poster

Prázdniny v Římě

 • anglický

  Roman Holiday

 • Itálie

  Vacanze romane

  (Itálie)
 • slovenský

  Prázdniny v Ríme

Komedie / Drama / Romantický

USA / Itálie, 1953, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Oskar
  ****

  Audrey Hepburnová byla jako vánoční cukroví. Sladká, křehká, výjimečná. Přitom ale dostatečně talentovaná, aby nemusela spoléhat na výše uvedené. Těžko říct, jestli bychom ji znali, kdyby zarputilý William Wyler netrval na tom, že do role princezny chce neznámou tvář. Jisté je, že právě díky Audrey a Wylerově lehkonohé režii jsou Prázdniny v Římě dodnes tak okouzlující. A staly se motivickým vzorníkem pro řadu dalších filmů (třeba Notting Hillu). 80 %(10.5.2005)

 • Pepinec
  *****

  Svěží, vtipné, opravdové, podpořené vynikající hudbou. Současní tvůrci romantických matlanin by si měli tento film povinně pouštět na seminářích a z úcty k filmovým fandům neprodukovat nic, co by Prázdninám v Římě nesahalo alespoň po pás. I takový film by totiž v dnešní době vynikal, jelikož Prádzniny jsou skvostem. Love story za tři Oscary, bravo!(25.3.2009)

 • Tsunami_X
  *****

  Tak takhle to vypadá když americká studia vsadí na velkého režiséra, ten se inspiruje italským neorealismem a kompletně jej obrátí naruby, protože ke své práci dostane největší herecká esa. Scénář je bezpochyby zajímavý, postavy až nečekaně životné, ovšem co toto dílo řadí do síně nesmrtelných, je naprosto precizně zvládnutá režie, která vynikne zejména při venkovních scénách. Tu nemá na svědomí nikdo jiný než William Wyler a musím říct, že tomuto géniovi přicházím na chuť čím dál tím více.(7.3.2005)

 • Aidan
  *****

  Mám rád romantické filmy, které stavějí na kouzlu jednoho dne (Prázdniny v Římě), jedné společné noci (Před úsvitem), anebo společných vzpomínek (Casablanca) - tedy na prchavosti a nenaplněnosti. Mnohem méně radosti nalézám v romantice happyendů, co klamou, že vytržení takových zázračných okamžiků lze protáhnout na celý život (Pretty Woman, Snídaně u Tiffanyho). To pak po závěrečném polibku samozřejmě musejí rychle následovat titulky, aby snad iluzi splynutí nenarušil všední den. Prázdniny v Římě takto nelžou. Takový nevylhaný sentiment - navíc takto dobře okořeněný humorem - je na filmovém plátně opravdu k pohledání(22.10.2007)

 • Dudek
  *****

  William Wyler natočil neobvyklou pohádku pro dospělé, inspirovanou italským neorealismem - ve které se novinář setká s okouzlující princeznou aniž by o ní věděl. Jako jediný k ní tak dostane přístup a cítí příležitost, jak se proslavit díky exklusivnímu rozhovoru, jenže čím více času s princeznou tráví, tím větší náklonnost k ní jej poutá. Na to jak je snímek již starý neztratil nic ze své krásné atmosféry, jeho vtipy nevybledly a romantické scény zůstaly romantickými scénami. Prázdniny v Římě jsou velice nadprůměrným filmem, která skončí ještě dříve než vůbec začne nudit, jeho zařazení do zlatého fondu světové kinematografie je opravdu zasloužené, a pokud vás nezaujme samotný příběh, určitě si oceníte půvab Audrey Hepburnové. Rozhodně mohu jen doporučit...(28.1.2006)

 • - Scénou, kdy Joe Bradley (Gregory Peck) strká ruku do úst sochy a poté ji vyndá, přičemž ji ma schovanou v rukávu a jakoby ukousnutou, se nechalo inspirovat mnoho tvůrců a byla zreplikována v mnoha filmech. Za zmínku stojí např. My dva a křen (2006), Italské námluvy (1994), Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007). (Posheidon)

 • - Gregory Peck (Joe Bradley), Audreyin nápadník na plátně, se spřátelil s jejím tehdejším skutečným partnerem Jamesem Hansonem. Když natáčela Audrey (princezna Anna) a Greg čekal až na něj přijde řada, tak spolu hráli hodiny žolíky v Caffé Greco na Via Condotti. (AndewMX)

 • - Jedním ze dvou kameramanů filmu byl Franz Planer, což byl rodilý Čech, původním jménem František Plánička, který stojí také za filmy Snídaně u Tiffanyho (1961), Co se nepromíjí (1960) a Dětská hodinka (1960). (contrastic)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace