Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Dinsberg

Pohádka o Popelce obrácená naruby. Princezna, kterou irituje dvorní ceremoniál, pod vlivem léků uprchne z honosného sídla, ve kterém je na své návštěvě v Římě ubytována, a vydává se poznat římský život na vlastní kůži. Zde potkává svého "zachránce" - novináře Gregoryho Pecka, který s ní má učinit interview. Tím vzniká nesourodě sourodá dvojice, které nic nemůže stát v cestě. ()

Slatibarfast

RH bol môj prvý film s Audrey a navždy preto zostane v mojom srdci zapísaný. Hodnotím ho neobjektívnymi piatimi hviezdičkami, lebo keď sa zahľadíte do jej obrovských očí, objektivita sa stráca. ()

ab.dul

To je tedy romantika jak má být. A když se s takto krásným příběhem snoubí výborné herecké výkony Gregory Pecka a Audrey Hepburn, vznikne krásný film s parádní podívanou. ()

elleyne

Tohle je prostě klasika.Audrey Hepburn a Gregory Peck si zde opravdu sedli.Film je krásně dojemný a romantický,a potěšil mě i závěr,kde si filmaři pro jednou odpustili klasický happyend,takže mě závěřečná scéna tiskové konference opravdu dojala k slzám. ()

Born2BeAlone

Kombinace naivní Audrey, štramáka Pecka a kouzelného Říma funguje dokonale a nikdy neomrzí. Závěrečnou neverbální komunikaci na tiskové konferenci lze nazvat třešničkou na velmi sladkém dortu. ()

Sagisia

Tak takhle chutná Řím! Chtěla bych tam jet znovu a užít si tu atmosféru po stopách Audrey a Gregoryho. Filmy dávají skutečným místům jiný rozměr, takový pohádkovější... Pak tudy jdete a najednou tolik nevnímáte davy turistů, vidíte před sebou jen ty slavné scény z filmu a užíváte si to jinak než normálně. A tak bych se příště nechala vyfotit na Španělských schodech, kde seděla Audrey, namísto toho, abych tam pozorovala toho mrtvýho holuba jako minule... Doporučuju tenhle film sledovat jenom s titulkama, ten dabing je fakt předpotopní. ()

Coliseum

Takhle nějak se mají vést hvězdy. Když je dobrej režisér a kvalitní scénář, herecký perzóny se jen jemně svezou. Obličej Audrey a komediální talent Gregoryho pak dotvoří geniální celek. Snový, v zákrutě romantický, nikoliv však patetický. Čirá opravdovost. A konec mě rozeštkal, ne, že ne. ()

Alca

Audrey Hepburn je skvělá v jakémkoli filmu, hlavně v Prázdninách v Římě a Snídani u Tiffaniho. A jak šmrncovně vypadá s krátkými vlasy. Jsou to nejlepší filmy! Přiznávám, že je to i hlavními hrdiny :-) ()

KateW

Krásný romantický příběh, ale místy mi přišel až příliš umělý. Vím, že pro filmy v této hepburnovské éře to není nic nezvyklého, ale myslím si, že Snídaně u Tiffaniho je mnohem zajímavější a zasluhuje 5*, tady jsou to milé a zasloužené 4* ()

PAVLIS

Trvalo mi okolo patnácti let, než jsem se odhodlal podívat se na tento film podruhé. Nevěřil jsem totiž, že by mě ještě cosi černobílého z padesátých let mohlo po tolika letech bavit a chtěl si proto uchovat příjemnou vzpomínku na " tenkrát poprvé". Jak jsem se mýlil... Pravdou sice je, že už jsem nějak vytěsnil z paměti ten pomalejší rozjezd na úkor nejdůležitější střední části. Nicméně Audrey Hepburn bylo opět těžké si nezamilovat, stejně tak vynikající scénář sázející hlavně na neverbální komunikaci, nemluvě o atmosféře Římských kulis, v době natáčení ještě "rušných" jako dnešní maloměsta. A co teprve samotný příběh... Ať hodí kamenem ten, koho posledních deset minut totálně emočně neodbouralo. Klasika v tom nejlepším slova smyslu. ()

transbeskyd

Protože jsem od fochu, vím, jak těžké je sehnat sólokapra a ještě k tomu takového kalibru. To, že by to nakonec dopadlo jako ve filmu je dnes skoro utopie, ale budiž, mám pohádky rád, obzvlášť když jsou dobře udělané a dobře zahrané. a to tahle je. Ódry je prostě k sežrání, takže za pět pěticípích. ()

Queendom

Dokážu pochopit, že ten, kdo zná tuhle romanci odjakživa, nedá na film dopustit. Třeba tak jako já nekriticky žeru Tři oříšky pro popelku. Při prvním sledování Prázdnin v Římě na mě ale žádnej sentiment nedolehl a taky to tak zůstane. Prostě další roztomilá pohádka pro dospělý, u který se občas podíváte i na hodinky. ()

miki68cz

Někteří lidé jsou krásní i když jsou mokří jako zmoklí psi. Tato krásná, křišťálově čistá láskyplná romance patří do zlatého fondu světové kinematografie a není to uhozené ani přehnané a to díky geniálnímu herectví Audrey a Gregory, mistrů svého řemesla, jenž svým uměním budou obohacovat svět lidí až do konce věků. Tento film vám vřele doporučuji. ()

kubilov

Jedna z těch úplně nejklasičtějších romantických komedií s v hlavní roli debutující Audrey Hepburn a s charismatickým gentlemanem Gregory Peckem v (tehdy možná) originálním příběhu o emancipované princezně v krásných kulisách černobílého Říma. Prázdniny v Římě sice nejsou mým top oblíbeným filmem s Audrey, ale vzhledem k tomu, že padesátá léta v Hollywoodu moc nemusím, tak právě v té konkurenci jsou pro mě Prázdniny takovou zářící výjimkou v jinak nevzhledné temnotě tehdejší filmové tvorby, proto hodnotím maximálně, jednoduše proto, že ve své době se tento film stal na dlouhou dobu vlastně nedostižným. Pátá hvězdička je pak strašně lehce ospravedlnitelná, a to tím, že má naprosto (ne)kouzelný konec. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)