Krátce po manželově smrti chce vzít Rachel Lappová (Kelly McGillisová) svého syna Samuela (Lukas Haas) na výlet do Filadelfie, aby mohli uniknout každodennímu stresu. Na záchodcích na nádraží se Sam stane svědkem vraždy a jelikož je jediný, kdo dokáže identifikovat pachatele, musí pomoci ostřílenému detektivu Johnu Bookovi (Harrison Ford) s následným vyšetřováním. Krátce po zjištění, že ve zločinu jsou zapleteni také příslušníci policejního sboru, je Book postřelen a nucen potají odvézt Rachel se synkem do jejich domu mimo město. Časem se detektiv na venkově sbližuje se členy místní amenitské sekty, pomáhá lidem s pracemi a vztah mezi ním a matkou se prohlubuje. Mezitím se však nepřítel pomalu přibližuje ke svému cíli. (Cinemax)

Tomco

harrison ford nie je extra dobry herec, ale tento zaner je pre neho ako stvoreny. aj preto ho mam tak rad. na druhej strane kelly mcgillis vsadila na svoju sexi nevinnost a charizmaticky sarm a ako bonbonik odhalila svoje poprsie :), parada. svedok je vyborny svizny thriller, kde sa prakticky od prvej polhodiny az do koncovej skvelej pasaze, ked trojica zaporakov vychadza s brokovnicami von z auta a kraca dole cestou nic akcne nedeje. to vsak vobec neprekaza, prave naopak, divak dostane sancu spoznat charaktery hlavnych postav. v osemdesiatych rokoch vzniklo vela dobrych kuskov a medzi nimi aj weirov witness. ()

WANDRWALL

Film splní očekávání těch, co rádi pořádnou senzaci, žádné močení po vykachlíkovaných dlaždičkách. Je v něm cynismus budoucí doby, hrdina, který je tam, kde je ho třeba, žena, s níž hrdina nakládá jak mu umožní, a nakonec i napětí, s nímž se divák pěkně popasovává. (7.3.2011) ()

Willy Kufalt

Filmy Petera Weira nepatří k těm, ve kterých bych hledal cokoliv hlubšího, avšak přinášejí mi nejednou kvalitní žánrovou podívanou spojenou s poutavým exkursem do prostředí neobvyklé cizokrajní komunity. Potěšilo mě, že si Weir ve svém prvním americkém filmu tuto svoji osobitost z předchozího „austrálského“ období plně zachoval a natočil tentokrát napínavý příběh zasazený do prostředí severoamerické komunity Amišů, jejichž životní styl v dřevěných stavbách bez elektřiny i dalších moderních výdobytků fascinuje, stejně jako vzbuzuje řadu otázek. Svědek, který nám tuto komunitu výrazně představuje, zpočátku kráčí ve stopách tradičního krimi thrilleru, ale ve svém jádru se zaměřuje především na střet dvou odlišných světů a jejich hodnot, což samotný příběh, který se v lince s drsným americkým policajtem a neodvratně blížící se pomsty nevyhne i některým tradičním klišé, výrazně povyšuje na mnohem zajímavější úroveň, než se na první pohled zdá. Peter Weir opět prokazuje svůj režijní um ve vytváření napínavé atmosféry, včetně skloubení s krásnými poetickými záběry, a navzdory nadprůměrně dlouhé stopáži mě film vůbec nenudil. Úvodní incident z veřejných záchodků z pohledu kluka přes škvíru ve dveřích působí až málem hororově, dlouhá závěrečná akce je rovněž strhující, ale za sebe jsem tu byl úplně nejvíc fascinován během scény hromadného stavění dřevěné stodoly ze strany nadšeně usilovných Amišů. To odlehlé prostředí zaostalého venkova s jeho pokornými obyvately dýchalo jedinečným kouzlem a příběh míchající krimi thriller, romantiku a rodinné drama překvapivě dohromady ladil skvěle. [90%] ()

dopitak

Po nezbytném představení pošukoidní komunity film dostane nečekaný spád na hajzlících hlavního nádraží. Klaďas a charakterní polda ze Smrtonosné zbraně Danny G tu podřízne na první pohled feťáka. Vše je ale jinak a dlouho pak společně s Harrisonem pronikáme pod amenitské kalhotky, aby nás závěr v sýpce na obilí naplnil (kromě toho zrní) citem pro spravedlnost. Oceňuji, že finále je krátké, úderné a vyvarovalo se stupidních klišé už dávno poražených hrdinů, jež zázrakem v poslední vteřině ožijí. Kelly McGillis a její fajn jedničky. ()

SeBig odpad!

Co to bylo za nudný, debilní džuviš paradajs? Opět podhodnocuji, kvuli nadhodnocenosti. To mě vždycky dokáže nasrat. Nudná plichta a nese si to tady 74% tovížejo. ()

Chrustyn

Vše začne jako typická detektivka, (svědek vraždy, korupce na nejvyšších místech, jediný správný polda, který může svědka ochránit) ale to by to nesměl být Weir. Režisér se více než na kriminální zápletku zaměřuje na život sekty amenitů, kteří odmítají městský život a jakoukoliv moderní technologii, ve které musí chtě nechtě vydržet neúplatný detektiv, aby mohl ochránit malého svědka vraždy. Zajímavý, ale bohužel hodně pomalý snímek, což na druhou stranu můžeme od Weira očekávat a třeba u "Master and Commander", mi to vyhovovalo. ()

poz3n

Poslední samuraj po amišsku. Zdánlivý thriller, který se postupně mění v krásné romantické drama. Peter Weir je mistr v zobrazování lidského nitra skrze pohledy postav. Tak, jako magicky sleduje duše hrdinů v Pikniku na Hanging Rock, nebojí se i tady nechat promlouvat lásku mezi hlavními protagonisty za pomoci odzbrojujících, nádherně na delší sklo rámovaných a zcela mlčenlivých interakcí. Harrison Ford a Kelly McGillis jsou spolu skvělí. Jen je trochu škoda té přímo ukázkové, 80kové synťákové brakovky. Ale čert to vem. 7/10 ()

Morholt

Jakoby si Weir nemohl vybrat ústřední motiv. Chvilku šlo především o zkorumpovné policisty a boj, který s nimi vedl typický Fordův správňák a hned na to tu byl vztah mezi amenitskou ženou a mužem "z venku". A tyhle dvě věci se Weirovi sladit nepodařilo a obě zápletky mi přišly nedotažené. I tak se jedná o slušný thriller, který se vyplatí vidět. 65% ()

ScarPoul

Na tom filme sa mi páči chémia medzi dvomi predstaviteľmi. Keď sa to totiž vezme, ten film nie je až také krimi, ako skôr nezvyčajná romanca v ktorej strede je stret rôznych názorov, veriacich systémov, kultúr? Skrátka Amišovia verzus fungujúci moderný policajt. Krimi zápletka je v zásade veľmi jasná a som celkom rád, že sa na ňu Weir neupína. Vďaka tomu tu máme zábavný, pozerateľný a v mnohých scénach aj veľmi príjemný film. Bohužiaľ to krimi tam v pozadí stále je a preto vyriešenie tejto zápletky pôsobí trošku nedotiahnuto. Skazilo mi to trošku dojem, pretože odrazu tí zlí, neboli až taký (ideme cez mŕtvoly) chlapíci, ako sa nám snažili od začiatku nahovoriť. Mimo toho je to ale dobre natočený film, ktorý v sebe nesie veľmi jasné, ale o to krajšie emócie. ()

BoPo

Stretnutie starého a nového spôsobu života. Nijak výnimočný príbeh, skôr spoznávacia exkurzia. Bez Forda a peknej tváre Kelly McGillis by to bolo oveľa horšie. Ale na keby sa história nepýta. ()

Tommassi3

"Ale já nemám dost lidí, abychom všechny v našem okrsku zkontrolovali !!" - "Dobře !! To chápu, ale pár telefonátů, šerife, to byste snad zvládl, ne ??" - "Jistě !! Jenže dokud Amenité nebudou mít telefony, nemám komu volat.." ;) ()

Lacike

Za mňa dokonalý priemer na ktorom v dobe vzniku mohla zaujať maximálne tak tá komunita Amenitov, ale ani to už v dnešnej dobe neohúri. Dnes už sme zvyknutí na kdejakých exotov. Romantická línia je ok, ale tá thrillerová je slabučká a celkovo som mal pocit, že sa tam nič poriadne nedeje. Finále slabé. Film na jedno pozretie. Je pekné, že Ford v osemdesiatkách skúšal aj niečo iné, ale nie vždy sa z toho stala nezabudnuteľná klasika. 5/10. ()

JohnCZ

Chytlavá kriminálka, která se postupně překlopí spíš v romantické drama aneb cizinec v cizí zemi. V tomto případě v neokoukaném prostředí amišské osady. Jednoduché, šablonovité, ale příjemně nasnímané a s tradičně sympatickým Harrisonem Fordem. Kelly McGillis za mlada mi velmi připomíná Lauren Cohan. ()

Padme_Anakin

Tento snímek má mýma očima několik předností, Harrison Ford v hlavní roli je tahounem příběhu, zajímavé je nahlédnutí do uzavřené komunity a sympatické vyobrazení skromného životního stylu, no a pochopitelně střet dvou světů s příjemným hudebním podmazem.. Malý chlapec se stane svědkem vraždy a je schopen identifikovat vraha, k překvapení vyšetřujícího detektiva označí na fotografii vyznamenaného policistu.. U mě filmová spokojenost a parádní čtyři hvězdy.. ()

corpsy

Skvelá kriminálka, ktorá priniesla Harrisonovi Fordovi zatiaľ jedinú oscarovú nomináciu. A zaslúženú. Klasika starej školy kriminálnych thrillerov. Napínavý a pulzujúci. ()

GodComplex

Tak v prvni rade tezce, ale hodne tezce Vangelisovska hudba bez Vangelise, skoro mi prijde jako by Maurice Jarre pred skladanim hudby Vangelisovi zavolal, jestli by mu mohl poslat presety jeho legendarniho CS-80 synthu, protoze zvukove to je skutecne 1:1. Trosku problem, kdyz vidite uvodni sekvence filmu poli americkeho venkova, rozezni se hudba a vam pred ocima zacnou litat vznasedla a nastvani replikanti, nemluve o tom, ze v obou filmech hraje hlavni roli Harrison Ford a hlavni zensky charakter se jmenuje Rachel. Na druhou stranu Blade Runner ma cca nejlepsi soundtrack filmove historie, takze si prece nebudeme na obcasnou podobnost stezovat, ze? Obzvlast kdyz i tady je hudba jednoznacne nejlepsim elementem. Jinak je to vicemene prumerna story o ochrane klicoveho svedka a zkorumpovane policejni siti, jenz se presune do zajimaveho prostredi Amishske komunity. 6/10 ()

O.Peta

Škoda, že když už film nabírá dech, tak ho vzápětí ihned ztrácí. Vím, že to byl asi záměr, navodit dobrou atmosféru, ale mě tomu chyběl šmrnc. Od oscarového trháku jsem si sliboval při pondělním večeru trochu víc. Hodně nejisté 3* za 50% ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022