Pod vedením talentovaného Williama Wylera (Nejlepší léta našeho života, Prázdniny v Říme, Ben-Hur) se z námětu brodwayského šlágru Detektivní příběh stalo drsné a působivé drama jako stvořené pro velká plátna. Děj se odehrává v hektickém prostředí newyorské policejní stanice, kde v roli zásadového a nesmlouvavého detektiva září Kirk Douglas. Principy, které tento policista uznává, se ale vinou každodenního kontaktu se zástupy zločinců deformují. Jeho ženu, kterou ztvárnila Eleanor Parker (Caged, Za zvuků hudby), zase trýzní utajovaná vina. Na pozadí běžného života na stanici, kde se ocitne třeba vyděšená zlodějka (Lee Grant) nebo veselý lupič (Joseph Wiseman), spěje osobní manželský konflikt k nezapomenutelně výbušnému finále. Film byl nominován na Cenu Akademie, a to hned v několika kategoriích: nejlepší režie (Wyler), nejlepší herečka (Parker), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Grant) a nejlepší scénář (Robert Wyler a Philips Yordan). (oficiální text distributora)

ddf76

Wyler umel natocit drama s koulema. Dej se odehrava v jedny mistnosti, ale Wyler to natocil, tak ze to vubec nevadi. Dalsi kdo k tomu pridava punc skveleho dramatu, je predstavitel hlavni role Kirk Douglas. Na co Wyler sahl, to promenil ve skvost. ()

agassi68

Kirk Douglas potvrdil, že je otcom svojho syna :) Inak si po dvoch dňoch s toho pamätám len neustále zametanie ohorkov, ktoré upracovaní policajti stále rozhadzovali po zemi.. ()

Killingjoke

Tak tohle byla tedy těžkotonážní psychologická bomba! Nicméně, když jsem se na film díval včera, dal jsem mu plný počet, dnes kdy mám myšlenky trošku víc setříděny musím jít s hodnocením lehce dolů, ale vezmu to trošku popořádku… Detektivní příběh je výborně natočený film, pohybující se téměř v divadelních kulisách jedné policejní stanice, s jedním či dvěma pomrknutími do ulic města. Skvěle je tak vidět chod takové policejní stanice, vztahy mezi policisty, mezi policisty a jejich rodinami, humor a skrývaná bolest. Ano, tak nějak to ve skutečnosti opravdu vypadá i dnes, s tím rozdílem, že kamarádství střídá soupeření, poslání střídá bezohledný kariérismus. Znám toto prostředí v českých poměrech dobře, proto mne dostal i tento film svou upřímností a výpovědí, jenž je však nostalgickou ozvěnou minulosti. To jsem ale už odbočil… V popředí příběhu je mladý detektiv v podání Kirka Douglase (jasně dokazuje, kdo je v klanu Douglasů jednička a originál), řešící všechny případy z černobílého úhlu pohledu a postrádající jakoukoliv míru empatie. Chtělo by se říct, že je polda ze staré školy, ale po několika desítkách minut víte, že to tak není. Víte, že za svou maskou drsného detektiva je to slaboch deprivovaný nenávistí k vlastnímu otci, jehož „nejlepší“ vlastnosti si sám nese a popírá. Slaboch, který ze své pozice moci rád rozhoduje o spravedlnosti a osudu všech okolo sebe, včetně své manželky. Role zahrána tak perfektně, že u mne vystřídala několik pocitů k postavě (postupovalo to takto: je to dobrý chlap a polda – je to necitlivý polda a egoista – je to šílenec a slaboch – je to politováníhodný šašek). Film ale rozhodně není „one man show“ Kirka Douglase, protože i ostatní postavy nádherně dokreslují celou atmosféru. Všichni ti ostatní policajti, zatčení, novináři, no prostě funguje to jako jeden výborný systém. Za všechny vyzvednu roli Kirkovy manželky, kterou skvěle zahrála Eleanor Parker nebo rolička zločince, která však patří k nejlepšímu ve filmu v podání Josepha Wisemana… Proč tedy potom všem snižuji hodnocení? Pro ten závěr! Jistý herec (nechci prozrazovat) zde umírá tak teatrálním, nepravděpodobným a směšným způsobem, až jsem myslel, že se dívám na jiný film. Ten konec to fakt zabil. Jinak je Detektivní příběh perfektní psychologická studie hlubin mysli jednoho poldy… ()

Carthorias

Letní Filmová Škola 2019, film 16: Mírně pomalý rozjezd, s famózní gradací a lehce slabším závěrem. V hlavní roli vynikající Kirk Douglas (Michael jako by mu z oka vypadl, sémě je patrně silné), jako tvrdohlavý policajt s ledovým srdcem a neústupnými morálními zásadami, kterého podporuje v drobných rolích celá plejáda aktérů, hrajících obsluhu i obsluhované policejní stanice. Namísto zaměření na jeden případ zde jich je totiž asi šest, větších i menších, jejichž aktéři spolu navíc interagují, z čehož plynou nejkomičtější momenty (například typickej wiseguy dávající rady válečnému veteránovi, nebo ditzy panička nabalující oficíra). Tím pádem má film asi 12 postav, které musíte sledovat. Naštěstí si toho byli tvůrci vědomi, a omezili jednotlivé případy na prototypy kriminálních kauz,ve většině případů navíc i se známým pachatelem, takže se v tom divák celkem bez problémů vyzná. Tento propletenec, který střídá dějové linie až reklamovým tempem je asi největším tahákem filmu, především pro diváka zvyklého na pomalé tempo filmů 30. a 40. let. Celým filmem pak prochází jako nosná konstrukce případ gynekologa - aborcionisty, kterého si hlavní hrdina bere na paškál aniž by si byl vědom kladiva, které mu vzápětí dopadne na hlavu. Celkově neskutečně hutný hlavní chod. ()

Brinkley

Jeden den, jedna místnost a jedna nesmlouvavá duše. Každá scéna, dialog přesvědčivě zachycují rutinu policejní stanice a přesto po celou tu dobu na nás nenápadně pomrkává chystající se tragédie. Mnozí zde filmu vyčítají zbytečnou teatrálnost v samotném závěru, ovšem Detektivní příběh je svojí myšlenkou tak trochu antické drama. Zajisté by mu slušela i divadelní prkna. ()

Adiemus

Do poloviny filmu nepřesvědčivá konverzační nuda, kterou nespasí ani pár silnějších scén ke konci filmu. Konflikt je z dnešního hlediska passé, i když spousta tehdejších filmů má tentýž problém. Leč toto mě vážně nezaujalo. Příliš patetické. Ani Kirk Douglas to nezachrání, ale nešť, jednu hvězdu navíc si zaslouží. ()

junxi91

Film, který se celý odehrává na jedné malé a chaotické newyorské policejní stanici, kde se všichni snaží řešit přestupky a trestní činy v pohodě, až na jednoho příliš horlivého a přísného policistu. Film se navíc odehrává během jedné noci. Detektiv Jim McLeod, jehož otcem byl násilník a zločinec, má celoživotní nenávist k porušovatelům zákona a je přesvědčen, že má instinkt poznat zloděje, a to díky tomu, že jeho otec byl jedním z nich. Největší problém má s jistým doktorem Karlem Schneiderem, o kterém je Jim přesvědčen, že provádí nezákonné potraty, díky kterým zemřela spousta ženských. McLeod přesvědčil Schneiderovu asistentku, aby ho zapletla do vyšetřování, ale Schneider ji podplatil, aby se to nestalo. Na stanici se současně řeší několik případů. Detektivové zatknuli zloděje Charleyho Genniniho, který má bohatý trestní rejstřík, plný loupeží, znásilnění a vražd. Dále je to mladý muž jménem Arthur Kindred, který se přiznal k tomu, že ukradnul peníze svému zaměstnavateli, aby mohl zaujmout dívku, kterou miluje. Jeho starý a hodný zaměstnavatel chce obvinění stáhnout, ale McLeod odmítá Kindreda propustit, protože by to vedlo k jeho další trestné činnosti. Kindred má laskavou a milou povahu, ale zaslepený McLeod nerozlišuje mezi lidmi jako je on a Genninim. Jo a také je tu jedna vylekaná ženská, která ukradla kabelku za 6 dolarů. McLeod má šanci prokázat Schneiderovu vinu, ale doktorova oběť zemře v nemocnici předtím, než podá výpověď. Schneider se chlubí v policejním antonu tím, že má choulostivé informace o McLeodovi, a ten tak neudrží vztek a Schneidera napadne. McLeonův velící důstojník musí doprovodit Schneidera sanitkou do nemocnice. Zmlácený Schneider zmiňuje jméno Giacoppetti, které je nějak spojeno s ženou, která je zase spojena s McLeonem. Schneiderův právník Endicott Sims dorazí protestovat proti zmlácení svého klienta, a nechtěně prozradí, že tou ženou je McLeodova manželka Mary. Monaghan nechá Mary přivést na stanici a v soukromí ji vyzpovídá. Ta jakékoliv spojení popírá, dokud nedorazí onen Giacoppetti, který ji pozdraví jménem. A tak se bude muset Mary přiznat svému muži k tomu, že kdysi s Giacoppettim otěhotněla. A prý také měla spoustu jiných mužů. McLeod je z ní nepříčetný a začne křičet, a tak jej Mary přirovná k jeho otci. No a pak je tu ještě ten Gennini, kterému se povede ukradnout jednomu policistovi zbraň, ale jeho útěku se pokusí za každou cenu zabránit odhodlaný McLeod... Jo, byl to dobrý film, se skvělou hlavní postavou takového "hrdiny naši doby", který bral svou práci příliš vážně. ()

huzgi

Wylerovy filmy miluji, poetika černobílé kamery. Detektivní příběh je ukázkou skvěle zvládnutého přepisu divadla do filmu! ()

Ernie_13

Vynikajúci film-noir odohrávajúci sa prakticky celý v jednej miestnosti - na policajnej stanici. Ak čakáte ozajstnú detektívku, môžte byť sklamaní. Príbeh sa skôr zameriava na psychologicku stránku policajta v americkom meste v 50.rokoch. Nič z toho by sa však nepodarilo, nebyť skvelých herecký výkonov - všetkých zúčastnených! 90% ()

DoNotCross

jeden den ze života jednoho detektiva, který bere svůj džob trochu moc vážně. Aneb když lovíš příšery, sám se staneš dřív či později taky pěknou vobludou. Má to grády, je to herecky fajn, Kirk Dougles tady opět kope první hereckou ligu. Škoda jen některých vedlejších linií, které jsou místy zbytečné a jen hloupě brzdí děj. Konec je ale působivý. ()

ilclassico

Silné psychologické drama podle divadelní hry s nepovedeným, zbytečným a patetickým závěrem, popírajícím celkový obraz, který celá hra vystavěla. Zdá se, že hlavní postava nebyla jediná, která to měla v hlavě zpřeházené. V rámci žánru za 4. ()

bobin

Hodnocení 79 % je silně nadsazené . Sledujeme totiž jen pouhou překotnou konverzaci řady postav v jedné místnosti policejní stanice . Při tom se neustále přechází sem a tam , stále telefonuje a vykouřené cigarety se hází zásadně na zem . A nakonec z toho divadelního hemžení vyleze pouhá banální manželská moralita . Celé to drží pohromadě jen dobří herci . ()

pollstro

Chmurný každodenní boj se sociálně nízkým životem občanů okrsku a neupadající kriminalitou z prostředí policejní stanice, ve které v reálném čase protéká velké množství postav a odehrávají se zde situace, demonstrující rafinovaný reálný provoz, který aspoň na chvílí nabízí proniknutí do životů veškerých zúčastněných. Tato omezená plocha v podobě souboru policejního okrsku neplní úlohu pouze prostorovou, kde se navzájem jednotlivé postavy pozorují, vzájemně komunikují a ovlivňují, ale taktéž přispívá k základnímu tematickému tahu - pocit klaustrofobické atmosféry, která zvyšuje napětí a eskaluje vnitřní pocit nesnesitelnosti, což v konečném důsledku k emočnímu prožitku. Realizace jednotlivých dramatických scén povětšinu času skvěle využívá popředí a pozadí, které je kontinuálně snímáno ve stejný moment. Kirk Douglas se v roli úzce smýšlejícího policisty střetává s bolestivě osudovou realitou. ()

Vindemiatrix

Rušná policejní stanice s mnoha povahově pestrými postavami na obou stranách zákona, který není tak docela spolehlivou hranicí mezi dobrem a zlem. Komorní prostředí slouží jako jeviště několika mikropříběhu, vtipných i tragických, které spojuje společné téma konfliktu mezi různými pojetími zákona, resp. morálky. Kirk Douglas preferuje morální striktnost před empatickou shovívostí a vůlí odpouštět či nechat prohřešky plavat. Ač sám stojí na straně zákona, dostává se s ním právě z těchto důvodů do křížku, který rychle přerůstá v osobní a vztahovou krizi a míří k dramatickému vyvrcholení... Dějově i tematicky sevřený film, na kterém je hodně znát inspirace divadelním dramatem a který (tudíž) poskytuje hodně prostoru hercům. Jejich výkony jsou výborné; ambivalentní postava Douglase nemá chybu. ()

kavralajka

Mistrovsky napsaný příběh tvrdého policisty, který v režii Williama Wylera dostal podobu velmi realistického dramatu. BOMBA 👍LFŠ2019 ()