Jak ukrást Venuši

• slovenský

Ako ukradnúť Venušu

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1966, 123 min

Audrey Hepburn a Peter O'Toole jsou natolik skvělým párem, že jim odpustíte i to, že chvílemi si prostě jen tak blbnou. Vlastně vás takové momenty mohou bavit i více než celá anabáze okolo ukradení sochy. Je to vtipné, má to na svou délku hezké tempo, ale jsou to pořád oni dva hlavní představitelé, kteří nadchnou nejvíce.(15.6.2017)

Divák je vtažen do děje pohledem na Audrey, jež si to mastí po Šánzelizé ve stařičkém předchůdci dnešního Smartu. Audrey po nocích čte Hitchcocka, načež přistihne lupiče (a budoucího milence) v negližé (rozumějte v noční košili od Tiffany's a spol.). Je trošku smutné, že sekundární zápletka svou infantilitou a prostoduchostí svádí k hlubokému a protáhlému povzdechnutí. Lupič se při prvním střetu s Audrey neubrání ošmatávání jejích stehen, za což je odměněn káravým pohledem ze strany krásné abatyše (rozumějte pí. Monetové). Auldrey ze šatníku vytáhla a aplikovala černo černou škrabošku, jež indikuje, že hodlá navštívit nějaký z těch honosných plesů na dvoře krále Slunce (rozumějte Ludvy). S plynoucí dobou policista s pěti diplomy zintenzivňuje snažení o zásun. "Tu pitomou láhev dejte pryč" aneb prezident se ve večer vykrádačky moc nevyspal. 83%(1.4.2013)

Přiznám se, že jsem čekal daleko větší pecku a ono je to vlastně dost o ničem z 90 tahající charismatem Audrey Hepburn a Peterem OToolem, jichž romantické scény zastiňují dějový zbytek filmu. On je ten film vlastně děsně špatný, ale s nima by mne bavilo sledovat snad všechno.... Co mi dost nesedlo je až přílišná lehkost, trochu bych přidal na dramatu. Co je naopak totálně špičkové je český dabing ze 73 s Munzarem, Kopeckým a Švormovou o mnoho mnoho lepšími, než originály. :) 8/10(4.2.2016)

Papá, chytla jsem zloděje. Byla hrozná tma, tak jsem rozsvítila.. Byl velký, modrooký, štíhlý, docela hezký.. Takovým brutálním způsobem, doopravdy děsný chlap.. Arogantní, bezohledný, neměl žádné chování, způsoby a tak ... To všechno si na místě poznala? ... Ne, to až po tom, co jsem ho vezla domu.. Musela jsem ho odvést, já jsem ho totiž postřelila :DDD(22.12.2013)

Celkem dobrá situační komedie, u které se sice nemůžu zbavit dojmu, že už nepobaví tak, jako třeba v době vzniku (aspoň mě tedy přišlo, že jako komedie film pobaví a rozesměje zřídkakdy), navíc délka není vzhledem ke kvalitě zrovna odpovídající (zvláště v druhé polovině jsem cítil, že to drhne), ovšem i tak lze sledování doporučit, už třeba kvůli dobře vystavěné zápletce (zvláště závěrečné odhalení stojí za to) a souznění dvou hereckých legend - Peter O´Toole opět dokázal komediální vlohy a je výborným partnerem ještě lepší Audrey Hepburn - v prvních minutách to vypadalo, že hlavní postava bude zase křehká dívka, o to víc jsem byl překvapen, že její role se více blížila k Reggie ze Šarády, než třeba k Holly z Tiffanyho. Každopádně pokud si ji budu chtít připomenout, tak asi právě zmíněným Donenovým thrillerem, přece jen, nevracím se často ke komediím, které mě přijdou méně vtipnější než třeba stejně staré kousky. Na druhou stranu, Audrey to zde jako tradičně sluší a myslím, že oděna do černých šatů při setkání v restauraci si zaslouží vidět víckrát. :-) Čtyři hvězdy a to především za tu sehranost dvou hlavních hvězd.(28.8.2009)

• - Scéna z malého kumbálu v muzeu, v němž se tísnily dvě hlavní postavy, se natáčela jedenáct dní. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

• - William Wyler najskôr zvažoval, že vo filme nadviaže na Prázdniny v Ríme (1953), pričom hlavnú mužskú rolu by rovnako hral Gregory Peck. (TheRoller)

• - Auto Nicole (Audrey Hepburn) je Autobianchi Bianchina Special Cabriolet (v podstate luxusnejší model Fiat 'Sport' 500) a auto Dermotta (Peter O'Toole) je Jaguar E-Type. (TheRoller)