Prázdniny v Římě

Prázdniny v Ríme

Roman Holiday

Komedie / Romantický

USA, 1953, 118 min

Jedna z nejpovedenějších romantických komedií, vynikající Gregory Peck a Audrey Hepburn, která byla krásná jako andílek. William Wyler se dokázal v tomhle žánru pohybovat s mírným nadhledem a pod jeho rukama vznikl opravdu klasický (snad nejklasičtější) zástupce zmíněné kategorie. Tvůrci současných rádobyromantických rádobykomedií by se od něj měli ještě hodně učit.(15.8.2003)

William Wyler sa počas celej svojej kariéry obdivuhodne pohyboval medzi žánrami a takmer v každom z nich stvoril nejaký klenot. V tomto prípade sa mu podarilo dokonca dosiahnuť na absolútny vrchol. Svižný príbeh, výborne inscenované humorné aj romantické pasáže a krásne prostredie nám ponúklo veľa žánroviek. No žiadna z nich nemala úsmev a šarm čerstvo objavenej Audrey Hepburn v kombinácii s charizmou Gregoryho Pecka. Fantastický záver je iba čerešničkou na torte najlepšiej romantickej komédie, akú nám kinematografia ponúkla. Desať oscarových nominácií, z toho tri víťazstvá.(9.2.2016)

Velmi příjemná romanticko-komediální podívaná. "Sladký" koktejl namíchaný z těch nejchutnějších ingrediencí - jednoho z nejromantičtějších měst, jako vždy vynikajícího, charismatického Gregory Pecka a půvabné Audrey Hepburn. Jako divák jsem se bavil hned, jak se na scéně objevil zmíněný pan herec, který nastartoval tento humorem a osobitou atmosférou nabitý snímek. Samotný začátek v bytě novináře Bradleyho je úžasný, když nic netušíc uloží princeznu na divan, o pár minut později ji nešetrně přemístí ze svoji postele a ráno se dozvídá, s kým má tu čest, lépe řečeno, koho má v "kvartýru" :) Co všechno by pak neudělal pro peníze a sázku? U správné romantiky nesmí chybět zamilovanost, takže vše je nakonec trochu jinak. Závěrečná konference je také velmi povedená, když SPOILER si princezna všimne mezi novináři svého "prince" (Gregory Peck je mezi všemi těmi novináři bezkonkurenčně nejvyšší) /SPOILER.....Zvažoval jsem, zda dát 4 nebo 5*, nakonec jsem zvolil tu druhou variantu, jelikož jsem přesvědčený, že budu mile rád vzpomínat na oněch 118 minut. A teď ruku na srdce, kdo by nechtěl něco podobného prožít? ;)(11.4.2009)

Je neuveriteľné ako dobre funguje táto romantická komédia po toľkých rokoch. Príjemný humor v kombinácii s na vtedajšiu dobu hviezdnym hereckým obsadením, dokonale zmaže fakt, že film vznikol v roku 1953. G.Peck je mojím obľúbeným hercom dodnes a A.Hepburnová ma príjemne prekvapila. Tešil som sa na každú scénu, ktorá bude nasledovať a príjemne som sa bavil. Romantických komédií vznika v súčasnosti neúrekom, prevažne priemernej alebo podpriemernej úrovne. Toto je ale po všetkých stránkach dokonalosť. Čiernobiela filmu pristane a ja s radosťou dávam plný počet a teším sa na reprízu. Film 100%.(21.1.2010)

Tento film je krásný, příjemný a lehký jako pírko. Audrey Hepburn princeznu ani hrát nemusela, ona jí zkrátka byla. Pohádkově krásná, princeznovsky elegantní a noblesní, andělsky jemná a lehce šibalsky rozverná. Vtipné a veselé scény se prokládají s nádhernými záběry italských uliček a jeho lidu. U takového filmu by člověk čekal (a přál si) spíše klasický "hollywoodský" happyend. Zde se ho sice nedočkáte, což ovšem vůbec nevadí, celkovému zpracování filmu to na kráse nic neubírá.(26.3.2009)

• - Audrey Hepburn odmítla několik požadavků studia. Nenechala si zakrýt své nerovné zuby, vytrhat obočí ani vnutit umělá prsa. (Witta)

• - V období natáčení filmu a jeho uvádění do distribuce probíhal v Evropě podobný příběh naživo. Britská princezna Margaret se zamilovala do neurozeného Petera Townsenda, příslušníka RAF, a chtěla si ho vzít. Tato skutečná romance pomohla propagaci filmu až natolik, že se objevil názor obviňující tvůrce, že mají na existenci britské královské aféry svůj podíl. (Jirka_Šč)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. srpna 1953 na Benátském FF. (Varan)