Jak ukrást Venuši

• slovenský

Ako ukradnúť Venušu

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1966, 123 min

Nehynoucí půvab staré filmové školy, v jejímž rukopisu stále cítíme atmosféru čtyřicátých a padesátých let, konvenčnost, která dnes působí neobvykle svěže a mile. Ptát se, zda k tomuto následnému blaženému stavu diváckému i kritickému vedly skvělé herecké výkony protagonistů nebo sice nenápadná, ale důmyslná režie, je tak trochu chozením do lesa. I rutina se může povznést do tvůrčí úrovně, i ustálený tvar může nabídnout uměleckou i řemeslnou svěžest. A zdaleka ne vždy k tomu potřebuje nostalgii, touhu ohlížet se nazpátek do pomyslných "starých zlatých časů". Je jen jisté, že po celou dobu promítání je stále nač se dívat a čím se dojímat. Pro právem spokojeného diváka to rozhodně není málo.(30.4.2011)

Vyloženě ani komedie, ani romantický film, tak něco mezi. Ale pěkné "mezi", takové Hepburnovsky usměvavé - zkrátka pěkné na pohled. A Peter O'Toole? Že mu někteří nevěří jeho roli zloděje? Že to mezi ním a Audrey správně nejiskří? No a, mě se líbil. Možná to nebyl žádnej šarmantní zloduch, ale něco do sebe měl. A k Audrey se hodil svým způsobem taky, když tam hraje Audrey takovou husičku, tak on svýma pohledama dělal něco podobného... Asi to není žádnej klenot světového filmu a lze tomu mnohé vytknout, ale stejně se mi na to pěkně dívalo, no a když jsem na něco takového měl i náladu, tak pak se 5 hvězd dostaví jak nic. :)(31.12.2013)

Celkem dobrá situační komedie, u které se sice nemůžu zbavit dojmu, že už nepobaví tak, jako třeba v době vzniku (aspoň mě tedy přišlo, že jako komedie film pobaví a rozesměje zřídkakdy), navíc délka není vzhledem ke kvalitě zrovna odpovídající (zvláště v druhé polovině jsem cítil, že to drhne), ovšem i tak lze sledování doporučit, už třeba kvůli dobře vystavěné zápletce (zvláště závěrečné odhalení stojí za to) a souznění dvou hereckých legend - Peter O´Toole opět dokázal komediální vlohy a je výborným partnerem ještě lepší Audrey Hepburn - v prvních minutách to vypadalo, že hlavní postava bude zase křehká dívka, o to víc jsem byl překvapen, že její role se více blížila k Reggie ze Šarády, než třeba k Holly z Tiffanyho. Každopádně pokud si ji budu chtít připomenout, tak asi právě zmíněným Donenovým thrillerem, přece jen, nevracím se často ke komediím, které mě přijdou méně vtipnější než třeba stejně staré kousky. Na druhou stranu, Audrey to zde jako tradičně sluší a myslím, že oděna do černých šatů při setkání v restauraci si zaslouží vidět víckrát. :-) Čtyři hvězdy a to především za tu sehranost dvou hlavních hvězd.(28.8.2009)

Třináct let po Prázdninách v Římě obsadil William Wyler Audrey Hepburn do další komedie. Prázdiny v Římě se tentokrát nekonaly, ale asi to ani nebylo cílem. Audey už je zde velkou dámou a nemá v sobě prakticky nic z oné dětsky roztomilé naivity starších snímků. Její herectví neztratilo své silné komediální prvky, ale již je založené na jiné esenci. Wyler se znovu vydal cestou autenticity prostředí. Jen dobře. Hollywoodských studiových záležitostí jsem přesycen a cením si, když nějaký režisér tomuto lákadlu nepodlehne. Příběhové schéma je tentokrát zasazeno do Paříže. Duch filmu to velmi posiluje. Už jen proto, že celá zápletka se točí kolem umění a Paříž je od pradávna kulturním městem Evropy. Samotná zápletka nenabízí nic převratnýho, ale není to na škodu. Dialogy hlavních postav mají vtip, většinou založený na dobře situovaných scénkách a hereckém výkonu ústřední dvojice. Za nevýhodu považuji, že celá příběhová linka je až příliš snadno čitelná, takže divák nemůže být překvapen. Všechno šlape s jistotou svým směrem a divák postupně s řemeslnnou dokonalostí dostává, co očekává. Dávám 65%, ale kdyby byl výraznější prvek překvapení (Úplně by stačilo trochu překopat pár dialogů a s divákem si trochu pohrát.), bylo by to o 10% víc.(29.10.2010)

Pohodová komedie, kde se člověk upřímně zasměje a vypne na celou délku filmu. Ústřední dvojice O'Toole a Hepburn táhnou celý film výborně a vtípky s romantickou atmosférou fungují podařeně. Chemie mezi nimi funguje skvěle a divák jim žere všechno, co na plátně oba předvedou (ať už je to kamenný, nekompromisní výraz O'Toola nebo ztřeštěné chování Audrey). Moc pěkná komedie. 85%(13.7.2014)

• - Scéna z malého kumbálu v muzeu, v němž se tísnily dvě hlavní postavy, se natáčela jedenáct dní. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

• - Súkromné lietadlo Davisa Lelanda (Eli Wallach) sa nazýva Dassault-Breguet Mystère 20 (neskôr označené ako “Falcon 20“), registrované ako F-WLKB bolo prvým vyrobeným kusom z viac ako 500 lietadiel tejto série. (TheRoller)

• - Postavu Lelanda měl být původně ztvárnit George C. Scott, ale byl vyhozen režisérem Williamem Wylerem, protože přišel pozdě hned první den natáčení. Lelanda nakonec hrál Eli Wallach. (facojurka)