Epizody(8)

Loď s imigranty, která v roce 1899 míří do New Yorku, změní ze záhadných důvodů kurz a zmatení cestující musí řešit velmi neobvyklou záhadu. (Netflix)

Maraboy

Pomalu se táhnoucí nuda nezáživného rádoby hlubokého příběhu. Nezáživné postavy, nezáživný příběh, vůbec mě to nevtáhlo. 6 hodin se to snaží vyvolávat otázky a vtahovat vás více do hloubky, ale nějak se to nedaří. Alespoň né u mě. Rozklíčování příjde v posledních 40 minutách a po dokoukání, má člověk stejnak nakonec více otázek, než odpovědí, což bylo asi i cílem. Nicméně jsem nebyl nijak divácky uspokojen. Nevadí mi otevřené konce bez odpovědí, bylo to spíše tím, jak nezáživně to bylo cele napsané a natočené. 20% ()

haillie

Vzhled k tomu, že jsem se na tento seriál těšila (miluju Dark celým svým srdcem), tak totální zklamání a totální ztráta času... Dokoukala jsem to jen ze zvědavosti, co z toho vyleze a s každým dílem můj zájem klesal. Vizuálně nádhera, za to dávám 1 hvězdu, 2. hvězdu dávám za kapitána aka Jonase z Dark. ()

Proso

Příběh je možná na papíře zajímavý, v praxi ale vůbec nefunguje a nevyvolává v divákovi pocit, že musí vědět víc. Postavy jsou mdlé, rozhodnutí nechat je mluvit jinými jazyky jim v tomto ohledu vůbec nepomáhá, byť oceňuji ten risk. Dialogy se neustále opakují a nikam nevedou. Taky se zde objevuje fenomén, který nemůžu nazvat jinak než "vnucená atmosféra". Ohrané kamerové úhly, permanentně vystrašené obličeje herců při sebemenším špitnutí, hrozný moderní hororový soundtrack plný okatě nastaveného syntetizéru, který se neustále za boha snaží navodit dojem že shit's about to go down. ()

ReactLotus

Strašne rýchlo som sa v deji stratil. Začne prvá epizóda, divák má otázky: „čo sa deje, prečo, o čo tu ide, etc.” Skončí posledná epizóda a divák má otázky: „čo sa stalo, prečo, o čo tu išlo a ide, však tu nič nedáva zmysel, etc.” Každou epizódou má divák viac a viac otázok, menej a menej rozumie, čo sa deje, avšak, čo je zvláštne, je to aj napriek tomu chaotizmu napínavé a zaujímavé. Seriál má dobrú mysticko-hororovú atmosféru (ale zase až tak strašidelné to nie je), efekty, kostýmy aj herecké výkony a nejak, keď sa to všetko pozliepa, tak si to človek aj užije. Postavy majú svoj vlastný pôvod, charakter a motivácie a u nich sa mi páči, že postava so španielskym pôvodom hovorí po španielsky, Nemec po nemecky atď. Hlavným jazykom je angličtina, ale páči sa mi tá diverzita a som rád, že to takto tvorcovia urobili a pritom ich pokojne mohli nechať hovoriť iba v angličtine. V cz dabingu síce hovoria iba po česky (aspoň v zopár epizódach, ktoré som videl v dabingu), ale dabing mi príde celkom podarený a neprekážalo mi, že bolo všetko preložené do cz. Hudba a hudobný podklad je skvelý. Moderná hudba sa strieda so "staršou" a prekvapivo do toho prostredia takýto mix pasuje. Matrix a Inception sú prirovnávané k 1899 a musím súhlasiť. Skutočne v mnohých ohľadoch seriál Matrix a Inception pripomína. Tiež je to zaujímavá kombinácia. Asi nikto si o to neprosil, ale je to dobré. Lenže aký význam má niečo, čo je síce zaujímavé a dobré, lenže je to tak zamotané, až tomu nikto nerozumie… ? Veľmi ma to bavilo, ale proste tomu nechápem. Možno ďalšie série budú urovnanejšie a konečne z nich človek pochopí, čo sa deje, ale obávam sa, že diváci to zavrhnú už teraz na začiatku. Ak hej, zbytočne to tvorcovia tak zamotali. ()

Ironhead

První díly mě navnadily na mou vcelku oblíbenou duchařinu na lodi, aby se to pak změnilo v určité skoro až houbičkové WTF (malinko ale jen malinko Twin Peaks style). Ale konečný mindfuck mě celkem pobavil, takže o hvězdičku zvedám. Určitě to stojí za shlédnutí, už jen kvůli filmařským a produkčním kvalitám. Lidi, kteří si po pár prvních dílech myslí že ví o čem to je, mohu ujistit, že to opravdu neví :_). ()

meatball

Jantje Friese se zřejmě utrhla ze řetězu, čuju, že do toho starej moc nehrabal. Krom vizuálu žádnou spojitost s Dark nevidím. Jediné, co mi mírně vadilo, bylo zřetelné prostorové ohraničení. Možná jsem něco nepochopil. Přesto plnou parou pět, ale nebude to pro každého. ()

Feferonka1

Tak ono už v prvním díle je vidět, že se člověk nechal ovlivnit vysokým hodnocením a že něco není v pořádku.A není no. Je to jeden z dalších podprůměrných seriálů na Netflixu,kterého nebýt lákavého námětu a zajímavého tématu,bych si ani nevšiml.  Škoda. Možná by to fungovalo jako celovečerní film, kdyby vynechali už tradiční ohrabávání se navzájem dvou chlapů :( 2 hvězdy :( ()

hufnagel

Bolo to riadne šialené a myslím pre fanúšikov sci-fi povinnosť.Celým seriálom sa tiahne snaha vybabrať s mysľou diváka,nech si už myslí čokoľvek a to im vyšlo.Ale celá  tá komplikácia deja ide vlastne proti svojim tvorcom,čo je nakoniec na škodu veci. ()

kokofek

Mám ráda záhady a baví mě je sledovat zvláště když obsahují myšlenky potažmo otázky,na které si vlastně lidstvo neumí odpovědět. ()

v.indruchova

Ze začátku slabý rozjezd, druhá půle zaujala. Však nutí mozkové závity pracovat. Ale postavy! na nich vám skoro vůbec nezáleží. Některé nemusíte. /Jednoduší, kteří ve všem vidí Boha./ Jinak atmosféra sedla. Máte tendence některé rozhovory přeskakovat. Jak by si některé postavy rozuměly, když  mluví jiným jazykem? ()

Saxos

Samozřejmě není to pro každého. Inteligentní hned pochopí, že celou dobu se jedná pouze o ten poklop, aby nám nepršelo do krku. Opravdu celou dobu. A uvědomte si co se Vám někdy v noci v té škebličce odehrává. Stejně si musíme uvědomit, že každý super song na konci souvisí s předchozím déjem. Závěr: za mě ok a doporučuji a live Bowie. ()

Draconian

Z Dark jsem byl totálně nadšený, takže jsem si nový seriál od jeho tvůrců nemohl nechat ujít. Zprvu mě anotace až tak nelákala, ale už první díl mě do děje vtáhnul a já se těšil na každý další. 1899 je takový bizarní mix Titanicu, Matrixu, Westworldu a Darku. Má vlastně dosti podobnou dramaturgii jako Dark, tvůrci svůj rukopis dávají najevo. Možná ještě víc jsou tu výrazné zvraty a překvápka na konci každého dílu (někdy ale dost na sílu). Místy je záhad až habaděj a člověk si říká, že se v nich utopí jako ve Ztracených...jenže kdepak, i zde jako v Dark to funguje prostě dobře. Stejně jako v Dark se postupně žánr seriálu mění před očima. Těch paralel s Dark nebo dalšími uvedenými filmy či seriály je víc, ale přesto má 1899 vlastní ksicht. Skvělá je kamera, herecké výkony, triky ucházející. Zvuky a hudba jsou naprosto boží (však se o ně postaral Ben Frost jako v Dark). Vím, že s tím srovnáváním s Dark jsem už otravný, ale nedá mi to. Není to tak "dokonalé", ale tvůrci rozhodně nezklamali. Daří se vzbuzovat zvědavost, pracovat dobře s charaktery a seriál gradovat. Závěr je super...zároven je ohromným riskem. Pokud nebude druhá řada, dalo by se z hodnocení ubrat třeba i dvacet procent, protože ten cliffhanger je příliš extrémní. Dovedu si představit, že dost lidí bude jen nechápavě na konci kroutit hlavou, ale já jsem víc než spokojený. Je tu dost věcí, co by se daly kritizovat (nějaké nelogičnosti tu jsou a vše vysvětleno nebylo), ale skvělý pocit ze sledování to vše totálně přebijí. Za mě 90% A ted Netflix...navalte druhou řadu. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

Eygam

Podle mě skvvělý začátek a přesně ten typ záhady a ujetosti, co mě baví. Bohužel jakmile se ve finálních epizodách začne vysvětlovat, ukáže se, že to nemá moc hlavu ani patu. Poslední díl je pak naprostý výsměch, protože se celá zápletka doopravdy točí kolem tří postav a zbytek nemá co na práci, tak náhodně běhá po lodi, snaží se utéct z lodi, pak si to napůl cesty rozmyslí a zase začne hledat jiné postavy apod. Už mě párkrát zaskočily stupidní zvraty na závěr, ale tohle bylo něco extra. ()

TesterX

Bohuzel slibne prostredi, uvodni zapletka a technicky zdarile zpracovani nezachrani smes nahodnych, nesmyslnych, polodementnich a hlavne v mnoha castech umorne nudnych pasazi. Tajemna atmosfera a chtic po rozlusteni se vytrati po dvou dilech a uprimne u pateho jsem to jednoduse vzdal. Nemel jsem velka ocekavani, ale take jsem netusil, ze se tato vychvalovana serie bude pohybovat nekde mezi prumerem a uplnym odpadem. Skoda, dalsi! ()

PeteBuck

Od tohto týpka som videl 1899 ako prvé, úprimne toľko vychvaľovaný Dark som nevidel. Ale musím povedať, že to bolo celkom fajn. Tentokrát som to použil iba ako kulisu pri hraní na gitare, lebo tam bolo dosť omáčky. Radšej by som urobil 6 hodinových epizód, niečo na formát True Detective, aby to lepšie dýchalo a odsýpalo. Celkom zaujímavá skupinka týpkov, námet v pohode, malo to svoj náboj, ale, žiaľ, kopa zbytočných odbočiek. A ten koniec. Otvoriť dvere, aby ste sa na konci dostali k ďalších dverám a zistili, že 1899 je vlastne 2099 - 200. Ach jaj, že by bola druhá séria? Ale potom, o čom to bude? Štvrtú hviezdičku dám za snahu o slušný vizuál a atmosféru, aj keď teda počítačové efekty boli trochu lacnejšie, ale na to, že ide o nemeckú produkciu za pomoci peňazí z USA, tak klobúk dolu. To nízke hodnotenie príliš nechápem. Toto malo celkom pekný nápad, zopár zaujímavých momentov, čo pri seriáli Pustina, ktorá tu má 89 %, nemá ani trochu. Ale nie prvýkrát ma tu hodnotenie celkom prekvapilo. Chápem, že viacerých tento seriál nejako nebral, ale je to taký ľahší nadpriemer. ()

Janda Panda odpad!

Kéž by někdo takto ušetřil 7 hodin mně - na konci se vysvětlení nedočkáte!!! Velké zklamání, stejně jako u Lost (jak k nim tady mnozí 1899 přirovnávají). ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě