Prázdniny v Římě

• slovenský

Prázdniny v Ríme

Komedie / Drama / Romantický

USA / Itálie, 1953, 118 min

Tak takhle to vypadá když americká studia vsadí na velkého režiséra, ten se inspiruje italským neorealismem a kompletně jej obrátí naruby, protože ke své práci dostane největší herecká esa. Scénář je bezpochyby zajímavý, postavy až nečekaně životné, ovšem co toto dílo řadí do síně nesmrtelných, je naprosto precizně zvládnutá režie, která vynikne zejména při venkovních scénách. Tu nemá na svědomí nikdo jiný než William Wyler a musím říct, že tomuto géniovi přicházím na chuť čím dál tím více.(7.3.2005)

Audrey byla sladká jako vždy, navíc s Gregorym na plátně zářili. Začátek byl vtipný, postupem času se vtip vytratil a vy jste pomalu cítili, co se blíží. A pak ten hořkosladký konec příjde, co zbyde? Rozloučit se a čelit povinostem. Černobílá romantická komedie, kterou mohu s klidem doporučit všem. Není totiž hloupá jako ty, které se momentálně v Hollywoodu točí. Lepší 4*(16.1.2011)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Jasně pětihvězdičkový romantický snímek s charismatickým novinářem Gregory Peckem a ohromně sympatickou princeznou Annou v podání Audrey Hepburnové. Dobrý příběh, dokonalý scénář a silné emoce. Třeba ve chvíli, kdy Anna prvně v životě řídí motocykl a skoro převrátí půl tržnice, ale po lži na policii o jejich cestě na svatbu do kostela jim Italové odpouštějí a objímají je s přáním všeho dobrého; nebo když Anna rozbije při potyčce kytaru o hlavu tajného policisty, který ji jde zachránit a dovést zpět k vládním povinnostem. Úžasné herectví Audrey - např. ve scéně, kdy se pomalu probouzí v cizí posteli, nebo v důstojnosti projevů při závěrečné tiskové konferenci. Ke konci filmu mne napadlo, že má oblíbená komedie Notting Hill (s Julií Robertsovou a Hughem Grantem) do značné míry okopírovala námět Prázdnin v Říme (ale - jsem tomu rád). Trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=eIFo0txAvuE(25.3.2009)

Ten nejčistší příběh, který chytne za srdce. Andílek Audrey Hepburn a charisma samo Gregory Peck hrají na svou dobu v úžasně hláškovací komedii s věrohodnou romantikou. A ve chvíli, kdy jsem si začínal myslet, že Wyler trochu přetahuje, přišel závěr s tiskovou konferencí a vygradované dojetí plné hlubokých pohledů, nejsladšího úsměvu a stylového odchodu...(28.1.2006)

Kdyby mi tenhle film neposlal kamarád na dvd (díky, Pájo), asi bych se k němu nedostala. V televizi na černobílý filmy moc nekoukám a v době, kdy to bylo v kinech, sem tu ještě nebyla. Co na tom, že scénář napsal někdo, kdo sympatizoval s komunisty, to bych nechala být. Audrey jakožto nováček začala po tomle filmu stoupat výš, Gregory už byl známý herec, natáčelo se v Evropě, což tehdy bylo hodně neobvyklé a podobný příběh se opravdu odehrál mezi anglickou princeznou Margaret a jistým neurozeným Peterem, jak sem se dozvěděla v opravdu zajímavých bonusech. Myslela sem si, že to se mnou nehne a bude to jen příjemný byť nadprůměrný snímek. Slza ukápla. Jen škoda že nemůžu bydlet v Koloseu, ale já se tam někdy vypravím, aspoň na návštěvu. A nebude to jen kvůli tomu, že mám Řím hrozně ráda (a nikdy sem v něm nebyla).. Kdo říká, že sem mu film nelíbil, tak ať si nejdřív strčí ruku do Úst pravdy:)(18.11.2007)

• - Film byl znovu natočen jako televizní produkce roku 1987, pod stejným názvem a s totožným scénářem od Daltona Trumba. (JayZak)

• - Na konci natáčania štúdio Paramount darovalo Audrey Hepburn (Anna) celý jej šatník z filmu, vrátane klobúkov, topánok, kabeliek a šperkov. Tieto dary boli určené ako svadobné dary, ale čoskoro po natáčaní Audrey zrušila jej zásnuby s podnikateľom Jamesom (neskôr Lordom) Hansonom. (TheRoller)

• - Když se filmovala scéna, ve které Ann říká Joeovi nashledanou, nepříliš zkušená Audrey Hepburn nebyla schopná propuknout v pláč. Tehdy zasáhl režisér William Wyler, který začal Hepburn vyčítat množství zkažených záběrů, ta pohotově začala brečet a scéna byla natočena. (Kulmon)