Prázdniny v Římě

• slovenský

Prázdniny v Ríme

Komedie / Drama / Romantický

USA / Itálie, 1953, 118 min

Tento film sa u mna zapise na vrchol mojich oblubenych romantickych komedii a to hlavne vdaka vynikajucemu scenaru a skvelim hercom. Je prekvapujuce, ze tak ako ma nudila komedia RANAJKY U TIFFANYHO (1961), o nieco viac sa mi pacil muzikal MY FAIR LADY (1964) a ako sa hovori do tretice vsetko dobre a tak s Audrey Hepburn dopadli Prazdniny v Rime zatial najlepsie a s tym som naozaj nepocital :-)... 29.05.2009 ________ Gregory Peck - (Joe Bradley) +++ Audrey Hepburn - (Princezna Ann) +++ Eddie Albert - (Irving Radovich) +++ Hartley Power - (pan Hennessy) +++ Harcourt Williams - (Ambasádor) +++ Produkcia: Robert Wyler a William Wyler +++ Hudba: Georges Auric +++(26.7.2008)

Klasika nemusí znamenat mrtvolnou strnulost a lehký žánr jednosměrné synonymum pro kýč. Zní to otřepaně, ale alespoň čas od času je to pravda. Římská poválečná romance, prosycená nejen cukrkandlem, ale i skutečným citem, dotovaným neskutečně dobrými hereckými výkony Hepburnové i Peckovým, to je všechno atmosféra, která nás přes první hmatatelné projevy poválečné ekonomické i sociální a kulturní regenerace unáší do nadpozemských světů skvělých citů, jimž navzdory věříme všechno, co nám sdělují nebo se sdělit snaží. Princezna je princeznou, milenec milencem se všemi přednostmi americké spontánnosti a ... a ... ještě mnoho by se dalo napsat na téma této mimořádně zdařilé komedie. Spokojím se jedním tvrzením: smějí se na nás ze stříbrného plátna dodnes. Materiál, na němž jsou PRÁZDNINY nasnímány, možná zestárl, oba dva protagonisté již také nejsou pár let mezi námi, ale příběh, kterým nás na početná vyžádání oslovují, se na nás usmívá přátelsky přírodním chrupem, nezdefraudovaným četnými protézami. A jeho hrdinové nezestárli. To jen vděčné publikum neustále mládne. Mládnou i ti, kteří vzpomínají na premiéru a prvá uvedení filmu. Zdá se, že ti ostatní, ti diváci, kteří zde jsou, i ti, jejichž čas teprve přijde, budou tu krásnou omlazovací kúru uměním brát stejně jako jejich vděční předkové.(1.3.2008)

Kdyby mi tenhle film neposlal kamarád na dvd (díky, Pájo), asi bych se k němu nedostala. V televizi na černobílý filmy moc nekoukám a v době, kdy to bylo v kinech, sem tu ještě nebyla. Co na tom, že scénář napsal někdo, kdo sympatizoval s komunisty, to bych nechala být. Audrey jakožto nováček začala po tomle filmu stoupat výš, Gregory už byl známý herec, natáčelo se v Evropě, což tehdy bylo hodně neobvyklé a podobný příběh se opravdu odehrál mezi anglickou princeznou Margaret a jistým neurozeným Peterem, jak sem se dozvěděla v opravdu zajímavých bonusech. Myslela sem si, že to se mnou nehne a bude to jen příjemný byť nadprůměrný snímek. Slza ukápla. Jen škoda že nemůžu bydlet v Koloseu, ale já se tam někdy vypravím, aspoň na návštěvu. A nebude to jen kvůli tomu, že mám Řím hrozně ráda (a nikdy sem v něm nebyla).. Kdo říká, že sem mu film nelíbil, tak ať si nejdřív strčí ruku do Úst pravdy:)(18.11.2007)

Mimoriadne rozkošná romantická komédia s prenádhernou A. Hepburn v hlavnej úlohe, o ktorej sa dá bez nadsázky tvrdiť, že bola jednou z najkrajších ženských stvorení, aké bolo možné od vzniku kinematografie na plátne vidieť. Od všetkých tých štátnických povinností unavená princezná zažije jeden úžasný deň so svojim princom vo večnom meste, v Ríme. Stačil jej len jeden deň, aby si so svojou roztomilou povahou, čarovným úsmevom a detskou naivitou úplne získala srdce jej charizmatického sprievodcu - novinárskeho dobrodruha G. Pecka. Samozrejme, nielen jeho, ale srdcia každého, koho na tomto dobrodružnom výlete stretla. Posmutnelý a emotívny koniec dodal tomuto snímku punc výnimočnosti a trpko-sladkej nádhery. Môžem len odporučiť. Videné v rámci Season Challenge Tour.(30.9.2015)

Na první shlédnutí se mi to jevilo jako klasická lovestory, které bohužel nemám co vytknout. Postupem času zjišťuji, že je to opravdu klasická lovestory, které nemám co vytknout ale ani nechci. Stejně jako ti dva, já si tento film zamiloval. Nádherná Audrey a chlapácký Peck, co víc si může přát srdce starého romantika. Film šlape jako dobře namazaný stroj a přitom nezapomíná být oduševnělý a lidský. A ten konec je jenom takovou třešničkou na dortu. Mistře, bravo, dostal jste mě!(15.10.2006)

• - Audrey Hepburnová získala cenu Americké akademie filmového umění a věd Oscar hned za svou první velkou filmovou roli v americkém filmu. (Witta)

• - Jedním ze dvou kameramanů filmu byl Franz Planer, což byl rodilý Čech, původním jménem František Plánička, který stojí také za filmy Snídaně u Tiffanyho (1961), Co se nepromíjí (1960) a Dětská hodinka (1960). (contrastic)

• - Až v restaurované verzi filmu z roku 2002, tedy 49 let po jeho původním vydání, byl do titulků vepsán pravý autor scénáře - Dalton Trumbo. (JayZak)