Česká satirická veselohra, jejíž děj se odehrává někdy kolem roku 1900. Obyvatele městečka Pětice vzruší záhadná zásilka, která má být doručena nejlepšímu člověku v obci. Na titul nejlepšího člověka si samozřejmě dělají nároky všichni členové městské rady. Nakonec se ukáže, že šlo o chytře promyšlený žert, který měl odhalit skutečný charakter „lepších lidí" města. (Filmový přehled)

Sdoom

Nebýt to natočeno v té době, ve které to bylo natočeno, dalo by se to považovat za celkem povedenou satiru. Takhle si nemůžu prostě pomoct, ale vidím v tom antiměšťáckou, antikapitalistickou anti...nevimcoeště agitku. Ovšem ani děj není kdovíjak zábavný a ten závěr je totálně odfláknutý. Dvě hvězdičky za Miloše Kopeckého a Vlastu Buriana a vlastně i ostatní herce, kteří drží film jakžtakž nad vodou. ()

klúčik

Vlasta Burien po vojne už nenatočil moc filmov. Tento patrí k tomu lepšiemu čo natočil v tomto období, Kvalitne obsadený film. Režisérovi Wassermanovi sa podaril natočiť film v roku 1954 v ktorom nevládla politika a budovateľský pátos. Je to celkom príjemná komédia. Hodnotím 60%. ()

wosho

Filmy s Vlastou Burianem mám rád a Nejlepší člověk spíše patří k tomu průměrnějšímu co natočil. Ale na dobu vzniku je je docela padařený film-není v něm toliko té vlezlé rudosti. Tehdejším soudruhům asi stačila ta jednoduchá satira maloměšťáctví z upadajícího oknce c. a k. mocnářství. Film dokáže pobavit hlavně díky hercům. Nejvíce je ona radost vidět na samotném Burianovi, že může hrát a navíc ve svém nejoblibenějším druhu filmu-v historickém, že má na sobě uniformu. Celkově je Nejlepší člověk zcela průměrným filmem. který člověk může bezproblému skouknout v sobotu po obědě a vůbec nemá v hubě tu zvláštní pachuť, jako ji třeba mám u starých komedií z 50tých let. ()

Scytale

K vyššímu hodnocení se přikláním z důvodu morálního poselství filmu a nemilosrdné satyrické krytiky maloměšťáctví a tak typického čecháčkovství, které je asi věčné. Vlasta Burian ve své slabší roli, ale excelentní jsou J.Kemr a J.Hlinomaz. ()

Bohemák

Takový hezký námět a tak málo se z něj vyždímalo... Komedie, u které se rozhodně nezasmějete. Ty dvě hvězdy jsou hlavně kvůli hezkým hereckým výkonům. ()

Kámen

Velice nebezpečný film pro určité "lidi". Odhaluje totiž jejich nitro, jací jsou doopravdy, co je (bylo a bude) to za verbež a ksindl v zastupitelstvu a nejen tam. Jistě se v tom pár šmejdů z dnešní doby poznalo ... se divím, že to neskončilo po 89´ v trezoru :-DDD. 5* musím dát ... už jen proti těm zdejším pomateným blábolům o propagandě. Ne, tato satirická komedie si plný počet zaslouží právem. Kdyby to samé bylo natočeno o 20 let dříve, div by u toho ti samí neonanovali, jaký že to je kumšt. ()

Jelly

"V pátek je svátek a ten budu trávit v nejužším rodinném kruhu. Doma. Sám." velmi příjemná komedie s celou plejádou hereckých osobností. ()

pipapa

TOP satira na tzv. demokratické vlády a na falešnou demokracii vůbec (v ČR před r.1948 a od r.1989 nanovo a tentokrát i donucená pod tlakem boje o světovou moc postupně odhalit svoji pravou tvář - fašistickou!). TOP herecké osobnosti. TOP dynamická režie. Jeden z TOP filmových počinů v historii čs.kinematografie na stále více a více aktuální téma. .....Tupí obdivovatelé "nové vlny" šedesátých let, jděte se vycpat!!! ()

#47

Celkem dobrá komedie u které se dá jen těžko uvěřit datu kdy vznikla. Burian už tady sice nepředvádí to co dřív, ale stejně se u toho člověk pobaví. Nejúžasnější na tom je, že se přeci jen dalo v 50. letech něco natáčet o politice (sice jen komunální) bez socialsitické propagandy... ()

Kolssteyn

Trochu jiný Burian... jakoby to už nebyl on... ale okřídlená hláška: "zavřete poštu, hubu a jdem" ...se prostě povedla. ()

Denny

Chvályhodná snaha najít vhodnou roli pro Krále komiků se nepovedla- je to nějaké smutné a unavené. Vlasta Burian po válce už byl jen svým stínem - díky "svému vděčnému" národu. ()

tranquill

Těžká satira nejen na poměry v obecním zastupitelstvu, ale vůbec na lidské pokrytectví a manipulovatelnost. Relativně nízké zdejší hodnocení mne překvapuje. Cožpak toto téma má být pouze komunistickou kritikou maloměšťácké společnosti první republiky? Ne, ne, tohle téma bylo a je aktuální ať v dobách totality, tak i dnes! Stále si ti "výše postavení" v čele s politiky nahrávají do vlastní kapsy a důvod jejich angažovanosti je často jiný než by měl být... Vlasta Burian zde hraje podstatně jinou postavu než v 99% svých filmů a myslím, že se jí důstojně zhostil, a já ji hodnotím vysoko! ()

donkocicak

Půvabná komedie s Vlastou Burianem, která jako by připomínala zašlé časy jeho mamutí slávy. Nejlepší člověk je patrně nejvydařenější film s Burianem v hlavní roli, který nám československá poválečná kinematografie nabídla. Burian zde ale není středem pozornosti narozdíl od některých starších snímků. Jsme důkladně obeznámeni s místním městečkem, ale nejde o vycpávku, která by nudila. Postavy jsou půvabné a komické a je zajímavé vidět Buriana ve společnosti herců, jakými byli např. Miloš Kopecký, Lubomír Lipský, Josef Kemr nebo Dana Medřická. Za zmínku jistě stojí i pošťák Choura v Neumannově podání ( "Chouro, zavřete poštu, zavřete hubu a jdem" :). Pro mě zde Burian oplývá elánem a srší humorem, což se nedá říci o filmech předcházejících jako Ulice zpívá nebo Ryba na suchu. ()