Beze strachu

Fearless

Bez strachu

Drama / Psychologický

USA, 1993, 117 min

Čekal jsem trošku víc. Možná by byly potřeba nůžky a trošku výsledek "přistřihnout". I tak se ovšem jedná o nadprůměrný film se zajímavým námětem - vyrovnání se s posttraumatickým syndromem po leteckém neštěstí.(21.10.2003)

Závěrečná scéna v letadle epická (hlavně díky nahrazení tradičních akčních ruchů), konec přesně opačný, sakra. (3,5*)(9.2.2015)

Taká havária lietadla je ošemetná vec. A prežiť tú hrôzu, podľa tohto filmu, asi tiež. A každý sa s tým vysporiadava rôzne. Nie som odborníčka na tieto posttraumatické záležitosti, ale ako manželka, aj ja som mala obavy o Maxa a jeho manželstvo, a tak nejak som nechápala tú jeho reakciu na onú udalosť. Jeff bol ale vynikajúci. No a ako matka som úplne chápala reakciu Carly. Bohužiaľ upišťaná Rosie mi zase raz liezla na nervy. To U2, a čo sa dialo popri pesničke bolo ale dosť dobré. Silná trojhviezda z mojej strany.(21.12.2016)

S Weirom je to ako na striedačke. Má priemerné filmy, no má i zopár výborných filmov. Bez strachu by som určite priradil k tým lepším. Ide o peknú psychologickú sondu do duše človeka, ktorý prežil ťažkú, hraničnú situáciu a ktorý sa teraz snaží so všetkým vyrovnať. No žiaľ, tá cesta za vykúpením môže byť ešte bolestnejšia ako samotná katastrofa. V tomto kontexte sa mi páčila myšlienka, keď dali dohromady tých dvoch - jedného, čo sa bál všetkého a druhého, čo sa nebál ničoho. Presne v duchu hesla - krajná situácia si vyžaduje krajné riešenia. Oba extrémy si tak mohli pomôcť, a nakoniec si aj pomohli, i keď nie tak ako všetci čakali. Koniec snímku už ale skĺzol do lacného sentimentálneho klišé a pátosu, čo celkový výborný dojem trocha naštrbilo. Celkovo však spokojnosť. 70/100(21.12.2016)

Zajímaví snímek se skvělým Jeffem Bridgesem, který je mistr ve svém oboru. Peter Weir vytvořil neobvykle zvláštní film s mysteriózní atmosférou, která vás nenechá ani na chvíli v klidu jak to vlastně celé dopadne. Celý příběh nás vede po dvou cestách. Jedna cesta vede skrz lidi, truchlící za zesnulé, kteří zahynuli při letadlové nehodě, a druhá cesta nás vede skrz člověka, který si myslí že katastrofa letadla kterou přežil, je fascinující zážitek....Vše se ale na konec ukáže trochu jinak, než si kdo myslí..(19.12.2010)

• - Závěrečná scéna filmu je postavena na obrazu Hieronyma Bosche "Ascent do Empyreum". (Terva)

• - Aby se lépe vžil do postavy Maxe, požádal Jeff Bridges o radu svého kamaráda Gary Buseyho, který po nehodě na motorce zažil kóma. (D3VIL)

• - Role Maxe byla nabídnuta Melu Gibsonovi. (D3VIL)