Gallipoli

První ze dvou snímků, při jejichž realizaci se režisér Peter Weir setkal s budoucí hvězdou světové kinematografie Melem Gibsonem, zpracovává temnou kapitolu australské vojenské historie, bitvu o poloostrov Gallipoli. Tvrdé boje první světové války o důležitý Dardanelský průliv skončily zdrcující porážkou spojenců a masakrem velkého množství australských a novozélandských vojáků, vesměs nadšených dobrovolníků. Weir se zaměřuje na Archyho a Franka, dvojici idealistických přátel, jejichž představy jsou na evropském bojišti krutě konfrontovány s realitou. Jasně protiválečný snímek vykresluje běžné životy obou mužů, které se postupně proměňují v noční můru. Velkoryse pojatý film paradoxně vyniká právě pečlivou drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nenápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. (Česká televize)

manonfire

Už je to dávno, ale ta konečná scéna mě opravdu zaujala. Mám rád téma, kdy je někdo svou schopností určen jednou pro něco naprosto jiného než by čekal. Ne aby vyhrával závody, ale aby svou rychlostí zachránil lidské životy. Přesto byl konec takový jako byl. Působivé. 80% ()

Sir-Filip

Zdá se neuvěřitelné, jak se dá plýtvat lidskými životy. První světová válka byla jedním velkým vojenským fopa. Nenašli bychom příliš mnoho dobrých velitelů, kteří byli schopni v této válce racionálně uvažovat. Gallipoli, jakožto noční můra australanů a novozélanďanů, je totéž, co Somma pro brity, či Verdun pro francouze. Za britské impérium zde položilo nesmyslně život tisíce vojáků. O tomto "nesmyslu" však vypráví až závěrečné dějství filmu a to je podle mě velká škoda. Do té doby se film hodně utápí v nudných nic neříkajících pasážích, ve kterých se o válce jen mluví, a to více či méně s humorem. Výcvik také nepřipomíná pověstný vojenský drill, kterým museli určitě vojáci projít. Armáda se zde jeví po 3/4 filmu jako naprostá ulejvárna, kde se člověk vlastně baví. Takhle to určitě nebylo a není. Uvítal bych daleko více opravdu "válečných scén", pocity zoufalství a beznaděje, o něž se Weir sice pokouší, ale je to až příliš pozdě. Takže - na podívání to určitě je, ale žádný zázrak to rozhodně není!!! "ENJOY IT !!!" ()

Jello Biafra

Bitka o dardanelskú úžinu v roku 1915 sa stala jednou z najkrvavejších bitiek 1. svetovej vojny. Za 11 mesiacov bojov tu o život prišlo okolo 120 tisíc spojeneckých vojakov. Táto mizerne naplánovaná operácia sa stala skutočnou nočnou morou a turecké jednotky sa veľmi úspešne bránili. Na pozadí tejto bitky sledujeme príbeh priateľstva dvoch mladíkov, ktorí sú plní ideálov a vojenského romantizmu, ale na záver poznajú pravú tvár vojny. Anti-vojnový film predného austrálského režiséra Petera Weira (Master & Commander) je silná a naturalistická ukázka vojnového pekla. V hlavnej úlohe mladý Mel Gibson. ()

ZkuKol

Klasický (proti)válečný film. Pohledem a nadšením mladých můžu je zobrazováno to velké dobrodružství, národní povinost a historická událost, jež končí pár metrů za zákopy nemilosrdnou kulkou z kulometu. Weir byl už tehdy výborným vypravěčem, má cit pro obazy a dbá na mužské charaktery plné cti, vášně a naivity. Gibson dobře věděl, jak moc dobře napsaný charakter dostal a dal do něho všechno. Škoda, že ne všichni s ním dokázali držet krok. Na filmu je občas vidět, že ne všichni v Austrálii věděli, jak se točí velký film. I příběh je občas až příliš zkratkovitý. Ale Weir prostě točit umí, takže je každý drobný lapsus brzo zapomenut a pak přijde na plátno Mel a vy jste v jeho moci a znovu běžíte s ním ten poslední beznadějný sprint o životy neviných lidských duší... Jsou mladí, rychle běhají, ale je válka, takže běží akorát vstříc smrti, která je jako vždy zbytečná... 80% ()

BMAJTZ

Na Gallipoli jsem kouknul jenom kvůli tomu, že jde o jeden z prvních filmů s Melem Gibsonem a byl jsem příjemně překvapen. Trošku víc jsem očekával záběrů z fronty ta vůbec něco o bitvě u Gallipoli, bohužel v tomto nebyly moje přání vyslyšeny. Přesto se jedná o poutavý film. ()

Maynard.

Peter Weir, známý to rejže, jehož filmy mi ale bohužel uplně nepřirůstaj k srdci. Tak třeba tohle... Sice je to film o válce, celej film se o ní mluví, celou dobu se do ní jede, připravuje se na ni, ale co se týče samotnýho boje, tak je tady tak 5 min naprosto odfláknutých záběrů z boku a nic víc. Sice je to film starej jako metuzalém, ale už i touhle dobou byly natočený celkem slušný záběry z boje. Gibson je hezounek a dycky bude, ale jeho ostatní parťáci nic moc. No, aspoň, že to nebylo moc dlouhý. Takle naprosto průměrnej film z vyprahlí Austrálie a pak pár turků s puškama, jinak nic... A teď vzhůru na zapíječku mladýho Čerňase :o) ()

PALINO

Peter Weir je kvalitný režisér, ale z tejto látky mohol vyťažiť aj o čosi viac. Gallipoli je ale dobrý film, ktorý sa oplatí si pozrieť. Mel Gibson v jednej zo svojich starších úloh podáva tradične dobrý výkon a spolu s austrálskymi hercami vytvorili zaujímavé postavy. Záver filmu tvorí jednu z najsilnejších častí filmu a tak je škoda niektorých slabších miest, ktoré zhoršujú inak pozitívne hodnotenie. ()

darwin

Peter Weir se soustředí víc na jednotlivé postavy než na válečnou vřavu a je to jen dobře. Podařilo se mu ukázat naivitu a nenaplněné ideály oné generace. Mark Lee sedí do své role perfektně. ()

Cracker

Mela som skoro nespoznal, pretože som skôr zvyknutý na jeho tvár zo série Lethal Weapon. Ale už na "začiatku svojej kariéry bol z neho bravúrny herec. Weirove filmy som mal vždy rád ale tento pokladám za jeden z tých horších, jednoducho nemal tú atmosféru ako napríklad Master & Commander. Ale ostalo tam celkom pekné hodnotenie ktoré si zaslúžili hlavný predstavitelia. ()

Tom:)

Slovy klasika - bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát? Místy slepá místa, kdy se nic neděje a člověk čeká na nějakou zápletku jako na smilování. Drama je tenhle film asi tak posledních 10 minut. Ze začátku se to líně táhne a působí to trochu jako něco na pomezí westernu a rodinného filmu. V prostředku v Egyptě je to takové ... o ničem. Děj se nikam neposune. Borci běhají po Egyptě, nakupují, prodávají a lezou na pyramidy. Když se konečně dostanou k té válečné části, tak půlku času sedí a nic se neděje. V posledních minutách to chce režisér strhnout, jakože aby se tomu dalo říkat drama. Moc se mu to IMO nedaří a celá ta poslední scéna na mě působí tak nějak... divadelně. Ale důležitou zprávu jsme zachytili - "Valka je na prd". Fajn. Ale dalo se to říct i jinak, lépe. ()

klúčik

Film som si vychutnal, bol krutý ale aj krásny.. Mladučký Mel Gibson už tu jasne naznačil, že sa stane stár... Dávam 70%. ()

Han22

Tak a druhý Gibsonův válečný film z roku 1981 je za mnou. A bylo to něco úplně jiného. Žádná akční jízda, strhující bitva nebo dokumentární popis bitvy o Gallipoli - kdo něco takového čeká, bude se nudit. Je to příběh o dvou australských klucích, jejich kamarádství a jak se vydávají do války za dobrodružstvím. První je naivní kluk z farmy, který jde bojovat za správnou věc, druhý lehce cynický světák (Gibson), který do toho jde z kamarádství. Ale nenudil jsem se. Je to výborně natočené, skvěle zahrané, místy pěkné, ve spoustě situací vtipné (hlavně celý Egypt). Zkrátka poctivý klasický biják, možná první australský film který je opravdu velký a ve kterém Weir dokázal co dovede. A válka? Ta se objeví až těsně před koncem v té nejhnusnější, nejzbytečnější podobě... takhle zbytečné umírání jsem neviděl už dlouho; až jsem si vzpomněl na "Na západní frontě klid".  Bylo mi smutno... silné 4* a válečný film roku 1981. ()

wosho

Na dětství mám pár mlhavých filmových vzpomínek. Jedna z nejřetelnějších je na jakýsi film, kde běžec si něco říká o tom, že je gepard, či něco jiného, pak vyběhne ze zákopu a v závěru ho nějací vojáci rozstřílí na hadry. Ta scéna mě v hlavě zůstala velmi dlouho, bohužel jsem nevěděl z kterého filmu. až jednou po mnoha letech jsem v tvbedně spatřil Gallipoli a já uzřel. Gallipoli je jeden z nejsilnějších protiválečných filmů jaký jsem kdy viděl a věděl jsem to i jako malý capart. ()

Earl10

Dobrodružstvím nasáklý snímek s parádní ústřední dvojící a emocionálně nabitým závěrem. Ovšem ty emoce se dostaví příliš pozdě, až v poslední čtvrthodince, ale i tak se jedná o kvalitní a především neobvyklý buddy movie probíhající v krásném prostředí. Weir je nepochybně kvalita, ale ústřední duo funguje tak přesvědčivě, že režisérovi zásluhy nejsou tak na očích a režie se tak nestává nejdůležitějším prvkem filmu. Australský skvost, kde ovšem to nejlepší příchází na můj vkus příliš pozdě! [80%] ()

Radim

Z filmu mám rozporuplné pocity. Protiválečné drama se snaží být naléhavé, ale je spíše rozvláčné a roztěkané. Na tu správnou strunu uhodí až v poslední půlhodině, ale to už jsem měl problém to správně vnímat. Jednoznačným plus je Mel Gibson, který na sebe strhává pozornost nejen svou současnou popularitou - jeho postava je neskutečně charizmatická. Co mi opravdu hodně vadilo, byla hudba Jean-Michel Jarreho - nezlobte se na mě, ale elektronická hudba k filmu z roku 1915? ()

jasiska

Film Gallipolli sa mi páčil. Príbeh o priateľstve na pozadí vojny s mladým Melom Gibsonom predsa nemôže byť zlý:-) Ale z konca som bola smutná. ()

TheDude

Nemohu si pomoci, ale z velké části rozvláčné drama nemůže zachránit poslední silná dvacetiminutovka. Myšlenka o nesmyslnosti války je evidentní, ale forma sdělení nevybočuje z průměru. Weir nikdy nebýval mým favoritem, ale zcela nezaujatě si myslím, že válečný film se mu podařilo natočit sice možná netradičně, ale nějak neúplně a vrtkavě. Na dané téma, slabě. A to nejsem nutně zastáncem toho, že jediné úplně antiválečné vyjádření musí být dvouhodinová vřava. Jinak skvělý začínající Gibson v konfrontaci s mladým idealistickým postojem k válce, a velice mi sedla i hudební stopa od J.M. Jarreho. ()

Lionheart

Válečný film podle mého gusta - drama spíše o jednotlivci (zde dvojici kamarádů) a jeho osudu ve válce, která je sice světová, ale jeho samotného se moc netýká a jeho konec je ukázán jako krutě zbytečný. Překvapivě dobře do snímku pasuje i použití skladeb J-M. Jarrého a Albinoniho/Giazotta. Nic pro fanoušky akce a jatečních záběrů, je to Weirovsky zahloubaný film. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Worthington chce dobýt Cařihrad

Worthington chce dobýt Cařihrad

14.06.2012

Bitva o turecký poloostrov Gallipoli patří k nejkrvavějším událostem 1. světové války. Britsko-francouzská operace, které se zúčastnila i ANZACS, tedy spojená australsko-novozélandská armáda, měla za… (více)

Peter Jackson jde do války

Peter Jackson jde do války

19.12.2009

Dokonce hned do dvou. Není divu – jeho „rodinný thriller“ Pevné pouto prozatím sbírá rozpačité recenze, takže Jackson příště zrežíruje něco, co mu jde nejlíp – nějakou megalomanskou válečnou řež. Ve… (více)