Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

bearmeedek

Opravdu značkový western a zároveň vynikající film. Ústřední melodie patří k několika notoricky známým a nesmrtelným. Nedá se nic dělat, musím se přiznat, že jsem tento film viděl až teď, i když jsem o něm i jeho slávě roky věděl. A že je filmu v současné době už 61 let, tak to tedy klobouk (pardon – sombrero) dolů před tím, jak působí i dnes. ()

BigBang

OK, starý žánrový film bez zvláštních rafinovaností a s průměrnou vizuální stránkou. Ale! Skvělý příběh a řada postav, z nichž každá je jasně napsaná a zahraná a nelze si ji splést s jinou. ()

mira.l

Je to dnes už klasika žánru, i když to taky není typický "etalon" westernu, je to poctivá filmařina, ale .... když už na něco čučím dvě a půl hodiny, a že to dějově strhující zrovna není, tak bych to "grande finale" čekal trochu víc "grandefinálovější". Mám splněno, můžu si odškrtnout, ale víckrát to vidět nemusím. ()

Lupes

Asi nejsem správný prototyp Boomera, ale tohle je opravdu špatná vizitka staré dobré filmařiny. Začněme plusy. Nádherná kamera a pozvolné tempo s minimem střihů plně využívají možností širokoúhlého plátna, hudba pak řadí dílo právem do zlatého fondu filmové klasiky. Je ale Velká země velký příběh? Bohužel je spíš melodramatickou slátaninou s naivním skautíkem, který si v ničem nezadá se svou německou obdobou. Jenže tato varianta postrádá i tolik potřebnou akci a napětí, neb snad od první minuty tušíte zápletku, vztahový trojúhelník, závěr i pointu. Panoramatické záběry nekonečně širé krajiny kontrastují s křupanským patriotismem (jižanská vlajka nesmí přirozeně v záběru scházet), nechybí vzorová učitelka a hodný Mexičan, kteří spolu s hrdinou z východu chtějí mír a dobro pro všechny... zkrátka spousta moralizování a trocha politického školení navrch. Člověku se po právu zasteskne po realističtější verzi amerického západu, která musela paradoxně přijít z Evropy. ()

Prďoch

Čekal jsem trochu více romantiky, ale vykompenzovaly mi to šarm a gentlemanství Gregory(ho) Pecka. A i když měl film 165 minut tak se nedá říct, že bych se někdy nudil. Bezpochyby pět hvězdiček. ()

masata

Westernovému žánru se vyhýbám, jenže tomuto filmu jsem dal šanci a vůbec nelituji. Excelentní, především G. Peck a jeho ego. ()

marlon

Westernová klasika a jeden z najvydarenejších amerických westernov, ktorý si zachoval rovnaké čaro v akom zažiaril po prvýkrát. Prvý pacifistický western sa nebál odkloniť od tradičnej podstaty dovtedajších cowbojok a určiť nový trend. Pištoľníckych súbojov a bitiek (ktoré boli odjakživa ich korením) obsahuje minimum, za to akčnosť a surovosť bola bohate vyvážená dramatizáciou. Wylerov výpravný film vsadil na silný príbeh a skvelých hercov, čo sa mu vyplatilo. I na svoju dobu sa vo filme stretla plejáda hereckých hviezd a režisér ukázal, ako s nimi treba pracovať. Hĺbka charakterov je prepracovaná do najmenších detailov a tak divák nemá problém zafixovať si každú z postáv ani sledovať v pokľudnom tempe sa odvíjajúci dej. Máme možnosť si vychutnať každý záber, každú scénu, Morossova hudba oplýva empatiou a tak tam kde má byť ticho prezieravo mlčí a kde je potrebná tam udrie! Ako dôstojný konkurent leonoviek uzrel svetlo sveta za dozvukov MacCarthyovského honu na čarodejnice a medzi riadkami sú narážky na Studenú vojnu aj citiť. Obe alternatívy americkej diplomacie - politika balansovania na ostrí noža a osobnej nevraživosti - sú tu totiž viac než transparentné. Povráva sa ale, že prezident Eisenhower (zosobnený postavou autoritárskeho a bigotného majora Terrilla) nechal film v Bielom dome niekoľkokrát premietať. A tento príklad je hodný následovania :-) ()

Tiiso

Velká země, ač se možná o to nesnažila, je používána a zneužívána k určování měřítek kinematografie. Hodně recenzentů a filmových kritiků tento film bere jako "mustr" k porovnání s jiným zbožím. Tím pádem se neustále i po tolika létech tvoří taková ta nechtěná reklama. Nic, ale co jsem výše napsal, nemění na tom, že snímek je grandiózní a natočen s filmařským umem let padesátých minulého století se značkou Made i n Hollywood. A to doslova se všemy, libůstkamy i nešvary co tato doba nesla. (jako kdyby ji každá jiná nenesla). Příběh je pojat velkolepě, roztáhle, širokopohledově, jak scénaristicky, tak i kamerově. Líbivé scény, líbivé dialogy, život podle předlohy, muži v čistých košilích atd. Snímek neumí sám o sobě provokovat, tedy aspoň v dnešní době, kůru mozkovou takovým způsobem, aby člověk nemusel nic dělat. Film dnes potřebuje ke sledování pomoc. Být naladěn na cukrovou omáčku, být v srdci připraven na sladkobolný a hrdinský epic. Pro někoho to může být problém, pro někoho ne. Vyrovnal jsem se s tímto jedno odpoledne u TV obrazovky hravě. I s českým dabingem, i v příšerně ořezané obrazové verzi. (však jsem si pak v budoucnu oko spravil jiným transférem). Tak abych se nějak nezaplétal a nepsal prázdné slova. Velká země obsahuje, poněkud roztáhnutým stylem, dobrý děj. Jeho přednosti jsou v tom jakým způsobem vypráví o dobru, o zlu, o svobodě, a hlavně o té velké zemi za louží, kde vše je možné, když se člověk nebojí a jde za svým cílem. A vlastně ani nejde o to jestli je to western, či by nebyl. Motiv je více než jasný a tento se dá vpasovat do jakékoliv reálie. ()

kyLuke

Tento kultovní snímek,byl jeden z prvních známých westernů.A jeden z nejznámějších je i dodnes.Dokonalá režie,výborná hudba a skvělé herecké výkony Gregory Pecka,Burla Ivese a Charltona Hestona,vládnou všem inteligentím westernům.Rozhodně jeden z mé TOP 10 westernů..... Zlatý glóbus 1 : Herec VR - Burl Ives ()

smajly

Western, kde se (téměř) nestřílí? Může to vůbec fungovat? Může! A znamenitě. Příběh o dvou na smrt znepřátelených rodinách zasazený do neúprosné, rozlehlé prérie, kde k nejbližšímu šerifovi je to 200 mil, vás vtáhne a drží ho v ději po celou, poměrně dlouhou, dobu. Velikost šarmantního Gregoryho Pecka, který se v očích diváka změní ze zazobaného outsidera, bojácného greenhorna, který nemá na divokém západě co pohledávat, na opravdového hrdinu, který zabrání zbytečnému krveprolití, a to bez změny jeho hereckého výrazu, je důkazem mistrovského scénáře a především nezpochybnitelného talentu samotného herce. Za důkaz, že se western dá natočit i bez desítek mrtvých, stovek vypálených nábojů, hořících domů a ostatních westernových klišé a že vsadit na psychologickou notu se může vyplatit i v tomto žánru, dávám 80%. ()

alldo.raine

Miluji westerny a čím dal tím častěji zjišťuji, že se mi zamlouvají i newesternové kovbojky:). Toto je zářný příklad. Žádné divoké přestřelky, saloonové pranice. Spíše to připomíná Sněžnou řeku s Douglasem, ale není to absolutně vůbec na škodu. A hlavně se nenechte odradit to časovou délkou. S GP a JS Vám to za krásné hudby, širých plání a mokřin, uteče jak voda. ()

Rattlehead

Vynikající dílo, které bezpochyby patří mezi pět nejlepších westernů všech dob. Při délce 160 minut nenudí ani chvíli a krásně graduje až do poslední třetiny, která doslova bere dech. Nádhera. ()

topi80

Stopáž by se mohla zdát příliš dlouhá na takovou zápletku, ale já se nenudil ani chvíli. Nutkání hlavního hrdiny za každou cenu nemachrovat, i když budu za pitomce, jsem sice moc nechápal, ale jeho přístup mě bavil a samozřejmě to skvěle funguje jako magnet přitahující diváka neustále k filmu. Zvlášť když velmi zajímavými charaktery oplývaly i beze zbytku všechny ostatní postavy na place. Závěrečná spravedlivost starého Hannasseyho už sice byla trochu přepálená, jakkoli jeho vztah k synovi byl nejzajímavější vztahovou zápletkou filmu. Každopádně bezvadný starosvětský film. ()

wege

Pomalý ale dokonale vystavěný příběh, kde dobro vítězí nad zlem, a to, že být muž, čestný, spravedlivý muž neznamená dávat vše na odiv. Daleko větší důležitost má to, jak to hrajete dovnitř, jak se dokážete sám sobě podívat do zrcadla. Zkuste to někdy všichni, zcela evidentně je to povznášející pocit. Mr. Peck by mohl vyprávět. This is kámo fucking cinema .. ()

Něrpa

Mám rád westerny, ale ty nejlepší točil ital. Pro mě je to jen průměr žánru a s Tenkrát na západě se srovnávat nemůže ani omylem. Žádná pecka, kterou bych si časem rád znovu prohlédl, to opravdu není. Spíš je to farmářský filmeček, zasazený do času drsných cowboyů. ()

Fanak

Ano, děj je značně předvídatelný, ale proč by to mělo vadit? Pokud vezmete film jako pohádku (a značná část westernů pohádkou vlastně je), budete se příjemně a kultivovaně bavit. ()

tartan

Western, v ktorom možno nie sú veľké prestrelky, vypätý príbeh, ani čierno-biele delenie postáv, ktorý však napriek tomu vie dokonale zaujať a strhnúť. Vďaka za to patrí hlavne výbornej réžii WW, vynikajúcim hercom, šírej veľkej krajine a v neposlednom rade skvelej hudbe s nezameniteľným a nezabudnuteľným hlavným motívom. ()

nmarca

Jeden z mála klasických westernů, který přes značnou délku dokázal udržet moji pozornost. Pravda, začátek je rozvleklejší, kovbojské přestřelky a rvačky mě moc nebavily, ale celkové vyznění bylo velmi silné, zejména díky výborným hereckým výkonům (skvělý kontrast uhlazeného a kultivovaného Gregory Pecka s burany z Divokého Západu). Jen mi vrtá hlavou, co tam ten dobytek v té pouštní krajině vlastně žere... ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu