Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

CSSML

Spíše než o western se jedná o poučný romantický příběh z divokého západu. Pěkně ukazuje, jak si může žena „zamilovat“ místo muže jeho slávu, jeho dobrou pověst, jeho oblibu u lidí. To však není nic jiného než sebeláska, snaha ukázat se v odlesku jeho slávy, podobně jako v případě muže „milujícího“ ženu pro její krásu. Je však třeba říct, že muž ve filmu se nezachoval zrovna rytířsky, když zatímco se o něj jeho snoubenka bála, laškoval s její přítelkyní. Doporučuji sehnat si FullHD verzi, abyste si vychutnali záběry na velkou zemi. ()

klukluka

Super biják o hrdinovi skromném tak, že o jeho hrdinství nesměl mít nikdo ani potuchy. Co by si dnes asi dával na Facebook a na Instagram? Jak umývá nádobí, drandění na nezkrotném Hromovi by vynechal. Líbily se mi ty průzračné, přitom složité charaktery jednotlivých figur. Výborný film o zahrádkářích, jejichž políčka byla obehnána alespoň stošedesáti kilometry oplocení. ()

Han22

O Velké zemi vždy mluvila mamka když ještě žila, která westernům zrovna neholdovala, že je to výjimečný film. A měla pravdu, i když jsem si cestu musel hledat dlouho. Velká země obrací westernová klišé naruby. Hlavní hrdina v podání fantastického Pecka je muž z východu, který nemá strach, ale odmítá násilí, frajeření aby si získal jméno, odmítá se prát ba dokonce i nosit zbraň. A ten jeho pacifistický přístup mě šíleně štval, protože mám radši drsné hrdiny. Navíc se chystá přiženit do rodiny farmářského magnáta, který válčí se svými zlotřilými sousedy. Jenže tak snadné to nebude - dobro a zlo tu neexistují, jen dva nenávidějící se starci, kteří mají svoji pravdu a boj o vodu je jen záminkou. Díky skvělé kameře, výborným hereckým výkonům a dobře napsaným postavám (hlavně starý Hanessey) mě to nakonec vtáhlo jak už dlouho nic. Kde jinde v takhle starém filmu uvidíte "vyvanutí" velké lásky protože si hrdinové uvědomí že se k sobě nehodí a uvědomíte si, že hrdina bez zbraně je vlastně mnohem odvážnější než ti ostatní? K tomu parádní scény (krocení koně, bitka) a naprosto fantasticky gradované finále na chatě a v kaňonu. 5* a western roku 1958 bez přemýšlení. ()

hlošík

Stopaři Johna Forda se zmiňují většinou z dvou hlavních důvodů – 1) jako film, ve kterém dovedl k dokonalosti svou schopnost zachytit velkolepé scenérie (která byla následně mnohokrát imitována), 2) jako vnitřně rozporné dílo, které rozpoutalo nikdy nekončící debaty o tom, zda je rasismus a šovinismus protagonistů filmem reprodukován či problematizován. Velká země Williama Wyllera, která vznikla pouhé dva roky po Fordových Stopařích, se obrací k oběma těmto prvkům. Ačkoliv nikdy není otevřeně revizionistickým westernem, ve své dekonstrukci základních mýtů westernu a Divokého západu je daleko otevřenější. Zvlášť první polovina vyvolává dojem, že dojde znovu ke střetu civilizovaného východu (městský cylindr) a nezkrotného západu (klobouky, vzpurný kůň). McKay Gregoryho Pecka jako by svým počínáním nepřiváděl k frustraci ostatní postavy, ale i diváky. Namísto toho, aby se vůči ostatním prosadil, se uspokojí s tím, že obstojí sám před sebou. Jeho odmítání jednotlivých výzev a zvyků tak ukazuje, že se jedná spíše o prázdné rituály maskulinity, v nichž se nic skutečného nedokáže. To pak rozvádí i způsob, jímž Wyller snímá exteriéry. V řadě scén jsou celky krajiny skutečně podmanivé, zvlášť když se naše perspektiva sbližuje s McKayem, který jako cizinec tuto zemi obdivuje. Když ale dochází k akčním scénám a potyčkám (zejména dva klíčové „duely“), Wyller je snímá z podobné distance, až tyto konfrontace dostávají podtóny spíše absurdity než epičnosti. Jednotlivé spory se tak ukazují jako zbytečné konflikty, které jsou uzavřené v nekonečném cyklu dokazování si vlastní pravdy a násilí vyvolávajícího další násilí. O to větší sílu pak dostávají postavy jako McKay a Julie, kteří jako jediní dokáží tento cyklus narušit. ()

dopita

Asi nejlepší western co sem kdy viděl. Film neuvěřitelně graduje a závěr filmu je nervák jak blázen. Dneska už by takovejhle film vzniknout nemoh - výpravnej, dvouapůlhodinovej western bez jediný akční scény. Wylliam Wyler byl univerzální režisér, poradil si s každým žánrem. ()

Shakeus

Když jsem byl malý, byly pro mě filmy jinými zážitky než dnes a to především díky dětské fantazii a přenesení se do děje. Po letech, když jsem tyto filmy opět viděl, obvykle zjistil jsem, že ztratily takřka vše ze své tehdejší krásy. Najednou jsem viděl trapné kulisy, nastrojené herecké výkony, nebo třeba politicky mířené scénáře. Film Velká země je ale jedna z mála výjimek. Ta totiž u mě neztratila ze své krásy nic. Obecně nejsem moc příznivce takto starých filmů, proto je pro mě záhadou, jak v té době mohl vzniknout takový majstrštyk. Je v něm něco podmanivého. Nedávno jsem si ho asi po 17 letech pustil, několik dní jsem na něj musel stále myslet, a proto jsem si ho pustil znovu. Je úplně jedno, v jaké náladě k němu zasednete, nebo jestli koukáte od začátku či od půlky, na divoký západ se totiž přenesete ihned, a to díky výborným hercům, skvělému scénáři, monstrózní hudbě, krásné krajině a podmanivé atmosféře. Finále je doslova nezapomenutelné a Gregory Peck mi ukázal, jak má vypadat správný frajer. Bravo! ()

duddek

Ačkoliv se ono slavné "Bond, James Bond" objevilo ve filmu až v 60. letech, knižně vyšlo už v prvním románu Casino Royale (1953: "Mine's Bond – James Bond."), takže k inspiraci nápadně podobným "McKay, James McKay" z tohoto filmu/knihy zřejmě nedošlo. Skvělou úlohu zde jinak sehráli i koně (viz zatvrzelé sundavání deky, počáteční artistická čísla bandy Hannasseyů). ()

Scevola

Wylerovi sa v priebehu par rokov podarilo natocit tri filmove skvosty: Roman Holiday (1953), Big Country (1958) a Beh Hur (1959) (mimochodom vsetky to maju u mna za 5*). Napriek uctihodnej dlzke filmu som sa ani nahodou nenudil. Pre mna jeden z najlepsich westrernov vobec (presne to vystihol golfista vo svojom komentari). Toto je klasicky Hollywood. 9/10 ()

Ripley

Tak krásnej western,taková klasika a já ho viděl až nyní.Bezchybná režie,skvělý scénář,nezapomenutelná ústřední melodie a dobrý výběr herců dělají z tohoto filmu nezapomenutelný zážitek.Nejlepší scény:zkrocení nezkrotného koně a pěstní souboj točený z velké dálky. ()

farfalla

Klasický western z období po Civil War. Gregory Peck jako charakterní muž, po kterém každá žena touží. Jean Simmons se snaží vypadat i mluvit jako Audrey Hepburn, ale myslím, že hlas v českém dabingu ji slušel víc. Burl Ives jako patriarcha divokého, ale hrdého klanu z Bílého kaňonu. ()

jasiska

Nemám veľmi v obľube westerny, keďže sa tam všetko rieši bitkou a strieľaním a najväčší macher je vždy ten, kto strieľa najrýchlejšie a udiera najtvrdšie. A práve preto, že toto všeko kritizuje, sa mi tento western páči. Naozaj som bola veľmi milo prekvapená. ()

Lionheart

Podle mě NEJLEPŠÍ ryze americký western, co kdy byl natočen. Božský Greg Peck jako neuvěřitelně správňácký greenhorn v souboji mezi dvěma klany. Díky bezchybné režii ani impozantní stopáž nenudí. ()

Ještěřák

Prototyp natahovanýho, srandovně uhlazenýho hollywoodskýho starofilmu, jenž mě nebaví, okorunovaný jedním z nejodfláklejších konců, co jsem kdy na tyhle vlastní slepý oči viděl. V hodnocení jsem byl ještě mírnej. ()

Neotom

Důkaz, že i western bylo možné natočit bez samoúčelných stříleček, aby byl přesto ve výsledku působivý. Výrazně k tomu přispěla herecká sestava plná hvězd. Globální politický rámec doby, kterého se snímek dotýká (více v zajímavostech), posunuje snímek do mnohem závažnější roviny. 75% ()

slunicko87

Kde jsou ty doby, kdy filmům vévodili opravdoví hrdinové, čestní a charakterní, takoví jako James McKay. Není se co divit, že s dnešní kinematografií je něco v nepořádku, když nám svět zachraňují namachrovaní drzí náctiletí… ()

filipvrbik

Celkem jeden z nejpovedenějších a nejzajímavějších westernů padesátých a šedesátých let. Na tehdejší dobu je zajímavé jak se vyvine vztah Jamese McKaye (Gregory Peck) a jeho snoubenkou Pat (Carroll Baker)...James je takový netypický kovboj, nepožívá zbraň, ani se nebrání, ani se nebije.. Zdálo by se, že mu to přinese opovržení - nakonec ano, ale jen u Henryho Terrilla a na zcénu nastupuje nová Jamesova láska Jean Simmons, která mu prodá své mokřiny...Celkově příběh zajímavý, bez Indiánů- zato se špičkovými herci...Čekal jsem další nudný western, a přes obrovskou stopáž se člověk nenudí, takže to vidím zaslouženě za pět...90% ()

Disease

Neklišovitý western (jasně, nosej se tam klobouky a nějaká ta rančerská válka...), který je klasikou naprosto zaslouženě. ()

serioga

Vynikajúca klasika,ktorá nikdy nezostarne.Skvelý film,ktorý rýchlo ubieha aj napriek dlhej stopáži.Ani som sa nenazdal a už bol koniec.Jeden z najlepších westernov aké som kedy videl.Pravdaže okrem Vtedy na Západe. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu