Prázdniny v Římě

• slovenský

Prázdniny v Ríme

Komedie / Drama / Romantický

USA / Itálie, 1953, 118 min

Velmi příjemná romanticko-komediální podívaná. "Sladký" koktejl namíchaný z těch nejchutnějších ingrediencí - jednoho z nejromantičtějších měst, jako vždy vynikajícího, charismatického Gregory Pecka a půvabné Audrey Hepburn. Jako divák jsem se bavil hned, jak se na scéně objevil zmíněný pan herec, který nastartoval tento humorem a osobitou atmosférou nabitý snímek. Samotný začátek v bytě novináře Bradleyho je úžasný, když nic netušíc uloží princeznu na divan, o pár minut později ji nešetrně přemístí ze svoji postele a ráno se dozvídá, s kým má tu čest, lépe řečeno, koho má v "kvartýru" :) Co všechno by pak neudělal pro peníze a sázku? U správné romantiky nesmí chybět zamilovanost, takže vše je nakonec trochu jinak. Závěrečná konference je také velmi povedená, když SPOILER si princezna všimne mezi novináři svého "prince" (Gregory Peck je mezi všemi těmi novináři bezkonkurenčně nejvyšší) /SPOILER.....Zvažoval jsem, zda dát 4 nebo 5*, nakonec jsem zvolil tu druhou variantu, jelikož jsem přesvědčený, že budu mile rád vzpomínat na oněch 118 minut. A teď ruku na srdce, kdo by nechtěl něco podobného prožít? ;)(11.4.2009)

Audrey Hepburnová byla jako vánoční cukroví. Sladká, křehká, výjimečná. Přitom ale dostatečně talentovaná, aby nemusela spoléhat na výše uvedené. Těžko říct, jestli bychom ji znali, kdyby zarputilý William Wyler netrval na tom, že do role princezny chce neznámou tvář. Jisté je, že právě díky Audrey a Wylerově lehkonohé režii jsou Prázdniny v Římě dodnes tak okouzlující. A staly se motivickým vzorníkem pro řadu dalších filmů (třeba Notting Hillu). 80 %(10.5.2005)

Vtipná a romantická klasika natočená v nádherném městě i po létech dokáže divy. Těžko by se hledala krásnější dvojice než Gregory Peck a Audrey Hepburn. A opravdu hodně těžko by se hledala romantická komedie s lepším scénářem. Kdyby v tomhle filmu snad přecejen někomu něco chybělo, spolehlivě mu to vynahradí dokonalý závěr.(20.2.2006)

Skončil film a já odlétám do Řima a budu tam čekat na svou princeznu, abych s ní mohl prožít nejkrásnější romantické prázdniny co se dají prožít. 26.3. 2009 - Zvyšuji na plný počet, protože tahle "římská" láska je prostě věčná stejně jako město ve kterým se odehrává. Je úplně jedno v kolika letech se na Prázdniny v Římě koukám, moje citové rozpoložení u záverečné scény bylo, je a bude pokaždé stejné -- slzy v očích a zasněný výraz. Jo a Audrey Hepburn je jedna z nejkrásnějších hereček vůbec a zamilovat se do ní je ta nejsnadnější věc na téhle legrační planetě.(4.3.2007)

Nádherný film. William Wyler bravurně zrežíroval s absencí ubuleného happyendu a naivních klišé krásný příběh princezny a novináře uprostřed krásy Říma. Mužný Gregory Peck (doteď mi v uších zní jeho boty při závěrečné scéně) a křehká kráska Audrey Hapburnová (je zde krásnější než kde jinde) podali výtečné herecké výkony v romantické komedii, která ve svém žánru nemá konkurenci. 100%.(28.1.2006)

• - Scénou, kdy Joe Bradley (Gregory Peck) strká ruku do úst sochy a poté ji vyndá, přičemž ji ma schovanou v rukávu a jakoby ukousnutou, se nechalo inspirovat mnoho tvůrců a byla zreplikována v mnoha filmech. Za zmínku stojí např. My dva a křen (2006), Italské námluvy (1994), Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007). (Posheidon)

• - Během natáčení v Římě stále docházelo k potyčkám mezi příznivci komunistů a fašistů. Jednou byla dokonce nalezena výbušnina pod mostem, kde se mělo natáčet. (Witta)

• - Když se filmovala scéna, ve které Ann říká Joeovi nashledanou, nepříliš zkušená Audrey Hepburn nebyla schopná propuknout v pláč. Tehdy zasáhl režisér William Wyler, který začal Hepburn vyčítat množství zkažených záběrů, ta pohotově začala brečet a scéna byla natočena. (Kulmon)