Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

VasaX

Mám rád westerny všeho druhu, protože mám rád "divoký západ", ale nějak horlivě je nevyhledávám. Takže mám pořád tu skvělou příležitost objevit něco "nového klasického". A Velká země, to bylo krásné překvapení. Je to záležitost, kterou jsem si skvěle užil, v čele se skvělým Gregory Peckem a jednoduchým a však poutavým příběhem. Jedna z věcí, které mají navíc i morálně-výchovný přesah a i ve své dvou a půl hodině nepřijdou, že by se zbytečně táhly (jako například mnou nedávno shlédnuté El Dorado). Poctivý western, poctivé řemeslo - Velká země je něco, co i po více jak padesáti letech skvěle funguje. Nějaké zběsilé zvraty nečekejte, sledují se zde ověřená schémata, ale to na kvalitě neubírá. Naopak - místo vyvažování risků se mohla energie věnovat na stvoření něčeho, co by mělo být shlédnuto každým, komu není westernový žánr cizí. ()

nevermore

Tři dávám proto, že jsem byl v očekávání parádního westernu, no a bylo to mellow/soft něco, houly wůt stajl. I když ne, ty tři *** bych dal stejně. ()

Kali4

Proč dokazovat ostatním své kvality? Proč jim nevyvracet mylné názory? Ha! Toť otázka. Film ukazuje obyvatele středozápadu USA jako nabubřelé, domýšlivé a omezené starousedlíky, kteří v životě nepřekročili hranice svých pozemků, zatímco světem protřelý Gregory Peck se objevuje v roli civilizovaného a vzdělaného "greenhorna", který se absolutně nehodí do prérií tehdejší Ameriky. Dějově bohatý snímek, v němž cennější než zlato je obyčejná voda, podbarvený perfektní hudbou a posílený hvězdným obsazením. Spolu s díly Tenkrát na západě a Butch Cassidy a Sundance Kid perla mezi westerny. ()

D28

"Nie som zodpovedný za to,čo si ľudia myslia,len za to,aký som." "Poznáte niečo väčšie ako táto zem?"----"Áno."......Keď sa povie superman, ja nevidím toho so "S" na hrudi,ale toho v bielom širáčiku a s tvárou Gregoryho Pecka.Keď počujem slovo western,vidím súboj Terrill-Hannassey.A zároveň krútim hlavou nad tým,čo všetko v tomto westerne človek nájde, ba trúfam si povedať,že je toho toľko ako v žiadnom inom.Toľko charakterov, emócií, pravdy.Jeden z mála dokonalých filmov. ()

J-o-k-e-r

Klasika žánru, sice nedosauje až takových kvalit jako třeba Tenkrát na západě či Hodný, zlý a ošklivý, ale i tak to patří k tomu nejlepšímu co se v žárnu western kdy natočilo. Působivý příběh, krásná krajina a skvělý Gregory Peck... ()

MI-380

Můj nejoblíbenější western. Návody: 1. Jak zapomenout na zbytečné kecy. 2. Jak používat mozek, čin a srdce. 100%. ()

Autogram

Luxusný svet bohatstva kontra jednoduchý život osadníkov mi veľmi pripomína iné rasové konflikty a môžu to byť aj tunajší osadníci alebo sa dá dosadiť akýkoľvek územný konflikt súčasný alebo minulý. Na dobrý western tak netreba ani Indiánov a aby to neskĺzlo do hororu, tak nám príbeh o komančoch a červených mravcoch zostáva utajený. Veľká zem je pompézny western so všetkým ako má byť. –––– Doufám, že tady zůstanete. Je tady spousta místa. Je to VELKÁ ZEMĚ! –––– Jsem veš ve vašem kožichu a nenechám se lehce vytřást! –––– Pěšky nebo koněm? – Ranč, který se dá obejít pěšky, nestojí za prohlídku. ()

vyfuk

Něco jako western. Něco jako drama. Romanťárna taky. Takový asi klasický mišmaš. Záleží jak vám to sedne. Sem tam se točíme v nějakám neoklasickém příběhu, který je dlouhý jak rok a moc zajímavého k mé osobě do toho všeho taky moc neposbíral. To vše vlastně v nějakém příběhu, který mi jednoduše nesedl, nic mi neřekl a nijak mne neobohatil. Takový už je život. ()

Specs

Hlášky: Buck Hannassey: - "Prej si mě chtěl, otče." Rufus Hannassey: - "Než ses narodil, tak ano." & Rufus Hannassey: (k synovi Buckovi) - "To by bylo něco chlapče, kdyby sis vzal Julii Maragonovou. To by byl učiněnej zázrak. Hleď si jí. Buď milej. Přestaň běhat za každou sukní. Jednej s ní upřímně. Občas se vykoupej." & Rufus Hannassey: - "Dlouho se z nich nestřílelo. Budou se muset vyčistit." James McKay: - "Udělám to, jestli chcete." Rufus Hannassey: - "Poučujte si svoji babičku. Uměl jsem zacházet s těma hračkama dřív, než jste se narodil." ()

manonfire

U mě jeden z pěti nejlepších westernů a to tento žánr nevyhledávám. Tenkrát na západě, Hombre, Butch Cassidy and Sundance Kid, jeden díl z Červeného trpaslíka a Velká země. Zajímavé, že každý z této pětice si mě získal něčím zcela odlišným. Tady je to ta až sladká superkladná zdrženlivost Gregoryho, který chce předejít jakémukoliv konfliktu i za cenu svého ponížení. Ta touha si dokázat svou sílu, ale jen pro sebe a svůj pocit zadostiučinění. Nihilismus miluji, pokud se netýká mě. Ikdyž Gregory je takový klaďas, že se mě to trochu vlastně dotklo. 80% ()

Pecival

První půlku jsem čekal, kdy konečně Gregory Peck odhodí svůj decentní pčístup k věci, projeví se jako ultimátní drsňák a všechny vykosí.... jenže o tomhle ten film vůbec není. James McKay prostě radši řeší věci s rozvahou, bez použití násilí a nepotřebuje se předvádět. Westernů, kde postavy nejsou černobílé, každý má své stiné a dobré stránky (snad až na hlavní charakter) zase není tolik a tento si rozhodně udrží pozornost k čemuž nepotřebuje přestřelky ani echt drsného hrinu (ikdyž ti mají také něco do sebe). Na to že to má skoro tři hodiny to uběhlo jako voda. ()

Aqualung

Výborné výkony, a to nejen Gregory Peck.Obvyklá fabule a boj dobra se zlem.A poslední slovo má bouchačka.Výborný western. ()

venca163

Podle hlavního hrdiny je pravej chlap ten, kdo se navenek chová jako submisivní ubožák a do tlamy dává všem jen v noci na tajňačku. Ne, je to celkem dobrej film :). "Synu, jednou tě budu muset zabít." (80%) ()

ethos

Malo to tu pravu westernovsku atmosferu tak tiez to bolo napinave od zaciatku az do konca. Esta aj ta hlavna myslienka nebola na zahodenie. Proste to bolo super. ()

Sdoom

Netradičně pojatý western, kde není měřítkem, kolik padouchů hlavní hrdina odstřelí, což je příjemná změna. Malinko kratší stopáž by určitě neuškodila, i když zde má určitě své opodstatnění. Charaktery jsou totiž výborně napsané, mají své dobré i špatné stránky a navíc jsou skvěle zahrané. Jen ten děj by mohl mít trošku větší spád, což souvisí i s výše zmíněnou stopáží. Ale i přesto velmi příjemný film a slušné 4 hvězdičky. ()

see_sawandrew

Epický velkofilm s tvrdohlavým a moudrým Jamesem McKayem, horlivým Buckem a dvěma znepřátelenými skupinami, které se mezi sebou tahají o vodu z místních mokřin. Velká země je neobyčejně chytrým filmem, který vypráví příběh diplomatického hrdiny, nikoli neohroženého pistolníka - což je mnohem lepší volba. Co však dělá z tohoto filmu krále mezi westerny, je perfektní hudební umění Jeroma Morosse. 90% ()

xaver

Kde jsou ty časy, když se v Holywoodu točily takovéto filmy. Mělo to nápad, příběh, atmosféru, skvělé herecké obsazení a jako celek to působilo harmonicky a poutavě. Gregory Peck je naprosto famozní, působí tak věrohodně, charismaticky, že divák má pocit, že je vtažen přímo do děje. Vynikající je i u nás poměrně neznámý herec Burl Ives v roli Rufuse, hlavy klanu Hannasseyu, i díky němu je závěr filmu velice působivý. Žádné zbytečné a přehnané násilí, žádný zbytečný nesmyslný krvák, přesto anebo právě proto tyto snímky vyznívaly velmi realisticky. Jasná pětka. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu