spoločnosti Vlasty Buriana v roku 2007 bolo vyrobené pamätné razidlo, kde je Vlasta Burian vyobrazený ako poštmajster Pliešok z tohto filmu. (Raccoon.city)