Gallipoli

První ze dvou snímků, při jejichž realizaci se režisér Peter Weir setkal s budoucí hvězdou světové kinematografie Melem Gibsonem, zpracovává temnou kapitolu australské vojenské historie, bitvu o poloostrov Gallipoli. Tvrdé boje první světové války o důležitý Dardanelský průliv skončily zdrcující porážkou spojenců a masakrem velkého množství australských a novozélandských vojáků, vesměs nadšených dobrovolníků. Weir se zaměřuje na Archyho a Franka, dvojici idealistických přátel, jejichž představy jsou na evropském bojišti krutě konfrontovány s realitou. Jasně protiválečný snímek vykresluje běžné životy obou mužů, které se postupně proměňují v noční můru. Velkoryse pojatý film paradoxně vyniká právě pečlivou drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nenápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. (Česká televize)

strikeman

Sympatický snímek o nesmyslnosti války a naivitě a bezmoci obyčejných lidí, kteří si to vždy nejvíce odskáčou. Závěr je opravdu nekompromisní a silný, za něj ještě hvězdu a pět procent navrch ... 75% ()

MickeyStuma

Mladé nadšení v konfrontaci s brutalitou války. Další námět nejednou použitý v rámci protiválečné filmové kampaně. Tento příběh je z období první světové války odehrávající se na poloostrově nacházející se v provincii Çanakkale v Evropské části Turecka. A není nezajímavý. Pomalejší tempo zvýrazňuje myšlenku děje v souběhu s krásnými scenériemi naší matičky Země. Ano, kamera je ve své smyslu ohromující, ať se děje co se děje. Po výpravné stránce jsou i bitevní scény na vysoké úrovni. Scenáristicky už je to takové všelijaké. Máme tu dva mladíky vstupující do armády, kteří potěší jistou sympatií k sobě samém, ale bohužel nějak zůstává utajeno, proč tak vlastně činí. Jsou snad motivováni propagandou médií? A proč je vlastně pro Austrálii Gallipoli tak důležitá, že jim stojí za to tam bojovat? Možná divák najde odpověď právě v daném příběhu a to hlavně v rámci absurdity válečných skutků. Ale i tak ta informace nějak chybí, poněvadž si tak nejsme jisti, zda jsme svědky statečnosti, vymývání mozků nebo obojího. V rámci emoční rezonance však filmového poselství dosaženo je a to v plné výši. Jediné, co divácky zabolí, je násilné zakončení filmu. Emočně, ani jinak psychologicky, to prostě nezabírá. Jestli se jedná o jeden z nejlepších protiválečných filmu je na diskuzi, ale je fakt, že je krapet opomenut a je to už po filmové stránce škoda. ()

Denny

Film by měli vidět ti, kdo pořád haraší zbraněmi a mají chuť si zaválčit. Myslím, že mladí muži by měli mit poněkud jiné zájmy, než po sobě střílet. ()

JimiH

Opravdu zajímavý pohled na nechvalně proslulou událost první světové války. Australské vlastenectví smrdí na sto honů a kritika britského charakteru taky, ale díky kombinaci humoru, dramaticky vypjatých scén a skvělé výpravy a režie je na co se koukat. ()

Lucas87

Vždy je dobré si připomenout 1. světovou válku a vidět jí i z jiného pohledu. Za tímto filmem stojí Peter Weir a to je pro mě známka kvality, jedna z prvních roli Mela Gibsona, o účastí australských vojsk v Turecku. ()

Hightower

Válka nesmí být považovaná za zlo; malicherné, krátkozraké důvody toho, kdo ji vyvolal však ano. Bojovali, protože lidé z politiky si to žádali, a to skrze čest a vlastenectví. Není nic horšího, než když někdo zneužívá pojmů, které se dotýkají niterně člověka; k prosazení marnotratných myšlenek. "Unce míru je lepší, než tuna vítězství" (Lion Feuchtwanger, "Židovka z Toleda"). ()

Biopler

Gallipoli som si načítal a bola to hodne veľká akcia počas 1. svetovej vojny. Vo filme bola stvárnená nevierohodne, na prevedení by sa zišlo iste popracovať. Humanistický odkaz, že vojna je nezmysel, však zaznieva presvedčivo vďaka úchvatnej záverečnej polhodine. To predtým je hodinová brnkačka, síce s príjemnými hercami ako Gibson či Lee, ale skôr uspáva ako baví. Film ako celok tým pádom pôsobí rozporuplne a nerozhodne až na jednoznačný záver. ()

tranquill

"Australani nejsou žádní blbci, to si pamatuj!" Tenhle způsob války zdál se býti naprosto zbytečným... lépe řečeno úplně na hovno! A toto je definice 1. světové války, kterou je i tento film. "Je to dobrodružství větší než sám život..." ()

Drom

Jo, nejni nad klasickej film, to se člověk může spolehnout na obstojnou zábavu i když pro něj téma je celkem nezajímavý. Mám pocit, že jsem válečných filmů viděl asi milion. Alespoň to tentokrát nebyla ta Druhá. A tohle bylo docela příjemně natočený i zahraný. A asi nejlepší bylo, jakou stavbou a s jakými prvky dokáže film udržet moji pozornost. Přitom tam bylo celkem dost klišé. Strašně bych nechtěl vidět nějakej remake nebo reboot nebo restart nebo tak něco. A jakej byl ten Gibson floutek... Napodruhé jsem navíc měl ještě lepší dojem, takže se odvážím dát asi čtyři slabší. A nebo že by to bylo prostě tím, že u starýho blbýho filmu si člověk opět uvědomí, jak rostoucí obecná dostupnost tvorby multimediálního obsahu devalvuje průměrnou kvalitu záplavou kdejakých pavýtvorů? :P ()

Solly

Výborně ztvárněný válečný film bez potřeby ukazovat válečnou realitu. Až na konec, kde jí v takovém množství až zamrazí. ()

ecis

Legenda protivojnovych filmov, ktora pred mojimi ocami ubiehala az prilis staticky a pomaly. Akokeby sa Peter Weir nevedel rozhodnut akym smerom sa ma uberat dejova linia. Jeho vnikanie do psychiky postav a postupne napredovanie ich zblizovania mi prislo neosobne, aj napriek tomu, ze Mark Lee a Mel Gibson patrili k tomu najlepsiemu z celeho filmu. Predbehol ich len strhujuci priblizne 20 minutovy zaver, bez ktoreho by som sa nebal siahnut aj k nizsiemu hodnoteniu. ()

Acrobat

Krasne uprimny a nevinny film, ktory dokaze zaujat napriek svojej malej vyprave. Gibson niet slov. Skvely uz od zaciatkov. Netreba sa bat roku vyroby. Nutne je zaujat k tomu filozoficky postoj a da sa na to pozerat. Ako divak som Gibsona na konci hnal k tomu aby behal zo vsetkych sil, az z kresla som vyletel. ()

Monggol

"Když je nezastavíme, přijdou až sem." - Stařík se rozhlédne po poušti: "Že by přišli až sem?"  Každá vojnová propaganda je sviňa a to platí v každej dobe. ()

Dexx

Hodne dobre, ale k dokonalosti tomu prece jen cosi chybi. Ale Gibson a spol. jsou skveli... a zaver filmu je nezapomenutelny, jako by v sobe obsahl celou 1.svetovou valku. ()

Bartoloměj

ten konec mi ležel v hlavě hodně dlouho, no vlastně jsem to viděl asi před patnácti lety a ten konec je jediná ( hodně hořká a silná ) věc co si pamatuju. nesnáším nespravedlnost a beznaděj, tak nevím jestli budu mít ještě někdy možnost a chuť se na to podívat znovu a ohodnotit to z čerstvější vzpomínkou.. zatím za čtyři.. ()

Stanix

Australani jsou díky své totální izolaci od zbytku světa poměrně zvláštní, skoro bych řekl až podivínští. Z těchto důvodů je sledování jejich snímků trošku jiným zážitkem narozdíl od evropské a zámořské tvorby. Gallipoli má velice prostinký děj, téměř s nulovou "dramatizací" jakékoliv scény. Vše působí velice přirozeně a nic není krášlené. Dochází bohužel na pár hluchých nudných míst a když už se děj konečně dostane do válečných scenérií je náhle konec jako když utne, což je škoda. Celkově se ale jedná o zajímavost s tehdy ještě nemastným neslaným nehustým a nedrsným Melem. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Worthington chce dobýt Cařihrad

Worthington chce dobýt Cařihrad

14.06.2012

Bitva o turecký poloostrov Gallipoli patří k nejkrvavějším událostem 1. světové války. Britsko-francouzská operace, které se zúčastnila i ANZACS, tedy spojená australsko-novozélandská armáda, měla za… (více)

Peter Jackson jde do války

Peter Jackson jde do války

19.12.2009

Dokonce hned do dvou. Není divu – jeho „rodinný thriller“ Pevné pouto prozatím sbírá rozpačité recenze, takže Jackson příště zrežíruje něco, co mu jde nejlíp – nějakou megalomanskou válečnou řež. Ve… (více)